Lviv gezilecek yerler

Lviv’de Yapmadan Dönmemeniz Gereken 10 Şey

Muhteşem doğası, birbirinden eğlenceli kafeleri, sanat kokan sokakları, nefis müzeleriyle Ukrayna’nın kültür başkenti Lviv’de yapmadan dönmemeniz gereken 10 şey i sıraladık. Piyano eşliğinde çok ucuza karnınızı tıka basa doyuracağınız, sanata doyacağınız, değişik lezzetleri deneyimleyeceğiniz, deli gibi alışveriş yapabileceğiniz bu Lviv Yapılacak Şeyler listesi sizi mutluluktan havalara uçuracak. İşte, Lviv gezginleri için birbirinden neşeli 10 şey:

1. Tarihi Lviv Opera Evi’nde sanata doyun!

Avrupa’nın en ihtişamlı operalarından birinde nefis ambiyansın tadına varın. Galisyalıların hükum sürdüğü dönemlerde bir Avusturya markası olan Siemens tarafından 1897’de yapımına başlanan bina, şehrin kalbinde, hem içiyle hem dışıyla sizi büyüleyip giden bir mimariye sahip adeta. Buraya sadece gösteri izlemek için gelinmiyor. Aynı zamanda fotoğraf çekilmek, 18.yy’ın sonlarında başlayıp 19.yy boyunca devam eden tarihi hissetmek ve bir kültür keşfetmek için de geliniyor.

Lviv Gezilecek Yerler
Lviv’de yapmadan dönmemeniz gereken 10 şey

Üstelik Ukrayna ucuz bir ülke olduğu için Tarihi Lviv Opera Evi’nde dünyaca ünlü operaları en önden izlemek sadece 70 Türk Lirası (350 grivna; kur nedeniyle zaman içerisinde fiyat farklılık gösterebilir).Lviv Opera Evi’ne gitmeye karar verenlere aklımızdayken hatırlatalım; Ukraynalılar buraya son derece şık bir şekilde geliyor. Kadınların en güzel kıyafetlerini giydiği, erkeklerin takım elbiseleriyle jilet gibi olup geldiği büyülü ortama en azından t-shirt ile gitmemekte yarar var.

2. Lviv Handmade Chocolate’da eritilmiş çikolata yiyin!

Çikolata kokulu bir sokak; sokağın içinde bir bina; binanın içinde bir camekân. Camekânın arkasında, birkaç insan; insanların yanında birkaç alet; aletlerin içinden akan çikolata şelaleri. Şelalare değen bir kaç el; çikolataya dönüşen güzellikler ve paketlenip satışa sunulan hediyelikler. İşte size Lviv Handmade Chocolate!İlk katında çikolata yapımını izleyebileceğiniz mekanın ikinci ve üçüncü katında türlü türlü çikolatayı satın alabilir, en üst katında yer alan kafede de birbirinden güzel çikolata dolu ürünleri deneyebilirsiniz. Bizim favorimiz kesinlikle erimiş çikolata bardağı oldu. 7-8 lira gibi bir fiyatı olan ve kahve fincanının içinde sütlüden bittere doğru çikolata renginin 50 tonunu görebileceğiniz lezzet, özellikle çikolata aşıklarını kakaoya doyuracak.

Lviv Gezilecek Yerler
Lviv’de Yapmadan Dönmemeniz Gereken 10 Şey

Yorulduğunuzda hoş kokular eşliğinde dinlenmenizi sağlayacak olan ve şehir merkezinde yer alan Lviv Handmade Chocolate’ı mutlaka Lviv yapılacak şeyler listenizin üst sıralarına koymalısınız.

3. Coffee Manufacture’da ateş şovu eşliğinde kahve söyleyin!

Rynok Meydanında bir binanın, demirden yapılmış dev kapısını açıp sıradan bir kahveciye girdiğinizi hayal edin. Girişte kahve alan onlarca turist ve Lvivli bir arada. Biraz ilerlediğinizde oturup kahvesini yudumlayan insanlar. Garsona ateş şovu nerede diye sorduğunuzda ise size aşağıyı; yerin altını işaret eden bir el…

Ardından, karanlığa doğru inen merdivenler. Karanlıkta sizi elinde baretlerle bekleyen bir adam. Evet yanlış duymadınız, baretlerle bekleyen bir adam! Kafanıza bareti geçirdikten sonra iyiden iyiye alçalan tavanlar; yerin onlarca metre altında olmanın yarattığı soğuk ve nemli his. Bir de tabii alabildiğine karanlık.Bu arada önünüzde bir sıra halinde yürüyen onlarca da insan. Ne zaman biteceğini bilmediğiniz karanlık koridorlar ve en sonunda duvarlara asılı, son derece kısık bir ateşle yanan lambalar… Lambaların altında belli belirsiz gözüken masalar; masaların etrafında yüzleri kattiyen seçilemeyen insanlar; insanların önünde üzerindeki kıyafetlerden zorla ayırt ettiğiniz garsonlar… ve en sonunda bir anda karanlığı parçalayan kırmızı bir aydınlık. Siyahın içinden çıkan kırmızı bir ateş topu. Bir garsonun ellerinde büyülü bir şekilde yanan ve kahveyi pişiren 50-100 cm uzunluğunda dev bir ateş… ve hayretle izleyen onlarca göz.

Kimi ayakta, kimi masalarda… Kısacası Lviv’de yapmadan dönmemeniz gereken 10 şey listesinin en güzeli değil ama en değişik aktivitelerinden biri. İster, oturup bir kahve söyleyin ve alaca karanlıkta ateşin aydınlattığı bir şovu izleyip kahvenizi yudumlayın; ister başınızda baretle karanlık kafeyi sanki hiç bitmeyecekmiş gibi uzun koridorlarından geçerek adımlayın; Coffee Manufacture Lviv’e mutlaka uğrayın!

4. Yapohanata’da suşiye doyun!

Uzakdoğu’dan çok uzaklarda, bir grup suşi aşığının çok pahalı diye her dakika yiyemediği suşilerin her çeşitini akıl almaz fiyatlara bulabileceğiniz bir ülkede, bu suşileri birbirinden harika şekillerde yapan bir yer Yapohanata Lviv. Mekan, rahat. Mekan diyoruz ama 2 tane Yapohanata Lviv var. Bir tanesi eski şehir merkezinin içerisinde; diğeri ise Opera kapısının soluna düşen cadde üstünde; tam eski şehir merkeziyle Lviv’i ayıran bölgede. İşte biz o, Opera Binası’nın oradaki Yapohanata’yı tercih ettik. Yani rahat dediğimiz mekan da orası.Fiyatlar yine pahalı sayılır aslında ancak, Türkiye’ye göre çok ama çok daha uygun. Ayrıca, menüler son derece doyurucu. Bir kişi ortalama 150 grivna (şuanki kurla 30 tl, üç yıl önceki kurla 15tl) gibi bir fiyata memnun bir şekilde kalkabilir mekandan. Tek bir dezavantajı var; o da servisin yavaş olması. Yapohanata çok kalabalık olduğu için biraz beklemeniz gerekebiliyor. Ama bir mekan sizi uzun süre bekletiyorsa ya özenli bir şekilde siparişi hazırlıyordur; ya da çok acemidir! Yapohanata’nın işine özendiği belli.

Lviv Yapılacak Şeyler
Lviv Gezilecek Yerler

Yine de Lviv’de yapılacak şeyler listenize suşi adına farklı bir alternatif eklemek isterseniz, daha pahalı ve daha lüks olan Red Pepper’ı tercih edebilirsiniz.

5. Tarihi tramvaylarla şehri turlayın!

Aman yanlış anlaşılmasın. Rynok Meydanı’nda duran sarı renkli, tarihi, eski görünümlü trenler olarak tasarlanan ve altında araba aksanları bulunan araçlardan bahsetmiyoruz! Evet evet, asıl onlardan bahsedilir Lviv’i turlamak için! Ama biz kattiyen onlardan bahsetmiyoruz. Onlar, turistik. Bizim bahsettiğimiz ise tramvaylar! Gezginlere göre olan; ekonomik gezme vasıtaları tramvaylar! Bir şehri keşfetmenin en güzel yolu olan araçlar…

Lviv gezilecek yerler
Lviv’de yapılacak şeyler

Lviv’in tarihi tramvayları bir parça ürkünç bile aslında. En az 80’lerden kaldıkları her hallerinden belli. Her ne kadar eski olsalar da mis gibi çalışıyorlar. Üstelik fiyatları da çok uygun. Lviv tramvaylarında öğrenci bileti 2.5 grinva, tam bileti 5 grivna ve bavul bileti de 5 grivna (evet, Lviv’de – muhtemelen tüm Ukrayna’da – bavullara bilet kesiyorlar).Lviv, dört bir yanı tramvay yollarıyla örülmüş bir şehir. Tramvaylar, yavaş ve adeta bir tur arabası kıvamında ilerliyor. Otobüsler gibi tıklım tıklım değil. Tek eksiğiniz bir tur rehberi. O da, önceden öğrenmeniz gerekenleri okuyup geldiyseniz, gereksiz. Rynok Meydanı’ndan; Hai Park civarına gidenlere kadar farklı hatlara sahip tramvaylar, hem ucuzluğu, hem yerel kültürle iç içe oluşu hem de nostaljik havası ile Lviv’de yapmadan dönülmeyecek 10 şey listemizde yerini aldı bile.

(Bu arada biletlerin bugünkü kur ile karşılıkları sırasıyla 2,5 tl ve 5 tl).

6. Hayran kalacağınız bit pazarlarını keşfedin!

Sovyet döneminden kalma komünizmin tüm izlerine hala üzerinde buram buram taşıyan rozetler, paralar, askeri armalar ve onlarca eşya… Ukraynalıların birbirinden güzel el yapımı paskalya yumurtaları, bardakları, demlikleri, matruşkaları ve bez bebekleri… Neler anlattığını, üzerindeki resimlerden zar zor çıkarabildiğiniz, kiril harfleriyle bezeli eskimiş plaklar, kitaplar ve dergiler… İngilizce bilmeyen ve bilmediği için bir o kadar da tatlı olan, üzerine rakam yazmak üzere ellerinde cep telefonları, sizinle pazarlık yapmaya hazır, onlarca Ukraynalı satıcı… Burası bir bit pazarı; üstelik hemen şehrin göbeğinde; Lviv Opera Evi’nin sağ yanında!

Lviv'de Yapılacak Şeyler
Lviv’de Yapmadan Dönmemeniz Gereken 10 Şey

Lviv bit pazarları, birbirinden ilginç ürünleri Türkiye’de asla bulamayacağınız fiyatlara satın alabileceğiniz bir yer. Üstelik, bu bit pazarlarını gezmek sadece bir alışveriş vesilesi değil; aynı zamanda tarih içinde yolcuğa çıkılan bir kültür turnesi. Aynı hiç konuşamadan anlaştığınız Ukraynalılar gibi, hiç konuşamadan ne yaşadıklarını anladığınız onlarca eşyanın satıldığı bit pazarları, Lviv’de yapmadan dönmemeniz gereken 10 şey arasında.

7. Beer Theatre’da şişileri masalara vurarak şova katılın!

Eğlenmeyi sevenlerden misiniz? Peki bira sever misiniz? 2 sorunun cevabı da evetse, bu madde tam size göre!Beer Theatre, yani Bira Tiyatrosu, Lviv’in her gece eğlenceyi doruklarda yaşayanlara hitap eden bol kahkahalı, bol müzikli mekanı. Çeşit çeşit biranın satıldığı, kendine has hediyelik eşyalarının bulunduğu bu dev eğlence mekanı koca bir binaya zor sığmış! Ortası boş olacak şekilde inşa edilen mekanın 2.katında, diğer tüm katlardan da görülecek bir şekide orkestra bulunuyor. Her gece canlı müziklerle, Ukraynalılarla birlikte eğlencenin dibine vurabileceğiniz ortamda, bir de özel bir şov yapılıyor.

Lviv Beer Theatre’ın en cafcaflı saatlerinde garsonlar tarafından masalarda oturan dinleyicilere şişeler dağıtılıyor. Canlı müzik ekibi şarkıya, mekanı coşturarak başlayınca, tüm şişeler aynı anda masalara vurularak tempo tutuluyor. Şişesi olmayanların elle katıldığı bu görsel şölen, Lviv’in ateşini yükseltiyor. Özellikle, Lviv gece hayatı severlerin görmesi gereken mekan, çeşit çeşit bira satışı ve magnet, bardak altlığı gibi hediyelikleriyle gündüz de açık vaziyette sizleri bekliyor.

Ukrayna’da alkol fiyatları hakkında bilgi almak isterseniz, hem Beer Theatre’da hem diğer mekanlardaki fiyatları yazdığımız ve Lviv Duty Free’de yer alan neredeyse tüm içkilerin ücret listesini yayınladığımız Ukrayna İçki Fiyatları yazımıza mutlaka göz atın.

8. Yerel pazarları talan edin!

Orta Asya’da ya da Uzakdoğu’da pazarlarda, buzdolabı olmaksızın, öyle apaçık, sereserpe satarlar etleri. Sanki birer patatesmişcesine sergilerler onları… İşte bu gelenek, yarı Avrupalı olan Ukrayna’da da karşımıza çıkıverdi bir anda. Üstelik öyle bir iki yerde değil, neredeyse her pazar’da!Ukrayna pazarlarını gezmeye değer kılan Türkiye’de göremeyeceğiniz manzaralara şahit olacak olmanızdır elbette. Yeşille kırmızının bir arada yer aldığı pazarda tezgahlar son derece renkli. Maydonozlar kökleriyle satılıyor mesela burada. Sadece maydonozlar değil, neredeyse tüm yeşillikler aynı vaziyette adeta. Domuzlar, danalar, tavuklar, kafaları bacakları birbirinden ayrılmadan öylece duruyor tezgahlarda. Kimisi streçlerle sarılmış, kimisi apaçık ortaya bırakılmış…

Lviv'de Yapmadan Dönmemeniz Gereken 10 Şey
Lviv’de Yapılacak Şeyler

Hayret eden gözlerle gezerken bir de kurutulmuş balıklara rastlıyorsunuz. Buzdolabı gene yok meydanlarda. Ama asıl bizi cezbeden Ukrayna çayları oldu bu yerel Lviv pazarlarında. Ukraynalıların çaya verdiği değer büyük. Değişik otları karıştırıp, şifalı bitkilerden çok çeşitli hastalıklara deva niteliğinde olan onlarca farklı çay çeşiti yerine almış raflarda. Ancak hediyelik eşyacılarda ateş pahası olan bu çaylar (ki bizlere göre ucuz aslında), pazarlarda çok daha makul fiyatlara satılmakta.

Sırf böğürtlen, karadut gibi değişik aromaları taşıyan bu çayları almak için bile gezebileceğiniz pazarlar, Lviv’in dört bir yanında mevcutlar. O yüzden Lviv yapılacak şeyler listenize Lviv yerel pazarlarını da eklemeyi unutmayın ! Ayrıca bu pazarları gezerken hediyelik eşya almak niyetindeyseniz ve Ukrayna’da nelerin meşhur olduğunu tam olarak bilmiyorsanız Ukrayna’nın nesi meşhur yazımızı inceleyebilirsiniz.

9. Sincaplarla dolu parklarda keşfe çıkın!

“Lviv’in içine parklar inşa edilmemiş; bir pakın içine Lviv inşa edilmiş!” Öylesine yeşil, öylesine güzel bir şehir ki Lviv, her yanında huzuru iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Her tarafta dev gibi parklar, tamamen doğal bir ortam ve o parkların içinde koşuşturan kediler, köpekler, cıvıldayan kuşlar, böcekler… bir de sincaplar! Birbirinden güzel sincaplar. Bir bakmışsınız, ayağınızın altında; bir bakmışsınız kafanızın üstünde. Öyle pek de yabani değiller aslında. Her an, her yerde görebileceğiniz sincaplar var Lviv’in birbirinden güzel parklarında.

Lviv'de Yapılacak Şeyler
Lviv’de Yapmadan Dönmemeniz Gereken 10 Şey

Gitmişken, eğer bir parça vaktiniz varsa bu parklardan en az birine gidin. Bizim size özel önerimiz her blogda yazan ve Lviv için bir klasik olan High Castle’ın içinde yer aldığı park olmayacak asla. Bizim önerimiz, daha güzel, daha özel bir park. Ukrayna kültürünü daha yakından tanımanızı sağlayacak, sizi Ukrayna köyleri içinde geziyormuş gibi hissettirecek bir park. Şehrin dışında bulunan ve muhteşem bir atmosfere sahip olan, 1 tam günde ancak gezebileceğiniz Hai Park!Lviv yapılacak şeyler listenize bonus olarak ekleyebileceğiniz Hai Park, eğer Lviv’i gezmek için yeteri kadar gün ayırdıysanız sizi mest edecek ve Lviv gezinizin en tatlı kısımlarından birini oluşturacak. Hai Park ile ilgili detaylı bir yazı beklerseniz, bize yorum olarak belirtebilirsiniz. Şimdilik, bu öneriyle bu maddeyi de kapatalım.

10. Baczewski’de piyano eşliğinde kahvaltı edin!

Kahvaltı etmek için sıra beklemeye değer mi? Bir an için değebileceğini düşünelim. Peki, en fazla kaç dakika bekleyebilirsiniz? 5? 10? … belki 20? 30-40? Daha fazlası asla değil mi?

Lviv Baczewski Restorant’da değil! Öyle bir yer ki burası Kasım ayı, mesai olan bir haftaiçi gününde, buz gibi bir sabah vaktinde, açılış saati olan 8’de bile gitseniz kapıda sizi bir kuyruk karşılıyor. O kuyruğa girip başlıyorsunuz usul usul beklemeye. Hayret bir şey gibi; ama değil. Çünkü sadece 25 tl’ye açık büfe kahvaltı yapıyorsunuz.E bunun için de değmezmiş ki dediğinizi duyar gibiyiz. Haklısınız, ama olay bununla da sınırlı değil. İçerisi öyle lüks döşenmiş ki; sanki 25 liraya değil 1025 liraya hatrı sayılır bir şirket sahibi olarak gelmiş gibisiniz. Zaten Baczewski’de bulunan Ukraynalıların bir kısmı da gerçekten öyle.

Kahvaltınızı alıp yerinize geçtiğinizde, müziği fark ediyorsunuz. Hemen masanızın yanında bir piyano resitali! Evet, burada piyano eşliğinde kahvaltı ediyorsunuz. Bir de tabii, piyanon müziğiyle dört bir tarafta renk renk öten muhabbet kuşlarının cıvıltıları…

Lviv'de Yapılacak Şeyler
Baczewski Restorant

Daha en sonuncuyu söylemedik bile! Kahvaltı bitiminde size şampanya ikram ediliyor. Yani kahvaltıya şampanyasız başlayamam diyen elitlerdenseniz (şaka şaka öyle olmanıza gerek yok; zaten kim öyle ki! ambiyansın tadına varsanız yeter) buraya mutlaka uğramalısınız. O yüzden, Lviv Baczewski Restorant’ı kahvaltı yapmak için hem Lviv’de yapmadan dönmemeniz gereken 10 şey hem de Lviv yapılacak şeyler listenize eklemenizi öneriyoruz. Ama en geç saat 7.45’de sıraya girmeyi unutmayın. Sonra 1 saat beklersiniz bizden söylemesi!

BONUS:

Böyle listelerin bonusu olur. Adettendir, bilirsiniz. Bizim de Lviv’de yapılacak şeyler listemiz için bonusumuz Odessa Rose denemek oldu. Tabii bu seçenek sadece alkol kullanmayı tercih edenlere.

Lviv'de Gezilecek Yerler
Lviv’de Yapmadan Dönmemeniz Gereken 10 Şey

X&X Champagneria’da Ukrayna’ya özel bir lezzet denemek için Odessa Rose ve yanında mekana özel tatlılardan biri alınabilir. Biz daha fazla mekan adı öğrenmek istiyoruz derseniz: (buraya yazısı bitince bir link gelecek)

Bırakın mekanları, Ukrayna abur cuburları nasıl derseniz de sizi fiyat fiyat anlattığımız, keyifli mi keyifli Ukrayna Abur Cuburları yazımıza alabiliriz. Daha iyi bir haber; bu yazıyı okuyup Ukrayna’ya gitmek isteyenler için, hatta ve hatta Ukrayna’ya ucuza bilet alıp gitmek isteyenler için harika bir yazı hazırladık. Hazırladığımız yazıda ucuz uçak bileti bulma taktikleri, Ucuz Ukrayna uçak bileti bulabileceğiniz siteler, uçak bileti almak için en doğru zaman gibi tüm etkenleri sadece Ukrayna özelinde anlattık. Ukrayna Ucuz Uçak Bileti yazımıza tıklayıp ucuz bir Ukrayna tatili yapmak için gerekli olan biletleri en az maliyetli yöntemlerle nasıl alabileceğinizi öğrenebilirsiniz. İddia ediyoruz, çok işinize yarayacaktır 🙂

Lviv, tüm güzellikleriyle yolunuzun üstü olsun. Bize sormak istediklerinizi yorum olarak yazabilir ya da @yolumuzunustu Instagram hesabımızdan iletebilirsiniz. Selamlar!Ukrayna Lviv’de yapmadan dönmemeniz gereken 10 şey yazı etiketleri:


Yazan:

yolumuzunustu

Yazmak için değil; daha güzelini yaşatmak için yazıyoruz!