Marken

Şirin balıkçı kasabası Volendam, dünyanın peynir ihracatçısı Edam ve küçük ada kasabası Marken. Biz mest olarak gezdik bu üç yeri. Hepsi birer masal kitabından çıkmış gibi! Rengarenk evlerin arasında boylu boyunca uzanan kanallarıyla, yemyeşil kırların arasında otlayan koyunlarıyla, dünyanın en ünlü peynirlerinin satıldığı dükkanlarıyla huzur dolu bir gezi rotası Volendam – Edam – Marken.

Hollanda Gezilecek Yerler listelerinde, Amsterdam’dan sonra ilk sıralarda Volendam gezilecek yerler, Edam gezilecek yerler ve Marken gezilecek yerler listelerini görmeniz işten bile değil. Bir gün Hollanda’ya yolunuz düşecekse mutlaka gezmelisiniz bu güzellikleri. Şimdi koltuklarınıza yaslanın ve bambaşka bir dünyaya gitmeye hazır olun. En kapsamlı Amsterdam Kasabaları yolumuzun üstü idi. Gelin birlikte gezelim!

Amsterdam’dan Volendam’a, Edam’a ve Marken’e Nasıl Gidilir?

Hollanda’nın bu tatlı kasabalarını gezmek için otobüs bir numaralı ulaşım aracı. Malesef buralara tren yok. Ancak tam 10 köye, günlük sınırsız ulaşım bileti alabileceğiniz harika bir otobüs firması var. Üstelik bu biletin fiyatı sadece 10€. Hatta bizim gibi internetten alırsanız 9€! Bileti almak için buraya tıklayabilirsiniz.

–  Eğer internetten bilet almak için bir kredi kartınız yoksa, Amsterdam Tren Garının alt katında bulunan Ticket Office EBS’yi ziyaret edebilirsiniz. Garın şehre bakan yüzünden girdikten sonra üst kata çıkan merdivenlere kadar dümdüz yürüdüğünüzde yolun solunda merdivenler, sağ tarafta bilet ofisini bulabilirsiniz.

– Bileti aldıktan sonra garın üst katına çıkıp, sizi bekleyen kırmızı otobüslere binebilirsiniz. Genellikle, 10 ilâ 20 dakika arasında, birden fazla otobüs, farklı kasabalara gitmek için kalkıyor.

– Aşağıdaki haritada, hem kasabaların yerini, hem de gitmek istediğiniz kasabaya giden otobüslerin numarasını bulabilirsiniz.

Volendam'a Nasıl Gidilir?
Volendam’a Nasıl Gidilir?

– Gideceğiniz kasabayı seçmek için öncelikle bir rota yapmanızı öneririz. 1 gün tadını çıkararak gezmek isterseniz 10€’ya gidebileceğiniz en güzel kasabalar Marken, Edam ve Volendam.

– Biz önce peynirleriyle dünyaca ün yapmış Edam’a, ardından hemen yanındaki, bölgenin en büyük ve en renkli evleriyle bizi büyüleyen Volendam’a, son olarak da Waterland’e çok küçük bir süre ayırıp, karaya tek bağlantısı minik bir köprü olan Marken’e gittik. Marken’e, Volendam’dan deniz yolu ile de geçebilirsiniz. Bunun size maliyeti en iyi ihtimalle ekstra 8€ olacaktır. Fiyatlar ve kalkış saatleri burada.

Volendam, Edam ve Marken Gezi Rehberi

Volendam’da Ne Yapılır? (Volendam Gezilecek Yerler – Volendam Gezi Rehberi)

Bu üç kasabanın en büyüğü Volendam. Deniz kenarında balıkçı tekneleriyle, rengarenk evleriyle, hediyelik eşya dükkanlarıyla cıvıl cıvıl bir yer. Otobüsle gelirseniz kasabanın biraz iç kısımlarında inip, sahile doğru yürüyorsunuz.

Volendam'a Nasıl Gidilir?
Volendam’a Nasıl Gidilir?

Burada size Volendam’la ilgili en güzel ipucumuzu vermek isteriz ki, kasaba Amsterdam’a ve Hollanda geneline göre ciddi derece de daha ucuz. O yüzden eğer hediyelik eşya alacaksanız kesinlikle buradan almanızı öneririz. Hediyelik eşya dükkanlarının çoğu sahil kısmında. Ancak biz size önce başka bir tiyo verelim. Google Map’e kaydetmenizi önerdiğimiz ilk yer haritada işaretlediğimiz noktadaki Deen Supermarkten. Bu alışveriş mağazasında süpermarketten, elbise reyonlarına, restorandan seyahat acentalarına kadar her şey var. Özellikle içeride bulunan Action mağazasında hediyelik eşya reyonlarında bulamayacağınız onlarca hediyelik, 1-2€ gibi fiyatlara alabileceğiniz onlarca t-shirt, eldiven, atkı vs. bol bol var. Bir not daha, bu Action Mağazaları, Avrupa’da bir çok ülkede var. Nerede denk gelirseniz mutlaka bir göz atın.

Volendam’da yapabileceğiniz bir diğer harika şey Peynir Fabrikasını ziyaret etmek. Üst katta birbirinden leziz peynirleri deneyebilir, alt katta bu peynirlerin nasıl yapıldığını zevkle dinleyebilirsiniz. İçeride yerel kıyafetleriyle gezen görevlilere bu peynirlerle ilgili merak ettiğiniz her şeyi sorabilirsiniz. Buraya bir not daha düşelim. Kadın çalışanlardan bir tanesi Türk ve bunu siz onun hakkında konuşana kadar hiç çaktırmıyor.

Volendam Gezi Rehberi
Volendam Gezilecek Yerler
Volendam Gezi Rehberi
Volendam Gezilecek Yerler

Sahilde bulunan hediyelik eşyacıların dışında, Hollandalılara özgü kıyafetler giyip fotoğraf çektirebileceğiniz, Hollanda konseptine uygun olarak tasarlanmış evler var. Eğer merak ederseniz fiyatlar 10€ civarında.

Volendam Gezilecek Yerler
Volendam Gezilecek Yerler

Volendam gezilecek yerler için, kesinlikle önerdiğimiz bir başka şey, kasabanın iç taraflarını gezmeniz olacak. Biz gezerken gördüğümüz evlere adeta bayıldık. Kaybolursanız hiç endişelenmeyin, şayet biz kaybolduğumuzda henüz 7-8 yaşlarında olan bir grup sapsarı saçlara sahip Hollandalı çocuğa yol sorduk ve ingilizce olarak gayet güzel bir tarif aldık. Böylece halkın ingilizce düzeyini de bir kez daha anladık.

Volendam Gezi Rehberi
Volendam Gezilecek Yerler
Volendam Gezi Rehberi
Volendam Gezilecek Yerler

Edam’da Ne Yapılır? (Edam Gezilecek Yerler – Edam Gezi Rehberi)

Edam‘daki kasaba evlerinin en büyük özelliği çoğunun camlarının sokağa bakan kısımlarında birbirinden ilginç ve güzel süsler bulunması. Edam’a gelince kesinlikle evlerin arasında kaybolun. Kanalların üzerindeki açılır-kapanır harika köprülerin üzerinden manzarayı seyredin ve eğer bütçeniz varsa fotoğraftaki gibi kayıklar kiralayıp kanalların arasında kaybolun. Daha fazla bilgi isterseniz buradan Edam’da yaşadıklarımızı ve Edam’da neler yapabileceğinizi burada bulabilirsiniz.

Edam Gezi Rehberi
Edam Gezilecek Yerler

Marken’de Ne Yapılır? (Marken Gezilecek Yerler – Marken Gezi Rehberi)

Marken denizin ortasında miniminnacık bir kasaba. Buraya Volendam’dan vapurla gelebileceğiniz gibi adayı karaya bağlayan köprüden otobüsle de ulaşabilirsiniz. Duraktan indiğinizde sizi ilk olarak Ayakkabı Atölyesi karşılıyor. Hollandalılara özgü meşhur ayakkabıların nasıl yapıldığını burada ücretsiz olarak seyredebilir, bir kaç tanesini deneyebilir, isterseniz biraz da hediyelik eşya alabilirsiniz. Bu Marken Gezilecek Yerler listemizin ilk durağı.

Marken Gezilecek Yerler
Marken Gezilecek Yerler

Ada o kadar küçük ki, en az zamanı buraya ayırmanızı öneririz; şayet en fazla 1 saatte kasabada ayak basmadık yer bırakmayabilirsiniz. Burayı sona bırakırsanız özellikle deniz kenarında masalsı bir gün batımı izleyebilirsiniz.

Marken Gezi Rehberi
Marken Gezilecek Yerler

Balıkçı kasabası Volendam, peynirler diyarı Edam ve ada kasabası Marken gezileriniz dışında da Amsterdam’a yakın gezilecek yerler arıyorsanız size kesinlikle renk renk yel değirmenlerinin yan yana dizildiği, maviyle yeşilin birbirini besledği, enfes Hollanda evlerine sahip Zaanse Schans’ı öneririz. Zaanse Schans gezilecek yerler yazımızı okumak için buraya tıklamanız yeterli.

Yolumuzun üstündeki tüm güzellikler sizi de bulsun efendim.

Yazan:

yolumuzunustu

Yazmak için değil; daha güzelini yaşatmak için yazıyoruz!