Yedigöllere Giriş Ücreti

Yedigöller Giriş Ücreti

Bolu’yu karış karış gezmiş iki gezgin olarak defalarca yolumuzun üstü yaptığımız Yedigöller için bilgilendirici bir Yedigöller Giriş Ücreti yazısı yazmanın zamanı geldi. Çoğu gezgin Yedigöller’e kamp yapmak için, balık tutmak için, fotoğraf çekimi yapmak için ya da sadece güzel bir gün geçirmek için kilometrelerce yol teperek geliyor. Ancak ziyaret amacına göre değişen giriş ücretlerinin ne kadar olduğunu bilmiyor. Bu yazıda sizlere Yedigöller’e nasıl ücretsiz giriş yapabileceğinizi de belirtip diğer tüm ücretli giriş seçeneklerini bir bir sıralayacağız. Ama önce:

Yedigöller Hakkında

Yedigöller Bolu Merkez’e 45 kilometre uzaklıkta, son derece virajlı ve tehlikeli bir yola sahip. Genellikle gölü, Bolu üzerinden ziyaret etmek isteyenler iki farklı yolu kullanıyor. Bu yollardan biri Mengen Yolu. Bolu’dan Mengen’e kadar gidip, Mengen’den Yedigöller’e dönülüyor. Bu yolu biz kesinlikle tavsiye etmiyoruz, çünkü Mengen’den Yedigöller’e kadar olan kısımda yolda birçok çukur, bozuk satıh, kötü bir asfalt ve daha nice problem yer alıyor. Yani burası arabanızı mahfetmek için birebir.

Peki ya ikinci yol?

İkinci yol ise Bolu Merkez’den başlıyor ve Sağlık Mahallesi geçilerek Bakırlı Köyü’nün yanından devam ediliyor. Bu yol uzun zamandır son derece sıkıntılı olsa da birkaç yıl önce asfaltlama çalışması yapılmasıyla beraber kaymak gibi oldu. Yine son derece virajlı olsa da, çok düzgün bir yol olduğu için Yedigöllere bu yolu tercih ederek gitmenizde fayda var.
Bulunduğunuz noktaya göre rota oluşturmak için Yedigöller Google Haritalar yol tarifi hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Yedigöllere Giriş Ücreti
Yedigöller Giriş Ücreti

Yedigöllere Giriş Ücreti

Yedigöller Milli Park statüsünde olduğu için giriş ücretli. Yedigöller giriş ücreti geliş amacınıza göre değişiyor. Bildiğiniz gibi parkın içerisinde yedi adet göl bulunuyor. Giriş ücreti fiyatına tüm alanı gezme dahil. Her göl için ayrıca bir ücretlendirme yapılmıyor.

Yedigöller
Bolu Gezilecek Yerler – Yedigöller

Yedigöller Otobüs, Minibüs ve Araba ile Giriş Ücreti

Yedigöllere tek başınıza yürüyerek girmek isterseniz ücret 11 tl. Ancak bunu yapabilmeniz için arabayı Milli Park’ın dışında park edebileceğiniz geniş bir alan yok. Zaten arabada en az 3 kişiyseniz arabayla girmeniz daha makul. Yedigöller giriş ücreti 2023 yılı itibariyle arabalar için 33 tl. Bu fiyatı ödedikten sonra ayrıca şahıslar için bir ücret alınmıyor. Milli Park’ın içerisinde otopark bulunuyor ve arabanızı burada rahatça park edebiliyorsunuz. Yedigöller’de konaklayıp 1 günden fazla kalacak dahi olsanız sadece tek ücret ödüyorsunuz. Minibüs 99 tl, midibüs 165 tl ve otobüs 330 tl giriş ücreti ödemek zorunda.

Yedigöller Kamp Ücreti

Yedigöller kamp giriş ücreti ise 50 tl. Çadır kurmak için bu fiyatı ödemeniz gerekiyor. Eğer, araba ile geldiyseniz sadece çadır kurma ücretini ödüyorsunuz. Otostopla veya herhangi bir şekilde yaya olarak içeri giriş yapsanız da kamp için gene 50 lira ödemek zorundasınız. Kamp için gelenlerin Nazlıgöl çevresinde çadır kurmaları tavsiye edilir.

Yedigöller Çekim Yapma Ücreti

Son olarak Yedigöller’de profesyonel çekim yapmak için de bir ücretlendirme olduğunu belirtmekte fayda var. Düğün – evlilik çekimleri (450 tl) ve belgesel çekimleri için talep edilen ücret bin liraları bulabiliyor. Ancak tabii ki profesyonel bir fotoğraf makineniz dahi olsa yapacağınız kişisel çekimler ücrete tabii değil. Zaten Yedigöller Milli Parkı içerisinde de sürekli gezip ne yaptığınızı kontrol eden görevliler bulunmuyor. Bu yüzden çekim yapmak için de göle girerken normal araba ücreti, şahıs ücreti ya da kamp ücreti ödemenizi yapmanız yeterli olacaktır.

Yedigöller Giriş Saatleri

Peki Yedigöller’e ücretsiz girmek mümkün mü? İyi haber, evet mümkün. Yedigöller’e ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Kötü haber, bu ücretsiz girişi ancak akşam saatlerinde gerçekleştirebilirsiniz.
Belirli bir saatten sonra (7-8 civarları) Milli Park’a ücretsiz olarak giriş yapabiliyorsunuz. Konaklama tesislerinde kalacak ya da kamp kuracaksanız bu şekilde Yedigöller ziyaretinizi geç saatlere denk getirebilirsiniz. Zaten, Yedigöller Giriş Saatleri diye bir tabir teknik olarak yanlış. Çünkü Yedigöller’e istediğiniz saatte ulaşabilirsiniz. Bunun için bir sınır bulunmuyor. Sabahın çok erken saatlerinde bölgeye ulaştığınızda da ücretsiz geçiş hakkınız oluyor.

Yedigöller giriş ücreti ile ilgili anlatacaklarımız bu kadar. Arama motorlarında çıkmak için kurmak zorunda kaldığımız bazı bozuk cümleler için özür diliyoruz. Çok daha tatlı bir dille yazdığımız ve başka hiçbir gezi blogunda bulamayacağınız Bolu’da Gezilecek Yerler yazımıza bakarak, Bolu seyahatinizi zenginleştirebilirsiniz. Burada harika ipuçları sizleri bekliyor olacak. Ayrıca Yedigöller hakkında çok daha detaylı bilgi almak ve gezilecek yerleri keşfetmek için Yedigöller’de Gezilecek Yerler yazımız tam size göre! Yeni seyahat yazılarında görüşmek dileğiyle, şimdilik hoşçakalın!

Yazan:

yolumuzunustu

Yazmak için değil; daha güzelini yaşatmak için yazıyoruz!