Brüksel'in dev çiçek halısı

Brüksel’in Dev Çiçek Halısı

Brüksel’in dev çiçek halısı, bugünlerde kenti ziyaret etmek için harika bir sebep. Brüksel’e gidecekler ve yolunun üstü Belçika olanların kaçırmaması gereken bu dev görsel şölen, kentin en güzel ve en turistik meydanı Grand Place‘de gerçekleşiyor. Üstelik bu görsel şölen, bu sene Grand Place’in UNESCO Dünya Mirası listesine girişinin 20. yıl kutlamalarına denk geliyor. Yani, gezginleri yine rengarenk, eğlence ve heyecan dolu bir meydan bekliyor.

Brüksel'in dev çiçek halısı
Brüksel’in dev çiçek halısı

Brüksel’in dev çiçek halısı için yarım milyondan fazla çiçek, 100’den fazla gönüllü bahçivan tarafından bir araya getiriliyor. İşinin ustası bahçivanlar, bu sene dev çiçek halısını Meksika teması ile dizayn ediyor. Brüksel’in dev çiçek halısı farklı farklı çeşitlere ve renk renk desenlere sahip olsa da en çok, begonya ve yıldız çiçeklerini içinde barındırıyor. Dünya’nın en büyük begonya üreticisi Belçika için, bu dev çiçek halısı aynı zamanda bir prestij kaynağı oluyor. Belçika’da her yıl, 35 milyon begonya soğanı ekiliyor. İçinde on binlerce begonya barındıran bu dev halı da, Belçika’nın dünyaya bengonya pazarlamasında büyük katkı sağlıyor.

Halının oluşturulabilmesi için tam 2 yıl önceden hazırlıklar başladı. Dev çiçek halısı görücüye çıkmadan önce ise, meydanda hummalı bir çalışma yapıldı. Ayrıca, dev halının tarihteki yolculuğu Royal Galleries St-Hubert’te sergilenmeye başladı. Daha önce Grand Place tam 20 kere farklı renk, desen ve boyutta çiçek halısına ev sahipliği yaptı. Bu seneki dev çiçek halısı ise tamı tamına 75 metre uzunluğunda ve 24 metre genişliğinde oldu. Kapladığı toplam alan ise 1800 metre kareyi buldu.

Peki gezginler Grand Place’e gitmeli mi?

Gezginlerin ve daha önce Brüksel’i ziyaret edenlerin bildiği gibi Grand Place, senenin her döneminde birbirinden güzel aktivitlere sahne oluyor. Özellikle yılbaşı döneminde Grand Place’in tarihi binalarının üzerinde gerçekleşen muhteşem ışık şöleni ve müzik ziyafeti meydanın en afilli gösterileri arasında yer alıyor. Bu ünlü meydan, her gün binlerce turisti ağırlıyor. Böylesine etkinlik zamanlarında ise neredeyse adım atacak yer bulunmuyor.

Brüksel'in dev çiçek halısı
Brüksel’in dev çiçek halısı

Gezginler gittikleri yerlerde farklı insanlarla tanışmayı çok seviyor. Grand Place’in ruhu ise böyle bir tanışma için ideal bir tema yaratıyor. Her etkinlik zamanı binlerce gezgin meydanın dört bir ucunda oturuyor ve olanı biteni izliyor. Bu sırada da herkes çeşitli sebeplerle birbiriyle tanışıp kalıcı arkadaşlıklar kuruyor.

Kimi gezginler Brüksel’İ sıkıcı bulsa da, bir süre Brüksel’de yaşamış ve Brüksel’in sıkıcı olmadığını @yolumuzunustu İnstagram hesabımızda türlü sebeplerle defalarca kanıtlamış olarak, yaz aylarında bu güzel etkinliğin de yer aldığı bir tarihte Brüksel’i kapsayan bir Belçika gezisi düzenlemek çok eğlenceli olacaktır.

İşte Brüksel gezilecek yerler listenize Grand Place’ı dev çiçek halısı varken ekleminize yardım olacak bir video:


Brüksel’in dev çiçek halısı gezgin haber yazı etiketleri:Yazan:

yolumuzunustu

Yazmak için değil; daha güzelini yaşatmak için yazıyoruz!