yurtdışında çamaşırhane ortamı

Yurtdışında Çamaşır Yıkamak

Yurtdışında yaşam serimizin ilk mahsülü olan Yurtdışında Çamaşır Yıkamak yazımıza hoşgeldiniz. Öncelikle bizi Google amca sayesinde bulduysanız bilin ki yurtdışında sadece gezmemiş, bir parça da yaşamış, bir yıl Erasmus tecrübesi edinmiş, başka bir yıl interrail yaparak kendimizi bulmuş sizin gibi insanlarız. Yani yurtdışındayken bol bol çamaşır yıkadık, yıkattık. Bu konuyu neden araştırmak istersiniz ya da ne sebeple merak edersiniz bilemeyiz ama size genel olarak yurtdışında çamaşırhaneler nasıl çalışır, yurtdışında çamaşırhane ortamı nasıldır, yurtdışında çamaşırlarınızı nasıl yıkatırsınız, yurtdışında çamaşırhane fiyatları nedir gibi basit ve temel konuları anlatıyor olacağız.Öncelikle yurtdışında çamaşır yıkamak ve yurtdışında çamaşır yıkatmak, gittiğiniz ülkeye göre bir takım küçük değişiklikler gösterse de, konu gayet basit. Eğer bu yazıyı elimizde çamaşır yıkayacağız, yurtdışında deterjanlar kaliteli mi, bu japonların yazısını bilmeyiz etmeyiz, hangisi deterjan markası nasıl anlarız, nasıl seçeriz gibi meraklarla bulduysanız sakin olun. Neredeyse her yerde ingilizce etiketi olan bir deterjan markası bulabilirsiniz ve yine sakin olun; Türkiye’de kullandığınız deterjan markalarını yurtdışında da bulabilirsiniz.

yurtdışında çamaşır yıkamak
yurtdışında çamaşır yıkatmak

Biz yurtdışında çamaşır yıkamak kısmından ziyade çamaşırhanede çamaşır yıkamak ya da yıkatmak kısmına odaklanalım. İlk olarak yapmanız gereken Google Haritalarınızı açıp “laundry” araması yapmak. Çok izbe bir yerde değilseniz, özellikle şehir meydanlarında mutlaka laundry (çamaşırhane) bulabileceksiniz. Laundry’de racon iki türlü işliyor. Birinci durum, tamamen insansız çamaşırhanelerde kendi kendinizin başının çaresine baktığınız ve her şeyi kendinizin hallettiği “yurtdışında çamaşır yıkama” durumu. İkinci durum ise çamaşırhanede sizi görevlilerin beklediği ve çamaşırlarınızı onların yıkadığı “yurtdışında çamaşır yıkatma” durumu.

yurtdışında çamaşır yıkatmak
yurtdışında çamaşır yıkamak

 

Peki hangisini seçmelisiniz?

Hangisini seçmelisiniz sorusundan ziyade, hangisine denk geleceğiniz de önemli. Özellikle gelişmiş ülkelerde artık çamaşırhaneler tamamen sizin kendi başınızın çaresine bakacağınız şekilde dizayn edilmiş. İçeride değil çamaşırlarınızı teslim edip yıkatabileceğiniz birini bulmak, genel işleyişten sorumlu bir görevli bulmak dahi neredeyse imkansız. Bu size ürkütücü gelse de, çalışan masrafları ortadan kalktığı için çok daha ucuz bir yöntem. Üstelik korkacağınız kadar bir zorluğu da yok. Brüksel’de yaşarken gittiğimiz bir çamaşırhaneyi güzelce fotoğraflamıştık. Şimdi size renki resimli yurtdışında çamaşır makinelerini nasıl kullanırsınız sorusunun cevabını anlatacağız.Yurtdışındaki Çamaşırhaneler

Türkiye’de hala çamaşırhanelerin çoğu insanlar tarafından işletilse de, belirttiğimiz gibi yurtdışında çamaşırhaneye gittiğinizde muhtemelen karşınızda canlı bir muhattap bulamayacaksınız. Sizi bir tarafınızda çamaşır makineleri, diğer tarafınızda ise jeton makineleri bekliyor olacak. İlk olarak yapmanız gereken jeton makinesine yönelmek ve cebinizdeki bozuk paraları çıkarmak. Avrupa’da çamaşır yıkatma fiyatı 8 kg’lık bir çamaşır makinesi kullanarak yıkama yapmak için 4€ civarında. Ancak, ucuz şehir veya bölgelere gelirseniz fiyat 2.5€’ya kadar düşebilir. 10-12kg çamaşır makinesini kullanım ücreti ise 6€’dan 8€’ya kadar çıkabiliyor. Bulunduğunuz ülkeye göre fiyatlar değişiklik gösterebilir.

yurtdışında çamaşırhane fiyatları
yurtdışında çamaşır yıkamak

İlk olarak jeton makinesinden kaç yıkama yapacaksanız ona göre jeton alıyorsunuz. Kimi makine kağıt para kabul eder, kimiyse sadece bozuk parayla çalışır. Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinde bile hala para üstü vermeyen ve tam para ile çalışan jeton makineleri mevcuttur. O yüzden tedbirli gitmekte yarar var. Neyse, dönelim konuya. Jetonu aldıktan sonra makineye gidiyorsunuz, çamaşırlarınızı yerleştiriyorsunuz ve kapağını kapatıp sadece başlatma düğmesine basıyorsunuz. Gittiğiniz laundry’nin kalitesine göre çamaşır makineleri için sıcaklık ayarı yapılabilmekte. Duruma göre ayarınızı da yaparsınız. 40 derece üzeri sıcaklıklarda çamaşırlarınız çekebilir bizden hatırlatması.İkinci çeşitte ise, çamaşır makineleri numaralı oluyor. Siz bir makineye eşyalarınızı dolduruyorsunuz, daha sonra otomata gidip numaranızı girerek parayı ödüyorsunuz. Ardından çamaşır makinenizi çalıştırıyorsunuz. İşte bu kadar basit.

deterjan ekleme

Deterjanlarınınızı ucuzluk marketinden alıp yanınızda getirmenizde büyük fayda var. Ancak buna vaktiniz olmadıysa yurtdışındaki çamaşırhanelerin çoğunda deterjan otomatı da bulunuyor. Aynı bisküvi alır gibi, satın almak istediğiniz çamaşır deterjanını seçip, parayı ödeyip işlemi gerçekleştiriyorsunuz. Ancak bu küçük boy deterjanlar çok daha pahalıya geliyor. Peki çamaşırları yıkadık, kurutma işlemini nasıl yapacağız derseniz, hemen onu da anlatalım.

yurtdışında çamaşırhane ortamı
yurtdışında çamaşır yıkamak

Yurtdışında Çamaşır Kurutma

Tahminen size 2-3€’ya mâl olacak bir gider kalemi de yurtdışında çamaşır kurutmanız olacak. Tüm çamaşırhanelerde kurutma makineleri bulunuyor. Yine aynı jeton makinesinden jeton alarak ve aynı işlemleri sıralayarak çamaşırlarınızı kurutabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken püf nokta, bir kere yaptığınız kurutma işleminin tüm çamaşırları kurutmayacak olması. Eğer çok çamaşırınız varsa iki kere kurutma yapmanız gerekebilir. Hatta bazen bu bile yeterli olmadığında, kaldığınız otel, hostel vb. yerlerde çamaşırları yatağa serip bekletmeniz yararlı olacaktır. Toplu alanlarda çamaşırlarınızın çalınmasından veya mahremiyetinizin ihlalinden korkuyorsanız, kaldığınız hostelin görevlisinden izin alıp hostelin balkonlu alanında görevli nezaretinde çamaşırlarınızı asabilirsiniz.Son olarak yurtdışında çamaşır kurutma konusuna küçük bir ekleme daha yapıp yurtdışında çamaşırhane ortamını anlatalım biraz da. Evet, muhtemelen yurtdışında bir ütünüz olmayacak. O yüzden çamaşırlarınızın kırışmaması için yıkamadan çıkardıktan sonra kurutma makinesine, çamaşırları tek tek çırpıp katlayarak koymanızda yarar var. Böylece katlayarak koyduğunuz çamaşırlar daha düz olarak kurutma makinesinden çıkacaktır.

Yurtdışında Çamaşırhane Ortamı

Peki yurtdışındaki çamaşırhanelerde ortam nasıl? Öncelikle insanlar genelde kendi halinde. Yurtdışındaki çamaşırhaneleri en çok sizin gibi gezginler, turistler ve öğrenciler kullanıyor. Eğer çamaşır yıkamak için makinelerle ilgili anlamadığınız bir problem olursa, sizin gibi çamaşır yıkatmaya gelen insanlara soru sormaktan çekinmeyin. İnanın herkes yardımcı olacaktır. Yurtdışındaki çamaşırhanelerin bir kısmında internet bulunur. Ayrıca beklemeniz için koltuklar da mevcuttur. O yüzden beklerken rahat edersiniz.Bazı çamaşırhanelerde ise makine kilitleri satılmaktadır. Kilit satın alıp, çamaşır makinenizi kitleyip bir yerlere gidebilir, çamaşırınız yıkanırken, gezip diğer işlerinizi halledebilir ve geri dönebilirsiniz. Kilit bulunmayan ya da pahalı olan çamaşırhanelerde oturup bekleyecekseniz, birilerinin yanınıza gelip “benim çamaşırlarıma da göz kulak olur musun?” demesine hazır olun. Aynısını siz de birilerinden talep edebilirsiniz. Ama mutlaka o birileri gerçekten güvenebileceğiniz insanlar olsun.

yurtdışında çamaşır yıkamak
yurtdışında çamaşır yıkamak

Ayrıca yurtdışında bulunan çamaşırhanelerin çoğunda ingilizce tabelalarla yapmanız gereken işlemler tarif ediliyor. Ancak turistik bir bölgede değilseniz yerel dildeki tabelaları çözmeye çalışmanız gerekecektir. Tüm bunlara ek olarak, yurtdışında çamaşırhane seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da çamaşırhane fiyatları. Genel olarak çamaşırhaneler şehir merkezine ne kadar uzak, ne kadar turistlerden arınmış bölgelerde olursa o kadar ucuz oluyor. O yüzden yurtdışında çamaşır yıkatmanız gerektiğinde en merkezi noktalardan kaçınarak tasarruf etmeniz mümkün.

Böylece yurtdışında çamaşır yıkmanın püf noktalarını anlatmış olduk. Eğer bu yazıyı interrail yapacak biri olarak okuduysanız interrail ile ilgili her detayı verdiğimiz yazımıza da bakmanızı tavsiye ederiz. Yurtdışında yaşam serimize çok farklı yazılarla devam edeceğiz. Merak ettikleriniz varsa lütfen bize yorum olarak yazın veya Instagram’dan mesaj atın. Sizin yazmamızı istediğiniz konulara göre yazalım.

Yolumuzun üstündeki tüm güzellikler yolunuzun üstünü doldursun. Selamlar!


yurtdışında çamaşır yıkamak yazı etiketleri:Yazan:

yolumuzunustu

Yazmak için değil; daha güzelini yaşatmak için yazıyoruz!