Lviv House of Legends

Efsaneler Evi

House of Legends, yani Efsaneler Evi. Lviv’in ilginç konseptli kafelerinden sadece biri. Ama belki de en ilginci. Burada yeni bir dünya kurulmuş durumda. Kafenin her bölümü ayrı bir masala açılan kapı adeta.

Efsaneler Evi
House of Legends

Lviv gezilecek yerler listenize kesinlikle eklemeniz gereken bu kafenin kapısında sizi beyaz sakallı, büyücü gibi giyinmiş iki ilginç adam karşılıyor. Bu beyefendiler, birlikte fotoğraf çekilmek isteyeceğiniz türden.

Ardından büyülü kapıyı açıyorsunuz ve bom! Birbirinden ilginç dünyaların yer aldığı kafemiz karşılıyor sizi. İçeride Yüzüklerin Efendisi filminden fırlamış gerçek hobbitleri görürseniz aman şaşırmayın. Onlar, bu kafenin sihirli cüce çalışanları.

Kafe tam 11 bölümden oluşuyor. Terasta bulunan 1, 2 ve 3 numaralı bölümler burada oturmasınız da gitmeniz gereken en önemli bölümler. Lviv fotoğraf çekilecek yerler arasında da gösterilen bu kafenin terasında bembeyaz bir araba yer alıyor. Bu arabanın içerisinde oturup harika kareler çekilebileceğiniz gibi üstüne de çıkabilirsiniz. Daha da güzeli arabanın hemen yanında yer alan bacaya da tırmanabilmeniz olacak. Çıktığınız bu güzel terasta sizi enfes bir Lviv manzarası bekliyor.

Lviv House of Legends
Lviv Efsaneler Evi

Nasıl her şehrin sembolik bir “şans getireni” varsa bu kafeninki de bacanın üstünde oturan ve kucağında dev bir kazan tutan bronz cüce. Cücenin kazanına bozuk para atmaya çalışan onlarca insanın içinden sıyrılırsanız bütün dileklerinizin kabul olacağına inanılıyor. Ama, durun. Sizin için burayı daha değerli kılacak başka bir ipucumuz var. Cücenin bulunduğu bacanın altındaki merdivenlere gün boyu para yağıyor. Cücenin kazanını tutturamayan turistler ve gezginler zemini bozuk paraya boğuyor. Orada 5 dakika durarak en az 10 adet saklamalık – hediyelik bozuk para biriktirebilirsiniz.

Lviv Efsaneler Evi
House of Legends

House of Legends – Oturma Düzeni

Gelelim burada oturacak olanlara. “Burada oturacak olanlara” diyoruz çünkü sadece en üst kata çıkıp fotoğraf çektirip kafeyi terk etmeniz de mümkün. Böyle yapan çok fazla gezgine rastladık. Ama Efsaneler Evi’nde bir şeyler yemek ya da içmek gibi bir niyetiniz varsa yapmanız gereken ilk olarak hangi konsepti seçeceğinizi belirlemek.

Biz 4. katta yer alan 7 numaralı bölmede oturduk. Burası kalabalık gruplar için geniş bir masanın bulunduğu daha nezih bir bölmeydi. Büyülü hissettirecek bir atmosfere pek sahip değildi. Ancak hemen yanında bulunan 6 numaralı bölmede tavandan sarkan dev canavar ayakları yer alıyordu. Seçim yapmak için girişte bir garson bulup ondan menü isteyebilirsiniz. Menünün arkasında her bölüm ve bu bölümün özellikleri ile ilgili bilgiler yer almakta.

Efsaneler Evi – Yeme İçme

House of Legends güzel bir konsept sunsa da bizler için yemek bakımından biraz elverişsiz. Ne yazık ki, menüde bulunan çoğu seçenek, içerisinde domuz eti bulunduruyor. Ancak Lviv Efsaneler Evi’nde yemek yeme niyetiniz varsa bizzat denediğimiz ve çok lezzetli bulduğumuz, ayrıca Ukrayna’da çok meşhur olan bir çorba, buranın en gözde yemeklerinden.

Lviv Efsaneler Evi
House of Legends

Yukarıdaki resimde gördüğünüz Borsch Çorbası son derece doyurucu ve sağlıklı bir lezzet. Lviv’in ve Ukrayna’nın başka yerlerinde etle yapılan versiyonları olsa da House of Legends’da tamamen sebzelerle yapılıyor. Sıcacık bir yufka ekmeği ve krema kıvamında küçük bir yoğurt kabıyla sipariş edilen bu güzel Ukrayna yemeğinin içinde yok yok!

Kıpkırmızı bir renkte gelen çorbada sebzeler son derece büyük dilimler halinde bulunuyor ve yemeğe inanılmaz bir lezzet katıyor. O yüzden Efsaneler Evi için sipariş edilebilecek en ideal yemek Borsch Çorbası olarak öne çıkıyor.

Gelelim içecek seçimine. House of Legends alkol kullanıyorsanız, Ukrayna’da içki içebileceğiniz ideal yerler arasında bulunmuyor. Bu ilginç kafe, elbette menüsünde türlü türlü içki barındıyor ancak buraya gelmişken Lviv’e özgü bir tat denemek bizce daha doğru bir seçim olur.

Deneyip gerçekten memnun kaldığımız lezzetin adı ise Lviv Style Coffee! Efsaneler Evi’nin en cafcaflı içeceklerinden biri diyebiliriz. Yiyip içtiklerinde görsel haz arıyanlar için tatlı ve yerel bir lezzet.

Lviv House of Legends
Lviv Efsaneler Evi

House of Legends Nerede?

House of Legends Lviv şehir merkezinde konumlanmış durumda. Eski şehir (old city) olarak adlandırılan bölgede yer alan fantastik kafe, küçük bir kent olan Lviv’de yürüyerek ulaşabileceğiniz turistik noktalardan biri.

İşte haritanıza kaydetmeniz için Efsaneler Evi’nin Google Maps linki ve kafenin adresi:

48, Staroievreiska St, L’viv, L’vivs’ka oblast, Ukraine, 79000  House of Legends

Telefon: +380 50 430 2924

Lviv’e gitmişken kesinlikle yapmanız gereken 10 şeyi listelediğimiz Lviv’de Yapmadan Dönmemeniz Gereken 10 Şey yazımızı mutlaka okumanızı öneririz. Yolumuzun üstü Lviv, yolunuzun üstü olsun. Tüm güzellikler sizi bulsun!

House of Legends (Efsaneler Evi) Tag Bölümü:

Yazan:

yolumuzunustu

Yazmak için değil; daha güzelini yaşatmak için yazıyoruz!