Lviv'de Yapılacak Şeyler

Ukrayna vize istiyor mu?

Ülkemizde Ukrayna seyahatlerinin her geçen gün daha popüler hale gelmesi Ukrayna vize istiyor mu? sorusunun da sıkça aranmasına neden oldu. Biz de Ukrayna vizesi hakkında bilmeniz gerekenleri ve Ukrayna’ya en ucuz ve en maliyetsiz yoldan nasıl gidebileceğinizi anlatalım istedik. Zaten bu amaçla daha önce yazdığımız bir yazıda Ukrayna Ucuz Uçak Bileti Bulma Yöntemlerini bir bir anlatmıştık. Koyu renkli yere tıklayarak 50-100 tl gibi fiyatlara nasıl Ukrayna ucuz uçak bileti bulabileceğinizi öğrenebilirsiniz.
Biz bu yazıda sizi Ukranya’ya vizeniz olmadan ve kesin olarak nasıl alırlar, bunu öğrenelim. İşte yazının içinde yer alan tıklanabilir başlıklar:

1. Ukrayna için vize gerekli mi?
2. Ukrayna Vizesiz Giriş Şartları
3. Ukrayna’ya Pasaportsuz Giriş
4. Ukrayna Seyahati için Uyarı ve Tavsiyeler

Ukrayna için Vize Gerekli mi?

Biz gelelim Ukrayna vize istiyor mu sorusunun cevabına. Hayır Ukrayna, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler arasında. Ancak bu durum tüm seyahatler için geçerli değil. Seyahat amacınız Ukrayna vizesiz giriş şartları için uygunsa ve yanınızda ülkeye alınmak için gerekli belgeleri götürdüyseniz Ukrayna’ya vizesiz gidebilirsiniz.
Vizesiz Ukrayna için her şeyden önce turist olmanız gerekiyor.
Ukrayna’ya giderek yanınızda bazı seyahat belgelerinin bulunması gerekiyor. Yoksa, Ukrayna’ya giremezsiniz. Yani, sizi havalimanından ülkemize geri deport edebilirler. O yüzden, Ukrayna vizesiz giriş şartlarını detaylı bir şekilde anlatalım ve ihtiyacınız olan belgeleri tek tek yazalım.

Lviv'de Yapmadan Dönmemeniz Gereken 10 Şey
Ukrayna Vize İstiyor mu?

Ukrayna Vizesiz Giriş Şartları

Öncelikle Ukrayna’ya vizesiz girebilmenizin iki yolu var. Birincisi pasaportunuzu cebinize koyup gitmek. Ukrayna’ya pasaportla gittiğinizde, özellikle ilk gidişinizse sizi büyük bir ihtimalle sorgu odasına alacaklardır. Sorgu odasında sizden isteyecekleri belgeler; dönüş biletiniz, konaklayacağınız otel ve hostel vb. yere ait rezervasyon kağıdınız. Ayrıca size yanınızda ne kadar para olduğunu da sorabilirler.
Para mevzusu da ciddi bir durum. Kalacağınız gün başına en az 35$ yanınızda bulundurmanız bekleniyor. Bu parayı görmek isteyebilirler ve kredi kartlarınıza da bakma talebinde bulunabilirler. Bunlara hazırlıklı olmakta yarar var.

Unutmadan eklemek gerekirse, eğer Ukrayna’da yaşayan birinin davetiyle gittiyseniz, sizden Ukrayna noterince onaylanmış ve davet edenin kimlik bilgilerinin yazılı olduğu bir davet mektubu göstermenizi bekleyeceklerdir. Eğer otel rezervasyonunuz yoksa mutlaka temin etmeniz gerekiyor.

Şimdiden gözünüz korktuysa aman korkmasın. İngilizce bilmemeniz sorun değil. Türkiye’den Ukrayna’ya çok sık turist ziyareti olduğu için görevliler biraz Türkçe öğrenmiş. Hatta öyle ki, Lviv’deki havalimanında sorgu odasının hemen yanında seyahat belgelerinizi hazırlamanız gerektiğine dair uyarı yazısı Türkçe olarak yazılmış.

Ukrayna'nın neyi meşhur
Ukrayna Vizesiz Giriş Şartları

Biz kendi seyahatimizde, İngilizce bilmeyen Türklerle nasıl iletişim kurulduğunu gördük. Ya “rezervasyon”, “dönüş bilet” gibi birer kelime söyleyip belgelerinizi göstermelerini istediler ya da elle kolla anlatarak tarzanca sorular sordular. Dolayısıyla tüm Ukraynalılar ile tüm Türkler bir şekilde anlaştı. Yani dil bilmemeniz bir problem oluşturmaz. Ancak, mutlaka dönüş biletiniz ve otel rezervasyonunuz yanınızda bulunsun.

Bunların dışında Ukrayna’da 90 günden az kalmanız gerekiyor. Pasaportu olup vizesiz Ukrayna hayali kuranlar için şartlar bunlardan ibaret. Peki Ukrayna’ya pasaportsuz giriş şartları neler?

Ukrayna’ya Pasaportsuz Giriş

Ukrayna’ya vizesiz giriş için ikinci seçeneğiniz yeni çıkarılan ve 2020 yılından itibaren herkesin kullanma zorunluluğunun olduğu çipli kimlik kartları. Eğer çipli kimlik kartınız varsa da Ukrayna’ya vizesiz ve aynı şartlar altında girebilirsiniz. Yani Ukrayna’ya gitmek için pasaport çıkarttırmanıza gerek yok.
Pasaport kontrolünde görevliler sizi yine ayıracaktır. Öncelikle bir form doldurmanız isteniyor. Bu formda İngilizce olarak seyahatinizle ilgili sorular soruyor. Ardından tıpkı pasaportunuzla vizesiz giriş yaptığınızda olduğu gibi sizi sorgu odasına göndermeleri muhtemel. İstenen belgeler yine aynı. Konaklama için rezervasyon, dönüş bileti, varsa davetiye. Ayrıca yanınızda ne kadar para bulunduğunu da soracaklardır.

Lviv'de Yapılacak Şeyler
Ukrayna vize istiyor mu?

Bu sorgunun sorun yaratmayacağını tekrar belirtmek isteriz. Yanınızda belgeleriniz olduktan sonra hiçbir sorun yaşamazsınız.
Son olarak, çipli kimlikle Ukrayna’ya girdiğinizde 90 gün kalma izniniz bulunuyor. Kimliğinizi kaybetme ihtimalinize karşın yanınızda vesikalık fotoğraf ve ehliyet gibi başka belgelerin bulunması yararlı olacaktır. Kimliğinizi kaybederseniz ülkeden çıkabilmeniz için T.C. Konsolosluklarından bu belgeleri kullanarak geçici pasaport almanız mümkün.

Ukrayna Seyahati için Uyarı ve Tavsiyeler

Ukrayna vize uygulamayan ülkeler arasında yer alsa da seyahat belgelerinin yanınızda olmadığı durumlarda sizi ülkeye almayabilirler. Hatta, muhtemelen almazlar. Bu yüzden mutlaka, Ukrayna’ya vizesiz giriş şartları başlığı altında anlatılan belgeleri yanınızda bulundurun.

Ukrayna’ya gidecek olanların merak edebileceği konuların başında içki fiyatları geliyor olabilir. Ukrayna Alkol Fiyatları yazımıza tıklayarak hem Ukrayna gece hayatı fiyatları hakkında hem de tek tek Ukrayna içkilerinin ücretleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca, konaklamasından, yemeklerine, teknolojik ürünlerinden, telefon hattı fiyatlarına her konuda bilgi sahibi olmak istiyorsanız, liste liste Ukrayna ürünlerinin fiyatlarına yer verdiğimiz Ukrayna’da Fiyatlar yazımızı da okuyabilirsiniz.

Lviv House of Legends
Ukrayna Vize İstiyor Mu?

Ukrayna seyahatinizden bazı hatıralarla dönmek isteyebilirsiniz. Yakınlarınıza alabileceğiniz hediyelerle ilgili fikir edinmek, Ukrayna’dayken neler yapabileceğinizi öğrenmek ve denemenizi önerdiğimiz lezzetleri yakından tanımak için Ukrayna’nın nesi meşhur yazımızı okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.
Ukrayna vize istiyor mu yazımız burada bitti. Eğer, aklınıza takılan sorular varsa mutlaka yorumlarda belirtin. Hızlı bir şekilde dönüş sağlayarak cevaplanacaktır.
Yolunuzun üstü Ukrayna güzelliklerle dolu olsun. Şimdiden iyi gezmeler!

Yazan:

yolumuzunustu

Yazmak için değil; daha güzelini yaşatmak için yazıyoruz!