Ukrayna'da Fiyatlar, Ukrayna'da Ücretler, Ukrayna'da Hayat Şartları, Ukrayna'da Geçim, Ukrayna'da Alışveriş, Ukrayna'da Hostel Fiyatları, Ukrayna'da Ev Kirası Fiyatları

Dolar ve Euro’nun artışından sonra, Ukrayna ucuz mu sorularının bolca sorulduğu bugünlerde Ukrayna’da fiyatlar hakkında bir yazı yazmanın çok yararlı olacağını düşündük. Yakın zamanda Yolumuzun Üstü Youtube Kanalımızda yayınladığımız ve Lviv Forum’da alışveriş yaptığımız esnada çektiğimiz Ukrayna’da Alışveriş vlogumuzu bir de yazılı halde, daha derli toplu bir şekilde anlatalım istedik.

Yazıyı daha da genişletmemizi isterseniz yorumlara yazabilir, Youtube videomuzu yazının sonunda bulabilirsiniz. İşte Ukrayna’da Fiyatlar yazımızda sizi bekleyenler:

Ukrayna’da Alışveriş Ukrayna’da Giysi Fiyatları Ukrayna’da Telefon Fiyatları Ukrayna’da Telefon Hattı Fiyatları Ukrayna’da Ulaşım Fiyatları Ukrayna’da Temel Gıda Fiyatları Ukrayna’da Ev Kirası Fiyatları Ukrayna’da Otel Fiyatları Ukrayna’da Gece Hayatı Fiyatları Ukrayna’da Alışveriş Videosu

Ukrayna’da Alışveriş

Ukrayna’ya gittiğinizde şüphesiz en azından su almak için markete girmeniz gerekecek. Bu böyle olmasa bile, Ukrayna’da fiyatlar ucuz olduğu için kendinize ve sevdiklerinize hediyeler almak isteyebilirsiniz. Bu yüzden, Ukrayna’da alışveriş yapmak ne kadara mâl olur, rakamlarla size biraz bundan bahsedelim.

Ukrayna’da Giysi Fiyatları

Ukrayna’da giysi alışverişi yapmak pek mantıklı olmayacaktır. Çünkü Lviv Forum’da gezerken girdiğimiz LC Waikiki’de bir erkek montunun 250 lira, casual ayakkabının 120 lira olduğunu gördük. Başka bir mağazada tokalar 30, şortlar 100 liranın üzerine satılıyordu. Zara, Bershka gibi dünya markaları da Türkiye’ye göre, Ukrayna’da daha pahalı fiyatlara sahipti. Zaten daha önce de araştırdığımız için Ukrayna’da giysi fiyatlarının çok pahalı olduğunu öğrenmiştik ancak kendi gözlerimizle görünce tamamen emin olduk.

Ukrayna’da Abur Cubur Fiyatları

Hazır ucuz bir ülke bulmuşken çeşit çeşit çikolatanın tadına bakayım, Türkiye’de üretilmeyen cipslerden alayım, vanilyalı-vişneli kolaları bulayım diye düşünüyorsanız harika. Çünkü Ukrayna’da abur cubur fiyatları gerçekten makul. Özellikle de çikolata konusunda.

Ukrayna’nın en ünlü çikolata markası Roshen’de sütlü çikolatalar 2-3 lira, gofretler 1 lira, bir koca kutu likörlü çikolata ise sadece 7 lira. Eh, özellikle klasikler Türkiye’deki fiyatlara benzer derseniz, size bisküvili portakallı, yaban mersinli, cheesecakeli birbirinden ilginç ve makul fiyatlı çikolatayı denemenizi öneririz. Yengeçli, karidesli cipsleri, kaysı kurulu şekerleri ve daha nice ilginç ürünü fiyatlarıyla beraber öğrenmek ve hangilerinin tadının bizce daha güzel olduğunu bilmek isterseniz Ukrayna Abur Cuburları yazımıza mutlaka bakmalısınız: Ukrayna Abur Cuburları

Roshen Çikolata Fiyat
Ukrayna’da Fiyatlar

Ukrayna’da Teknolojik Aletlerin Fiyatları

Ukrayna’da Xiaomi’nin Mi Store’unu ve Samsung’un Samsung Store’unu gezdik. Ukrayna’da telefon fiyatlarının bizdekilerden daha pahalı olduğunu gördük. Örneğin Samsung S9 Plus 64gb telefonun Ukrayna Samsung Store fiyatı 30.000 grivna (şuanki kur ile 6.000 tl) iken, bu yazıyı yazdığımız günlerde orjinal Hepsiburada fiyatı 4.298 tl’idi. Buraya model model yazıp sizi sıkmak istemeyiz ancak baktığımız tüm telefonlarda durum aynıydı. Yani Ukrayna’da telefonlar daha pahalıydı.

Ancak Ukrayna Mi Store’da aksiyon kameraların bizdekine göre birkaç yüz lira daha ucuz olduğunu gördük. Bu arada fiyatları hep internet fiyatlarıyla karşılaştırdık. Özellikle gideceğiniz Ukrayna şehrinde bir Mi Store varsa ve telefon dışında farklı teknolojik ürünler almayı planlıyorsanız bir ziyaret etmekte yarar var.

Bizim Ukrayna’da teknolojik ürün alışverişi ile ilgili genel kanımız olumsuz oldu. Zaten yurtdışından getirilen telefonların kayıt ücreti 170 TL’den 500 TL’ye de çıktığı için pek bir mantıklı yanı kalmadı. Tüm bu sebeplerle Ukrayna’dan telefon almak isteyenlere bundan vazgeçmelerini önermek zorundayız.

Ukrayna’da Telefon Hattı Fiyatları

Bir parça daha detaylı değinmek adına Ukrayna’da teknolojik aletler konusunda değinmediğimiz diğer bir konu da Ukrayna telefon hatları konusu. Ukrayna’da anladığımız ve gördüğümüz kadarıyla 3 farklı telefon hattı markası bulunuyor. Bunlar birisi Turkcell. Tüm dünyada olduğu gibi Ukrayna’da da Lifecell adıyla markalaşmış durumda. Diğer bir Ukrayna telefon hattı Vodafone. 3.sü muhtemelen yerel bir marka olduğu ve aşinalık sebebiyle bu ikisinden birini tercih etceğinizi düşünerek diğer markaya ya da varsa markalara değinmiyoruz.

Biz telefon hattımızı Ukrayna’ya iner inmez Lviv Danylo Havalimanı’ndan aldık. Tek bir marka satılıyordu; o da Vodafone’du. Fiyat bizi oldukça mutlu etti. 8gb internet ve 500 dakika Ukrayna içi arama hakkı bulunan hat sadece 20 tl’idi. Ukrayna’da telefon hatlarının ucuz olduğunu söylemek mümkün. Hatta şehir merkezlerinde belkide daha da ucuza bulabilirsiniz. Ancak kesin konuşmuyoruz çünkü fiyat sormadık. Ukrayna’ya gidenlerin vloglarını incelediğimizde ise bizimki kadar ucuza 8gb internetli hat olan bir arkadaşa da rastlamadık.

Siz Ukrayna’da havalimanları dışında bir yerden hat almaya karar verirseniz şehir merkezlerinde bolca Lifecell mağazası ve Ukrayna telefon hattı satan büfe bulunuyor. Tüm bunlara ek olarak, ülkede 4.5G’nin iyi çalıştığını söylemek de mümkün.

Ukrayna’da Temel Gıda Fiyatları

Gelelim Ukrayna’da temel gıda fiyatlarına. Tahmin edebileceğiniz üzere fiyatlar, marketten markete, mağazadan mağazaya değişse de biz ortalama rakamlar yazarak önünüze fikir edinebileceğiniz küçük bir liste koyuyoruz. Yazının tarihi itibariyle 1 tl’nin yaklaşık 5 grivna olduğunu esas alarak ürünlerin yanlarına Türk Lirası cinsinden değerleri bırakıyoruz.

Ekmek: 10 grivna (2tl)
Yumurta (10’lu): 20-30 grivna (4-5tl)
Pirinç (1 kg): 25 grivna (5tl)
Süt (1litre): 20 grivna (4tl)
Elma (1kg): 20 grivna (4tl)
Muz (1kg): 25 grivna (5tl)
Portakal (1kg): 30 grivna (6tl)
Domates (1kg): 30 grivna (6tl)
Patates (1kg): 9 grivna (1,8tl)
Soğan (1kg): 8 grivna (1,6tl)
Su (1,5 lt): 10 grivna (2tl)
Kırmızı Et (1 kg Dana Eti): 130 grivna (26tl)
Tavuk Eti (1kg): 90 grivna (18tl)
Yerel Peynir (1kg): 150 grivna (30tl)

Ukrayna Kahvesi
Ukrayna’da Fiyatlar

Ukrayna’da Ev Kirası Fiyatları

Ukrayna’da fiyatlar genel olarak Türkiye standartlarında ya da daha ucuz olmasına rağmen ev kiralarında aynı ucuzluğu bulmak pek mümkün olmuyor. Ukrayna’da ev kirası fiyatlarını incelediğimizde, bu kadar az maaş alan ve gelir elde eden Ukraynalılar, bu paraları nasıl ödüyor diye şaşırmaktan küçük dilimizi yuttuk adeta. Kiralar, şehirden şehre göre değişse de işte size belirli standartlardaki Ukrayna evlerinin kira ücretleri:


1+1 Ukrayna Ev Kirası: 8000 grivna (1600tl)
1+1 Ukrayna Ev Kirası: 5000 grivna (1000tl)
3+1 Ukrayna Ev Kirası: 15000 grivna (3000tl)
3+1 Ukrayna Ev Kirası: 9500 grivna (1900tl)

Gördüğünüz gibi Ukrayna’da Ev Kiraları son derece uçuk fiyatlarda seyrediyor. Ancak çoğu zaman bu ücrete mobilyalı ve tüm faturaların fiyata dahil olduğu evler kiralanıyor. Ancak zaman zaman internet faturası ayrıca ücretlendirilebiliyor.
Ukrayna’da evde internet fiyatları: 8 mb hız, 1 ay: 150 grivna (30tl)

Ukrayna'da Fiyatlar, Ukrayna'da Ücretler, Ukrayna'da Hayat Şartları, Ukrayna'da Geçim, Ukrayna'da Alışveriş, Ukrayna'da Hostel Fiyatları, Ukrayna'da Ev Kirası Fiyatları
Ukrayna’da fiyatlar

Ukrayna’da Otel Fiyatları

Son derece değişkenlik gösteren Ukrayna’daki otellerin fiyatları ise genel olarak gezgin dostu olarak nitelendirilebilir. Ukrayna’yı ziyaret eden turist ve gezginler çoğu zaman kalabalık olduklarında birleşip ev de tutsa hostel ve otel fiyatlarının düşük olması ve temizliğinin görevliler tarafından yapılması, konumların şehir merkezine yakınlığı bu tesisleri bir adım öne çıkarabiliyor.

Ukrayna’da fiyatlar yazımızın bu kısmında ortalama, 1 gecelik, 1 kişi için istenen fiyatları sıraladık. İşte Ukrayna hostel ve otel fiyatları:

Hosteller: 3-4€
Kahvaltı Dahil Hosteller: 6-8€
2-3 Yıldızlı Oteller: 18-22€
2-3 Yıldızlı Kahvaltı Dahil Oteller: 25-30€
4 Yıldızlı Oteller (şehre uzak): 35-55€
4-5 Yıldızlı Oteller: 50-100€

Lviv Handmade Chocolate
Ukrayna’da Fiyatlar

Ukrayna’da Gece Hayatı Fiyatları

Ukrayna’da gece hayatı ucuz olduğu için her sezon ülkemizden Ukrayna’ya doğru bir turist akını oluyor. Gerçekten de mekanlarda oturup yiyip içip eğlenip kalktığınızda ödeyeceğiniz hesap 100 lirayı bile bulmayabiliyor. Burada bir barda bira içmenin ücreti 3-5 tl arası değişebiliyorken, alkol oranı yüksek daha lüks Ukrayna içkilerini 15-20 lira gibi fiyatlara içebiliyorsunuz. Ukrayna Duty Free’lerinde ise 10-15 liraya yerel Ukrayna votkaları alabilir, birbirinden değişik içki çeşitlerini ülkemizdekilerden çok daha ucuz fiyatlara temin edebilirsiniz. Ukrayna İçki Fiyatları hakkında detaylı bilgi almak, tüm içki markalarının fiyatlarını öğrenmek ve mekanlarda eğlenmenin ücretini öğrenmek için Ukrayna Alkol Fiyatları yazımızı kelime öbeğinin üzerine tıklayarak mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

Ukrayna Alkol Fiyatları
Ukrayna’da Fiyatlar

Ukrayna’da Alışveriş Videosu

Ukrayna’da Alışveriş

Ukrayna’yı ucuz bulduysanız ve bu güzel ülkeyi ziyaret etmeye karar verdiyseniz ucuz uçak bileti bulabilmeniz için tüm detayları sadece Ukrayna özelinde anlattığımız Ukrayna Ucuz Uçak Bileti yazımız tam size göre.

Peki, ben Ukrayna’ya gitmişken sevdiklerime ne hediye almalıyım, orada ne yiyip ne içmeliyim, nereleri gezmeliyim derseniz de fiyatlarıyla beraber Ukrayna’nın meşhur şeylerini yazdığımız Ukrayna’nın neyi meşhur yazımız kafanızdaki tüm soru işaretlerini giderecektir.

Son olarak bizim favori şehrimiz ve Ukrayna’nın kültür başkenti Lviv’e gitmeye karar verirseniz, işte size Lviv’de yapabileceğiniz en güzel aktivileri yazdığımız Lviv’de Yapmadan Dönmemeniz Gereken 10 Şey listemiz.

Yazan:

yolumuzunustu

Yazmak için değil; daha güzelini yaşatmak için yazıyoruz!