interrail bileti nasıl kullanılır

Interrail Bileti Nasıl Kullanılır?

Sırt çantalılar, valizle gezenler; meraklı olanlar, interrail niyeti olanlar; bu yazıda sizlere interrail bileti nasıl kullanılır sorusunun cevaplarını renkli-resimli ve uygulamalı-denemeli bir şekilde anlatacağız.

Ancak siz, interrail hakkında yeteri kadar bilgiye sahip değilseniz (yani, henüz interrail nedir sorusunun cevabını arıyorsanız) sizi öncelikle taptatlı bir dille hazırladığımız ve interrail’e dair her şeyi bulabileceğiniz interrail nedir yazımıza alalım.

Gittiniz geldiniz mi? Şimdi sakin olun. Sadece interrail bileti nasıl kullanılır sorusunun değil, interraile dair kafanızda bulanık olan her şeyin berraklaşacağı bir yerdesiniz. İnterrail hakkında her şeyi bu sitede bulabilirsiniz. Zaten yazının sonunda sizleri interrail tren atmosferinden, interrail’i nasıl planlarıma kadar birçok link bekliyor. Yani sakin; yolumuzun üstü ailesi yanınızda. O zaman şimdi başlayalım:

Eveeet, her şeye interrail biletimizi elimize alarak başlayalım. Interrail biletiniz, interrail bilet kapağına zımbalı bir şekilde, kapağın içinde yer almaktadır. Biletinizin üzerinde sizinle ilgili bilgiler ve aldığınız biletin türüyle ilgili detaylar yer almaktadır. Kapağın içinde ayrıca seyahat günlüğü (travel diary) bölümü de bulunmaktadır. Peki, interrail bileti nasıl kullanılır hemen öğrenelim. (Bu arada daha önce Türkiye’de, Ankara Tren Garından ve Gençtur’dan interrail bileti aldığımızda bize travel documents yazan bilet dosyası vermemişlerdi. Bu dosyayı Brüksel’deki bir gardan alırken verdiler. Sonra vay efendim ben de neden bu yok demeyin. Türkiye’de neden vermezler bu güzelim dosyayı bilmiyoruz).

interrail bileti nasıl kullanılır
interrail bileti nasıl kullanılır

Interrail biletinizin içindeki kutucukları ve seyahat günlüğü (travel diary) kısmını mutlaka doldurmanız gerekiyor. Bu doldurmayı da kesinlikle bir tükenmez kalemle yapmalısınız.

Interrail Bileti Nasıl Kullanılır?

Gelin ikinci interrail maceramızı yaşamamıza sebep olan Benelux one country pass biletimizin üzerinden, interrail bileti nasıl kullanılır size tüm detayları gösterelim.

interrail bileti nasıl kullanılır
interrail bileti nasıl kullanılır

Gün ve Ay

Öncelikle interrail biletinizi açtığınızda en üstte adınızın, sizinle ilgili diğer bilgilerin ve bilet ile ilgili bilgilerin yazılı olduğu ilk kısım ile karşılaşırsınız. Burası sizin için hayati önemdedir. Interrail biletinizi en ufak bir hata dahi yapmadan doldurmanız gereken alan buradır.

interrail bileti nasıl kullanılır
interrail bileti nasıl kullanılır

Yukarıdaki bilette day ve month yazan alanları görüyorsunuz. Burada sadece 3 sütun var ve yan yana 1,2,3 yazılı. Çünkü bizim biletimiz 1 ay içerisinde 3 gün kullanmalık bir flexi bilet. Peki bu ne demek oluyor?
Yani bu bileti kullandığımız gün, gün boyu, sınırsız bir şekilde bu biletle trene binebiliriz.

Asıl konuya dönecek olursak, sizin biletinizde de biletiniz kaç günlük ise o kadar gün sayısı olacaktır. Gördüğünüz gibi biz interrail biletimizi ilk kez 11.ayın 11.günü kullanmışız. Yani gün (day) ve ay (month) kısımlarına trene biner binmez 11 – 11 yazmışız. Bu alanda yazmanız gereken başka bir şey bulunmuyor. Tren biletini kullandığınız her gün, o alana ilgili tarihi yazmanız gerekiyor.

 Peki burada dikkat etmeniz gerekenler neler?

1. Öncelikle tarihi kesinlikle çok önceden yazmamalısınız. Diyelim ki trene binceğiniz günün tarihini önceki bir gün yazdınız ve trene bineceğiniz gün hastalanarak seyahatinizi bir gün sonraya ertelediniz. Ancak artık çok geç! Eğer siz bu kutucuğa bir tarih yazdıysanız, o tarihi sonradan değiştirmeniz mümkün değil. Yani, yazdığınız gün ya treni mutlaka kullanacaksınız, ya da o günkü hakkınızı kaybetmiş olacaksınız.

2. Tarihi mutlaka kontrol ederek yazın. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kesinlikle yanlış bir tarih yazmayın; yazarsanız da düzeltmeye kalkmayın. Mesela, biletinizin üzerindeki 11 rakamını yanlış yazıp 12’ye çevirmeye kalkarsanız, tren görevlisi (kondüktör) biletinizi kontrol ederken bunu fark ettiğinde, sizin hem biletinize el koyacaktır, hem de size 200€’ya kadar bir para cezası verecektir. Bunun sebebi de sizin gibi masumca fikirleri olmayan, uyanık bir insanın biletin üzerine yazdığı rakamlarla oynayarak bileti daha çok gün kullanmaya çalışmasını engellemektir.

3. Diyelim ki, her şeye rağmen yaptınız bir hata, interrail biletine yanlış bir günün tarihini yazdınız. O zaman ne olacak?

O zaman yapmanız gereken o kutucuğa veda etmek ve yan kutucuğa doğru tarihi yazmanız olacak. Yani bir hakkınızı kaybetmiş olacaksınız, ancak hatanız da ısrar edip tarihle oynarsanız kondüktör tarafından çok daha büyük bir cezaya çarptırılacağınız için, tüm pozitifliğinizi koruyarak bir günden birşey olmaz deyip, yolunuza devam etmelisiniz.

Son olarak bu alanda bir de day ve month yazılarının altındaki valid kısmına bakalım. Farkettiğiniz gibi orada da bir damga ile tarih basılı duruyor. Bunu kondüktör (tren biletinizi kontrol eden görevli) yaptı.

Kondüktör gelecek ve tren biletinize bakarak, bu kısma damga basacaktır. Bazen, bazı ülkelerde kondüktörler bu bölgeyi damgalamaya da bilirler. Bu durumda da içinizde bir dert oluşmasın, çünkü önemli olan sizin tükenmez ile bu bölgeyi doldurmanızdır. Tren görevlisinin damga basmaması, onun kabahatidir, sizi hiç bir şekilde sorumlu tutmaz.

Seyahat Günlüğü (Travel Diary)

Travel diary bölümü, interrail biletinizde, sizin doldurmakla mükellef olduğunuz bir diğer alandır.

interrail bileti nasıl kullanılır?
interrail bileti nasıl kullanılır?

İlk olarak bu alandaki outbound journey ve inbound journey kutucuklarından bahsedelim:

Interrail bileti, sizin kullanacağınız günün dışında, size, ikamet ettiğiniz ülkeden, seyahate başlayacağınız ilk ülkeye gitme ve seyahat ettiğiniz son ülkeden, ikamet ettiğiniz ülkenize dönme hakkı vermektedir.

Örneğin Hollanda’da yaşıyorsunuz ve 1 ay içerisinde 3 gün kullanabileceğiniz bir flexi interrail bileti aldınız. Interrail rotanızda da Belçika ve Lüksemburg var. Yapmanız gereken outbound journey kısımına yukarıda da belirttiğimiz gibi seyahate başladığınız gün ve ayı, inbound journey kısmına da ülkenize dönmek için yola çıktığınız gün ve ayı yazmak olacaktır. Böyle bir durumda yukarıda anlattığımız interrail pass’inizin ilk gününü doldurmanız gerekmez. Ancak interrail bileti size sadece ikamet ettiğiniz ülkeden sınırdışına veya bir havalimanına gitmenizi ve sınır dışından veya havalimanından ikamet ettiğiniz ülkeye dönmenizi sağlar.

Bu kısmı kullanmayacaksanız, bizim gibi boş bırakabilirsiniz.

Gelelim asıl ve sürekli olarak doldurmanız gereken bölgeye. Zaten bütün interrail biletlerinde ilk sıra örnek olarak doldurulmuştur. Sizin yapmanız gereken de örneğe bakarak aynı şekilde sırasıyla trenin kalkış gününü ve ayını, trenin kalkış saatini, trenin nereden nereye gideceğini yazmaktır. Gördüğünüz gibi bir sonraki sütunda da kullandığınız ulaşım aracını işaretlemeniz istenmektedir. Interrail bazı özel rotalar için otobüs veya feribot ile de seyahat edebilmenizi sağlamaktadır. Bu bölüm bu yüzden vardır. Control area (kontrol bölgesi) yazan son bölgede ise görevli biletinizi kontrol eder ve isterse bu bölgeye damga basabilir.

Not: Eğer interrail biletinizin travel diary (seyahat günlüğü) kısmı biterse interrail’in resmi sitesi üzerinden boş sayfalar indirebilir ve zımbalayarak veya katlayıp koyarak interrail biletinizin içinde bu kısmı da muhafaza edebilirsiniz.

Interrail Bileti Günlük Kullanım Sınırı (Akşam 7 Kuralı)

Interrail biletinizi kullanmaya başladığınız gün, yani biletin gün ve ay sütununu doldurduğunuz gün, seyahat günlüğü kısmına yazmak şartıyla istediğiniz kadar trene binebilirsiniz. Seyahat gününüz gece 00.00’dan başlar ve 24.00’a kadar sürer. Ancak burada da uymanız gereken çok önemli bir kural vardır. O da interrail gece yolculuğu kuralıdır.

Interrail akşam 7 kuralı veya interrail sabah 4 kuralı olarak da anılan bu kural, interrail planı yaparken, sizin de en çok dikkat etmeniz gereken kurallardan biri olacaktır. Çünkü bu kurala göre interrail size bir avantaj sağlar.

Eğer bir trene akşam 19.00’dan sonra binecekseniz ve varacağınız yere sabaha karşı 04.00’dan sonra ulaşacaksanız seyahat takviminize (yani ana biletiniz olan interrail pass’de doldurmanız gereken gün ve ay kısımlarına) sadece vardığınız günün tarihini yazmanız yeterli olacaktır.

Eğer bir trene 19.00’dan önce biner ve aktarmasız olarak varacağınız yere 04.00’dan önce ulaşırsanız da, seyahat takviminize sadece bindiğiniz günün tarihini yazmanız yeterli olacaktır.

Örneğin Amsterdam’dan Berlin’e gitmek için 10 Aralık tarihinde, saat 20.00’da trene bindiniz ve sabah 06.00’da Berlin’de indiniz. Bu durumda seyahat takviminize 10 Aralık tarihini yazmanız yeterli olacaktır. Ancak diyelim ki trene Brüksel’den 17.00’da bindiniz ve yine sabah 06.00’da Berlin’e vardınız. Bu durumda trene saat 19.00’dan önce bindiğiniz için, seyahat takviminize hem bindiğiniz gün olan 10 Aralık tarihini hem de indiğiniz gün olan 11 Aralık tarihini yazmanız gerekecektir.

Eğer bir tren değil de gece feribotu kullanacaksanız ister bindiğiniz günü, ister indiğiniz günü yazabilirsiniz. Interrail burada seçimi size bırakmış.

Peki interrail biletimi doldurmak için en uygun zaman, ne zaman?

Biz genel olarak biletlerimizi trene biner binmez dolduruyorduk, ancak bazı ülkelerde trenlere binmeden önce peronlarda kontrol yapılmakta. O yüzden biletinizi trene binmeden önce doldurmanız doğru olacaktır. Burada önemli olan bileti kontrolden önce doldurmak. Biletinizin ilgili günü doldurulmamış şekilde kontrole girerseniz, biletinize el konulacaktır.

Interrail Biletimle Ek Bir Ücret Öder miyim?

Interrail biletinizle çoğu trene, ek bir ücret ödemeden binebilirsiniz. Ancak bazı trenlerde rezervasyon zorunludur. Bu durumda da rezervasyon yapmak için ek bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Rezervasyon ücretlerinden kaçınmanın en iyi yolu rail planner kullanmaktır. Rail planner nasıl kullanılır yazımızda rezervasyonsuz trenleri nasıl bulabileceğinizi güzelce anlattık. Mutlaka okumanızı öneririz.

Interrail Biletim ile Nasıl Rezervasyon yapabilirim?

Örneğin Roma’dan Venedik’e gideceksiniz ve de zaman kaybetmemek için hızlı tren kullanmak istiyorsunuz. Genellikle yüksek hızlı trenlerde rezervasyon zorunludur. Rail planner uygulamasına bakarak roma – vedenik hızlı treninin de rezervasyonun zorunlu kılındığını gördünüz. Yapmanız gereken, Roma’daki tren garına gidip, gitmek istediğiniz saate bir rezervasyon yaptırmak istediğinizi söylemeniz. Bu durumda interrail biletiniz üzerinden size bir indirim uygulanacaktır ve rezervasyonu yaptığınıza dair bir bilet daha verilecektir.

Rezervasyonların fiyatı genellikle güzargaha göre değişmektedir. Örneğin Barcelona-Paris hızlı treni için 46€ rezervasyon ücreti öderken, Roma- Floransa hızlı treni için 10€ rezervasyon ücreti ödemeniz istenebilir.

Ek olarak rezervasyonunuzu da bazı ülkelerde rail planner uygulamasını kullanarak yapmanız mümkündür. Eğer rezervasyonu bir tren garında yapacaksanız, unutmamalısınız ki bir ülkenin tren şirketi, başka bir ülkenin tren şirketi için rezervasyon yapamamaktadır. Örneğin biz Barcelona’dayken, Lyon-Paris trenine rezervasyon yaptırmak istedik, ancak bu tabii ki de mümkün olmadı. Çünkü her tren markası sadece kendi trenleri için rezervasyon alabiliyordu.

Gece Treni için rezervasyon yaptırmalı mıyım?

Avrupa’da çoğu gece treni rezervasyonu zorunlu kılmaktadır. Özellikle yataklı ya da kuşetli de bir yolculuk yapacaksanız mutlaka rezervasyon yapmanız gerekir. Ancak bazı gece trenlerinde koltukta gitmeye razı olursanız rezervasyon zorunlu değildir. Rezervasyon durumunu her zaman garda görevlilere sorarak veya çevrimdışı çalışan railplanner uygulamasını kullanarak kontrol edebilirsiniz.

Interrail Biletim ile hile yapabilir miyim?

Evet yapabilirsiniz, ama kesinlikle yapmayın. Öncelikle bu soruyu buraya neden yazdığımızı anlatalım. Interrail bileti nasıl kullanılır sorusunu aratan bazı insanlar interrail bileti ile hile yapılır mı gibi soruları da aramaktadır. Bunun sebebi kendilerine göre masumca olsa da (bknz: öğrenci olmak, gezgin olmak, az paraya seyahat etmek) hiç de masum bir davranış değildir ve cezası son derece ağırdır. Peki o zaman; bu konu hakkında hiçbir fikri olmayanlar da bu konuyu da merak ettiğine göre interrail bileti ile hile nasıl yapılır anlatalım. Anlatalım ama bu anlatımı caydırması açısından yapıyoruz haberiniz olsun!

interrail bileti nasıl kullanılır
interrail bileti nasıl kullanılır

Öncelikle interrail biletiniz sizin elle doldurduğunuz bir bilettir. Hâl böyle olunca suistimal edilesi bir durum söz konusu olur. Biletinizi kullandığınız gün ve ay bölümüne ve seyahat günlüğü noktasına silinebilir bir tükenmez kalemle tarihleri yazarsanız interrail bileti ile hile yapabilirsiniz. Ancak bu durum sizin başınıza sadece risk açar. Çünkü kondüktör biletinizi kontrol etmeye geldiğinde silinebilir tükenmez ile yazdığınız noktaya damga basarsa siz yazıyı silseniz de bir daha o bölmeyi kullanmazsınız. Yok kondüktör damga basmadı derseniz; o zaman da bu yazıyı tam çıkaramazsanız ve bir sonraki seyahatinizde kondüktör tükenmezden kalan izleri fark ederse hem biletinize el koyar (interrail seyahatinizin ortasında dımdızlak ortada kalırsınız) hem de 200€ civarında bir para cezası keser.

Bu sizi ikna etmediyse, daha da beterini söyleyelim; interrail biletiniz de uyruğunuz yazmaktadır ve böyle bir hile yaptığınız için ülkenizi de başka ülke vatandaşlarının gözünde küçük düşürürsünüz.

İkinci Tür

Yakalanma ihtimali daha düşük olan ve yapılan bir diğer hile türünü de anlatalım ve bu bahsi kapatalım.

Örneğin Brüksel’de 2 gün kalacaksınız ve toplu taşıma ücretleri size çok pahalı geldi. Bilenler bilir; Brüksel’de 3 gar vardır (Gare Centrale, Gare du Midi ve Gare du Nord). Sizin konakladığınız hostel veya otel de diyelim ki Gare du Midi’ye yakın. Otostop ile de kimse sizi almıyor. Gare du Midi’den kalkan ve diğer iki gara da uğrayacak olan trenler başka bir şehre gittiği için, şehir merkezindeki 3 gardan da yolcu alınmadan kondüktör tarafından bilet kontrolü yapılmaz (yapıla da bilir, ancak büyük bir ihtimalle yapılmaz). Böyle bir durumda biletinizi doldurmadan veya biletiniz olmadan trene binebilirsiniz. İstediğiniz garda da inersiniz. Peki bu sizi kurtarır mı? Her zaman değil. Bu garlar metro ile bağlantılı olduğu için düşük bir ihtimal de olsa bilet kontrolü yapan ve trenlerin dışında bekleyen polislerle karşılaşma ihtimaliniz her zaman mevcuttur. Bu durumda da yine büyük bir ceza yemeniz söz konusu olabilir.

Çok çok ucuza seyahat etmek için goeuro uygulamasını indirerek komik rakamlara otobüs bileti bulabilir, ryanair gibi uçak firmalarından bilet alarak akıl almaz fiyatlara seyahat edebilirsiniz.

Interrail Bileti Nasıl Kullanılır sorusu ile ilgili bilmem gereken başka bir şey var mı?

Evet var:

1. Özellikle Hollanda özelinde bilmen gereken bir şey var. Interrail biletinde bir karekod bulunur. Hollanda’da trenden indikten sonra, gardan çıkmak için bu karekodu kullanarak kapıları açman gerekir. Biz bu konu ile ilgili, ilk interrail yaptığımız zaman, herhangi bir şey okumadığımız için biraz şaşkınlık yaşamıştık doğrusu.

2. Interrail biletini, interrail maceran bittikten sonra bilette yazan adrese postalarsan onlar da sana bazı hediyeler yollarlar. (Ne mesela derseniz, flaşdiks mesela; siz yolladınız mı derseniz, hayır bizim için biletlerimiz gibi güzel ve değerli bir anı yok).

3. Biletinize çok iyi sahip çıkmalısınız. Mutlaka kaybetmeyeceğiniz, üzerine su dökmeyeceğiniz ve onu çaldırmayacağınız bir yerde muhafaza etmelisiniz. Eğer interrail bileti alırken biletinize herhangi bir sigorta yaptırmadıysanız (interrail’in resmi internet sitesinden alırken yaptırılabilir) ve biletinizi kaybeder veya kullanılamaz hale getirirseniz malesef yeni bilet almak durumunda kalabilirsiniz. (Böyle bir durumda seyahatinize uçak ya da otobüs kullanarak devam etmeniz daha ucuza gelecektir).

4. Interrail biletinizi %15 kesinti ile iade edebilirsiniz. Interrail biletinizi alırken size hangi gün kullanmaya başlayacağınız sorulur; siz de kafanızdaki seyahat planına göre başlangıç tarihi belirtirsiniz. Seyahat tarihi geldiğinde kötü bir durumla karşılaşırsanız ya da sırf vize alabilmek için interrail bileti almak gibi bir şey yaptıysanız daha sonrasında bu bileti, kullanıma başlamak için belirttiğiniz tarihten 1 ay sonrasına kadar iade edebilirsiniz.

5. Yukarıda tek tek resim ile anlatmadığımız bir detay; o da şudur ki biletinizin ad – soyad, yaş gibi bilgilerinin sorulduğu yerleri de doldurmanız zorunludur. Interrail bileti şahsi bir bilettir. Bu yüzden arkadaşlarınıza devredilemez. Ancak bu konuda biz hiç, “pasaportuna bakiyim gerçekten ismin bu muymuş” diyen bir kondüktör hatırlamıyoruz.

Aklınıza Takılanlar:

Ve böylece interrail bileti nasıl kullanılır yazımızın da sonuna geldik. Interrail hakkında bu sayfada yazan bilgilerden farklı bilgiler almak için size önereceğimiz 3 güzel yazımız daha bulunuyor:

1. Interrailinizi planlamak, rezervasyon gerektirmeyen trenlere binmek ve trenlerin saatlerini kontrol etmek için:

Railplanner Nedir? – Railplanner Nasıl Kullanılır?

2. Interrail de, tren atmosferi nasıl, biletiniz nasıl kontrol edilir, tuvalet-duş var mıdır, yemek işleri nasıldır sorularının cevabı için:

Interrail Tren Atmosferi

3. Interrail tam olarak nedir, interrail bilet fiyatları ne kadar, interrail nasıl yapılır gibi soruların çok detaylı cevapları için de:

Interrail Nedir? Interrail Nasıl Yapılır?

aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz. Umarız interrail bileti nasıl kullanılır sorusuna doğru cevaplar verebilmişizdir. Yolumuzun üstü ve yolunuzun üstü güzelliklerle dolu olsun efendim, selamlar…

Etiketler:

Yazan:

yolumuzunustu

Yazmak için değil; daha güzelini yaşatmak için yazıyoruz!