Suluada Şifalı Suyu

Suluada’nın Şifalı Suları

Yolumuzun üstü Suluada olunca haliyle Suluada’nın şifalı suları da midemizdeki yerini aldı. Peki Suluada’nın tatlı suyu gerçekten şifalı mı? Suluada şifalı suyu nerede? O sudan nasıl içilir? İşte tüm sorularınızın cevabı, bu şifalı olduğu söylenen sulardan lıkır lıkır içen bizlerin yazısında.

Suluada, Adrasan açıklarında bulunan ve Türkiye’nin Maldivleri olarak anılan, enfes renklerde bir denize sahip tatlı ve minik bir ada. Adaya ulaşım yalnızca teknelerle sağlanıyor. Eğer bir gezginseniz ve Suluada’ya gidecekseniz Adrasan veya Olimpos’dan kalkan Suluada Tekne Turlarına katılmanız gerekiyor. Bunun dışında kendinize ait bir tekneniz varsa da Suluada’yı rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz. Peki Suluada’nın şifalı suları nerede?

Tekne Turu Fiyatları
Suluada’nın Şifalı Suları

Suluada’nın şifalı suları, Suluada Plajı’nın yakınlarında, adanın üst taraflarında, kayalıkların arasında bulunuyor ve buradan denize dökülüyor. Suluada Tekne Turları, şifalı olduğu söylenen bu suların bulunduğu yere mutlaka uğruyor. Sular, Suluada’nın meşhur dev kayalıklarının arasından dökülüyor ve deniz kıyısına çok çok yakın bir mesafede yer alıyor.

Şifalı Su Deneyimimiz

Katıldığımız Adrasan Tekne Turunda kaptanımızın tekneyi tam suyun aktığı kayalıkların önüne yaklaştırmasıyla adeta bir su ziyafeti çektik. Tekneyi yaklaştırma konusunu vurguluyoruz çünkü yoğun yaz döneminde bölgeye aynı anda 10’dan fazla tekne geliyor ve şifalı suların yanına yaklaşmak son derece zor olabiliyor.

Biz, yanımızda 2 adet 1.5 litrelik şişeyle buraya gelmiş olsak da adaya 5 litrelik damacanasıyla su doldurmaya gelenleri de gördük. Su, bembeyaz kayaların arasından iplik gibi akıyordu. Tüm teknelerden adayı ziyarete gelen onlarca gezgin aynı anda suyun aktığı yere yönelince suyun önünde dev bir kuyruk oldu. Sıra bize geldiğinde önce avcumuza doldurup yudumladık suyu. Daha sonra da şişelerimize doldurup, kayalıkların önünde deniz keyfi yaptık.

Suluada'nın Şifalı Suları
Suluada Şifalı Suyu

Suluada’nın Şifalı Sularının Tadı Nasıldı?

Su, yazın sıcağından bunalanlar için birebirdi. Anlatılanlara göre, Adrasan ve Olimpos’tan balığa çıkan teknelerin de serinlemek için uğradığı bu noktadan akan Suluada tatlı suları, gerçekten de buz gibiydi. İçimi ise oldukça güzeldi. Son derece yumuşak ve güzel bir tada sahip suyu biz de dahil, genel olarak o gün orada içen herkes beğenmişe benziyordu.

Peki Suluada’nın Şifalı Suları Gerçekten Şifalı mıydı?

Aslına bakılırsa, Suluada’nın tatlı sularının şifalı olduğu kulaktan kulağa yayılan bir bilgi. Biz şifalı suların aktığı bölgeye vardığımızda kaptanımız buradan akan suların böbrek hastalıklarına iyi geldiğini, özellikle taş düşürenlerin bu suyu içerek rahatladığınının rivayet edildiğini belirtti. İnternette de bu konuda yazılan benzer yazılar bulunuyor. Peki bu kanıya nereden varılıyor?

Ortaya atılan teori şu şekilde: Adada mineral bakımından son derece zengin oluşumlar bulunuyor ve denizin berrak rengini de bu oluşumlar sayesinde oluşuyor. O yüzden, suyun da mineral bakımından zengin ve şifalı olduğu düşünülüyor. Ancak bildiğimiz kadarıyla Suluada’nın şifalı suları, şifalı mı – değil mi tartışması ile ilgili bilimsel bir araştırma bulunmuyor.

Türkiye'nin Maldivleri Suluada
Türkiye’nin Maldivleri Suluada

Biz yukarıda da belirttiğimiz gibi 1,5’ar litre Suluada tatlı suyunu zamana yayarak 2 gün içinde tükettik. Bildiğimiz herhangi bir böbrek hastalığımız bulunmadığı için hissettiğimiz herhangi bir şifa belirtise de olmadı elbette. Ancak tuvalete gidiş gelişlerimizde de normalin dışında bir durum yaşamadık. Yani, konuyla ilgili bilimsel bir çalışma yapılmadan, kulaktan kulağa yayılan bu bilgiyi doğru kabul etmek pek akıllıca değil.

Ama yine de, Suluada’nın şifalı olarak adlandırılan sularının son derece serin ve içimi güzel sular olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca, dağ keçilerinin yaşadığı tatlı bir adada, kayalıkların arasından akan suları içme fikri de başlı başına bir heyecan kaynağı.

Peki Suluada’ya Nasıl Gidilir?

Şifalı suları içmek için olmasa da, bembeyaz kumsalın ve turkuaz renkli denizin tadını çıkarmak için Suluada’ya gitmek isterseniz, çoğunluğu Adrasan’dan kalkan bir tekne turuna katılmanız gerekiyor. Suluada deneyimimizi, Suluada gezilecek yerleri ve Suluada tekne turu önerimizi yazdığımız Suluada yazımızı okuyarak Suluada’ya nasıl gidilir ve Suluada gerçekten Türkiye’nin Maldivleri midir? sorularının cevapları hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz: SULUADA

Suluada’nın diğer enfes yerlerini keşfetmek isterseniz, Turkuaz renkli sularıyla Hacivat Koyu yazımızı,
Adrasan’ın yürüyerek bile gidebileceğiniz enfes koyu için de Adrasan Balıkçı Koyu yazımızı,
okumanızı mutlaka öneririz.


Suluada’nın Şifalı Suları metin etiketleri:

Yazan:

yolumuzunustu

Yazmak için değil; daha güzelini yaşatmak için yazıyoruz!