interrail tren bileti

interrail nedir?

interrail nedir? Interrail bileti; Avrupa ülkelerini gezmek ve yeni kültürler tanımak için alabileceğiniz harika bir tren biletidir. Bu bilet sayesinde hayallerinizdeki birçok ülkeye gidebilir, hiç kimseye ihtiyaç duymadan rahatça seyahat edebilirsiniz. Biz, iki sene üst üste interrail yapan gezginler olarak, size en ince ayrıntısına kadar interrail nedir, interrail nasıl yapılır, interrail bileti nasıl kullanılırinterrail bilet fiyatları nasıldır gibi aklınıza gelebilecek bütün sorulara cevaplar hazırladık. Çünkü ilk kez interrail yapmaya karar verdiğimizde çok az şey biliyor, bol bol okuyor, gene de bazı noktaları hayal edemiyorduk. Okuduklarımız ile öğrenemediklerimizi, yaşayarak öğrendik. Hepsi burada. İster aşağıdaki listeden merak ettiğiniz soruların üzerine tıklayarak sayfa içinde yer alan ilgili cevaba gidin, ister maddeleri tek tek okuyun; interrail nedir sorusunun cevabı ile ilgili kafanızda tek bir soru işareti kalmayacağına eminiz.

Bu yazıda sizi bekleyenler:

1. interrail Nedir?
2. Neden İnterrail?
3. Interrail Bileti Çeşitleri
4. Interrail Biletleri Kaç Gün Geçerlidir?
5. Interrail Bilet Fiyatları
6. Interrail Bileti Nereden Alınır?
7. Interrail Rotası Nasıl Yapılır?
8. Interrail’de Konaklama Nasıl Olur?
9. Interrail Bileti Nasıl Kullanılır?
10. Interrail’de Kullanılabilecek Yararlı Uygulamalar
11. İnterrail Maliyetleri ve Yurtdışında Maliyet Azaltma Yöntemleri  

Yolumuzun üstü olan tüm güzellikler ve daha fazlası, yolunuzun üstü olsun. Umarız interrail nedir yazımızın ardından harika bir interrail yaparsınız. Faydalı olursak lütfen bize yazın 🙂 Şimdi başlayalım:1. interrail Nedir?

Interrail Avrupa’yı çok ucuza ve tren kullanarak gezmenizi sağlayacak harika bir biletin ismidir. Interrail bileti, bir ülkede veya bütün Avrupa kıtasında birden çok kere kullanabileceğiniz bir tren biletidir. Aşağıdaki fotoğrafta interrail biletimizi görebilirsiniz. Interrail bileti nasıl kullanılır ve nasıl doldurulur sorularını aşağıda ayrıntılı bir biçimde anlatacağız.

interrail nedir
interrail nedir? – interrail tren bileti

2. Neden İnterrail?

Çünkü, Avrupa ülkelerinde çoğu noktaya tren vardır. Hatta öyledir ki; Belçika, Hollanda gibi küçük Avrupa ülkelerinde, ülke içi, şehirlerarası otobüs bile yoktur. Çünkü o kadar sık tren seferi vardır ki, buna gerek yoktur. Trenler son derece rahattır. Tren kültürü vardır. Hemen hemen herkes trende önceden hazırladığı sandviçini, elmasını, pastasını çıkarır; yer. Tuvaletler tertemiz ve konforludur. Neredeyse tüm tren garları şehirlerin en merkezi noktalarına konumlanmıştır.  Böyle olunca aynı fiyata dahi olsa otobüs bileti bulduğunda, o bileti almaya gerek yoktur.Tren atmosferini daha iyi anlamak için Interrail trenleri yazımızı okumanızı öneririz: Interrail Trenleri

3. Interrail Bilet Çeşitleri Nelerdir?

İki çeşit interrail bileti vardır. Birincisi tüm Avrupa’da geçerli Global Pass olarak adlandırılan interrail bileti; ikincisi tek bir ülkede gezmenizi sağlayacak olan One Country Pass interrail biletidir. Örneğin eğer hayaliniz sadece İtalya’yı gezmek; Kolezyum’a girmek, ardından Pisa kulesinde fotoğraf çekilmek sonra da geri dönmek ise One Country Pass (Tek Ülke Geçiş Bileti) almak sizin için yeterli olacaktır. Ancak ben gitmişken Effiel’i de göreceğim, Amsterdam’da da gezeceğim derseniz o zaman kullanmak istediğiniz her ülkede geçerli olan Global Pass imdadınıza yetişecektir.Ek 1: Ah, bir de “ucuz olsun benim olsun” diyip sadece Balkan turu yapmak isteyenler için Balkan Flexi Pass olarak adlandırılan bir bilet vardır. Bu bilet türü de, One Country Pass grubunda yer alır. Çünkü tüm Balkanlar, aynı biletle, tek bir ülke gibi gezilebilir.

Ek 2: Bizim ikinci interrailimize denk gelen bilet türü, Benelux Flexi Pass’da üç ülkeyi kapsar: Belçika, Hollanda ve Lüksemburg. Bu da One Country Pass gibi, bu 3 ülkeyi tek bir ülke gibi, tek bir biletle gezmenizi sağlar.

Ek 3: Tek ülke bileti gibi gruplandırılmış diğer özel interrail biletleri de vardır. Örneğin Yunan Adalarında feribot seferleri için kullanabileceğiniz bir interrail bilet çeşidi söz konusudur, ancak kafanızı karıştırmamak adına bu özel biletleri daha sonra anlatacağız. Şimdi interrail nedir sorusuna cevaplar vermeye devam edelim.4. İnterrail Biletleri Kaç Gün Geçerlidir?

İnterrail biletleri farklı opsiyonlarla satışa sunulmaktadır. Birden fazla ülkede kullanmak üzere alacağınız en ucuz bilet 15 gün içerisinde 5 gün kullanabileceğiniz interrail biletidir.

Daha anlaşılır olması için basit bir örnek verelim:

Siz İtalya, Fransa ve İspanya’yı gezmek istiyorsunuz. Zamanınız kısıtlı olduğu için İstanbul’dan Roma’ya trenle geçmek yerine, uçak bileti alıp gitmeyi tercih ettiniz. Dönüşünüze de Barcelona’dan yine uçakla yapacaksınız. Bu iki şehir arasında da görmek istediğiniz 7 tane şehir var. Bu yüzden 15 gün içerisinde 5 gün kullanabileceğiniz interrail biletinizi aldınız. Uçaktan indiniz. Roma’yı güzelce gezdiniz. İkinci durağınız Floransa. Gara gittiniz. Trene bindiniz ve biletinizi ilk kez kullanmış oldunuz. Böylece 1 günlük kullanım hakkınızı bitirdiniz. Floransa’da gezdiniz, otelinizde uyudunuz ve ertesi gün tekrar yola koyulmak üzere gara gittiniz. Trene bindiğinizde 1 günlük kullanım hakkınız daha başladı. Pisa’ya gideceksiniz. Ancak Pisa çok küçük bir şehir. Burada birkaç saat harcayıp Venedik’e geçecek ve orada uyuyacaksınız. Bileti kullandığınız gün içerisinde sınırsız defa trene binebilirsiniz. Diyelim ki aynı gün Venedik’e geçtiniz; ancak hala, yalnızca 2 günlük kullanım hakkınızı bitirmiş oldunuz.

Yani özetlemek gerekirse 5 gün kullanabileceğiniz bir bileti, kullandığınız tüm günler, gün boyu sınırsız kullanabilirsiniz. 1 gün ister 1 kere trene binin, ister 100 kere; sadece 1 hakkınızı harcamış olacaksınız.Günlerine göre interrail biletleri ve interrail bilet fiyatlarını bir alt maddede bulabilirsiniz.

5. Interrail Bilet Fiyatları

İnterral bilet fiyatları hakkında bilgi vermeden önce küçük bir not düşelim. Tren vagonları, 1.mevkii ve 2.mevkii olarak ikiye ayrılır. 1.mevkii vagonlar bir parça daha ferah, koltukları bir parça daha geniş ve içerisi bir parça daha lüks olan vagonlardır. Böyle olunca haliyle 1.mevkiiden alınan bir koltuğun bilet fiyatı daha yüksektir. Avrupa ülkelerinde genellikle bu vagonlar bomboştur. İnsanlar her daim 2.mevkiiden bilet alır. Zaten koltuk aynı koltuk, koltuğun yemek masası aynı masa, elektrik veren priz aynı prizdir. O yüzden paranızı, 1.mevkiiden koltuk almak için harcamanıza gerek yoktur.

Aşağıda ikinci mevkii için global pass (tüm avrupada geçerli) interrail bilet fiyatlarını sizlere tablo olarak hazırladık.

Genç (12-27) Yetişkin (28-59) Yaşlı (60+)
15 gün içerisinde 5 gün (Esnek) 208€ 269€ 242€
1 ay içerisinde 7 gün (Esnek) 255€ 320€ 289€
1 ay içerisinde 10 gün (Esnek) 305€ 381€ 344€
1 ay içerisinde 15gün (Esnek) 376€ 472€ 424€
Sürekli geçerli 15 gün 337€ 421€ 380€
Sürekli geçerli 22 gün 394€ 493€ 444€
Sürekli geçerli 1 ay 510€ 637€ 574€

Eğer siz tek bir ülkede interrail yapmak isterseniz veya fiyatları yeniden kontrol etmek isterseniz  yazıyı tamamen okuduktan sonra sizi TCDD sayfasına alalım.6. İnterrail Bileti Nereden Alınır?

İnterrail biletini 4 farklı şekilde alabilirsiniz:

  1. Türkiye’deki tren garlarına giderek TCDD Satış Ofislerine giderek interrail biletinizi rahatça alabilirsiniz.
  2. İnternet üzerinden çok daha rahat bir şekilde alabilirsiniz. Interrail’in, buradaki linkine tıklayarak, site üzerinden biletinizi alabilir ve 1 haftada size kargolanmasını sağlayabilirsiniz.
  3. Interrail biletinizi turizm acentalarından da, rahatlıkla alabilirsiniz. Ancak bu yöntemi pek tavsiye etmiyoruz çünkü acentalar bilet üzerine doğal olarak kâr payı koyabiliyor.
  4. Pek tabii, bizim gibi interrail biletinizi yurtdışından da alabilirsiniz.

İnterrail bileti nereden alınır dedik, 4 farklı yöntem sundunuz. “Peki sizin tavsiyeniz hangisi?” derseniz, tabii ki 1 ve 2 numaralı maddeleri öneririz.Şimdi interrail nedir sorusunun doğurduğu en önemli sorulardan biri olan interrail rotası nasıl yapılır sorusunu cevaplayalım.

7. Interrail Rotası Nasıl Yapılır?

Burada her şeyden önemlisi sizin hayalleriniz. Görmek istediğiniz yerler neresi, kaç gün ayırabilirsiniz, bütçeniz ne kadar gibi sorular yapacağınız rotanın en önemli noktası. Bir de tabii plansızlık durumu var. Sıkı sıkıya kurallarla ayarlanmış bir rota yapmaya çalışırsanız kendinizi belli kalıpların içinde boğarsınız. Halbuki yolda olmak bir özgürlüktür; keşfetmektir. Yolda yaşadıklarınız sizi bambaşka dünyalara itebilir. O yüzden esnek planların içinde hareket etmeniz daha doğru olacaktır.

İnterrail rotası yapaken öncelikle önünüze bir harita almanızı (ya da google maps’den açmanızı) öneririz. İkincisi alt maddelerde anlattığımız railplanner uygulamasını indirerek tren güzargahlarına bakabilirsiniz (merak etmeyin railplanner nasıl kullanılır yazı linkimizde orada sizi bekliyor olacak). Tabii ki, booking, airbnb gibi sitelerden gitmeyi düşündüğünüz şehirlerdeki konaklama ücretleri ne kadar diye sürekli arama yaparak bütçenize uygun bir rota çıkarmanız gerekecektir.

#

En iyisi sizin kafanızı çok fazla karıştırmayalım. Sizin için çok kapsamlı, birbirinden güzel, eğlence dolu interrail rotaları hazırlıyoruz. Bu rotalarla ilgili bir yazıyı ayrıca yayınlayacağız, ancak buraya da kısa ve uzun interrail rotaları bırakalım. Şehirlerin yanında tavsiye ettiğimiz, kalınacak gece sayıları var. Rotalara, şehirlere ve sürelere ekleme-çıkarma yaparak seçin-beğenin-alın:

# Uzun Interrail Rotası: Roma(2), Floransa(2), Pisa(0), Milano(1), Venedik(2), Monaco(0), Nice(2), Cannes(0), Barcelona(4), Paris(3), Brüksel(1), Brugge(1), Ghent(0), Rotterdam(0), Amsterdam(3), Berlin(2), Prag(2), Viyana(1), Budapeşte(2)

#İskandinavya Interrail Rotası: Kopenhag (3), Malmö (0), Göteborg(1), Oslo(3), Stockholm(2), Helsinki(2)

# Akdeniz Interrail Rotası: Barcelona(3), Marsilya(1), Cannes(0), Nice(2), Eze(0), Monaco(0), Cenova(1), Portofino(1), La Spezia(1), Pisa(0), Floransa(1), Roma(2)

# Benelüx Interrail Rotası: Amsterdam(3), Zaanse Schans(0), Den Haag(1), Rotterdam(0), Brüksel(1), Brugge(1), Oostende(0), Ghent(1), Mechelen(0), Namur(1), Luxembourg(2)

# Orta Avrupa Interrail Rotası: Prag(2), Viyana(1), Bratislava(1), Budapeşte(2)

# Balkanlar Interrail Rotası: Sofya(1), Belgrad(2), Saraybosna(1), Mostar(1), Podgorica (Kotor, Budva= 3), Tiran(1), Uskup(2), Selanik(1), Atina(2)

# Doğu Avrupa Interrail Rotası: Bükreş (2), Kaloşvar (1), Budapeşte(2), Bratislava(0), Viyana(1), Prag(2), Krakov(2), Varşova(1), Vilnus(1), Riga(1), Talinn(2), Helsinki(2)


8. Interrail’de Konaklama Nasıl Olur?

Rotanızı oluştururken dikkat etmeniz gereken bir diğer şey, elbette ki konaklama olacaktır. İnterrail bileti, sadece ulaşım için kullanabileceğiniz bir bilettir. Tüm konaklamalarınızı kendinizin ayarlaması gerekir. Ancak hiç endişelenmenize gerek yok. Emin olun, kendi kalacağınız yerlere, kendinizin karar vermesi, hem çok daha konforlu ve zevkli bir seyahat yapmanızı, hem de paranızın büyük bir kısmının cebinizde kalmasını sağlar.Konaklamalarınızı ayarlamak için booking, airbnb, couchsurfing gibi uygulamalardan yararlanıp, kalacağınız yeri özgürce seçebilirsiniz. Bu uygulamaların nasıl kullanılacağı ile ilgili detayları 10.maddede bulabilirsiniz.

9. İnterrail Bileti Nasıl Kullanılır?

Interrail biletinizin kapağını açtığınızda doldurmanız gereken yerler olduğunu göreceksiniz. Interrail biletinizi hangi günler kullanacağınızı ve interrail bileti ile gideceğiniz şehirleri, biletinizin ilgili bölümlerine tek tek yazmanız gerekir. Trene bindiğinizde bilet kondüktörleri vagonları gezer ve biletinizi kontrol eder. Eğer yazmanız gereken alanı boş bırakırsanız, size çok ağır bir şekilde ceza kesebilir.Interrail biletinin nasıl doldurlucağına ve interrail bileti nasıl kullanılır sorularına ait çok detaylı ve uygulamalı (renkli-resimli) olarak hazırladığımız yazımızı mutlaka okuyun; bu yazıda yer almayan bir çok detayı en ince ayrıntısına kadar orada anlattık; yazıya gitmek için mavi yere tıklamanız yeterli olacaktır: Interrail Bileti Nasıl Kullanılır?

interrail bileti nasıl kullanılır?
interrail nedir? – interrail bileti nasıl kullanılır?

10. İnterrail’de Kullanılabilecek Yararlı Uygulamalar

İnterrailinizi planlarken ve interrail yaparken kullanabileceğiniz, sizi çok rahatlatacak birbirinden güzel mobil uygulamalar var. Şimdi sizlere bunları tek tek anlatacağız:

Harita ve Planlama

Railplanner: Anlık olarak trenlerin saat kaçta kalkacağını, ne zaman, nereye ulaşacağını görebilileceğiniz bir uygulama olan railplanner ile interrail boyunca yapacağınız tüm seyahatleri planlayabilirsiniz. En iyi tarafı da uygulamanın internetsiz olarak çalışabilmesi. İnterrail biletiniz olduğu halde hızlı trenlere binerseniz fazladan ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. O yüzden bu uygulama ile hangi tür trene bineceğinizi takip edebilirsiniz. En iyisi sizi hemen şuraya alalım ve uygulama ile ilgili tüm detayları öğrenin. Detaylıca railplanner nasıl kullanılır anlattık.

Maps.me: Şehirleri gezerken kaybolmamak için haritaya ihtiyacınız olabilir. İşte burada da maps.me imdadınıza yetişir. Yine internete ihtiyaç duymadan kullanılabilen uygulama için yapmanız gerekenler çok basit. Gideceğiniz şehri telefonunuza indirin. Gitmek istediğiniz yerleri işaretleyin ve şehre vardığınızda telefonunuzun konumunu açıp gezin. İşte bu kadar kolay! Ancak şunu da ekleyelim google maps’de internetsiz çalışma özelliğine sahip olduğu ve aynı mantıkla çalıştığı için onu da tercih edebilirsiniz.Google maps: Aynı maps.me gibi, çevrimdışı harita özelliğiyle, gitmeden önce gezeceğiniz yerleri işaretleyin. Sonrasında, telefonunuza gideceğiniz ülkenin haritasını indirin. Bölyece internetiniz olmadan her yeri gezebilir, kaybolma tehlikesinden kurtulabilirsiniz. Gezdikten sonra hafızayı zorlamamak adına bir diğer ülkenin, gideceğiniz şehirlerinin haritasını indirip, bir öncekini silebilirsiniz.

Konaklama

Booking.com: Dediğimiz gibi interrail bileti sadece ulaşım için kullanabileceğiniz bir bilettir. Konaklama işlerinizi kendiniz halletmeniz gerekir. Ancak hiç endişelenmenize gerek yok. Emin olun kendi kalacağınız yerlere kendinizin karar vermesi, hem çok daha konforlu ve zevkli bir seyahat yapmanızı, hem de paranızın büyük bir kısmının cebinizde kalmasını sağlar. Booking.com’da otel, hostel, ev vs. rezervasyonu yapabileceğiniz, dünyanın en büyük konaklama sitesidir. Türkiye içi rezervasyon yasak olsa dahi, Türkiye’den yurtdışında istediğiniz otele rahatça rezervasyon yapabilirsiniz.

Airbnb.com: Bir kültürü tanımaya ne dersiniz. Gittiğiniz ülkelerde evini kiraya veren binlerce insan olduğunu biliyor muydunuz? İster bir oda kiralayın, ister tüm evi; gezdiğiniz yerlerdeki insanların nasıl hayatlar yaşadığını tatmak için airbnb eşsiz bir fırsat.

Couchsurfing: Peki, konaklamak için tek kuruş ödemeden gittiğiniz ülkelerdeki insanların evinde kalabileceğinizi söylesek. Couchsurfing gezginlerin birbirine yardım ettiği muhteşem bir uygulama.Ulaşım ve Bütçe Planlama

Goeuro: Ekonomik olması açısından diyelim ki 15 günde 5 gün geçerli bir interrail bileti aldınız. Ancak 5 günü de doldurdunuz ve daha çok yer görmek istiyorsunuz. İşte böyle durumlarda Avrupa’da çok ucuza uçak ve otobüs bileti bulmanızı sağlayan bir uygulama Goeuro. Flixbus, Ryanair gibi firmaların bilet fiyatlarına bu uygulama ile bakabilir, tüm alternatif firmaları bulabilir ve size en uygun ve en ucuz bileti uygulama üzerinden satın alabilirsiniz.
Travel money: Bütçe kısıtlı, gezilecek olan ülkeler çok olduğundan günü gününe harcamalarınızı not edeceğiniz, hem TL hem Euro olarak harcamalarınızı görüntüleyebileceğiniz hayat kurtaran bir uygulama.

11. İnterrail Maliyetleri ve Yurtdışında Maliyet Azaltma Yöntemleri

Özellikle Euro’nun çok hızlı artması interrail maliyetlerini son derece arttırıyor. O yüzden interrail nedir yazımıza ek olarak, interrail bütçesi hazırlamanıza yardımcı olacak, interrail maliyetlerinizi düşürmenizi sağlayacak ve hatta genel olarak yurtdışında herhangi bir ülkeye çıktığınızda yapacağınız harcamaları azaltmanıza yardımcı olacak bir rehber hazırladık. İnterrail toplam olarak size tam ne kadara mâl olur sorusuna da net bir şekilde cevap verdik. Bu yazımızı da aşağıdaki İnterrail fiyat linkine tıklayarak okuyabilirsiniz.

İnterrail Fiyat – İnterrail Bütçe Oluşturma – İnterrail Maliyetlerini Azaltma Yöntemleri

İnterrail nedir sorusunu merak ettiğiniz için aşağıdaki soruların cevaplarını da merak edebileceğinizi düşündük. O yüzden bu yazıları da mutlaka okumanızı öneririz:

1. Interrail Tren Atmosferi: Interrail Trenleri

2. Interrail Nasıl Planlanır: Railplanner

3. Interrail Bileti Nasıl Kullanılır?

Son olarak, bizi Instagram’da bulabilir, yazımızı beğendiyseniz ya da herhangi bir sorunuza cevap bulamadıysanız bize mesaj atabilirsiniz @yolumuzunustu 
interrail nedir yazı etiketleri: 

Yazan:

yolumuzunustu

Yazmak için değil; daha güzelini yaşatmak için yazıyoruz!