Henry Willings

Neden Hollandalı Gençler Çok Mutlu?

Gezgin Haber serimizin yeni yazısı Neden Hollandalı Gençler çok mutlu? sorusuna cevap arıyor. Hollanda gezginler tarafından en çok ziyaret edilen ülkeler arasında yer alıyor ve her yıl yüzbinlerce turist ve gezgin Hollanda’ya akın ediyor. Bu gezginlerin bir kısmı da seyahatleri esnasında Hollandalı gençler ile diyalog kuruyor ve güzel arkadaşlıklar ediniyor. Bu arkadaşlıklar esnasında da Hollandalı gençlerin genel olarak mutlu birer hayat yaşadıkları gözlemleniyor. Bu durum son dönemlerde resmi kurumların raporlarında da yer aldı.2018’in ilk aylarında OECD, yayınlandığı bir raporda, 11-15 yaş aralığındaki Hollandalı çocukların %93’ünden fazlasının ortalamanın üzerinde bir yaşam mutluluğuna sahip olduğunu ortaya koydu. Bunu takip eden başka bir çalışma ise UNICEF tarafından yapıldı ve çocuklar ve gençler için Hollanda Dünya’nın en yaşanılası yerleri arasında ilk 10 içerisinde gösterildi.

Peki neden Hollandalı gençler çok mutlu? İsterseniz, sorunun cevabından önce yayınlanan diğer raporlara da bir göz atalım:
UNICEF 2017 yılında yayınladığı bir başka raporunda Hollanda’da yaşayan genç kızların dünya üzerinde en az şiddete uğrayan kadınlar arasında yer aldığını belirtti. Global Mutluluk Endeksi’nde ise Hollanda en mutlu insanlara sahip ilk 10 ülke arasında gösterildi.

Dünya Sağlık Örgütü, Avrupalı gençler arasında yaptığı bir çalışmada Hollanda’da yaşayan gençlerin aileleriyle çok kolay diyalog kurabildiğini; bu yüzden de onlarla çok güçlü ilişkiler geliştirebildiklerini raporladı. Yine örgütün yaptığı bir başka çalışmada ise, gelişmiş ülkeler arasında obezite vakalarının en az görüldüğü ülkelerden biri olarak Hollanda gösterildi. (Bu durum Hollanda’yı gezen gezginlerin mutlaka dikkatini çekmiştir.) OECD, bir başka raporunda, Hollandalı gençlerin yalnızca %0,5’inin çok uzun saatler çalıştığını ortaya koydu. Avrupa Birliği genelinde ortalama çalışma saatleri 40,3 iken, Hollanda’da bu rakam 30,3 ile sınırlı kaldı.

O zaman, şimdi gelelim neden Hollandalı Gençler çok mutlu? sorusunun cevabına.

Neden Hollandalı Gençler Çok Mutlu?

1. Eğitim kalitesi: Hollandalı gençlerin mutlu olmalarının altında yatan sebeblerin başında kaliteli eğitim almaları geliyor. Hollandalılar okul ödevlerini yaparken kendilerini baskı altında hissetmiyor ve kaliteli bir çalışma ortamına sahip oluyor. Ayrıca isterlerse 1 yılı kolayca tekrar okuyorlar. Çeşitli araştırmalara göre Hollandalı gençler aralarında son derece güzel ilişkiler kuruyor ve efektif bir şekilde yardımlaşıyorlar. Hollandalı gençlerin %86’sı sınıf arkadaşlarının yardımsever ve nazik olduğunu belirtiyor.

Henry Willings
Neden Hollandalı Gençler Çok Mutlu?

2. Güçlü aile ilişkileri: Haberin başında da belirttiğimiz gibi tüm Avrupalı gençler arasında, Hollandalılar aileleriyle en rahat iletişim kuran genç grubunu oluşturuyor. Güçlü aile ilişkileri gençleri hayattan daha fazla zevk alır bir hale getiriyor. Dahası, Hollanda’nın eşitlikçiliği benimseyen kültürü ailelerin itaakar çocuk yetiştirmekten uzak durmalarına neden oluyor. Böylece Hollandalı çocuklar kendilerini daha özgür hissediyor.

3. Sağlıklı beslenme: Hollandalı gençler, tüm Avrupalı gençler arasında en fazla kahvaltı yapan gruplardan biri olarak öne çıkıyor. Üstelik, besinleri genellikle mısır gevreği gibi geçiştirici hazır gıdalar yerine, süt, yumurta gibi daha sağlıklı ögelerden oluşuyor. Bu da Dünya Sağlık Örgütü’nün de ortaya koyduğu gibi obezite rakamlarının çok düşük kalmasına yardımcı oluyor.

Bunlara ek olarak Hollandalı gençler az çalışıyor ve yeterince tatil yapabiliyor. Ayrıca çoğu gezginin de dikkatini çektiği gibi konaklama masrafları dışında Hollanda’da yaşamak çoğu Batı ve Kuzey Avrupa ülkesine göre çok daha ucuza mâl oluyor. Tüm bu sebeplerden de Hollandalı gençler çok daha mutlu oluyor.
Bu mutlu ülkenin insanlarıyla hala tanışmadıysanız sizi Hollanda’da gezilecek en güzel yerlere götürecek yazılarımıza davet edelim:

  1. Hollanda’nın masalsı kasabalarını deneyimlemeye ve keşfetmeye ne dersiniz? İşte sizi birbirinden güzel ve büyüleyici üç köy: Volendam Edam Marken Gezi Rehberi
  2. Yel değirmenleri cenneti Hollanda’nın nefis yel değirmenleri kasabası: Zaanse Schans Gezilecek Yerler
  3. Sadece Hollanda’nın değil, dünyanın en modern şehirlerinden biri. Denizi olmadığı halde kuzeyin en büyük liman kenti: Rotterdam Gezilecek Yerler
  4. Gezginlerin göz bebeği, Hollanda’nın milyonluk turist kenti ve en güzel mekanları: Amsterdam Fotoğraf Çekilecek Yerler

Yukarıdaki yazılardan en az birini okursanız mutlaka Hollanda’ya gitmek isteyeceksiniz. Basit gezi rehberleri hazırlamak yerine yer yazıda ayrı bir hikaye anlattık. Umarız beğenirsiniz. Yolumuzun üstü Hollanda, yolunuzun üstü olsun. Tüm güzellikler sizi bulsun. Selamlar 🙂


Haber Kaynağı: Dünya Ekonomik Formu (WEF)

Neden Hollandalı Gençler Çok Mutlu? etiket listesi:

Yazan:

yolumuzunustu

Yazmak için değil; daha güzelini yaşatmak için yazıyoruz!