Kırmızı Kumsallı Ada

Kırmızı Kumsallı Ada: Rabida

Galapagos Adaları’ndan biri olan Rabida adasının kırmızı kumsalları gezginleri büyülüyor. Hatta öyle ki kimi gezginler tarafından ada, Yeryüzündeki Mars olarak bile anılıyor. Volkanik bir ada olan Rabida adası, lavlarda bulunan yüksek miktardaki demirin oksitlenmesi sonucu oluşan kırmızı kumsallarıyla sıradışı bir görüntüye sahip. Galapagos’a git (go Galapagos) sitesinin yazdığına göre kirlenmemiş bir ada olan kırmızı kumsallı ada Rabida, birbirinden güzel hayvanlara da ev sahipliği yapıyor. Özellikle kuş gözlemcileri için bir cennet olan Rabida adasında kahverengi pelikanlar, Galapagos şahinleri ve Darwin ispinozları gibi değişik türlerde bir çok kuş bulunuyor.

Rabida adasının kırmızı kumsalları
Rabida adasının kırmızı kumsalları

Ancak adadaki hayvan popülasyonu kuşlarla sınırlı değil. Adada deniz iguanaları ve deniz aslanları ile karşılaşmak, dalış yaparak deniz kaplumbağalarını gözlemlemek hatta zaman zaman Galapagos Penguenlerini görmek bile mümkün. Hâl böyle olunca şnorkel ile dalış yapmak isteyenlerinde bolca ziyaret etmek istediği bir ada halini alıyor Rabida adası. Peki Rabida Adası Gezilecek Yerler listesi var mı? Elbette var. E haydi buyrun:

Rabida Adası Gezilecek Yerler

Rabida adasının kırmızı kumsalları arasında rüya gibi bir gezi yapmanız mümkün. Adanın kuzey tarafında bulunan mağaranın gölgesinde dinlenen deniz aslanları ve deniz iguanalarını gözlemleyerek Rabida Adası gezilecek yerler listenizin ilk maddesini tamamlayabilirsiniz. Ardından sahilin arka tarafında bulunan lagünde flamingoları ziyaret edebilir, farklı kuş türlerini gözlemleyebilirsiniz. Daha sonra adanın orman kısmına doğru yapacağınız bir yürüyüş ile Opuntia kaktüsleri de dahil olmak üzerei bilinen ve endemik olan bitki türleri arasında gezebilirsiniz. Eğer bir dalgıçsanız adanın kuzey ucunda yaptığınız dalışlarda deniz kaplumbağaları, kedi balıkları, deniz aslanları, yılan balıkları zaman zaman da köpekbalığı ve penguenleri gözlemleyebilirsiniz.

Kırmızı Kumsallı Ada
Kırmızı Kumsallı Ada Rabida

Rabida Adası gezilecek yerler yazımızdan yola çıkarak Rabida Adası yapılacak şeyler listesini de şnorkelle dalış, doğa yüryüşü ve canlıları gözlemleme olarak sıralayabiliriz. Peki Rabida Adasına nasıl gidilir

Rabida Adasına Nasıl Gidilir

Türkiye’de çok bilinmese de dünyanın farklı ülkelerinden Rabida adasının kırmızı kumsalları nı ziyaret etmek için gezginler tarafından adaya seyahatler düzenleniyor. Rabida adasına nasıl gidilir sorusunu yanıtlamak için öncelikle Galapagos adalarına nasıl gidilir sorusuna cevap vermek gerekiyor.

Kırmızı kumsallı rabida adası
Rabida adasının kırmızı kumsalları

Galapagos adalarına nasıl gidilir? Ne yazık ki Türkiye’den direk olarak Galapagos adalarına herhangi bir uçuş bulunmuyor. Galapagos adalarına gitmek için önce Ekvador’a ulaşmak gerekiyor. Ekvador’un Guayaquil ve Quito kentlerinden Galapagos’a direk uçuşlar bulunuyor. Ayrıca adaya Avrupa üzerinden de bu aktarmayı yaparak ulaşmak mümkün oluyor.

Rabida adasına nasıl gidilir? Galapagos adalarına nasıl gidilir sorusuna cevap verdiğimize göre gelelim Rabida adasına nasıl gidilir sorusunun yanıtına. Galapagos’da adalar arası ulaşım tekne ile sağlanıyor. Rabida adasına gitmek için de doğal olarak tekne kullanmak gerekiyor. Tekne fiyatları ise 1 dolar gibi düşük ücretlerden başlıyor.

Galapagos adaları size çok uzak geldiyse Avrupa’yı keşfetmeye ne dersiniz? Hem de çok ucuz bir yöntemle: İnterrail nedir? linke tık tık efendim.

Gezgin Haber Kaynakları: galapagosorg, adventure-lifecom, visitgalapagos.travel, gogalapagoscom, skyscanner


Rabida adasının kırmızı kumsalları gezgin haber etiketleri:

Yazan:

yolumuzunustu

Yazmak için değil; daha güzelini yaşatmak için yazıyoruz!