Yolumuzun üstü Seyahat

İnterrail Tren Atmosferi

Eveeet… sevgili yolumuzun üstü ailesi. İnterrail yapacak olanlar, yapmış olanlar. Heyecanlı olanlar, cool takılanlar. Interrail da tren atmosferi nedir, interrail trenleri nasıl diye merak edenler. Hepinize yeniden merhabalar.

Bu yazımızda size interrail biletinizle trenlerde neler yaşayacağınızı anlatacağız. Yani, kafanızın içinde bölüm bölüm diziler çekip, hayal dünyanızı şenlendireceğiz. İnterrail yapmayı düşünenlere bir vizyon yaratıp, biletini almış gergin gergin “ben o trenlerde ne yapacağım, nasıl davranacağım” diye kafasını sorularla dolduranlara hakkettikleri huzurlu konforu sağlayacağız.

Olaya direk tren ortamından gireceğimiz için, kafanızda, ben yurtdışına çıkarken neler yaşayacağım, sorusu doğabilir. O yüzden sizi hemen şuraya alalım. Ülke sınırlarından dışarı ilk adımı attığınızda, uçağa bindiğinizde, uçaktan indiğinizde olanlar-olacaklar burada (pasaport kontrolünde olacak da dahil).

Bu arada bir yanlış anlaşılmayı da düzeltelim; interrail trenleri diye birşey yoktur aslında.

İnterrail tren bileti, size, çoğu trende, ek bir ücret ödemeden seyahat etme özgürlüğü sağlar. Bu trenler de, interrail anlaşmasına katılan ülkelerin trenleridir. Bizim yazı boyunca interrail trenleri diye kasdettiğimiz trenler, sizin neredeyse tüm Avrupa ülkelerinde kullanabileceğiniz trenlerin tamamıdır yani. Kısaca istediğiniz ülkenin, istediğiniz trenine binin; o tren sizin için bir interrail trenidir.

Peki, biz devam edelim. Bakalım interrail trenleri nasıl?!

Trene Biniş 101 – interrail trenleri: ilk ders –

Öncelikle gara geldiniz. Bineceğiniz tren kafanızda belli. Mesela Roma-Floransa treni. Hemen garda bulunan ve trenlerin hareket saatlerinin yazılı olduğu dev panoya bakıyorsunuz. Hop, treninizin peron numarasını buluyorsunuz ve beklemek üzere perona gidiyorsunuz.

Tren geldi. Sizin gibi sırt çantalılar, valizliler vs. her yerde! Trenlerin vagonlarının başında bavullarınızı koyabileceğiniz yerler oluyor. Oraya eşyanızı bırakmakla başlayabilirsiniz işe. Yok ben eşyamdan ayrılamam derseniz, kafanızın üzerinde de bagaj bölmesi mevcut. Sığıyorsa oraya da koyabilirsiniz çantanızı, bavulunuzu. Hem eşyanız sığmadı, hem de eşyanız çalınır endişesi yaşıyorsanız ve gittiğiniz tren çok dolu değilse yanınızdaki koltukları da rahatça kullanabilirsiniz.

Yer Kapmaca – interrail trenleri: ilk challenge –

Gelelim oturma düzenine. İnterrail bileti, eğer hızlı bir trene binmiyorsanız, size başka bir ücret ödemeden bir koltuğa oturma hakkı sağlar. Bu koltuklar genelde numarasız koltuklardır. Gözünüze kestirdiğinize, hoşunuza gidene oturun. Biz hep 4’lü koltukları seçeriz; 2 koltuğa bagajı koyar, ferah ferah oturur, yemeğimizi yeriz. Dolayısıyla size de aynısını öneririz. Trenlerde genelde öyle aşırı bir kalabalık olmaz. O yüzden aman yer bitiyor diye korkmayın. Ancak bazen saatine, gününe, mevsimine göre büyük kalabalıklar ile de karşılaşabilirsiniz. O zaman biraz hızlı davranın. Ancak, kimsenin önüne geçmeye çalışmayın. Yer kalmayınca vagonları birbirine bağlayan bölgede, yani kapıların olduğu yerde, ayakta gidebilirsiniz. Kimse size niye ayaktasın, in aşağı demez.

Interrail Trenleri
Interrail Trenleri

Bilet Kontrol (Kondüktör) – interrail trenleri: en neşeli an –

Gelelim işin en neşeli kısmına. Avrupa trenlerinde (interrail trenleri de diyebilirsiniz), hele hele göçmeni bol, konuşulan dili çok olan ülkelerin trenlerinde, kondüktörler kadar eğlencelisi yoktur. Özel olarak eğitim aldıkları her hallerinden belli olan bu insanlar, filmlerde görebileceğiniz tarzda, adeta birer aktris edasıyla biletlerinizi kontrol ederler. Yani “la lal lal lal laaaa ticket control” veya “ho ho ho ho came to check your tickets” diye noel baba edasında gelen kondüktörler görürseniz şaşırmayın. Güzelce biletlerinizi hazırlayın ve eğlencenin tadını çıkarın.

Bizim en sevdiğimiz tren kondüktörleri Belçika’da olanlardı. İki senede toplam olarak en fazla orada trene binmiş olmamızdan da kaynaklı olabilir bu durum tabii; ama, resmi olarak 3 dil konuşulan bir ülkede, 4.olarak İngilizceyi de ekleyen kondüktörlerin, sırf fazlaca insan yaşıyor diye, Türkçe de öğrenmiş olmalarına ne demeli! 4 dilde merhaba diyen (Flamanca, Fransızca, Almanca, İngilizce) görevlinin, interrail biletimizi inceledikten sonra Türk olduğumuzu görünce, Türkçe “merhabaaaa!”, “nasılsınız?” “günaydın” diyerek neşe dolması ve aksanını test ettirmesi defalarca başımıza geldi!

Neyse efendim biz konuya dönelim. Görevli biletinizi alacak, gerekli kontrolü yapacak ve size uzatacak. İşte bütün olay bu. Yalnız siz interrail bileti nasıl kullanılır? İnterrail biletinde tarihler nereye yazılır, nasıl yazılır, neye göre yazılır? gibi sorulara cevap arıyorsanız, sizi şu sayfamızda misafir edip her şeyi güzelce anlatalım.

Yemek yemek – interrail trenleri: interrail yemek durumu –

İşte enfes bir başlık. Şimdi birlikte interrail trenleri ile ilgili raconu öğrenelim biraz. Bindiniz trene, bir de baktınız herkes sırt çantasını açıyor; her yer fırt, zırt diye seslerle doluyor. O da nesi! Bir anda ortam piknik alanı gibi oluverdi. Evet evet! Özellikle interrail trenlerinde seyahat ederken 7’den 70’e herkesin keyifle bir şeyler yediğini göreceksiniz. Eşsiz manzaraları izlerken yemek yemek, doğrusu çok da mutlu eden bir aktivite. O yüzden siz de çantanızı doldurun. Hem bir restorantta yemeyerek paradan tasarruf edin, hem de gideceğiniz şehirde yemek yemek için ayrı bir vakit ayırmayarak zamandan kazanın.

Bizim favori yemeğimiz her zaman ton balıklı sandiviç oldu. Alışverişini yaptığımız marketten aldığımız, o ülkeye özel sosu, sandiviç ekmeklerinin arasına sürüp, ton balığını da güzelce yayıp yerdik mutlu mutlu. İnanın önceden hazırladığınız bir sandiviçi, paketinden çıkarıp yemenin verdiği mutluluk gibisi yok.

İnternet Bulabilir miyim? – interrail trenleri: interrail internet durumu –

Geldik en önemli soruya. Bindiğiniz trenler için fazladan bir rezervasyon ücreti ödüyorsanız (yani; hızlı veya daha lüks trenler kullanıyorsanız) evet, o trende internet olma olasılığı çok yüksek. Örneğin Paris-Brüksel hızlı treninde, tren kadar hızlı çalışan bir internet var. Ancak lokal trenlerin çoğunda internet bulamayabilirsiniz. Bu durumda özellikle tren gara yaklaşınca hemen wifi’ı açıp bir arama yaptırın. Yan raylardaki trenlerin internetine bağlanabilirsiniz. Zaman zaman garların interneti olur; onu da kullanabilirsiniz.

Tuvalet durumları nasıl? –  interrail trenleri: interrail tuvalet durumu –

İnterrail trenleri için diyebiliriz ki; tuvaletler şahane! İlk gidişimizde “aaa ne ilginç” diyorduk doğrusu. Aradan onca zaman geçti hâlâ aaa ne ilginç dediğimiz oluyor. Tuvaletler son derece temiz ve bakımlı. Bazılarında sifon bile yok. Aman şaşırmayın! Tuvaletten kalkıyorsunuz, bir anda patlama gibi bir ses ve bom klozetin altı açılıyor ve her şey raylara! Eh, doğada böyle. Neyse lavabolar, sabunlar çok güzel. Yalnız tüm Avrupa sahip olmadığı gibi, interrail trenleri tuvaletleri de taharet musluğuna sahip değil. Haberiniz olsun!

Duş alabilir miyim? – interrail trenleri: interrail duş durumu –

Şimdi bazılarınız bu soruyu okuyunca “sen de amma abarttın” dedi, biliyorum. Ancak bazılarınızın da cevap aradığı sorulardan biri de buydu. İnterrail yaparken zaman zaman gece trenleriyle seyahat edeceksiniz ve uzun süre (8saat, 10saat, 12saat) trende kalacaksınız. Hatta bazen aktarmalarınızla 1 tam günü bile trende geçirebilirsiniz. O sizin rotanıza bağlı. İşte böyle durumlarda duş alma ihtiyacınız olabilir. İyi haber! Bazı trenlerde duş var! Peki nerede bulabilirsiniz bu duşları? Şöyle ki; özellikle gece trenlerinin yataklı vagonlarında, koridorun sonlarında duş bulabilirsiniz. Sıkıntılı bir durum yok. Eşyalarınızı bir sırt çantasına doldurup gidin, ancak sıra beklememek için ya hemen gidin, ya da herkesin uyuduğu uygun bir saat seçin.

Telefonun şarjı bitiyor, onu ne yapacağız? – interrail trenleri: telefon şarjı –

Öncelikle interrail yapacaksanız kesinlikle powerbank şart. “Yok benim telefonla işim, ne fotoğraf çeker ne de harita bilirim; gelişine gezer giderim” derseniz o ayrı tabii. Ancak bu devirde böyle demeyenlerin çok olduğunu tahmin ederek gerekli ipucunu verelim. Çoğu trende şarj aleti bulunmasa dahi, vagonların ortasında bulunan ve masalı olan, karşılıklı birbirine bakan 4’lü koltukların olduğu yerlerde genelde priz vardır. Ya oraya oturun, ya da oraya yakın bir yere oturup, orada oturanlardan telefonunuza şarja takmasını rica edin.

Pekala orada da mı bulamadınız prizleri. O zaman 1.sınıf vagonlara alalım sizi. Kondüktörler biletleri kontrol ettikten sonra bir süreliğine gidip oralarda bulunan koltuklarda telefonunuzu şarj edebilirsiniz. Not düşelim; aslında bu vagonlara girmeniz yasak. İnterrail trenleri, yani Avrupa trenleri, dünyanın her yerinde olduğu gibi iki tip vagona sahip. 1.sınıf ve 2.sınıf. Siz interrail bileti alırken ucuz olsun diye 2.sınıf bilet alırsınız; dolayısıyla da 1.sınıf vagonlarda yolculuk yapamazsınız. Ancak şarjsız kalınca ne kadar zor duruma düşebileceğinizi de tahmin ediyoruz. O yüzden mümkün olduğunca az durun bu vagonlarda.

Peki uykumuz geldi, eşyalar falan ne olacak? – interrail trenleri: uyumak –

Bu da yüzleşmemiz gereken en zor kısım işte. Biz interrail yapmadan evvel tüm bloglarda eşyalarımızın çalınabileceğini, başımıza çok kötü şeyler gelebileceğini okuduk. Peki ne oldu? Hiçbir şey! Ama bu sizin başınıza hiçbir şey gelmeyeceği anlamına da gelmiyor. Gerçekten de bir tehlike mevcut. Çok farklı tipler dolanıyor bazen ortalıkta. O yüzden uyurken, özellikle birden fazla kişiyseniz, sırayla uyumaya özen gösterin, interrail trenleri ile seyahat ederken. Dayanamayacak gibiyseniz çantalarınızı, eşyalarınızı bacaklarınızın arasına alıp uyuyun.

Peki gece trenlerinde durum ne? Bindiğimiz en ilginç tren Amsterdam’dan Dressden’e giden gece treniydi. Yataklı vagon için ek ücret ödememiştik ancak numaralı koltukları olan kompartımandan 2 koltuk ayırtmıştık. 6 koltuklu kompartımana bizden başka kimse gelmedi; biz de kapıyı kapatıp uyuduk. Ama ne uyku! Bir göz hep açık. Tren de, çok fazla durakta durunca, kondüktör sürekli bilet kontrolüne geldi ve birkaç defa da onun sayesinde uyandık. En değerli eşyalarımızı küçük sırt çantalarımıza alıp, onlara sarılarak geçirdik koca geceyi. Sizin de emniyet için böyle yapmanızı öneririz. Zaten herkes sizin gibi uyuyor olacak interrail trenlerinde; sadece işi riske atmamak için değerli eşyalarınıza sarılın. Umarız çok derin uykusu olan insanlar değilsinizdir!

Sohbet muhabbet var mı?  – interrail trenleri: ortam –

Ortamı soracak olursanız, birileriyle konuşup konuşmamanız tamamen size bağlı. Ha, ben konuşmak istiyorum ne yapmalıyım derseniz o kolay. Affedersiniz deyip, gideceğiniz yerle ilgili bir şeyler sormanız yeterli olacaktır. Genel olarak soğuk olarak addedilen kuzey ülkelerinde bile insanlar inanılmaz yardımsever ve sıcakkanlıydı. Akdeniz insanlarından bahsetmiyoruz bile zaten. Hele de bir ispanyolla konuşmaya başlarsanız, interrailin kalanını onla geçirmeniz işten bile olmayabilir.

Bizim tek kötü izlenim aldığımız ülke Fransa oldu. İngilizce bilenler dahi İngilizce konuşmuyor efsanesi, sadece bir efsane değil. Çok sıcakkanlı olduğunu iddia eden, Akdenize kıyısı olan bir şehirde yaşayan ev sahibimiz, gezi boyunca gördüğümüz en soğuk insandı. Ancak, koca bir milleti soğukkanlıdır diye damgalamak, sıcakkanlıdır diye etiketlemek ve buna göre bir tavır takınmak hiç doğru değil. İnsanların suratına dikkatli bakarsanız haklarında biraz bilgi sahibi olabilirsiniz. Konuşacağınız kişileri de bu yöntemle seçebilirsiniz.

E hadi bitirelim bu yazıyı da! Dileriz anlaşıldı interrail trenleri ile ilgili herşey. 

Muhakkak okumanızı tavsiye ettiğimiz ve interrail nedir? interrail nasıl yapılır? interrail tren bileti fiyatları nedir? gibi sorulara cevaplar bulabileceğiniz, son derece sade dilli ve anlaşılır interrail nedir yazımıza aşağıdaki cümleye tıklayarak ulaşabilirsiniz. Kafanızdaki tüm sorunları gidereceğinize inanıyoruz.

Interrail Nedir? – Tüm Detaylarıyla Interrail Rehberi | okumak için tık tık

Yine de hala sorularınız varsa, lütfen yorumlar butonundan bize ulaşın. Yolumuzun üstü daha nice güzelliklere gebe! Sevgiyle…

Yazan:

yolumuzunustu

Yazmak için değil; daha güzelini yaşatmak için yazıyoruz!