Brüksel Instagramlık Yerler

Brüksel’de Fotoğraf Çekilecek Yerler

Yaşama fırsatı bulduğumuz Avrupa’nın başkenti Brüksel’de fotoğraf çekilecek yerler yazısı yazmak boynumuzun borcudur. Uzak semtlerden, merkezdeki binalara ve ara sokaklara kadar gezip lokallerle beraber geçirdiğimiz onca zamandan sonra hiçbir yerde bulamayacağınız özel bir liste sunuyoruz takdirlerinize.

Brüksel’de Instagram’lık mekanlar arasında saydığımız bu yerler aynı zamanda gezilecek yerler listenize de konabilecek cinsten. Aşağıda yer alan haritayı kullanarak tüm bu güzellikleri kolayca bulabilirsiniz.
Listeyi arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın. Keyifli vakitler dileriz!

1. Parc du Cinquantenaire

Brüksel'de Gezilecek Yerler
Brüksel’de Fotoğraf Çekilecek Yerler

Brüksel’in en etkileyici manzaralarından birini Parc du Cinquantenaire’de bulabilirsiniz. Brüksel’in en büyük parklarından biri olan bu muhteşem yerin ismini, “Ellinci Yıl Dönümü Parkı” olarak tercüme edebiliriz. Fotoğrafta görülen heybetli yapı ise Zafer Kemeri’dir. Bu fotoğrafı çekerken malesef profesyonel makinemiz yanımızda olmadığı için ışığı kaydırsak da park her haliyle muhteşem bir göz ziyafeti sunmaktadır. 

Instagram’lık İpucu:

Brüksel Instagramlık Yerler
Brüksel Fotoğraf Çekilecek Yerler

Kemerin tüm heybetiyle çıkabilmesi için parktan uzaklaşın ve Etterbeek Metro durağındaki tarafında değil, Avrupa Mahallesine yakın tarafında durun (yani parkta yer alan müze binalarının olduğu kapıda). Böylece muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

2. Grand Place

Grand Place yani Büyük Meydan, Brüksel’in kalbinde bulunan, şehrin ve belki de Avrupa’nın en fotojenik turist destinasyonudur. Yılın her dönemi farklı etkinlere sahne olan Grand Place eğer bir gezginseniz sizin gibi gezgin olan yeni insanlarla tanışmak için de harika bir mekandır. 

Instagram’lık İpucu:

Brüksel’de en çok turist çeken ve şehir merkezinde yaşayan tüm lokallerin yolunun üstü olan Grand Place, fotoğraf çekmek için özellikle akşam saatlerinde tercih edilebilir. Büyük Meydan’ın dört bir yanındaki ikonik Brüksel evleri muhteşem bir şekilde ışıklandırılır ve zaman zaman müzik eşliğinde harika gösterilere sahne olur.

3. Galeries Royales Saint-Hubert

Avrupa’nın en eski alışveriş merkezi, aynı zamanda Avrupa’nın en muhteşem fotoğraf çekilecek yerleri arasında bulunuyor. İçerisinde kuyumcuların, Belçika Çikolatası satan dükkanların ve seçkin butiklerin yer aldığı Kraliyet Galerisi’nin tarihi 1847 yılına kadar dayanıyor.

Instagram’lık İpucu:

Galerinin muhteşem tavanını da gösteren bir fotoğraf çekebilmek için olabildiğince zemine yakın bir açıdan pozlayın. Fotoğrafınızı insanların mahvetmesini istemiyorsanız buraya sabahın erken saatlerinde gelin. Galerinin içindeki dükkanların açılış kapanış saatleri belli olsa da Galeri için herhangi bir saat yok. Gece ışıklar kapalı olduğu için istediğiniz pozu elde edemeyeceğinizi de unutmayın!

4. Old England Brüksel

Brüksel Gezilecek Yerler
Brüksel’de Gezilecek Yerler

Enstrüman Müzesi yani nam-ı diğer Old England Brüksel’in tarihi ve son derece değerli binalarından bir tanesi. Geçmişi 1898 yılına kadar giden bina eskiden bir bir İngiliz Perakende Mağazası olarak hizmet vermekteydi. Bugünlerde ise içinde 2000’den fazla müzik enstrümanının sergilendiği enfes bir Brüksel Müzesi. 

Instagram’lık İpucu:

Siyah ve kahverengi tonların kullanıldığı bu değerli müze, Brüksel’de fotoğraf çekilecek yerler arasında bulunuyor. Müzenin tam karşısında, kaldırımın da gerisinde yer alan banklar, aşağıya doğru sarkan ağaçlarla birleşince fotoğraf çekmek için harika bir perspektif sunuyor.

5. Place du Petit Sablon

Peyzaja önem verenlerden misiniz? Peki ya ruhunuzu dinlendirmeye ne dersiniz? Küçük Sablon tam size göre o halde! Hem Brüksel’de gezilecek yerler arasında olan hem de harika fotoğraf çekebileceğiniz bu tatlı yeri sakın ha es geçmeyin.

Instagram’lık İpucu:

Ağaçların dallarını fotoğrafın iki yanına çerçeve yapacak şekilde yarım yarım alın ve kendi özgün pozunuzu yaratın. Ve valaa! Brüksel’in Instagram’lık mekanı nda yıldız sizsiniz!

6. Poechenellekelder

Her fotoğraf çekilecek yerler listemiz için en az bir Instagram’lık mekan önerisinde bulunmaya çalışıyoruz. İşte Brüksel için önerimiz de Poechenellekelder! Bu kafe & pub & restoran karışımı renkli yeri ön plana çıkaran sürekli değişen ön dizaynı. Bugün Brüksel’in tatlı bisikletleri ile süslü mekan yarın Noel’e doğru yılbaşı şekerlemeleri ile süslenebilir. Üstüne üstlük içeride Belçika’nın simgesi Manneken Pis’den patates kızartmasına harika dekorlar ve tabii ki de enfes lezzetler bulunmaktadır.

Instagram’lık İpucu

Poechenellekelder’ın isminin yazılı olduğu tabela kafanızın üstüne gelecek şekilde kendinizi konumlandırın ve sizi mest edecek tuşa basın!

7. Avrupa Bölgesi

Bildiğiniz gibi Brüksel Avrupa Birliği’nin başkenti. Aynı zamanda çoğu uluslararası kuruluşun merkezinin de ev sahibi! Bu durum şehirde Avrupa Mahallesi ya da Avrupa Bölgesi olarak tercüme edebileceğimiz bir alanın oluşmasına sebep olmuş. Bu alan Brüksel Gezilecek Yerler listenizde de olması gereken bir yer. Haliyle Brüksel’in en düzenli ve şık semtlerinden. Buralara kadar gelmişken Avrupa Mahallesi’ni gezmeden geçmeyin! (Merode, Etterbeek vb.).

Instagram’lık İpucu:

Fotoğraf çekmek için bu güzel caddedeki graffitili duvarı kullanabileceğiniz gibi Avrupa Parlamentosuna ve yakınlarındaki muhteşem parka da gidebilirsiniz. Kendinizi gerçekten Avrupa’da hissetmek ve Avrupa’nın gündeminde olup bitenleri takip etmek için parlamentoyu gezmeniz özel önerimiz.

8. Brüksel Adalet Sarayı

Şehirdeki en heybetli yapılardan biri Brüksel Adalet Sarayı. Palais de Justice 19.yy’den kalma tarihi bir bina. Burası Belçika’daki en önemli mahkemelerden biri olsa da gezgin ve turistler tarafından da çok ilgi çekici bulunduğu bir gerçek. 

Instagram’lık İpucu:

Brüksel’de fotoğraf çekilecek yerler arasında ilk sıralara koyabileceğimiz bu tarihi mekanda bütünlüklü bir kare yaratmak için olabildiğince geniş açıdan fotoğraf çekmeye özen gösterin. Tercihinize göre merdivenlerin önünde ayakta durabilir ya da herhangi bir basamağında oturabilirsiniz. Yapının dışında uzanan uzun cadde de dış çekim için harika bir seçenek olacaktır!

9. Pannenhuis Metro İstasyonu

Brüksel Fotoğraf Çekilecek Yerler arasında sıra dışı bir metro durağı da bulunuyor. 6 numaralı hattın üzerinde yer alan Pannenhuis Metro İstasyonu gezginleri büyüleyen iç tasarımı ile herkesi kendine hayran bırakıyor. Eğer Brüksel için günlük sınırsız ulaşım bileti ya da MOBİB Kart alırsanız mutlaka bu istasyona gitmelisiniz.

Instagram’lık İpucu:

Fotoğraf çekilmek için merdivenlerin tam ortasında durun ve tavanda açılıp kapanan lambaların ışığına göre farklı farklı kareler çekin. Fotoğrafı çeken olarak ise yine tavanı yakalayacak şekilde eğilin.

10. İşeyen Çocuk Manneken Pis

İşeyen Çocuk Heykeli, Manneken Pis, Küçük Julien, İşeyen Çocuk
Manneken Pis İşeyen Çocuk Heykeli

İşeyen Çocuk Heykeli yani Manneken Pis hem Belçika’nın hem de Brüksel’in sembolü. Brüksel’e gelmişken bu tatlı meşhur çocuğu görmeden dönmek olmaz. E tabii onunla fotoğraf çekilmeden de!
İyi haber Manneken Pis yılın her dönemi farklı bir kıyafetle karşınıza çıktığı için onu ne zaman gitseniz muhteşem elbiseleriyle görebilirsiniz. Manneken Pis’in niye popüler olduğunu merak ediyorsanız işeyen çocuğun hikayelerini anlattığımız gezi yazımızı mavi yere tıklayarak okuyabilirsiniz: İşeyen Çocuk Heykeli 

Instagram’lık İpucu:

Manneken Pis beklediğinizden çok daha küçük ve etrafı her zaman onlarca turist ile çevrili. Dahası İşeyen Çocuk ile aranızda koca bir demir parmaklık var. Bu yüzden orjinal heykel yerine heykele 5 dakikalık mesafede bulunan Manneken Pis’in Gardırobu isimli müzeyi fotoğraf çekmek için tercih edebilirsiniz. Müzenin yeri ve içindekiler için Manneken Pis Müzesi isimli yazımıza tıklayarak gidebilirsiniz.

11. Mont des Arts Bahçesi

Kesinlike Brüksel’de gezilecek yerlerden biri tarihi bahçe. Hele de sanat tutkunu bir gezginseniz! Dev mekan, koca bir peyzaj ile mimarlar tarafından etrafındaki binalara kadar özenle hazırlandı. Brüksel’deki birçok önemli binanın ortasında kalan alanın isminin Türkçe karşılığı ise Sanat Tepesi!

Instagram’lık İpucu: 

Bahçede bulunan ve ikişerli olarak paralel çizgiler üzerine ekili olan ağaçların tam ortasına geçin ve sonsuzluğa uzanan doğa fotoğrafınızı çekin. Bahçeyi uzaktan görüntülemek ve Kraliyet Kütüphanesi ile Grand Place’in eşsiz bir manzarasını yakalamak için yokuş yukarıya Müzik Enstrümanları (Old England) Müzesine tırmanın.
İşte Brüksel’de Instagram’lık mekanlar -ı bulmak bu kadar basit!

12. Atomium Brüksel

Farklı gezi blogları da okuyorsanız belki dikkat etmişsinizdir, Brüksel Gezi Rehberi yazan çoğu gezgin şehrin ne kadar sıkıcı olduğundan bahseder ve gezilecek yerler listesine mutlaka Atomium’u koyar. Atomium’da şehrin dışında kaldığı için hem gitmesi zahmetli bir destinasyon hem de sıkıcı bir yapı olarak sizi karşılar. Sonra da “Brüksel’de hiçbir şey yok” nidaları arşa çıkar.

Instagram’lık İpucu: 

Brüksel’de Instagramlık mekan önerimiz olan Atomium’u yukarıda yer verdiğimiz fotoğraftaki gibi bir kutlama varsa ve insanlar etrafında toplanacaksa ziyaret edin. Gerçekten böylesine güzel bir kare çekmek istiyorsanız kilometrelerce yolu katedebilirsiniz ve Atomium ziyaretinizin ardından etraftaki yeşilliklerde huzurlu bir gün geçirerek MiniEurope’u (bizdeki MinyaTürk) ziyaret edip günü biterebilirsiniz. Ama bu plan sizi açmadıysa fotoğraf çekmek ya da gezmek için bu yolu katetmemelisiniz. Böylece Brüksel Fotoğraf Çekilecek Yerler listemizdeki diğer güzel mekanlarla keyfili bir gezi yapabilirsiniz.

13. Laeken’in Leydisi

Eğer Brüksel’e birden fazla gün ayırdıysanız Laeken’in leydisi olan bu ihtişamlı kiliseyi gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Tam bir mimari harikası olan eser şehrin dışında bir parkın başlangıcında bulunuyor ancak metro ile kolayca ulaşılabiliyor.

Instagram’lık İpucu:

Kiliseyi tam karşınıza alarak bir fotoğraf çekmeyi deneyin ve mutlaka oraya kadar gitmişken kilisenin içine de girip tavanları kadrajınıza alın.

14. Le Botanique

Özellikle gittiği her yerde yeşile doymak isteyenler için güzel bir Botanik Park ya da Bahçe varsa listemize ekliyoruz. Le Botanique yuvarlak bir binanın içinde farklı mimarisiyle gezginler için bambaşka bir atmosfer sunuyor. Burası bir botanikken şimdi sayısız sanat organizasyonuna ve konsere ev sahipliği yapıyor.

Instagram’lık İpucu:

Burada güzel bir fotoğraf çekmenin ipucu kırmızı renkli camları olabildiğince çok kareye sığdırmakta gizli. Siz de bu camların arasında bir yerde kendinizi konumlandırabilir ve arkadaşınızdan en güzel Instagram pozunu çekmesini rica edebilirsiniz!

15. Doğa Tarihi Müzesi

Brüksel gezilecek yerler listemize koyacağımız bir efsane öneri daha! Natural History Museum bugüne kadar gezdiğimiz en efsane müzeler arasında yer alıyor. Gerçek ve yapay dinazor iskeletlerinin birleştirilmesiyle oluşan milyonlarca yıllık canlılar, evrime ışık tutan farklı insansı türlerin kemikleri ve geçmişten günümüze gelen birçok canlının bulunduğu bu harika yeri gezmek için en az 3 saatinizi ayırmak isteyeceksiniz. Dahası Brüksel’de fotoğraf çekilecek en güzel yerlerden biri de burası!

Instagram’lık İpucu:

Onlarca korkunç dinazordan birinin altına geçin ve korku dolu bakışınızı dinazorun kafasına yöneltin. Onun da tam baktığı açıda durmaya özen gösterin!

BONUS: Brüksel Sanat Sokağı

Fotoğraf çekilecek yerler listelerimize bonus koymayı alışkanlık haline getiriyoruz. Belçika’da fotoğraf çekilecek en güzel yerler arasında çizgi roman kahramanlarının graffiti olarak can bulduğu sokak duvarları yer alıyor. Öyle ki, Brüksel bu konuda dünyanın en fazla graffiti eserine sahip şehri olarak nam salıyor. Bu muhteşem güzelliklerle her yerde karşılaşmanız olağan ancak biz çok seveceğiniz ve rahatlıkla gidebileceğiniz 5 tanesini listemize ekliyoruz:

Ten Ten: Ten Ten’in maceralarını okumayanınız yoktur. Manneken Pis’in bulunduğu cadde boyunca yürüdüğünüzde dev graffitisi de önünüzde olacak.

Nero: Bu başlığın altına bıraktığımız ilk Brüksel Instagram Fotoğrafı bizim kendi sayfamızdan, kendi çektiğimiz bir kare. Nero, Belçika’da ünlü bir çizgi roman. Graffiti’sinin renkleri ise efsane!

Red Kit: Çocukluğumuzun kahramanlarından biri Red Kitt. Brüksel’de bilinen ismiyle Lucky Luke. Haritada işaretlediğimiz cadde üzerinde yürüyerek bulabilirsiniz kendisini!

Asterix: Meşhur Asterix ve Oburix Brüksel’de Red Kit ile aynı caddenin üzerinde bekliyor sizleri!

Ric Hochet: Bir başka Belçika çizgi roman kahramanı daha. Üstelik graffiti renkleri de tam Brüksel Instagram’lık mekanlar arasında!

Öneriler

Madem Brüksel yolunuzun üstü olacak Charleroi Havaalanı uçağınızın ineceği durak olabilir. Bu yüzden Charleroi’den Brüksel’e nasıl gidilir yazımızda en ucuz ve en konforlu yöntemleri bulabilirsiniz.
Belçika’nın en iyi Instagram’lık noktalarını keşfetmek isterseniz mutlaka bakmanız gereken yazılarımıza tek tıkla anında ulaşabilirsiniz:
Brugge En İyi Instagram’lık Noktalar
Antwerp En İyi Instagram’lık Noktalar
Amsterdam En İyi Instagram’lık Noktalar (Belçika’da hızını alamayanlar için bonus!) 

Yazan:

yolumuzunustu

Yazmak için değil; daha güzelini yaşatmak için yazıyoruz!