Ukrayna'nın nesi meşhur

Ukrayna’nın Neyi Meşhur?

Yolumuzun üstünü Ukrayna yaptık ve Ukrayna’nın neyi meşhur bir bir gördük, denedik, öğrendik. Sonra da bunları Ukrayna’ya gidecek olanlara anlatalım dedik. Böylece gidenler, Ukrayna hediyelerini en güzellerinden seçsin, Ukrayna yemeklerini en lezizlerinden yesin ve Ukrayna alışverişini en makul fiyata gerçekleştirsin istedik. Bunun üzerine Ukraya’nın nesi meşhur ise hepsini aşağıya madde madde sıraladık. Dilerseniz merak ettiğiniz maddeye tıklayıp, aynı sayfa içerisinde bulmak istediğiniz sorunun cevabını bulun, dilerseniz keyifle yazdığımız tüm maddeleri mutluluk içinde bir bir okuyun.

1. Ukrayna Yemekleri
2. Ukrayna Şehirleri
3. Ukrayna Kadınları
4. Ukrayna Yaşam Fiyatları
5. Ukrayna Hediyelikleri
6. Ukrayna Kafeleri
7. Ukrayna Dili

1. Ukrayna Yemekleri

Tabii ki bizim mutfağımızla kıyaslanamaz ama bizim mutfağımızda olmayan efsane lezzetleri de yadsınamaz Ukrayna mutfağının. Özellikle de Borsh Çorbası. Ukrayna’nın neyi meşhur denince hemen akla gelir Borsh Çorbası. Hele de bir kez denediyseniz! İçinde yok yoktur bu inanılmaz çorbanın. Kan kırmızısına yakın bir renkte, genellikle bir çömleğin içinde sipariş edilir. Kaşığı çömleğe daldırdığınızda belki on farklı sebze size merhaba der kaşığın içinde! Öyle bir çorba ki, Ukrayna’da ne yetişiyorsa konmuş içine. Ama, aman korkmayın; tadı inanılmaz. Genel olarak etsiz yapılır; o yüzden de bunu yersem domuz eti yemiş mi olurum sorusu daha doğmadan son bulur. Ama içine et koyan yerler de vardır.

Ukrayna'nın neyi meşhur
Ukrayna’nın nesi meşhur

En göze çarpan yemeklerden biri de aynı Borsh Çorbası gibi sadece bu ülkede değil, başka ülkelerde de bulabileceğiniz ama Ukrayna’nın en meşhur yemekleri arasında yer alan ortasına yumurta kırılan kapalı pidedir. Bir Karadeniz pidesi hayal edin; ortasının açık olduğunu düşünün ve o açıklığa yusyuvarlak sarısı bütün halinde kalmış bir şekilde yumurta kırıldığını gözlerinizin önüne getirmeye çalışın. Bizce enfes!


Köfteden hallice, pek bir ilginçce bir Ukrayna yemeği de Zavyvantsi’dir. Zavyvantsi içi sebze ağırlıklı, peynir, yumurta gibi farklı malzemelerin de olduğu fırınlanmış bir et yemeğidir. Ukrayna’ya gitmişken denenebilir.

Üzerine gül reçeli konularak servis edilen bir diğer lezzet de Pampushky’dir. Yereller arasında Ukrayna donatı olarak da aktarılan Pampushky kafelerde çayın yanında şık bir tatlı olarak tadılabilir.

Ve elbette bu listeye niceleri eklenebilir ancak bunun için Ukrayna yemekleri başlığıyla ayrıca bir yazı yazmak gerekir. Biz şimdilik sizi daha fazla acıktırmayalım ve Ukrayna’nın en meşhur şeylerini anlattığımız diğer maddelerimize doğru yol alalım.

2. Ukrayna Şehirleri

Adını sıkça duyduğunuz birbirinden turistik ve birbirinden renkli Ukrayna şehirlerinin yanı sıra, hiç duymadığınız – hiç bir yerde bulamayacağınız gizli kalmış muhteşem güzellikteki Ukrayna şehirlerini de anlatacağız bu bölümde. Böylece Ukrayna’nın nesi meşhur denince uluslarası insanların bildiği değil, yerel insanların da bildiği, bir iki özel seçeneğimiz olacak.


Kiev

Dnipro Nehri’nin etrafında, klasik bir Avrupa şehrinden çokta farksız olmayan, bir parça daha eski, bir parça daha ucuz ve belki de bir parça daha az turistik Kiev şehri, Ukrayna’nın başkentidir. Şehirde sanatın ne derece önemli olduğunu bir bakışta anlamak mümkündür. Tarihine çok iyi sahip çıkan şehir çeşitli müzeleri, nehir kenarındaki mekanları ve düzenli sayılabilecek yapısıyla gezmeye görmeye değer bir yerdir.

Lviv

Kiev Ukrayna’nın siyasi başkenti olsa da kültür ve sanat başkenti Lviv. Birbirinden güzel kafeleriyle, sanat kokan tarihi sokakları ve müzeleriyle, eşsiz doğasıyla Ukrayna’nın en çok ziyaret edilen ve en turistik şehri Lviv. Yani, Ukrayna’nın nesi meşhur denince Lviv şehri cevabı verilebilir rahatlıkla. Ukrayna’ya gitme planınız varsa ve süreniz kısıtlıysa ilk sıraya Lviv’i koyun deriz.

Ukrayna'nın neyi meşhur
Ukrayna’nın nesi meşhur

Odessa

Ukrayna’nın tatil cennetidir Odessa. Plajlarıyla, gece hayatıyla özellikle yazın ziyaret edilebilecek şehir aynı zamanda Ukrayna’nın en önemli ticaret kentlerinden birisidir. Liman şehri olarak da bilinen Odessa uzun Ukrayna Rotaları yapmak isteyenlerin tatil rotalarına koyabileceği, Türkiye’den direkt uçuşların olduğu farklı bir alternatiftir.

Cherkasy

İşte kolay kolay Türkiye’deki herhangi bir gezi blogu içerisinde bulamayacağınız nefis bir şehir. Dnipro Nehri’nin en geniş olduğu bölgelerden birinde, doğanın göbeğinde rengarenk ve minicik bir Ukrayna kenti. Özellikle fotoğraf tutkunlarının bayılacağı şehri ziyaret etmek için en doğru mevsim sonbahar. Kiev’e çok yakın bir mesafede bulunan Cherkasy, Kiev gezi programına eklenebilir.

Mukachevo

Minik ve rengarenk bir Ukrayna şehri daha. Üstelik Lviv’den trenle 3 saatlik mesafede! Eski ve renkli evleri, muhteşem doğası, kaplıca kültürü ile Ukrayna’nın yerelleri dışında az bilinen saklı cenneti. Özellikle şehrin etrafında bulunan tarihi eserler ve muhteşem doğa için Ukrayna Rotanıza ekleyebileceğiniz güzel bir kent.

3. Ukrayna Kadınları

Ukrayna’nın neyi meşhur deyince kocaman bir kitlenin Ukrayna kadınları demesi ya da Ukrayna kadınlarını düşünmesi nereden bakarsanız bakın, fena şekilde acı. Tamam, milletler arası tanışalım, kaynaşalım, hatta evlenelim, kültürleri birleştirelim iyi, güzel; ama biz olayı bazen çok yanlış anlıyoruz.

Ukrayna kadınları, daha doğrusu Ukrayna insanları genel olarak dindar insanlar. Yani, kilisenin önünden geçerken haç işareti yapmadan geçmeyen, muhafazakar yaşayan insan çok. Şu filmlerde, dizilerde ya da en basitinden fısıltı gazetesinde bahsedilen kadınlar yok buralarda. Ha var; var aslında da öyle sandığımız kadar değil en azından.

Buraya Ukrayna kadınları ile tanışmak için gelinebilir. Ama onlara, burada yazmaya elim varmıyor; “..” muamelesi yapmak ancak bizim toptan milletimizi düşürmek olur.


Peki o zaman söyle bakalım sevgili biz; bu başlığı neden buraya koyuverdik? Çünkü, Ukrayna kadınları gerçekten de meşhur. Ukrayna, kadınlarıyla çok daha güçlü bir ülke de ondan. Kadınların toplumda son derece aktif bir şekilde söz sahibi olduğu, iş gücüne katıldığı harika ülkelerden.

Pasaport kontrolüne geldiğinizde 8 kabinin 7’sinde kadınlar var. Otobüslerde, trenlerde, tramvaylarda şoförler hep kadın. Müzelerde görevliler kadın, sokaklarda geceleri özgürce yürüyebilenler kadın; kısacası her yerde bir sürü kadın! O yüzden Ukrayna Kadınları, Ukrayna’nın nesi meşhur sorusunun yanıtı…

4. Ukrayna Yaşam Fiyatları

Öncelikle Ukrayna Yaşam Fiyatları diye pek de kulağa düzgün gelmeyen bir başlık attığımız için özür dileriz. O yaşam fiyatları değil, olsa olsa Ukrayna Yaşam Şartları olur ama siz Google Bey’e böyle sormuşsunuz, biz de cevabı böyle verelim istedik.


Evet, Ukrayna’nın neyi meşhur sorusunun cevaplarından biri de ucuzluğu! Gerçi hep söylüyoruz; Türk Lirasının değer kaybından sonra o meşhur Ukrayna ucuzluğu ortadan kalktı ama hala Ukrayna çoğu ürünüyle Türkiye’den çok daha ucuz; yurtdışından keşfetmek için çok daha maliyetsiz cennet gibi bir ülke.

Ukrayna'nın nesi meşhur
Ukrayna’nın neyi meşhur?

Bu kadar övgü yeter, biraz da yergi: – En anlamadığımız şey burada insanların giyinecek parayı nereden bulduğu oldu. Ukrayna’da giyinmek, giysi satın alabilmek o kadar pahalı ki, fiyatlara hayret ettik. 30 liraya tokaların, 250 liraya yüzüne bakılmayacak botların, 150 liraya çok sıradan kotların satıldığı ülkeden kıyafet almak tam bir hata olacaktır.

Her neyse, biz Ukrayna’nın nesi meşhur sorumuzun cevaplarından biri olan ucuzluk konusuna geri dönelim ve size bazı rakamları sunalım:

Pahalı bir et restoranında, içkisiyle, aperatifleriyle, son derece doyurucu et tabağıyla yemek içmek kişi başı en fazla 75 tl civarı.

Lviv Havalimanı’ndan Uber ile merkeze gitmek 25 lira civarı.

Tramvaya binmek öğrenciler için 50 kuruş yetişkinler için 1 lira.

Ünlü içki markalarının koca koca 100’lük şişeleri 50 lira. (bu konuda yazılan Ukrayna İçki Fiyatları yazımızı okuyup, tüm içkilerin fiyatlarını inceleyebilirsiniz).

Harika çikolatalar 2-3 lira, kafelerde demlik çaylar 7-8 lira.

Hosteller 2-3, çok güzel odalara sahip konforlu oteller 20-25 dolar.

En ön sırada opera izlemek sadece 70 lira. Balkonda bir kaç lira.

Sanat, ulaşım, yeme, içme son derece ucuz Ukrayna’da. O yüzden Ukrayna’nın yaşam fiyatları yani yaşama maliyetleri çok düşük.

5. Ukrayna Hediyelikleri

Yaşam şartları ucuz olunca Ukrayna hediyelikleri de ucuz olur elbette. E bir şey, hem ucuz hem de güzelse ne olur? – Ukrayna’nın neyi meşhur sorusunun cevabı olur tabii ki de! O zaman iki soru daha: Peki neler Ukrayna Hediyelikleri olabilir? Ukrayna’dan hediyelik olarak ne alalım?


Gittiğiniz şehre, yöreye, bölgeye özel değişik Ukrayna hediyelikleri olsa da Ukrayna’da en özel ve taşıması en kolay hediyelikler şüphesiz Matruşkalar. Anavatanında, el emeği göz nuru üretilen matruşkalar, tüm hediyelikçilerin, açık pazarların hatta zaman zaman marketlerin bile raflarını binbir çeşitiyle süslemekte. Ancak, Türkiye’de 10-20 liraya da alabileceğimiz bu tatlı matruşkalar, Ukrayna’da çok daha pahalı. En ucuzları 70 TL civarı. Ortalama, 200-250 TL arası. Dedik ya, hepsi el emeği göz nuru. O yüzden fiyatları da ateş pahası.

Roshen Çikolata Fiyat
Ukrayna Hediyelikleri – Ukrayna’nın neyi meşhur?

Peki, ucuz Ukrayna Hediyelikleri neler olabilir?
Yine el yapımı Ukrayna hediyelikleri ile devam edelim. Bir diğer özel ürünümüz renkli paskalya yumurtaları. Çoğunlukla içi boşaltılıp, boyanıp, uzun süre bir suda bekletilen ve daha sonra yakılarak çeşitli ve çok özel desenler verilen yumurtalar da Ukrayna’nın meşhur hediyelikleri arasında. Burada da fiyatlar pahalı olsa da, bu yumurtaların tahta gibi, içi dolu ve fabrika üretimi tarzında yapılanları son derece ucuz. Ukrayna çapında ünlü olan ürünler sevdiklerinize hediye edilebilir.


Ve tabii ki çikolata. Ukrayna’nın dünyaca ünlü markası Roshen, 7’den 70’e herkesi mutlu edebilecek birbirinden enfes çikolatalar üretmektedir. Ukrayna çikolataları hem ucuz hem de enfes lezzetleriyle Ukrayna’nın en meşhur hediyelikleri arasındadır. Ukrayna çikolataları ve birbirinden farklı diğer Ukrayna abur cuburları ile ilgili çok daha detaylı bilgi almak isterseniz sizi bu yazımızda tatlı bir sohbete bekleriz: Ukrayna Abur Cuburları

Bir diğer meşhur Ukrayna hediyeliği motanka’dır. Motanka, Ukrayna’nın yöresel kıyafetleri giydirilmiş, rengarenk bez bebeklere verilen isimdir ve görünüşleri çok güzeldir.

Tabii ki Ukrayna hediyelikleri bunlarla sınırlı değildir. Fiyat fiyat, çeşit çeşit Ukrayna hediyeliğini keşfetmek için ve sevdiklerinize en uygun fiyata en doğru hediyeleri alabilmeniz için Ukrayna Hediyelikleri yazımıza göz atmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

6. Ukrayna Kafeleri

Ukrayna kafeleri Türkiye’de yeteri kadar bilinmiyor zannederiz. Ancak, dünya çapında inanılmaz meşhurlar. Aslında Ukrayna kafeleri demektense Lviv kafeleri demek daha doğru olur. Çünkü Lviv, bir araştırmada okuduğumuza göre dünyanın en çok kafesi olan şehri. Bu minicik şehrin, her köşesi ayrı bir kafe, her kafenin içi de ayrı bir dünya.

Baretlerle girdiğiniz yerin altındaki bir yerde, uzunluğu 100 santime uzanan alevlerle masanızın başında kahve pişirenlerin olduğu kafeleri mi dersiniz; “Özgür Ukrayna” diye bağırmadan sizi içeri almayan asker kılıklı bir muhafızın girişte parola sorup, doğru cevabı verince Ukrayna’nın şerefine votka içirdiği kafeleri mi; yoksa, içinde gerçek cücelerin garson olduğu, her katındaki, her bölümünün ayrı bir masalın içindeymiş gibi dizayn edildiği ve 7.kata gelen ve teras olarak inşa edilen en üst katta, uçmaya hazır bir arabanın bulunduğu kafeleri mi?!


Bu anlattıklarımız Ukrayna’nın nesi meşhur sorusunun cevaplarından birini Ukrayna Kafeleri yapmaya yetmedi belki de. Yettiyse de, biz kendimizi tutmayalım bir parça daha anlatalım. Örneğin, dünyanın en pahalı restoranından bahsedelim. Kapıyı çalıdğınızda sizi pijamalarıyla karşılayan ve neden geldin diye soran bir amcanın olduğu bir restorandan. Kapının arkasında bu amcanın yatak odasını gördüğünüz bir mekandan.

Lviv'de Gezilecek Yerler
Ukrayna’nın Neyi Meşhur ?

Ya da kırbaçlanmak ve aşağılanmak için para ödediğiniz bir Ukrayna kafesi’nden mi bahsetsek? Belki de birazcık da hesabı istediğinizde önünüze bir odun koyup, üzerine adisyonu bırakıp, herkesin bakışları ve korku dolu gözleri arasında adisyona baltayı saplayan başka bir Ukrayna restoranı da anlatabiliriz. Belki o zaman, sizi bir parça Ukrayna’nın meşhur şeyleri arasında Ukrayna Kafeleri ‘nin de olduğuna inandırabiliriz. Öyleyse, tüm bu Ukrayna kafelerini okumanız için linki buraya bırakalım: Ukrayna Kafeleri (yazı henüz hazır değil)

7. Ukrayna Dili

Ukrayna’nın meşhur şeylerinden biri de Ukrayna dili, Ukraynaca! Ukraynacayı bizim gözümüzde meşhur yapan, sizi 5 dakika sonra evire çevire dövecekmişcesine ağızdan çıkan kelimeler. Ukraynalılar, Sovyet Rejiminin etkisinden hala çıkamamış. Soğuk memleketin bir parça soğuk insanları. Tamam, genelleme yapmak asla doğru olmaz, çok sıcak insanlar da gördük ama, kafede bir garsona güler yüzle sipariş verip emredersiniz edasında bir kafa sallayıp, asker gibi yürüyerek siparişinizi getirmeye giden insanlarla dolu bir yerde bir parça gerilmemek de elde değil (Hayır tabii, hepsi böyle değil ama, %50’den fazla yaşamış olabiliriz bu durumu).


Neyse, Ukraynacanın sert yapısı sizi ürkütmesin. İnsanlar sizle bağırır gibi konuşabilir, küfür ediyor gibi bir şeyler söyleyebilir ama cümlenin sonunda yüzlerindeki tebessümü gördüğünüzde gerçeği anlayacaksınız.

Daha da tatlısı bu insanlar, İngilizce bilmedikleri halde size Ukraynaca bir şeyler anlatıp, sizin anlamınızı umuyorlar. Aman ha, gene gerilmeyin, korkmayın; anlamadığınız zamanda sinirleniyor gibi konuşsalar da pek de sinirlenmiyorlar.

Son olarak P’nin R diye okunması, B’nin V, Y’nin U diye okunması korkutmasın sizi. Aslında Kiril Alfabesi hızla çalışılıp öğrenilebilir. Öğrenip gittiğinizde de İngilizcenin doğru düzgün uğramadığı Ukrayna şehirlerinde daha etkili tabela okunabilir. Biraz da ingilizce biliyorsanız, benzer kelimeler hızla sökülür, birlikte gittiğiniz eşe dosta karşı iyi bir hava basılır.

Ukrayna’nın Neyi Meşhur

Ukrayna’nın neyi meşhur ise saymışken sizin de Ukrayna’ya gitme niyetiniz olduğunu da anlamışken, Ukrayna’ya gidecekler için okumanızı önerdiğimiz birbirinden yararlı yazılarımızı da şöyle bırakalım:

  1. Ukrayna Ucuz Uçak Bileti: Ukrayna’ya en ucuz şekilde nasıl bilet alabileceğinizi, konforlu seyahatler için aldığınız biletlerin kaç lira civarında olması gerektiğini ve Ukrayna’ya ucuza uçan havayolu şirketlerini anlattığımız bu yazı, size harika bir Ukrayna tatilinin kapılarını açacak.
  2. Ukrayna Abur Cuburları: Hala tıklamadıysanız, işte size alacaklarınızın fiyatlarını bulabileceğiniz harika bir liste.
  3. Ukrayna Alkol Fiyatları: Ukrayna İçki Fiyatları kalem kalem bu yazıda. Üstelik mekanlarda ödediğimiz fiyatlar da burada.
  4. Lviv’de Yapılacak Şeyler: Eğer Ukrayna’nın kültür başkenti Lviv’e gitmeye niyetliyseniz işte size harika bir yazı. Özellikle zamanınız kısıtlıysa Lviv’de yapmadan dönmemeniz gereken 10 şey listesi tam size göre!

Ukrayna’nın neyi meşhur yazı etiketleri:


Yazan:

yolumuzunustu

Yazmak için değil; daha güzelini yaşatmak için yazıyoruz!