Brugge Gezi Rehberi

Brugge Fotoğraf Çekilecek Yerler

Hitler’in bile kıyamayıp yıkamadığı şehirde Brugge Fotoğraf Çekilecek Yerler rehberi hazırlamak inanın heyecan verici! Sayamasak da en az 6-7 kere gittiğimiz Ortaçağ’ın tüm güzelliklerini içinde barındıran Brugge için kapsamlı bir Brugge Instagram’lık mekanlar listesi oluşturduk. Aşağıya da hepsini işaretlediğimiz ve telefonunuzda kolayca kullanabileceğiniz bir haritasını bıraktık.

Yürüyerek bile gezebileceğiniz kadar küçük ve tatlı Brugge’da harika bir fotoğraf deneyimi yaşamaya hazır olun. Beğenirseniz listemizi seyahat arkadaşlarınızla paylaşmayı aman unutmayın. Haydi başlayalım!

1. Brugge Gezilecek Yerler: Rozenhoedkaai

Brugge’da gezilecek yerler (tıklayıp haritalı olarak görebilirsiniz) listenize de kesinlikle koymanız gereken Rozenhoedkaai muhtemelen Brugge’un en güzel fotoğraf noktası. Panaromik bir manzara sunan meydan gerçek olamayacak kadar güzel! 

Instagram’lık İpucu: Bölgeye fotoğraf çekmek için hem gündüz hem de gece gelin. Gündüz kanalın suyuna vuran evlerin ve köprünün güzelliğini, gece ise şehrin ışıkları altındaki manzaranın tadını çıkarın. Kalabaklıkta doğru açıyı bulmak zorsa Wollestraat sokağında yer alan  Hotel Croix de Bourgogne’ye gidin!

2. Brugge Pazar Meydanı

Gezginler tarafından en çok ziyaret edilen yer şüphesiz eski Pazar Meydanı, bugünün şehir meydanı Brugge Markt Square’dir. Renk renk Belçika Evleri’nin bitişik bir şekilde dizildiği meydanda alt katları tatlı kafeler doldururken, üstlerde gökkuşağından fırlamış bir tablo size göz kırpar.

Instagram’lık İpucu:

Turistler ve lokaller harika Brugge fotoğrafınıza bulaşmasın istiyorsanız, meydanda bulunan bankların arkasındaki duvara çıkabilirsiniz. Binaların çatılarının seviyesinden çekilmiş harika bir kare için meydanın sağında yer alan mekan Duvelorium tam size göre. Daha panaromik bir açı içinse şehrin hemen hemen her yerinden görülen Belfort Kulesine çıkmanızı öneririz.

Not: Bu harika kareyi sizin gezi fotoğraflarınızı paylaştığımız Yolunuzun Üstü hesabımıza atmıştık. Siz de fotoğraflarınızın Instagram hesabımızda ve blogumuzdaki Instagram’lık Mekanlar Listelerinde paylaşılmasını istiyorsanız #yolumuzunüstü hashtag ini kullanabilirsiniz. Biz de içlerinden seçer ve en güzellerini buraya ekleriz, böylece ziyaretçilerimiz karelerinizden ilham alır.

3. Brugge Kutsal Kanlı Bazilika

Brugge’da fotoğraf çekmek için tarihi mekanların ahenkle yan yana sıralandığı Brug Meydanı’nda bulunan Kutsal Kanlı Bazilika her gün yüzlerce turisti ağırlamaktadır. Hz. İsa’nın kanlarıyla bezeli duvarları ve çarpıcı dış mimarisi gezginlerin ilgisini çektiği için Kanlı Bazilika Brugge’da gezilecek yerler arasında en popüler noktalardandır.

Instagram’lık İpucu:

Kanlı Bazilika karanlıkta üzerine yansıyan aydınlatma ile birlikte çarpıcı fotoğraf çekebilmeniz için daha ideal bir hal alır. Ayrıca Bazilika’nın hemen bitişiğinde yer alan kapının önü de Brugge’daki Instagram’lık mekanlar arasındadır.

4. Minnewater Park

Brugge’a tren ile gelmeyi seçerseniz gardan indiğinizde sizi ilk karşılayacak yer Minnewater olacak! Bu tatlı park, suyun kenarındaki güzel evle harika Brugge fotoğrafları çekmenize olanak tanıyor.

Instagram’lık İpucu:

Evin karşı kıyısından evi arkanıza alacak bir poz yakalayın. Daha sonra parktaki yeşilliklerin arasına karışıp doğal güzellikleri story’inizde paylaşmayı unutmayın!

5. Gruuthuse Hof

Dışı Belçika mimarisinin tipik örneklerinden birini oluştursa da içi son derece modern olarak döşenmiş bir Brugge Restoranı. Turist ve gezginler tarafından sıkça tercih edilen bir yer. Bir parça pahalı olsa da doyurucu sunumları ile göz dolduranlardan.
Tuğlaları, katlı çatısı ve siyah cam çerçeveleriyle Brugge Fotoğraf Çekilecek Yerler sıralamamızda beşinci basamakta.

Instagram’lık İpucu:

Geniş açılı çekim yaparken fotoğrafa büyü katmak için karşıdaki ağacın altına geçin ve binanın tepe noktasına denk gelen yere ağacın yapraklarını denk getirin. Yakın çekim için ise siyah panjurlardan birini ya da kapıyı cepheden kadraja alın ya da soldan hepsini güzel bir Brugge fotoğrafı içine sığdırın!

6. Bonifacius Köprüsü

Brugge’da yer alan birbirinden güzel kanalları birbirine bağlayan en tatlı köprülerden biri Bonifacius Köprüsü. Arents Avlusunda yer alan güzel körpü, 1910 yılında yapılmış. 

Instagram’lık İpucu:

Köprünün etrafı çok kalabalık olduğu için sabah erken saatlerde gelin. Kanalda yüzen kuğu ve ördekleri Brugge fotoğraf karenize eklemeyi ihmal etmeyin.

7. Silversant

Bruges gezilecek yerler
Brugge’da Gezilecek Yerler

Harika çaylar içip soluklanabileceğiniz Silversant, önündeki güzel heykelleriyle Brugge Fotoğraf Çekilecek Yerler listemize giriyor. Şık kaldırımlar ve tuğla evlerin arasında bu etkileyici eserleri ziyaret etmeniz ve belki bir şeyler atıştırıp rahatlamak için bu mekanı da tercih edebilirsiniz.

Instagram’lık İpucu:

Heykellerden sonra adeta bir koridor şeklinde binaların arasında uzanan dar yaya yoluna girin ve kaldırımın hizasından harika bir sonsuzluk karesi çekin!

8. Oostmeers No:38

Brugge Instagramlık Mekanlar

Tren garından Brugge şehir merkezine doğru uzanan Oostmeers, birbirinden güzel Brugge Evlerinin serpiştirildiği ince bir sokak. Sokaktaki 38 numaralı ev ve hem sağında hem de solunda bulunan diğer binalar kesinlikle Brugge Instagramlık mekan önerimiz. 3’ü de kırmızı kapı ve panjura sahip. Kırmızı ile fotoğraf çekilmek isteyenler için bire bir.

Instagram’lık İpucu:

Oostmeers Sokağı dar olduğu için fotoğraf çekerken geniş bir açı yakalamak zor. O yüzden çapraz çekimler yapmak daha geniş açılar almanıza yardımcı olacak!

9. Oostmeers No:11

Brugge Tren Garından uzanan aynı sokakta, biraz ilerideki tuğla evler.
Yan yana ve karşılıklı 10’dan fazla tuğla ev mavi, yeşil, gri renkli kapıları ve renk renk çiçekleri ile sizleri bekliyor.

Instagram’lık İpucu:

Fotoğraf çekmek için sokağa dik bağlanan Bakkersstraat Sokağından faydalanın. Hazır oraya girmişken kırmızıya doyamadıysanız, arkanızı dönüp sol tarafınıza bakın!

10. Reliva Brugge

Brugge Instagramlık Mekanlar

Reliva Restoran Brugge’da yemek yenecek mekanlar arasında şık sunumları ile öne çıkıyor. Buraya karnınızı değil gözünüzü doyurmak için gelebilirsiniz. Menüdeki yemekler, Flaman aşçılar tarafından özenle süslenerek müşterilere servis ediliyor; eh haliyle, fiyat da ona göre oluyor. Ama bizim size burayı önerme sebebimiz tabii ki fotojenik!

Instagram’lık İpucu:

Storylerinize Belçika’dan hoş yemekler atmak istiyorsanız içeri de girmenizi öneririz. Dışarıdan çekim yaparken ise, olabildiğince fazla kırmızı rengi kadraja sokun.

11. Büyük Mavi Plastik Çöpten Balina

Pasifik Okyanusu’ndan çıkarılan 5 ton plastik atık ile Brugge’a dört katlı bir Mavi Balina yapıldı. Tamamen plastik çöplerden oluşan balina, Belfry Çan Kulesi’nin tam karşısına konuldu. Farkındalık yaratmak için yapılan eser ile okyanusları temizlemek için bağış toplanmaya devam ediliyor. Proje sahipleri, dünya sularında hala 150 milyon ton plastik atığın yüzdüğünü vurguluyor.

Instagram’lık İpucu:

Bu çarpıcı eserin arkasına geçip kanalın kenarındaki duvarlara oturun. Fotoğrafınızı paylaşırken konunun önemini ve eserin neden yapıldığını anlatmayı ihmal etmeyin.

12. The Beguinage Brugge

Brugge’da bulunan Beguinage, eski bir Manastır. Flamanlar için kutsal olan bu mekan, çoğu turistik yerin aksine son derece huzurlu. Fotoğraf sever gezginler tarafından keşfedilse de yine de sakinliğiyle sizi büyüleyecek Manastır’ı Brugge’da gezilecek yerler haritanıza ekleyebilirsiniz.

Instagram’lık İpucu:

Bölgenin içi kadar dışı da çok güzel. Boylu boyunca uzanan ağaç gövdelerinin atlında ilkbaharda ekilen sarı ve beyaz çiçekler mekanın huzuruna huzur katıyor. Bahçeye geçip çiçeklerin arasında harika kareler çekebilirsiniz.

13. Cafe VLISSINGHE

Brugge Instagram’lık Mekanlar oluşturma konusunda çok başarılı bir şehir. Gerçi bu kafe ve diğer çoğu yer de Instagram daha ortada yokken tasarlanmış olsa da günümüzün Instagrammable Place çılgınlığı buralara da sıçramış. İşte size kırmızılı bir alternatif daha!

Instagram’lık İpucu:

Mekanın iç bahçesindeki siyah masalara oturun ve kırmızı ile siyahın uyumunu fotoğraflarınıza yansıtın!

14. Bira Duvarı – Beer Wall

Brugge Gezi Rehberi
Brugge Bira Duvarı

Binlerce farklı yerel bira markasına sahip bir ülke Belçika. Hal böyle olunca birbirinden güzel birahaneler de sokakları doldurmuş durumda. İşte bunlardan bir tanesi de Brugge’da Beer Wall ismiyle açılmış egzantirik bir Pub.

Tüm bu bira markalarının ve şişelerinin sergilendiği harika bu duvar oluşturarak turistler için bir cazibe mekanı yaratan Beer Wall kesinlikle Brugge’da gezilecek yerler maddelerinize ekleyebileceğiniz cinsten. Üstelik bu dev koleksiyonun üstündeki duvarlarda bira ile ilgili söylenen ünlü sözler kocaman harflerle yazılmış oraya.

Instagram’lık İpucu:

Camdan ışık yansımasını istemiyorsanız bira duvarının kenarına geçip fotoğraf makinenizi ya da telefonunuzu yatay pozisyonda tutarak pozlayın. Yüzünüzün üstüne gelecek şekilde duvarda yazan komik bira övgülerini de aman kaçırmayın!

15. Walplein Meydanı

Walplein Square çevresindeki tüm ikonik Brugge evleriyle, bisikletli lokalleriyle ve Brugge’a özgü at arabalarıyla size huzur katacak yerler arasında bulunuyor. Buraya gelmişken yorulduysanız çevrede bulunan mekanlarda bir şeyler atıştırabilir ve harika bir kahve içerek enerjinizi geri toplayabilirsiniz.

Instagram’lık İpucu:

Brugge’daki turistik at arabalarının güzergahı üzerinde bulunan bölgede yeterince beklerseniz siyah renkli ve kırmızı tekerlekli at arabalarını fotoğraflayabilirsiniz. 

16. Sint-Janshospitaal Brugge Kanalı

Brugge’un en meşhur yanlarından biri de evlerin yamacından akan harika kanalları. Brugge Fotoğraf Çekilecek Yerler yazısını yazarken fark ettiğimiz bir detay en fotojenik evlerin çoğunun kırmızı pencere kenarlıklarına sahip olmasıydı. İşte onlardan biri de bu muhteşem görüntüsüyle Sint-Janshospitaal Kanalı’nın yamacındaki harika Brugge Evleri.

Instagram’lık İpucu:

Etkileyici bir kare yakalamak için kadrajınıza kanalın sol tarafında yer alan ve düzensizce park edilen tekneleri sokmayın. Sol tarafta sadece su, sağ tarafta ise harika binaların duvarları gözüksün!

17. Çin Lokantası

Brugge Çin Restoranı

Uzakdoğu mutfağını ve kültürünü sevenler için her şehrinde farklı fırsatlar sunuyor Belçika. Antwerp’de bulunan Çin Mahallesi, Brüksel’de bulunan Çin Marketleri ve Brugge’daki Çin Restoranı bunlardan sadece birkaçı. 

Instagram’lık İpucu:

Daha etkileyici bir fotoğraf için restoranın kapısının bulunduğu ön cephesi yerine gri duvarlarını süsleyen camların olduğu yan sokağını tercih edebilirsiniz.

18. Çan Kulesi

Brugge’un her tarafından görülebilen Çan Kulesi şehrin sokaklarında dolaşırken çektiğiniz tüm fotoğraflara büyülü bir hava katıyor. Peki ya içi? Uzun basamakları çıkmayı göze alıyorsanız, kaçırmamanız gereken bu deneyim tarihi şehri kuş bakışı görme fırsatını size verecek.

Instagram’lık İpucu:

Fotoğraf çekmek için ünlü Pazar Medyanı’nı kadrajınıza koyun ve gerisini makinenize bırakın.

19. T Zand Meydanı

Brugge’un daha yeni binalarının da bulunduğu meydan birden fazla fotoğraf çekilecek yer sunuyor bizlere. Bir tanesi de duvara işlenmiş harika graffiti. Sanat sever gezginler için oluşturduğumuz bu öneri ilginizi çektiyse Z Meydanı tam size göre.

Instagram’lık İpucu:

Meydanda bulunan heykeller, turistlerin fotoğraf çekmek için tercih ettiği diğer yerlerden. Gelmişken onlara da göz atmanızda fayda var!

20. Çikolatacı Dumon

Belçika çikolatası denince tüm dünya vatandaşlarının ağzının suyu akabilir. Her ne kadar Brüksel’deki lüks çikolata dükkanları tatlı satışlarında ipi göğüslese de Brugge’da bulunan Dumon Çikolatacısı butik bir çikolata dükkanı olarak çok meşhur. Üstelik mekan, Brugge’un önünde en çok fotoğraf çekilen yerlerinden.

Instagram’lık İpucu:

Siyah kapının tam önünde durun ve cepheden fotoğrafınızın çekilmesini bekleyin. Büyülü atmosfer size istediğiniz harika pozu verecektir.

BONUS: Brugge’un Yel Değirmenleri

Yel değirmeni görünce dayanamayanlar burada mı! Her fotoğraf çekilecek yerler yazımızda olduğu gibi bunda da harika bir bonus sunuyoruz sizlere. Brugge’un kasabalarında 20’den fazla yel değirmeni varken, günümüze kadar gelen 4 tanesi hala sağlam ve farklı bir mimariye sahip. Olur da Brugge’a birden fazla gün ayırırsanız yel değirmenlerinin bulunduğu parkı da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Instagram’lık İpucu:

Yel değirmenlerini arkanıza alın ve şehre karşı pozunuzu gün batımına doğru gökyüzü kızıla çalarken verin ya da değirmenlerden birine uzanan merdivenlere oturun ve değirmene karşı fotoğrafınızı çekilin!

Brugge’da fotoğraf çekilecek yerleri beğendiniz ve yolunuzun üstü yakın zamanda Brugge olacaksa Brugge’a ucuz bir şekilde ulaşmanızı sağlayacak rehber yazımız burada. Charleroi Havaalanından Brugge’a gitmek için kullanabileceğiniz tüm alternatifler ve en ucuz yolları listelediğimiz yazı işinize yarayabilir: Charleroi Havaalanı Brugge Ulaşım
Ayrıca Brugge’de yapılacak şeyler yazımızda da birçok farklı maddeyi bir arada fiyatlarıyla beraber bulabilirsiniz!

Yazan:

yolumuzunustu

Yazmak için değil; daha güzelini yaşatmak için yazıyoruz!