Renkli Balat Evleri

Balat Renkli Evler Gezi Rehberi

Renkli Balat Evleri son yıllarda git gide popüler oldu ve en sonunda gezginlerin uğrak noktası, İstanbul Gezilecek Yerler yazılarının demirbaşı halini aldı. Hâl böyle olunca, yıllardır ihmal ettiğimiz Balat’ı, yolumuzun üstü yaptık ve ayaklarımıza kara sular inene kadar gezdik.İyi ki de gezdik. Tarihi Balat Evleri hem içinde barındırdığı öyküleriyle hem de birbirinden güzel renkleriyle, bizi kendine hayran bıraktı. Biz de, size önce güzel bir Balat Evleri Rehberi hazırlamaya, daha sonra da Balat Gezi Rehberi oluşturmaya karar verdik.

Renkli Balat Evleri

Balat’ın güzelliklerini rahatça bulasınız diye, bu yazıda anlattığımız tüm renkli evlerin konumunu haritada işaretledik. Balat’ın renkli evleri haritasını telefonunuzda açıp rahatça kullanabilir ve her yeri elinizle koymuş gibi bulabilirsiniz!

1. Merdivenli Yokuş

Renkli Balat Evleri
Renkli Balat Evleri

Renkli Balat Evleri denince akla ilk sırada Merdivenli Yokuş geliyor. Dimdik bir yokuşun bir yanına, sıra sıra dizilmiş renkli balat evleri, sizi kendine hayran bırakıyor. Peki bu renkli evlerin, nasıl bu hale geldiğini biliyor musunuz?

Madem Balat ilginizi çekiyor, gelin size hemen anlatalım. Bu güzel evleri, bu kadar popüler yapan aslında UNESCO oldu. Bir proje kapsamında evler, asılana uygun olarak yenilendi ve birbiri ile uyumlu olacak şekilde de boyandı. Ardından Renkli Balat Evleri denince aklınıza ilk gelen bu Merdivenli Yokuş ortaya çıktı.Bu arada Merdivenli Yokuş adını, iki yanında bulunan merdivenlerinden alır efendim. Balat’ta gezilecek yerler listelerinin de ilk sırasındadır.

2. Çorbacı Çeşmesi Sokak

Renkli Balat Evleri
Balat Evleri

E dedik ya, Balat renkli evler ile dolu diye. Hemen Merdivenli Yokuş’tan aşağıya inince girdiğiniz Çorbacı Çeşmesi de tam size göre. Hatta bizce bu evler, Merdivenli Yokuş’un evlerinden daha bir renkliler.

Size hiçbir yerde bulamayacağınız bir ipucu daha verelim o zaman. Bu sokakta bulunan ve tam da Merdivenli Yokuş’a bakan büyük evin, cana yakın sahibini, kapının önünde görürseniz, koşa koşa yanına gidin. Size hiçbir Balat Gezi Rehberi ya da Balat Gezilecek Yerler listesinde bulamayacağınız inanılmaz güzel bilgiler anlatacağı gibi, evini de gezdirebilir; haberiniz olsun.

3. Cennet Mahallesi – Fener Külhanı Sokak

Renkli Balat Evleri
Balat Evleri

Balat’ın Renkli Evlerini herkes bilir de, tuğla evlerini kimler bilir? Tabii ki de gezginler, çok gezenler! Bu madde hem Balat Renkli Evler arayanlar için, hem de Balat’ta Gezilecek Yerler listesi hazırlayanlar için, bizden size gelsin.

Pembe’nin evini ararken bulduk Tuğlalı Balat Evlerini. Tam konum vermek gerekirse Közen Market’in karşısındalar. Bu evler de Balat’ın diğer evleri gibi, Balat Cumbalı Evler kategorisinde. Fotoğraflamak ve Balat’ı yaşamak için harikalar, bizden söylemesi.

4. Yıldırım Caddesi No: 57

Balat Evleri
Renkli Balat Evleri

Bu muhteşem renklere sahip ev, Balat’ın en popüler caddelerinden biri olan Yıldırım Caddesi’nde. E açık adres de verdiğimize göre… Aman ha! Bu da dahil tüm Balat Renkli Evler listesindeki evlerin önünde fotoğraf çekilirken ev sahiplerini rahatsız etmeyin. Sonra biz mesul olmayalım efendim.

5. Kiremit Caddesi Evleri

Böyle, hayran hayran izlemelik evler yapmışlar Kiremit Caddesine. Tabii fotoğraf çekilmelik de! Balat Renkli Evler Sokağı diyince akla bir Kiremit Caddesi gelir, bir de Merdivenli Yokuş. Zaten Çorbacı Çeşmesi Sokağı da Merdivenli Yokuşun bittiği yerde. E seç, beğen, al o zaman.

6. Camcı Çeşmesi Yokuşu

Balat Renkli Kapılar
Balat Renkli Kapılar

Burası bir Balat Renkli Evler diye arama yapanların, bir de Balat Renkli Kapılar diye arama yapanları bayılacağı bir yer. Camcı Çeşmesi Yokuşuna çıkar çıkmaz, bir Balat evinin altında sizi enfes renkli kapılar karşılıyor. Bu da renkli kapıların olduğu evi, Balat’ın en renkli evlerinden biri yapıyor.

7. Gemi Ev Balat

Renkli Balat Evleri
Balat Renkli Evler

Bir de Gemi Evi var Balat’ın. İlk kim Balat’taki bu evi, gemi ev diye çağırmaya başladı bilmiyoruz ancak şeklini gemiye benzettikleri kesin. Balat Renkli Evler denince akla gelen bu güzel ev de meşhur Sancaktar Yokuşu’nun aşağısında bulunuyor.

8. Hızır Çavuş Köprübaşı Sokak

Balat Renkli Evler
Balat Renkli Evler

Balart’ın da içinde bulunduğu rengarenk bir sokaktır Hızır Çavuş Köprübaşı Sokağı. Renkli Balat Evleri yan yana, ahenkle sıralanır burada da. Bazen iki ev arasında çamaşırlar asılır, bazen çocuklar koşturur sokakta. Balat’ın cumbalı evlerinin olduğu bu sokağı da yolunuzun üstüne mutlaka alın deriz.

9. Merdivenli Yokuşa Bakan Apartman

Renkli Balat Evleri
Balat Renkli Evler

Şüphesiz Renkli Balat Evleri arasında merdivenli yokuşa bakan koca binayı da gösterebiliriz. Kırmızısı ayrı, beyazı ayrı güzel binanın, yukarıda da anlattığımız gibi sahiplerini görürseniz, onlarla sohbet etmeyi ihmal etmemelisiniz.

10. Sancaktar Yokuşu

Balat Renkli Evler
Renkli Balat Evleri

Sancaktar Yokuşu da Balat’ın en renkli ve en güzel yokuşlarından. Balat’ta Gezilecek Yerler listemizde yer alan Meryem Ana Kanlı Kilisesine çıkmak için kullanabileceğiniz Sancaktar Yokuşu, sarı, mavi, pembe, yeşil, Cumbalı Balat Evleri ile süslü adeta.


Balat’ta gezilecek yerler listesi kıvamında hazırladığımız Balat Renkli Evler listemiz burada bitti.

Birbirinden güzel Balat Cafeleri arasında cıvıl cıvıl bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? Balat Cafeleri

Meyhanelerinden kahvaltı mekanlarına Balat Mekanları listemizi görüp, en güzel Balat mekanlarını gezmek ister misiniz? Balat MekanlarıYolumuzun üstü olan her güzel yerin yolunuzun üstü olması dileğiyle. Sevgiyle kalın efendim. ( yine de özlerseniz, bize Instagram’dan yazabilirsiniz: @yolumuzunustu)

Yazan:

yolumuzunustu

Yazmak için değil; daha güzelini yaşatmak için yazıyoruz!