Bolu Gezilecek Yerler

Şarkı Söyleyen Ağaç

İngiltere’de bulunan, Şarkı Söyleyen Ağaç hakkında bir şeyler duydunuz mu? Peki ya şarkı söyleyen ağacı ziyaret etmek ister misiniz? E haydi o zaman; seyahat severler ve yolunun üstü İngiltere olanlar için fantastik bir gezi durağı daha keşfelim bu yazıda.

Şarkı söyleyen ağaç, ingilizce ismiyle Singing Ringing Tree (şarkı söyleyen ve çınlayan ağaç diye de tercüme edebiliriz) İngiltere’nin Lancashire bölgesinde, Burnley kasabasında bulunyor. O aslında gerçek bir ağaç bile değil. Çelik borulardan yapılmış, 3 metre boyunda dev bir müzik aleti. Ona şarkı söyleyen ağaç deniyor, çünkü bu dev borular, ağacı andıracak bir şekilde dönen dev bir silüet oluşturuyor ve borulardan geçen rüzgarın etkisiyle size gerçekten de şarkı söylüyor. Ama öyle bir şarkı söylüyor ki çıkan sesler çoğu insanı ürpertiyor.

Bazı insanların korkunç bulduğu bu dev yapıt, ödüllü mimarlar Anna Liu ve Mike Tonkin tarafından 2006 yılında bir proje kapsamında yapılıyor. İşi daha da ilginç kılan ise, Şarkı Söyleyen Ağacın bulunduğu Burnley Kasabasının kuzey tarafında, bir zamanların korkunç cadı masallarına konu olan Pendle Tepesinin bulunması oluyor. Bu ürpertici sesleri çıkaran Şarkı Söyleyen Ağaç ile sözde cadılarıyla ünlü Pendle Tepesi görece yakın bölgelerde yer alınca da, yapının turistik değeri bir miktar artıyor. Ağacın çıkardığı sesler, ister istemez kimi gezginlerin Pendle Tepesinin cadılarını anımsamalarına sebep oluyor. Bu sesleri beğenen bir diğer kesim ise seslerin melankolik ve düzensiz bir melodiyi çağıştırdığını ifade ediyor.

Peki sizin bu konudaki fikriniz ne? Sizce de bu dev melodik ağacın sesleri korkunç değil mi? Aşağıdaki videodan Şarkı Söyleyen Ağacı dinleyebilir ve fikrinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Şarkı söyleyen ağacın bulunduğu Burney Kasabası Gezilecek Yerler listesi şöyle; Towneley Hall Museum, Wacky Warehouse, Thompson Parkı ve Minyatür Demiryolu, Towneley Parkı, Pendle Tepesi

Şarkı Söyleyen Ağaç nerede?

İngiltere’ye seyahat eden gezginler için Pendle Tepesi ve Şarkı Söyleyen Ağaç (Singing Ringing Tree) iki ayrı hikayesi olan iki ayrı gezilecek nokta olarak ön plana çıkıyor.

Şarkı Söyleyen Ağacın Burnley Kasabasının çok yakınındaki bir tepede bulunduğundan bahsetmiştik. Özellikle Manchester ve Liverpool şehirlerini gezmek isteyen gezginlerin rotalarına koyabileceği bir yer olan Şarkı Söyleyen Ağaç ve Pendle tepesi, Manchester ve Liverpool şehirlerine 1 – 1.5 saat mesafede yer alıyor.

Şarkı Söyleyen Ağaca Burnley Kasabasından arabayla ulaşmak oldukça kolay. Manchester yolunda dümdüz ilerleyerek bir kavşakla karşılaşana kadar gitmek gerekiyor. Kavşağı geçtikten sonra sola küçük bir dönüş yapıp Şarkı Söyleyen Ağaca ulaşılıyor.

Yazan:

yolumuzunustu

Yazmak için değil; daha güzelini yaşatmak için yazıyoruz!