Solaklar kaya evleri

Seben Kaya Evleri

Ormanlarla kaplı yolların arasında, bir köyün içerisinden yükselen dev dağlar ve dağların arasından ziyaretçilerine göz kırpan Seben Kaya Evleri ‘nin hikayesini anlatacağız bu yazıda sizlere. Her çeşit sebze ve meyvenin yetiştiği bir iklimde, binlerce yıl öncesine seyahat edeceğiz. Bu büyülü dünyada neler keşfettiğimizi gösterip, sizin de nasıl keşfedebileceğinizi tek tek yazacağız. Bunu yaparken de henüz çok taze olan anılarımızdan yola çıkacağız. Böylece kaya evlerine dair merak ettiğiniz her sorunun cevabını bulabileceksiniz. Adrenalin dolu bir maceraya çıkmak isterseniz işte yazıda sizi bekleyenler:

Solaklar Kaya Evleri
Seben Kaya Evleri
1. Seben Kaya Evleri Nerede?
2. Seben Kaya Evleri’nin Tarihi
3. Seben Kaya Evleri Yorum
4. Seben Kaya Evleri’nde Konaklama
5. Diğer Seben Kaya Evleri

Özellikle üçüncü başlığın altında adım adım kaya evlerinde yaşayacağınız macerayı fotoğraflarıyla beraber betimledik. Macera severler için harika bir gezi noktası olan kaya evleri Bolu’ya gelmişken gezebileceğiniz en farklı noktalardan birisi.

1. Seben Kaya Evleri Nerede?

Solaklar Kaya Evleri
Seben Kaya Evleri nerede

Seben Kaya Evleri, Bolu il sınırları, Seben ilçe sınırları içerisinde yer alıyor. Bu tarihi taş evler tam olarak, Seben’in Solaklar Köyü’nde bulunuyor. Bu yüzden evler, Solaklar Kaya Evleri olarak da anılıyor. Buraya gelmek için Bolu İl Merkezi’nden 53 kilometrelik bir araba yolculuğu yapmanız gerekiyor. Bu yolculuk tamı tamına 1 saat sürüyor. Yapımı 2019 yılında biten Seben-Bolu yolu üzerinde Seben merkeze 2 kilometre kala sol tarafınızda Solaklar Kaya Evleri yazan tabelaya girip 2 kilometre daha yol giderek fotoğrafta gördüğünüz manzarayla karşılaşıyorsunuz. 

Yolu Nasıl?

Seben – Bolu yolu genel olarak düzgün bir asfalta sahip. 1 gidiş ve 1 geliş olan yol zaman zaman virajlı seyrediyor. Seben Gölü geçildikten sonra dağların arasından aşağıya doğru inilerek kaya evlerine ulaşılıyor. Bu iniş esnasında keskin dönüşler artabiliyor. Daha sonra Seben Bolu Yolundan çıkarak Solaklar Köyü yoluna giriliyor. Bu yol da idare eder cinsten bir asfalta sahip olsa da iki arabanın yan yana geçebilmesi için oldukça dar. O yüzden Solaklar Kaya Evlerine doğru giderken temkinli ve yavaş araba sürmekte fayda var. 

Otopark imkanı var mı?

Köy evleri gözüktükten 750 metre sonra Kaya Evlerine ulaşılıyor. Bu alanda arabaların araçlarını rahatça park edebileceği geniş bir ücretsiz otopark mevcut. Arabadan indikten sonra altında dere akan bir köprüyü geçerek dağların içerisine yapılan kaya evlerini gezmeye başlayabilirsiniz. 
Seben Kaya Evleri nerede sorusunu cevapladığımıza göre gelelim buranın enteresan hikayesine.

2. Seben Kaya Evleri Tarihi

Solaklar Kaya Evleri Hikayesi
Solaklar Kaya Evleri Tarihi

Solaklar Kaya Evleri tarihi binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Kesin olmamakla birlikte, yapılan araştırmalar kaya evlerinin M.Ö. 1200’lü yıllarda oluşturulduğunu göstermektedir. Fotoğraflarda gördüğünüz gibi dağların içerisindeki mağaralar oyularak ve şekillendirilerek yapılan kaya evleri, dönemin şartları düşünüldüğünde son derece akıllıca meydana getirilmiştir.

Kaya Evleri Neden Yapıldı?

Peki Seben Kaya Evleri neden yapıldı? Seben, bugün Karadeniz Bölgesi sınırları içerisinde kalsa da verimli toprakları, yumuşak iklimi, çevresinde yetişen her çeşit sebze ve meyvesi ile bölgeden keskin bir şekilde ayrışmaktadır. Solaklar Köyü ve köyde bulunan kaya evlerinin önünden bir de dere geçmektedir. Dolayısıyla bölge son derece yaşanılası bir yerdir. Milattan Önce 1200’lü yıllarda bu topraklarda Frikyalılar yaşamaktadır. Özellikle savaşlardan ve düşmanlardan korunmak için dönemin insanlarının bu şekilde dağlara çıkarak kendilerine mağaralarla yeni yaşam alanları oluşturdukları düşünülmektedir. 

Nasıl Yapılabildi?

Kaya Evlerinin bu denli net bir şekilde oyularak yapılabilmesinin en önemli sebeplerinden biri, zemin dayanıklılığının düşük olmasıdır. Bu nedenle evlere daha kolay şekil verildiği düşünülmektedir. Evlerde bulunan haç işaretleri, kaya evlerinin Frikyalılardan sonra Roma ve Bizanslılar tarafından da kullanıldığını göstermektedir.

Seben Kaya Evlerinin İçi Nasıl?

Solaklar Kaya Evleri üst üste binen 4 kattan oluşmaktadır. Her katın içerisinde göz göz odalar bulunmaktadır. Her kat, birbirine dar bacalarla bağlanmaktadır. Bu bacalardan yukarı çıkarak üst katlara erişim sağlanmaktadır. Evlere çıkmak son derece zor olsa da bu konuyla ilgili fikrimizi gezi yazımızın Seben Kaya Evleri Yorum kısmında söyleyeceğiz.

O başlığa geçmeden önce, evlerin birinci katında bulunan odaların bir kısmının 1944 yılında yaşanan bir depremle yıkıldığını söylemekte fayda var.

3. Seben Kaya Evleri Yorum

Solaklar kaya evleri
Solaklar Kaya Evleri İlk Mağara

Gelelim kaya evlerini nasıl gezeceğinizi anlatmaya. Öncelikle sizi ilk etapta dik merdivenlerin karşıladığını söylemekte yarar var. Aşırı bir kondisyona ihtiyacınız yok ancak dağın içindeki tünel ve bacalardan geçmek için sağlıklı olmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Adım adım gidecek olursak aşağıdaki fotoğrafta yer alan taş merdivenler sizi ilk karşılayanlar. Bu merdivenler dağın eteklerine ulaşmanız için yapılmış. Bunları çıktığınızda bu başlığın altındaki fotoğraftaki ilk kaya evini görebilirsiniz. Bir penceresi ve kapısı bulunan kaya evinin iç kısmı tamamen büyük taş ve kayalarla kaplı. Zemin yürümeye elverişli. Tek odadan oluşan bu evi herkes rahatlıkla gezebilir ya da dışarıda yer alan penceresinden gözlemleyebilir.

Boluda gezilecek yerler
Solaklar Kaya Evlerine Çıkan Merdivenler

Daha sonra 4 kattan oluşan evlere ulaşmak için dağın korkuluksuz patikalarını geçmeniz gerekiyor. Bu yürüyüş de yaklaşık 1 dakika kadar sürüyor.

Solaklar Kaya Evleri
Seben Kaya Evleri

Sonrasında karşınıza korkulukları olan ve sizi dört katlı asıl kaya evlerine götürecek olan demir merdivenler geliyor (yukarıdaki fotoğrafta görebilirsiniz). Yükseklik korkunuz yoksa bu merdivenleri rahatlıkla çıkabilirsiniz. İçeri girdiğinizde sizi 3 odalı bir kaya evi karşılayacak. İlk katta yer alan bu kaya evinden çevreyi rahatlıkla görebilirsiniz. Evlerden açılan pencerelerin yanında korkuluk yok. Pencerelere çok yaklaşmamanız şiddetle önerilir.

Yukarı Nasıl Çıkılır?

Buradan bir üst kata çıkmak için yapmanız gereken dört bir tarafı kapalı uzunca bir bacayı, demir merdivenler yardımıyla çıkmak. İkinci kata çıkan bu baca diğer iki bacaya göre daha geniş. Ancak merdivenleri yerinden oynamış durumda ve çıkarken baya sallanıyor. Dikkat etmekte fayda var. Üst katlarda da benzer bir ortam ve benzer bir manzara göreceksiniz. Sağlığınız çok yerinde değilse ya da kondisyonunuz yetersizse çıkmanızı önermiyoruz. Kiloluysanız malesef isteseniz de çıkamayacaksınız. 

İkinci Kat

Solaklar Mağarası
Seben Taş Ev

İkinci kata çıktığımızda odalarda yer alan çukurlara dikkat etmekte fayda var. Her kat arasında 5-15 metre gibi bir uzaklık olduğunu tahmin edebiliyoruz. Merdiveni sallansa da bu kata çıkmak en kolayı oldu. Bundan sonra yukarıda yer alan resimde paylaştığımız kata çıkmak bir parça daha zorlaşıyor. Üçüncü kata çıkan baca daha dar. Merdiveni son derece sağlam ve yerinden kıpırdamıyor ancak çok daha uzun bir mesafeyi tırmanıyorsunuz ve bacanın iyiden iyiye daraldığını fark ediyorsunuz. Kapalı yerde kalma fobiniz varsa ikinci kattan ilerisine gitmenizi tavsiye etmiyoruz.

Üçüncü ve Dördüncü Kat

Seben Kaya Evleri Manzara
Solaklar Kaya Evleri Manzara

Üçüncü kata çıkıldığında kaya evleri iyiden iyiye kararıyor. Daha dar pencereler evlerin daha az ışık almasına sebep oluyor. Özellikle evlerin pencereden uzak kısımlarını gözünüz alışana kadar seçmek son derece zor. Uzun merdiveni tırmanıp üçüncü kata geldiğinizde bacaklarınızda bir yorgunluk ya da genel sağlığınızda bir sorun hissederseniz kesinlikle dördüncü katı zorlamamalısınız. Hemen hemen aynı manzara ve aynı ortamla karşılaşacağınız için maceranızın iniş kısmına geçebilirsiniz. Ancak durumunuz iyiyse şimdiden söyleyelim ki dördüncü kata çıkan baca da son derece uzun.

Dördüncü Kata Çıkmaya Değer mi?

Daha açık olmak gerekirse Seben Kaya Evleri içerisinde tırmanması en zor bacanın dördüncü kata çıkan baca olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle merdivenlerin girişinde inanılmaz bir darlık var. Zayıf ve fit olsanız dahi kıyafetleriniz tünele sürtüyor. Bu dar kısmı geçtikten sonra biraz daha geniş bir tırmanış sizi beklese de bu çıkışın bir de inişi var. Aman unutmayın. O dar yeri inmek de son derece zor.

İnişten konu açılmışken, inmeye merdivenlere elinizi koyamayacağınız için kaya tutarak merdivenlere adım atmak da riskli. Mutlaka çok sağlam yerlerden tutunmanızda fayda var. Açıkçası biz, çıkarken değil inerken daha çok zorlandık. Bunu da aklınızda tutarak inmelisiniz.

Son yorumumuzu yapacak olursak, tüm zorluklarına rağmen gayet keyifli bir gezi oldu. Binlerce yıl önce, dağın içini oyarak düzgün mağaralar inşa etmek ve bu mağaraları metrelerce açılan bacalarla birbirine bağlamak gerçekten etkileyici. Tüm bunları, yeniden keşfetmek ve uğraşarak gezmek, macerayı biraz daha keyifli hale getiriyor. Bolu’da farklı bir gezi deneyimi yaşamak istiyorsanız buraya mutlaka gelebilirsiniz. Eğer yukarıya çıkmaya niyetiniz yoksa, dağın eteğinde akan dere kenarında çay içebilir ve bölgede bulunan tesiste balık keyfi yapabilirsiniz. Son çevre düzenlemeleri ile beraber bölge turistik bir değer kazanmış.

4. Seben Kaya Evleri Konaklama

Seben Gezilecek Yerler
Küçük Bungalov Seben

Bu güzel yeri gezilecek yerler listenize eklediniz. Peki konaklamaya değer mi? Konaklama imkanları nasıl?

Hemen belirtmek isteriz ki kaya evlerinin içerisinde konaklamak mümkün değil. Gezmek bile çok tehlikeliyken, bu gelecekte de imkansız gözüküyor. Yani Kapadokya’da olduğu gibi kaya evlerinin içini otele dönüştürme şansı yok. Evlerin tam karşısına ise fotoğrafta da gözüken bungalovlar yapılmış durumda. Böyle bir manzaraya karşı güzel bir gün geçirmek ve çevreyi uzun uzun keşfetmek isteyen, doğada tatil yapmayı seven, doğa yürüyüşü yapmaya bayılan gezginler için bungalovlar değerlendirilebilir.

Kaç Gün Kalmalı?

Kaya Evleri tatili için bizim önerimiz 1 gece. Ancak kesinlikle kalmalı mıyız derseniz, hayır gerek yok! Mağaralara tırmanmaya ve manzarayı izlemeye en fazla 2 saat ayırabileceğiniz bu yerde, üstüne bir de yemek yiyip rotanıza devam edebilirsiniz. Yani mekan, günlük ziyaretler için de uygun. Ancak bungalovların önündeki balkonda oturup bölgeyi tepeden izlemek de mümkün. Gece yıldızları da görebileceğiniz kadar karanlık ve güzel bir yer olduğu için Seben’de romantik bir tatil yapma fırsatınız da var. Seçim sizin!

Konaklama Tesisindeki Olanaklar Neler?

Bungalovlar iki tekli yatak, minibar, televizyon, merkezi ısıtma, duş, klima, internet ve kettle ile donatılmış durumda. Yer ayırtmak ya da bilgi almak için aşağıdaki numarayı arayabilirsiniz:
Seben Kaya Evleri İletişim: 0374 411 30 43.

5. Diğer Seben Kaya Evleri

Seben Taş Evler
Diğer Kaya Evleri

Seben, kaya evleri turizmi ile bir adım öne çıkıyor ve yeterince tanıtımı yapılırsa daha da öne çıkacağa benziyor. Bu büyülü topraklardaki kaya evleri sadece Solaklar Köyü sınırları içerisinde yer almıyor. Seben ilçe sınırları içerisinde bulunan Muslar Köyü, Çeltikdere Köyü ve Yuva Köyü de aynı solaklardakine benzeyen kaya evlerine ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle, Seben kaya evleri odaklı bir gezi rotası oluşturarak günübirlik veya 1 gece konaklamalı bir kaya evleri gezisi yapılabilir. Ayrıca Seben’de yer alan güzel bağ ve bahçeler de gezilerek nefis bir tatilin tadına varılabilir.

Diğer Gezilecek Yerler

Bolu’da gezilecek diğer yerleri görmek ve listenizi genişletmek için Bolu Gezilecek Yerler yazımıza uğramayı aman unutmayın!
Seben’e de yakın olan ve Türkiye’nin en güzel gölleri arasında yer alan Abant Gölünde yapabileceğiniz 10 güzel aktiviteyi okumak için Abant’ta gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Yazan:

yolumuzunustu

Yazmak için değil; daha güzelini yaşatmak için yazıyoruz!