Kimiz biz?

Kimiz Biz | Yolumuzun Üstü Seyahat Blogu sizi neden mutlu etsin?

Selam! Biz Alperen ve Gizem. Sizin gibi birileriyiz. Keşfetmeyi, gezmeyi, öğrenmeyi çok seviyoruz. Seyahat etmenin verdiği mutluluğu çok iyi biliyoruz.

Yolumuzun Üstü
Yolumuzun Üstü – Seyahat Blogu

Uzun zamandır gezerken şahit olduğumuz hikayeleri ve yakaladığımız fırsatları keşke paylaşsak dediğimiz birçok an oldu. Çünkü öyle kuru kuru gezmedik dünyayı. Hiçbir kitapta yazmayan, hiçbir haber kanalında anlatılmayan, günlük yaşamlarımızda bize aktarılmayan öyle çok şey öğrendik ki, bunları sizinle paylaşmamız gerektiğini düşündük.

Gezerken gittiğimiz ülkelerdeki kültürleri tanıdık. İnsanlarla hasbihal ettik. Onların yemeklerini yedik, düşüncelerini öğrendik. Bir ülkeyi, bir şehri; sadece turistik yerleri ile değil; aynı zamanda yaşam biçimleriyle, binlerce yıllık birikimleriyle, insanlarıyla deneyimledik.
İşte bu deneyimlerin; siz gezmeye karar verirken, bir gezilecek yerler listesi oluştururken, çok değerli olacağını tahmin edebiliyoruz. Yani, “gitmek istediğiniz yerin içinde ne var, insanlar bana nasıl davranacak, oralarda yemekler nasıl olacak, ortam nasıldır acaba” sorularını merak edeceğinizi biliyoruz. Çünkü biz de ettik.

İşte, bu gezi blogunu açmaya karar verirken ki en büyük motivasyonumuz da size bunları aktarmak, sizi gezmeye teşvik etmek, gezmeseniz de dünya hakkında daha fazla bilmenize, öğrenmenize katkı sağlamayı amaçlamak oldu.

Aman ha! Yanlış anlaşılmasın yukarıda dediklerimiz. Biz, asla en çok gezen bilir demiyoruz. Bizce en çok gezerken okuyan bilir. Buraya yazdığımız yazıları hazırlarken, anılarımız ve halktan öğrendiklerimiz yetmiyor elbette bize! Oturup saatlerce okuyoruz, araştırıyoruz. Kaldı ki, biz, zaten 3 yıldır gideceğimiz her yere, gitmeden önce, deli gibi bir araştırma yaparak gidiyoruz. Yani, biz size, ne kitabî bilgiler vadediyoruz ne de kendi gördüklerimizden ibaret bir dünyayı. Biz size, kitabî bilgilerin, deneyimlerle birleştiği, yoğrulduğu ve can bulduğu rengarenk bir blog vadediyoruz.

Yolumuzun Üstü
Seyahat Blogu – Yolumuzun Üstü

Ucuza Gezeriz Biz – Mutlu Oluruz Biz

Bir de şu var tabii. Biz onca yeri gezerken hep öğrenciydik. Yani tüm paramız, biriktirdiğimiz burslarımızdan ibaretti. Ailemizin bize desteğinden fazlası değildi. O yüzden ekonomik gezmek zorundaydık, hem de çok ekonomik! E hâl böyle olunca, biz de çok araştırdık ekonomik gezmenin yollarını, ucuza gezmenin tüyolarını…

Turlara katılmadan, kendi başımıza planladık tüm gezilerimizi. Kendi kendimizin tur rehberi olduk. Dışarıda çok fazla yemek yemedik. Gittiğimiz ülkelerdeki kültürleri tanımak adına, o kültürlere ait lezzetleri tattık elbet amma bundan öteye de gitmedik.

Hep sırt çantalıydık, hep de sırt çantalı olmak istedik. Bir yerden kısarken, değecek bir şeye para ayırmayı da bildik. Mesela, Hollanda’ya ilk gidişimizde, bir kere bile market harici bir yerden yemek almadık, tüm öğünlerimizi sokaklarda, banklarda oturup, ellerimizle hazırladığımız, bize birkaç euroya mâl olan sandviçlerimizle geçiştirdik. Ancak, masal kitaplarından fırlamış rengarenk bir Hollanda köyü olan Giethoorn’da da bir sandal kiralayıp, 2 saat boyunca su kanalları arasında gezmeyi de bildik.

Uzun lafın kısası, işte size seyahat blogu açmamız için bir sebep daha. Çok iyi biliyoruz; bir çoğunuzun ucuza gezmenin yolları diye Google amcaya sorular sorduğunu. Kara kara düşünerek oturulup tatil bütçeleri hazırlandığını…  Çünkü biz de sorduk o soruları, biz de hazırladık o bütçeleri.

Ekonomik durumunuz ne kadar iyi olursa olsun, geliriniz ne kadar güzel olursa olsun, para her zaman kıymetlidir. Tasarruf ederek daha çok şey yapabilmek, çok fazla değer ifade etmeyen gereksiz masraflardan kısıp, sizi mutlu edebilecek, belki de hayatınızı değiştirebilecek başka bir şeylere para ayırabilmek, hepiniz için, hepimiz için çok önemlidir. Biz de istiyoruz ki, bu blogda ekonomik gezmenin yollarını bulun. Ben nasıl ucuza seyahat ederim, en az parayı harcayarak en verimli, en eğlenceli, en öğretici şekilde nasıl gezerim sorularınıza cevap bulun. Biz yaptık, siz de yapın.

Yolumuzun üstü Seyahat
Yolumuzun Üstü – Seyahat Blogu

Severiz Biz – Hayal Kurarız Biz – Siziz Biz

Son olarak, bilmenizi isteriz ki, daha yolun çok başındayız. Seyahat blogumuza en az 15 ülke, 200’den fazla şehir ve kasaba girmek için hevesle beklerken, kimse bize blog yazıyoruz diye para vermediği için, bir yandan çalışmak ve okumak zorundayız. O yüzden zamanla gelişeceğiz, zamanla yazacağız, bir de Google arama sonuçlarında çıkmak için bazı kelimeleri metin içinde çokça tekrar edeceğiz. Bilin ki, biz de sizin gibi, bir yerlerde var olmaya çalışan, yaşam mücadelesi veren, hayalleri olan ve hayallerine sıkı sıkı tutunan, kimi zaman eli kayan, hayalini elinden kaçıran, ama sonra koşup onu tekrar yakalamaya çalışan insanlarız.
Bize yorum yazmanız, bizi paylaşmanız, bizi arkadaşlarınıza önermeniz, bizi “teşekkür” kelimesiyle anlatamayacağımız kadar mutlu ve motive eder ve bize inanılmaz bir güç verir.

Ayrıca, sorduğunuz ve soracağınız tüm seyahat sorularınızın cevabı için burada olacağız. Özel olarak konuşmak isterseniz buraya bir tık tık yaparak bize mesaj atabilirsiniz @yolumuzunustu

Bugüne kadar yazdığımız seyahat yazılarından bazılarını aşağıya bırakıyoruz. Okumak için, renkli kelimelerin üzerine tıklamanız yeterli olacaktır.

  1. İstanbul’un yeni yeni keşfedilmeye başlanan renkli dünyası “Renkli Balat Evleri” yazımız ve Balat Evleri gezi listemiz burada.
  2. Ankara ve İstanbul’un arasında yemyeşil bir doğanın içinde yer alan Abant’ta yapılacak 10 aktivite ile ilgili Abant Gölü Gezilecek Yerler yazımız burada.
  3. Hollanda’nın masal tadında üç kasabası olan Volendam, Edam ve Marken için hazırladığımız Volendam Edam Marken Gezi Rehberi yazımız da burada.

Dileriz yolunuzun üstü güzelliklerle, huzurla ve sevdiklerinizle dolu olur. Sevgi ve selamlar…

Yolumuzun Üstü Seyahat Blogu Ailesi (Alperen ve Gizem).