charleroi'den brüksel'e nasıl gidilir

Charleroi’dan Brüksel’e Nasıl Gidilir?

Eğer yolunuzun üstü Brüksel veya Belçika’nın herhangi bir şehri ise ve nispeten ucuz uçak bileti aldıysanız muhtemelen Charleroi’dan Brüksel’e nasıl gidilir sorusuna bir cevap arıyorsunuz; hatta bununla da kalmayıp, Charleroi nerede sorusuna da cevap arıyorsunuzdur. E, biz de sizin için buradayız. Sorularınıza, sorunlarınıza derman olacak detaylı bilgileri Brüksel’de yaşamış ve defalarca havalimanını kullanmış gezginler olarak yanıtlayalım o zaman.

charleroi'den brüksel'e nasıl gidilir
Charleroi’dan Brüksel’e nasıl gidilir (Gizem Brüksel dönüşü havalimanında beni bekliyor :))

İşte yazıda sizi bekleyenler ve tıklayınca hızla gidebileceğiniz sayfa içi linkler:

1. Charleroi Nerede?
2. Charleroi’dan Brüksel’e Nasıl Gidilir?
3. Brussels City Shuttle ile Brüksel’e Gitmek
4. BelgianRail Otobüs + Tren ile Brüksel’e Gitmek
5. Charleroi Havalimanından Trenle Brüksel’e Gitmek
6. Flixbus ile Brüksel’e Gitmek
7. BlablaCar ile Brüksel’e Gitmek
8. VIP Taksi ile Brüksel’e Gitmek
9. Otostopla Brüksel’e Gitmek
10. Araba Kiralama ile Brüksel’e GitmekCharleroi Nerede?

İlk olarak Charleroi’nın Brüksel’in içinde olduğunu zannediyorsanız malesef yanılıyorsunuz. Charleroi, Brüksel’in bir havalimanı olarak bilinse de aslında başlı başına bir Belçika kenti. Hem de gezebileceğiniz kadar güzel bir Belçika kenti. Aşağıya Charleroi nerede sorusunun cevabını bulabileceğiniz bir harita görüntüsü koyuyoruz. Böylece Charleroi’nın aslında Brüksel’e ne kadar uzak olduğunu anlayabilirsiniz.

charleroi'ya nasıl gidilir?
Charleroi Nerede

Charleroi, Belçika’nın ve Brüksel’in güneydoğusunda yer almaktadır. Belçika’nın güney kesiminde Fransızca konuşulur ve Charleroi’de de Fransızca konuşulmaktadır. Son derece küçük olan kenti yürüyerek bir kaç saatte gezmek mümkündür. Kentte ünlü markaların mağazaları da bulunmaktadır. Charleroi’nın insanları neşeli ve konuşkandır. Defalarca gittiğimiz Charleroi ile ilgili daha detaylı bilgileri başka bir yazıda anlatacağız. Şimdi Charleroi’dan Brüksel’e Nasıl Gidilir? sorusuna cevap verelim:Charleroi’dan Brüksel’e Nasıl Gidilir?

Yukarıda ayrımı net bir şekilde yapmış olsak da bir kez daha hatırlatmakta fayda var. Charleroi, Belçika’da bir yerleşim merkezi. Biz ise Charleroi’dan Brüksel’e nasıl gidilir sorusunu cevaplarken havalimanı olan Charleroi’yı kasdediyoruz. Yazının devamını okurken bu durumu göz önünde bulunduralım.

Charleroi’dan Brüksel’e gitmek için değişik alternatifleriniz mevcut. Öncelikle en kolay olandan başlayalım:

Brussels City Shuttle ile Brüksel’e Gitmek

Brüksel’den Charleroi’ya ve Charleroi’dan da Brüksel’e karşılıklı shuttle seferleri mevcuttur. Shuttle seferlerini Flibco düzenlemektedir.  Shuttle fiyatları özel bir indirim yakalamadığınız sürece 14,20 €’dur. Brussels City Shuttle bu fiyatlara ek olarak 2,09€ karşılığında bilet iptal hakkı, bagaj hasarına karşı sigorta, uçağı kaçırma durumuna karşı sigorta hakkı da satın alma imkanı sunmaktadır. Ayrıca 4€ karşılığında hızlı geçiş alarak sıra beklemeden otobüse binebilir, 15€ karşılığında VİP paket alarak seyahat edebilirsiniz. Seçim size kalsa da bunların hiç birine gerek yoktur.

Charleroi Havalimanına vardığınızda çıkış kapısından çıktıktan sonra sola doğru yürüyerek Brussels City Shuttle’ları bulabilirsiniz. Eğer Brüksel’den Charlerio’ya gidecekseniz de Bruxelles Midi tren garının şehir merkezine göre sağ arka tarafından kalkan Flibco Shuttle’larına ulaşmanız mümkün. Bileti dilerseniz otobüste alabileceğiniz gibi internet üzerinden de alabilirsiniz. Flibco Shuttle’ların internet üzerinden satış fıyatı 14,20€’dur. Avrupa’da fiyatlar uzun yıllar değişmese de güncel fiyatlara bakmak ve sefer saatleri hakkında bilgi öğrenmek için Flibco’nun internet sitesini buraya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.

Tabii bu seçenek size haliyle pahalı gelmiş olabilir. Hele de döviz kurlarının yukarı tırmanışından sonra! O yüzden sizi daha ucuz bir alternatif bekliyor:

BelgianRail Otobüs + Tren ile Brüksel’e GitmekHer ne kadar Brüksel’e gelmeden önce bu seçenek bizi korkutsa da aslında en keyifli seçenek. Üstelik Shuttle’lardan daha rahat olduğunu söylemek bile mümkün. Zaten herhangi bir tren yolcuğu nasıl bir karayolu aracıyla boy ölçüşebilir ki! Bizi endişelendiren tek kısım aktarma yaparken zorlanabileceğimiz düşüncesiydi. Ancak, inanın hiçbir zorluk yaşamadık. Bunu söylerken size bir de garanti verelim; tüm Charleroi Havalimanı ziyaretlerimizden 2 tanesinde, kişi başı 3-4 parçaya ve kişi başı 30 kilodan fazla bir ağırlığa denk gelecek şekilde aktarma yaparak Brüksel’e vardık ya da Brüksel’den Charleroi Havalimanı’na ulaştık. Bu 2 yolculukta da en ufak bir problem yaşamadık. Sadece Shuttle yerine bu seçeneği kullanarak seyahat ettiğimizde biraz vakit kaybetmeyi göze aldık o kadar. O da gerçekten aceleniz yoksa önemli bir süre değil. Şimdi gelelim Charleroi’dan trenle Brüksel’e nasıl gidilir sorusunu yanıtlamaya:

Charleroi Havalimanından Trenle Brüksel’e Gitmek

Charleroi Havalimanından Brüksel’e gidecekler eğer 26 yaşından küçükse ya da haftasonu gidiş dönüş tren bileti alabilecekse Shuttle fiyatlarına kıyasla güzel bir avantaj yakayalabilirler. Çünkü Belçika’da haftasonu gidiş-dönüş tren biletleri indirimli olarak satılmakta ve 26 yaşın altındakiler için de tek yön biletlerde dahi indirim yapılmaktadır. Ancak öncelikle Charleroi Havalimanından Charleroi tren garına nasıl gidilir bunu yanıtlayalım.

Charleroi Havalimanı’na doğrudan tren seferi bulunmamaktadır. Bu yüzden gara gitmek için Charleroi’nın yerel otobüslerine (bizdeki belediye otobüsleri gibi düşünebilirsiniz) binmek gerekmektedir. Yerel otobüsleri bulmaksa son derece kolaydır. Charleroi Havalimanı’ndan çıktığınızda sola dönüp otobüs durağını görene kadar yürümeniz gerekmektedir. Charleroi otobüsünün fiyatı 6€’dur. Biletinizi otobüs durağının başlangıcında bulunan bankolardan alabileceğiniz gibi aynı fiyata otobüse binerken kaptandan da alabilirsiniz. Otobüsler, döneme ve yoğunluğa göre saat başı, yarım saatte bir gibi farklı zaman dilimlerinde kalmaktadır. Ancak genel olarak çeyrek geçe ve çeyrek kala kalkacak şekilde bir zaman düzenlemesi yapılmıştır.

Charleroi Havalimanından Charleroi Tren Garına bu yerel Charleroi otobüsleriyle 15-20 dakika içerisinde varmak mümkündür. Otobüs, tam garın yanındaki tüm otobüs duraklarının bulunduğu bölgede sizi bırakmaktadır. İşte bu noktada çok hızlı olmanızda fayda vardır. Çünkü Charleroi’den Brüksel’e giden trenler genellikle 1 saat aralıklarla kalkmaktadır ve bu trenlerin kalkış saati genel olarak Charleroi otobüslerinin sizi gara bıraktığı andan 5 dakika sonrasına denk gelmektedir. Yani, eğer treni kaçırırsanız bir sonraki treni beklemek zorunda kalacaksınız demektir.

Bu yüzden tren biletinizi BelgianRail’in internet sitesinden bu linke tıklayarak önceden almanız faydalı olacaktır. Eğer Belçika seyahatiniz haftasonuna denk geliyorsa yukarıda da bahsettiğimiz gibi Weekend Ticket alarak 11€’ya gidiş dönüş Charleroi – Brüksel tren bileti almanız mümkün. 26 yaşından küçükseniz tek yön bilet fiyatı 6.40€. Shuttle fiyatlarıyla arasında 2€’luk bir fark kalmış olsa da Türk Lirası cinsinden düşününce bu bile değerli olabiliyor.

Eğer herhangi bir indirimden yararlanamayacağınız Standart Ticket almanız gerekiyorsa Brüksel’den Charleroi’ya da, Charleroi’dan Brüksel’e de shuttle kullanarak gitmenizde fayda var. Aksi taktirde daha fazla ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ama yine de bu habere üzülmeyin, çünkü istediğiniz her saatte olmasa da çok çok ucuz bir yöntem daha var!FlixBus ile Brüksel’e Gitmek

Charleroi’dan Brüksel’e gitmek isteyen 7’den 70’e herkes için ucuz bir alternatif daha. Uygun fiyatlarıyla nam salmış Flixbus Charleroi Tren Garından kalkıyor ve Bruxelles Gare du Nord (Kuzey Garı)’a, hatta şehre yakın olan Zaventem Havalimanına kadar gidiyor. Ancak sefer sayısı oldukça az. Flixbus’ın resmi sitesinden ya da Goeuro uygulamasından takip etmek ve saati uygunsa önceden bileti almak gerekiyor. Bilet fiyatları yazıyı yazdığımız gün tarihiyle 5€ olsa da Flixbus’da fiyatlar sürekli değişiyor.

Flixbus ile Charleroi’dan Brüksel’e gitmek için, Charleroi Tren Garına yukarıda anlattığımız yöntemle ulaşmanız gerekiyor. Böylece yolculuk toplamda sizlere 11€ gibi bir ücrete mâl oluyor.

BlablaCar ile Brüksel’e Gitmek

Charlerio’dan Brüksel’e nasıl gidilir sorusuna cevap arayanlar için evrensel bir alternatif de BlablaCar oluyor. Havalimanından Brüksel’e neredeyse günün her saatinde giden birileri BlaBlaCar’da talep oluşturuyor. Fiyatlar saate arabanın özelliklerine göre değişse de 7-8€ civarında seyrediyor. Yani, doğru zaman tutturulursa BlaBlaCar seyahati yukarıdaki tüm alternatiflerden daha ucuz bir alternatif halini alıyor.VIP Taksiler ile Brüksel’e Gitmek

Charleroi Havalimanından Charleroi Tren Garına giden otobüslerin kalktığı durakta Vito marka özel taksiler sizleri bekliyor. Bu taksilere binmek pahalı gibi gözükse de kalabalık bir grupsanız rahat ve ekonomik bir yolculuk sizi bekliyor.

brüksel'den charleroi'ye nasıl gidilir
brüksel’den charleroi’ya nasıl gidilir

Vip taksiler için Brüksel’e gidiş fiyatları tam hatırlamasak da 50 ilâ 80€ arasında bir teklif aldığımızı anımsar gibiyiz. Taksileri genellikle göçmenler kullanıyor ve bu göçmenler Türkiye’deki gibi pazarlığa açık oluyor. O yüzden Vip Taksi kullanarak Charleroi’dan Brüksel’e gitme niyetiniz varsa fiyat için önceden el sıkışmanız yararınıza oluyor.

Otostopla Brüksel’e Gitmek

Charleroi’dan Brüksel’e otostopla ulaşmak da mümkün. Bunun için havalimanından çıkarak biraz yürümeniz gerekiyor. Brüksel’e giden ve Charleroi Havalimanına en yakın olan yol E420 isimli otoban. Burada otostop çekerken polise yakalanmamanız gerekiyor. Aksi taktirde ceza yeme olasılığınız yüksek.

Yine N5 bir diğer alternatif yol olarak ön plana çıkıyor. Arabaların durmaması halinde Charleroi yönüne doğru otostop çekmek mantıklı değil çünkü gideceğiniz yolu iyice geri atmış ve şansınızı azaltmış oluyorsunuz.Araba Kiralama ile Brüksel’e Gitmek

Tabii ki araba kiralayarak Brüksel’e ulaşmak da seçenekler arasında yer alıyor. Charleroi’dan araba kiralamak için bizim önerebileceğimiz firmalar arasında dünyaca tanınan KAYAK ve Europcar bulunuyor. Bu konuda bir deneyimimiz olmadığı için özel bir tavsiye vermekten kaçınarak kararı size bırakıyoruz.Charleroi’dan Brüksel’e nasıl gidilir sorusuna yeterince alternatif verdiğimize göre size bir de öneride bulunalım o zaman. Brüksel’e gitmek için kafanızda net bir tarih yoksa, bu yazıyı okuyarak Brüksel’in dev çiçek halısına göre bir tarih belirleyebilirsiniz: Brüksel’in Dev Çiçek Halısı

Yolunuzun üstü Brüksel gibi güzel yerlerle dolu olsun, hepinize kucak dolusu selamlar 🙂


Charleroi’dan Brüksel’e Nasıl Gidilir? yazı etiketleri:

Yazan:

yolumuzunustu

Yazmak için değil; daha güzelini yaşatmak için yazıyoruz!