Dominik Sahillerine Plastik Atıklar Vurdu

Dominik Sahillerine Plastik Atıklar Vurdu

Geçtiğimiz haftalarda Dünya’nın suları, insanların pisliklerini kusmaya başladı ve Dominik Sahillerine plastik atıklar vurdu. Kimilerimizin bildiği, hala çoğu insanın ise bilmediği gibi plastikler doğada ancak yüz yıllar içinde kayboluyor. Plastiklerin bu kadar geç çözünmesi, çözünürken çevreyi kirletecek kimyasallar üretmesi ve hala kullanılmaya devam ediyor olması ise çeşitli ülkelerde birçok çevre problemine yol açıyor. Dominik Cumhuriyeti ise bu çevre problemlerinin son kurbanlarından biri oldu. Dominik Sahillerine plastik atıklar vurdu. Üstelik uzmanların tahminlerine göre sahillere vuran bu plastik atıkların toplamının yaklaşık 30 ton ağırlığında olduğu düşünülüyor.

Denizin üzerinde yüzen 30 tonluk dev plastik çöplüğü, dehşet verici görüntülere sebep oldu. Dominik Sahilleri plastiklerden oluşan dev plastik dalgalar ile dövüldü. Aşağıda görüntülerini yayınladığımız bu plastik dalgaları, okyanusların temizlenmesi ve korunması için çaba sarfeden Parley üyeleri tarafından çekildi. Görüntülerde sık sık içtiğimiz kolaların pet şişelerinden, abur cubur ambalajlarına, marketten alışveriş yaparken aldığımız plastik poşetlerden, sandalye-tabure gibi plastikten üretilen eşyaların parçalarına yüz binlerce zararlı maddenin denizin üzerinde yüzdüğü ve Dominik sahillerine vurduğu görülüyor.

Dünya’nın her yerini evi gibi gören ve şüphesiz Dünya’yı korumak isteyen biz gezginlerin plastiklerin çevreye verdiği zararlar ile ilgili de yapması gereken birçok şey var. Önce Dominik Sahillerindeki korkunç görüntüleri izleyip, daha sonra gezginlerin çevreyi korumak için plastiklerle mücadele konusunda üzerine düşenleri tartışalım. İşte içler acısı Dominik Sahillerine plastik atıklar vurdu videosu:

İlk kez yurtdışına çıkanların en şaşırdığı konuların başında plastik poşetlerin marketlerde ücretli olması geliyor. Çoğu ülke, plastik tüketiminin azaltılması için plastik poşetleri ücretli yapıyor ve gezginler de bu durum karşısında hazırlıksız yakalanıp zor duruma düşüyor. Hatta öyle ki, bazı ülkeler sadece plastik poşetleri ücretsiz yapmakla kalmayıp plastik tabak çatal gibi, tek seferlik kullanılan ürünlerin satışını da tamamen yasaklıyor. Gezginler de ister gönüllü olsun, ister olmasın plastik içeren ürünlerden uzak duruyor. Böylece Dominik Sahillerine plastik atıklar vurdu gibi acı haberlerin yapılmasına neden olunacak acı olayların önüne geçilmek isteniyor.

Peki gezginler ne yapmalı?

Gezginlerin bu durumla başa çıkmak için sırtçantalarına plastik içermeyen dayanıklı ürünler koyması gerekiyor. Plastik kullanımı mecbur olduğunda ise doğada hızla çözülebilen plastikler tercih etmek, en azından plastiğin zararını bir noktaya kadar azaltabiliyor. Gezgin felsefesinin gereği olarak gördüğümüz  çevreyi temiz tutma olgusuna göre ise gezginlerin özellikle doğaya atılan çöpleri toplaması büyük önem arz ediyor.

Dominik Sahillerine Plastik Atıklar Vurdu
Dominik Sahillerine Plastik Atıklar Vurdu

Dünyayı yuvası olarak gören ve dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan bir problemin tüm dünyayı etkileyeceğini bilen gezginler, plastik konusunda da duyarlı davrandığı taktirde ve Dünya’da gördüğü güzel uygulamaları şayet bir eve sahiplerse, evlerinin bulunduğu ülkede (yani memleketlerinde) anlattığı ve projelerle desteklediği takdirde herkes için faydalı olacaklardır.

Dünya’dan diğer haberler için: tık tık

Gezgin Haber Kaynakları: Dünya Ekonomik Formu, CNN International, TRT Haber


Dominik Sahillerine Plastik Atıklar Vurdu Havadis Etiketleri:

Yazan:

yolumuzunustu

Yazmak için değil; daha güzelini yaşatmak için yazıyoruz!