Köprüden Manzara

Zaanse Schans Gezilecek Yerler

Hollanda’nın yel değirmenleri cenneti Zaanse Schans’ı keşfetmeye ne dersiniz? Sizi yeni yazımızla tanıştıralım. Zaanse Schans Gezilecek Yerler yazısı, hem Zaanse Schans’a gitmek isteyenlerin, hem yel değirmenlerine bayılanların, hem de hayal kurmayı sevenlerin bayılacağı bir yazı olacak. Sokaklarda gezerken buram buram çikolata kokan, çiftliklerinde onlarca mutlu hayvanı olan, çeşit çeşit peyniri bedava tattıran, nehirlerin ve kanalların arasında yel değirmenleriyle sizi büyüleyen olağanüstü bir kasabadan bahsediyoruz. Hâl böyle olunca da Zaanse Schans Gezilecek Yerler listemizi biraz daha büyütüp bir Zaanse Schans Gezi Rehberi hâline getirdik. Düşünsenize, Zaanse Schans Amsterdam arası yarım saat!  O zaman bu yazıyı, sadece Zaanse Schans Gezilecek Yerler Listesi olarak bırakmak olmazdı tabii. Bu kadar laf yeter; yolumuzun üstü iftaharla sunar!

Zaanse Schans Labirent
Zaanse Schans Gezi Rehberi – Labirentli Bahçe

Zaanse Schans Hollanda

Bildiğiniz gibi Hollanda’nın Amsterdam şehri dışında da gezilecek, görülecek onlarca yeri var. Deniz seviyesinden bile düşük seviyede kara topraklarına sahip olan Hollanda; masal tadında yel değirmenleri inşa ederek, hem ülkesinin her yerini kaplayan kanalların taşmasını engelliyor, hem de tarım işlerinde rüzgâr gücünden yararlanarak üretim yapabiliyor. Bu yel değirmenleri estetik açıdan çok güzel gözüktüğü ve doğayla harika bir bütünlük yakaladığı için gezginlerin de son derece ilgisini çekiyor. Biz de Zaanse Schans’ın harika fotoğraflarına bakar bakmaz karar verdik bu güzel yel değirmenleri kasabasını yolumuzun üstü yapmaya. Bir cumartesi gününün tamamına yakınını geçirdik burada. İyi ki de geçirdik! Hollanda’ya gelip, Amsterdam’dan başka tek bir yerleşim yeri daha görecek vaktimiz var derseniz, kesinlikle buraya gelmenizi söyleriz. (Not: Giethoorn’u da gördüğümüz hâlde!) Hadi başlayalım o zaman:

1. Zaanse Schans ekşi değil taptatlı bi’ sabah

Zaanse Schans’a geldiğimizde henüz güneş yeni yeni doğmuştu. Trenle ulaşmayı tercih ettik bu tatlı kasabaya (Zaanse Schans Nasıl Gidilir yazımız aşağıda, tüm seçenekleriyle sizi bekliyor). İnince değirmenlerin bulunduğu noktadan değil, kasabanın başlarından başlıyorsunuz gezmeye. Ancak sanıldığı gibi 20 dakika yürüdüğünüz uzak bir yolculuk değil bu. Kasaba hayatını tanıdığınız, çikolata fabrikasının yanından geçtiğiniz ve harika butik kafeler gördüğünüz, yolda bol bol fotoğraf çekebileceğiniz harika bir rüya!

Tren durağından Stationsstraat Sokağını kullanarak dümdüz aşağı doğru yürüdüğünüzde sokağın bittiği yerden sola döneceksiniz, sırasıyla Cacao Museum, bir kafe ve ilk yel değirmenini gördükten sonra ilk sağa dönünce diğer yel değirmenlerine gideceğiniz harika köprüyle karşılaşıyorsunuz. Burada saydığımız her yer, Zaanse Schans Gezilecek Yerler listesinin birer üyesi.

Köprüden Manzara
Zaanse Schans Gezilecek Yerler

Kasabada bulunan fabrikadan çıkan çikolata kokuları her yeri kaplamış. Gezerken kendinizden geçebilirsiniz. Dilerseniz çikolata fabrikasını gezebiliyorsunuz. Biz, zaman problemlerinden dolayı fabrikayı gezmek yerine, havadaki güzel kokuları içimize çekmekle yetindik. Sizin zamanınız varsa Cacao Museum’da gezebilir, Zaans Done CacaoLab’da kendi çikolatanızı üretebilirsiniz.

Neyse; yeşil – mavi, tamamı bahçeli, iki katlı birsürü güzel evin yanından geçip, ilk yel değirmenimize hemencecik ulaştık. Bu yel değirmeninin karşısında çok hoş bir kafe var. Burada harika bir sıcak çikolata içebilirsiniz. Yel değirmeniyle fotoğraf çekilmeyi unutmayın derim. Şayet kendisi çok heybetli.

Zaanse Schans - Un Üretilen Yel Değirmeni
Zaanse Schans Gezilecek Yerler –          Un Üretilen Yel Değirmeni
Sıcak Çikolata İçebileceğiniz Bir Kafe
Zaanse Schans Gezi Rehberi – Sıcak Çikolata İçebileceğiniz Bir Kafe

 

İlk yel değirmenini geçer geçmez sağa dönünce sizi asıl enfes manzara karşılıyor. Dev gibi bir kanalın ortasından geçip iki kara parçasını birbirine bağlayan Julianabrug Zaandijk köprüsünden sola baktığınızda bir kıyıda büyüleyici yel değirmenlerini, diğer kıyıda masal tadındaki kasaba evlerini görebiliyorsunuz. Manzara gerçekten nefes kesici. Zaanse Schans Gezilecek Yerler listesinde mutlaka ayak basmanız gereken yerler arasında. Köprünün her noktasından ayrı bir kare yakalayabilirsiniz. Köprünün karşı kıyısına varınca alt katına inmeyi unutmayın. Kıvırılarak giden yaya ve bisiklet yolunda, fotoğraflamak için, farklı açılar elde edeceksiniz.

  Zaanse Schans Gezilecek Yerler
Zaanse Schans Gezilecek Yerler

Julianabrug köprüsü bitince merdivenlerden aşağı inip, sola döndük. Çünkü bu yol bizi yel değirmenlerine götürecekti. Yolda bizi ilk karşılayan şey harika bir çiçek bahçesi olan Zaandam Time Museum (Museum van het Nederlandse Uurwerk) oldu. Müzenin içinde Zaanse Schans Hollanda tarihinde yolculuk yapabilirsiniz. Burası son derece küçük bir müze.

2. Selam Albert

Bizi asıl heyecanlandıran şey ise müzenin yanındaki efsanevi Albert Heijn mağazasıydı. Mağazayı anlatmadan Albert Heijn nedir, hemen açıklayalım. Albert Heijn Hollanda’nın en büyük market zincidir. Tüm Albert Heijn’lerde bedava internet bulunur. O yüzden Hollanda’da gezerken internete ihtiyacınız olursa mutlaka bir Albert Heijn’e girip ücretsiz wifi’ın tadını çıkarabilirsiniz.

İlk Albert Heijn
Zaanse Schans Gezilecek Yerler – İlk Albert                                       Heijn

İşte bu harika market zincirinin ilk dükkanı burada, Zaanse Schans’da; köprüden sola dönünce karşınıza çıkacak. 1887’de kurulan dükkan “sokaktaki biri için yeterince ucuz, bir milyoner için yeterince iyi” sloganıyla başlamış ticaret hayatına. 1911’de kendi markasıyla ilk çikolatasını, bisküvitini, tereyağını üretmeye başlamış. Hepsini içeride görmek mümkün. Bu harika tarihi yaşayabileceğiniz bu Albert Heijn Müzesi tamamen ücretsiz. Bugün sağladığı ücretsiz internet hizmetiyle gönülleri fetheden bu yeri görmeden geçmeyin.

3. Noel Babanın Cinleri

Albert Heijn’den çıkar çıkmaz, biraz ileride sağınızda harika bir labirent bahçe var. Biraz daha ilerlediğinizde ise yel değirmenleriyle fotoğraf çekilebileceğiniz harika bir noktaya geliyorsunuz. Bizim şansımıza gittiğimiz gün kasabaya Santa Claus gelecekti. Tam biz fotoğraf çekecek açıyı yakalarken bir anda bir masalın içine düşmüş gibi Santa’nın teknesi beliriverdi suların içinde. Siyah cinlerini yanına almış, çuval çuval hediyeyle kıyıya yaklaşıyordu. Bunun haberini önceden alan Hollandalılar ise çocuklarıyla kıyıda heyecanla onların gelişini bekliyordu.

Zaanse Schans
Zaanse Schans Gezi Rehberi

Tabii fırsatı kaçırmadık. Santa’nın siyah cinleriyle muhabbet ettik. Çocuklara bisküvi, çikolata, şekerleme dağıtarak gezdiler.

Zaanse'de Santa'nın Cinleri
Zaanse Schans Gezi Rehberi – Santa’nın Cinleri

Kalabalık dağılınca yayına gittiğimiz ilk yel değirmenlerinin arkasında içi hayvanlarla dolu harika bir çiftlik gördük. Herkes gibi biz de bu hayvanları bir süre sevdik.

Hollanda Keçileri
Zaanse Schans Hollanda Keçileri

4. Yiyeceğiniz En Güzel Bedava PeynirlerSonra orada bulunan Peynir Fabrikasına girdik. Edam, Volendam, Amsterdam, Rotterdam ve daha nicelerinde peynir fabrikalarına girmemize ve bayılarak çıkmamıza rağmen, en beğendiğimiz istisnasız buradaki oldu. Çünkü içeride inanılmaz bir kalabalık, onlarca görevli vardı. Bizi ilk çikolata reyonu karşıladı. Görevliler tatmak için boş çikolata kaplarını bittikçe dolduruyordu. Ardından çeşitli yağ, ezilmiş bisküvi, vb. şeylerle deneyebileceğimiz krakerleri gördük. Peynir kısmına geldiğimizde ise gerçekten kendimizi kaybettik. Her dakika görevliler yeni bir peynir kesiyor, denememiz için ısrar ediyorlardı. Bizde hepsinden denedik. Benim en ilgimi çeken lavantalı oldu. Lavanta ferahlığını ağızınızda hissetmeniz, biraz deterjan yutmuşluk hissi verebiliyor ancak gerçekten ilginç bir lezzetti. Satın alma önerimiz ise rengi turuncuya çalan ve ismine bakmayı unuttuğumuz bir keçi peyniri. Gidince denerken damak zevkinize en uygun lezzetleri zaten anlayacaksınız (Nasıl, iyi bir Zaanse Schans Gezi Rehberi olabildik mi?).

Henry Willings
Henri willig Peyniri – Zaanse Schans Amsterdam

Buradan sahil boyunca biraz daha ilerlediğinizde fotoğraf çekilmeniz için iskeleler var. Daha da ileride değirmenlerin bittiği yerde inekleri görebilir, tarlaların içinde gezebilir, kasabanın uzaktaki evlerini keşfedebilirsiniz.

Zaanse Schans Kasabası
Zaanse Schans Gezilecek Yerler

5. Zaanse Schans Gezilecek Yerler (İçine Girmediklerimiz)

Şimdi gelelim girmediğimiz noktalara:

Zaanse Schans gezilecek yerler listesi yaz yaz bitmeyecek bir liste. Masal tadındaki renk renk değirmenlerin içini gezme imkanınız var. Biz bunu yapmadık, çünkü gitmeden içinde neler olduğunu araştırıp okumuştuk. Ancak ilgi alanınızı çeker diye size kısaca özetleyelim:

De Bleeke Dood trenden inince ilk karşımıza çıkan yel değirmeniydi. Burada fırıncılar un üretiyormuş.

De Kat yani “the cat” boya üretimi yapılan bir değirmen. Buraya girerseniz terasa çıkıp manzarayı seyretme şansınızda var.

De Huisman baharat öğütme değirmeni. Buraya gitmenizi öneririz çünkü bu değirmeni gezmek de, terasa çıkmak da ücretsiz.

Zaanse Schans
Zaanse Schans Gezi Rehberi

Diğer değirmenlerde yağ, boya, baharat vb. üretimler için kullanılıyor. İçi gezilebilenlerin ücretleri 4€ civarında. Eğer içlerine girerseniz değirmenin ahşap kolları nasıl dönüyor, herhangi bir madde nasıl öğütülüyor inceleyebilirsiniz. Burada vakit harcamak istemezseniz bir diğer alternatifiniz Zaans Museum. Zaanse Schans’daki en kapsamlı müze burası.Giriş ücreti 10€. Peki vaktiniz var ve hepsini gezmek ister misiniz? Size hemen ekonomik bir yol daha önerelim:

Zaanse Schans Card! Bu kart sayesinde Zaans Museum’a ücretsiz girebilirsiniz. En beğendiğiniz değirmene bedava, diğerlerine ise %50 indirim ile girebilirsiniz. Hediyelik eşya dükkanlarında 10€ ve üstü alışverişlerinizde %10 indirim, Zaan Time Museum’a ücretsiz giriş, arabayla gelenlere 2.5€ park yeri indirimi gibi bir çok indirim sağlayan bu kartı Zaans Museum’dan, Zaan Time Museum’dan satın alabilirsiniz. Daha fazla bilgi isterseniz sizi böyle alalım.

 

Zaanse Schans gezilecek yerler listesi bitti zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Mutlaka kasabanın içlerinde turlayın. Hollanda’daki kırsal yaşamı gözlemleyebilir, sarı saçlı dev gibi insanlardan oluşan bu ırkın nasıl yaşadıklarını inceleyebilirsiniz. Harika ev süslemeleri belki ileride kuracağınız evler için size ilham kaynağı olabilir.

 

Peki bu güzel kasabaya nasıl gidilir. İşte size tüm alternatifleriyle bir rehber:

Zaanse Schans Nasıl Gidilir?

Zaanse Schans Amsterdam’ın kuzeyinde, arabayla, trenle, otobüsle bisikletle, hatta yürüyerek bile gidilebilecek kanallarla çepeçevre sarılmış masal tadında bir kasaba. Bizim gibi trenle gitmeyi tercih ederseniz; 15 ilâ 30 dakika gibi aralıklarla Amsterdam Central Station’dan kalkan trenler sizi Zaanse Schans’a götürecektir. Yol 28 dakika sürüyor ve tek yön biniş ücreti 3,20€.

Otobüsü tercih ederseniz Amsterdam Tren Garı E platformundan kalkan 391 nolu otobüslere binebilirsiniz. Tek yön bilet fiyatı 5€, yol 50 dakika. Otobüs biletini ancak Zaanse bölgesinde bulunan diğer kasabaları da gezecekseniz tavsiye edebiliriz. Çünkü tüm gün geçerli, sınırsız Zaanstreek Day Ticket 11.5€. Böylece lego gibi evlere sahip, olağanüstü bir kasaba olan Zaandam’ı görme fırsatınız olabilir. Ancak bu sınırsız bilet Volendam, Edam, Marken kasabalarına giden otobüslerde geçerli olan sınırsız biletle karıştırılmamalı. Bu biletle ilgili detaylara buradan, diğer kasabalarla ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer alternatifiniz bisiklet. Amsterdam şehir merkezinde her yerden günlük ücreti 10-20€ olan bisikletlerden kiralayabilir, rota için Google maps kullanabilirsiniz. Bisikletle yol 1saat 5dakika sürüyor. Eğer araba kiralamayı tercih ederseniz yada ettiyseniz burası Amsterdam merkeze 31 dakika uzaklıkta. Mutlaka rotanıza Zaandam’ı da koyup, oradan Volendam, Edam, Marken kasabalarına gitmeyi düşünebilirsiniz. Yürümenizi tavsiye etmeyiz; ama bu insan dostu ülkede her yere yürüyebilirsiniz. Geze geze 5saatte, dümdüz yürüyerek 3saatte ulaşabilirsiniz Zaanse Schans yel değirmenleri kasabasına.

Zaanse Schans, Netherlands
Zaanse Schans Hollanda

Son olarak Zaanse Schans Nasıl Gidilir başlığını ekleyince, Zaanse Schans Gezi Rehberi kıvamına gelen Zaanse Schans Gezilecek Yerler yazısı burada bitti. İsterseniz Hollanda’nın masal tadındaki diğer kasabalarını da buradan okuyabilirsiniz.

Yazan:

yolumuzunustu

Yazmak için değil; daha güzelini yaşatmak için yazıyoruz!