Kinderdijk Yel Değirmenleri

Rotterdam Gezilecek Yerler | Rotterdam Gezi Rehberi

Estetik mimarisi ve deniz kıyısında olmadığı halde Kuzey Avrupa’nın en önemli liman şehirlerinden biri olması sebebiyle Rotterdam sıra dışı bir yer. Bu güzel seyahat noktasını birkaç defa arşınlamış bizler, yolumuzun üstü gezi rehberinde bugün, çok kapsamlı bir Rotterdam Gezilecek Yerler Listesi oluşturduk. Başlamadan önce belirtelim ki, bizim Rotterdam Gezilecek Yerler listemiz, klasik gezi noktalarının yanında; deneyimlerimizle ve araştırarak oluşturduğumuz özel bir Rotterdam Gezi Rehberi oldu. Rotterdam kimilerince sıkıcı bir şehir olarak görünse de yolunun üstünde bu Avrupa Modern Mimari Başkenti olanların burada yapabileceği onlarca aktivite bu listede toplandı. Listenin altında Rotterdam’da Nerede Kalınır ve Rotterdam’a Nasıl Gidilir sorularına da cevaplar bulabilirsiniz. Hadi o zaman; hemen başlayalım. Klasik Rotterdam seyahat önerilerinden başlayıp, özel ve daha önce hiç bir yerde yazılmamış olanlara doğru gittik.

1. Erasmus Köprüsü

Rotterdam’ın simgesi haline gelen Erasmus Köprüsü halk tarafından güzel bir kuğuya benzetiliyor. Tabii kız kulesini uzaktan izlemek mi daha güzel, içinde gezmek mi sorununda olduğu gibi, Erasmus Köprüsünün yanına gitmek yerine, bizim gibi karşısındaki Williams Brug köprüsüden izlemeyi tercih edebilirsiniz. Bahsettiğimiz iki köprüde de harika birer bisiklet ve yürüme yolu bulunuyor. Aşağıya bıraktığımız Erasmus Köprüsü fotoğrafını nehir kıyısından çektik.

Rotterdam Erasmus Köprüsü
Rotterdam Erasmus Köprüsü

2. Rotterdam Halk Pazarı

Cumartesileri kurulan harika bir pazar, Rotterdam Halk Pazarı. Fiyatlar gayet ucuz. Örneğin 1 kilo mandalina sadece 1€. Çoğu Avrupa ülkesinde, hele de kuzeyde, böyle bir ucuzluk bulmak mümkün değil. Pazarda yöresel yiyecek satanlar mı dersiniz, selfie çubukları pazarlayanlar mı, yoksa leziz Hollanda peynirleri sunanlar mı! Yok yok! Hatta öyle ki zaman zaman farklı kültürlerden yöresel ürünler satan pazarcıları bile görmek mümkün burada. Eğer yolunuz Rotterdam’a düşerse mutlaka uğrayın bu renkli dünyaya. Aşağıya küçük bir videosunu bıraktık bile:

3. Kübik Evler

Düz olan tek bir duvarı bile olmayan bir evde yaşadığınızı hayal edin. Edebildiniz mi? O zaman Rotterdam’ın Kübik Evlerine hoş geldiniz. Amsterdamlı mimar Piet Blom’ın inşa ettirdiği evlerin her biri, bir ağacı temsil ediyor. Koca site ise evlerden oluşan bir ormanı. Sitede sizin-benim gibi normal insanlar yaşıyor. Ancak evlerden biri, gezmek için kapılarını misafirlerine açmış bile. Bu evlerin içini görmek isterseniz 3€’ya gezebilirsiniz. Ancak eğer bütçemizi harcamaya değmez derseniz, girişte sizi bir oturma odasının karşıladığını, yukarıya doğru bir yatak odası, en yukarıda da stüdyo tarzı bir odanın daha bulunduğunu, asimetrik düzenin birazcık kafanızı karıştırsa da, içerisinin çok da inanılmaz olmadığını biz şimdiden söyleyelim.

Rotterdam Kübik Evler
Rotterdam Kübik Evler

4. Kinderdijk

Hollanda adeta bir yel değirmenleri cenneti. Şu an bile ülkede binlerce yel değirmeni var. Bu yel değirmenlerinin en efsane olanları Amsterdam’a çok yakın olan Zaanse Schans kasabasında bulunanlar ve Rotterdam’a çok yakın olan Kinderdijk kasabasında bulunanlardır. Bizim tercihimiz fırsatınız varsa Zaanse Schans’dakileri görmenizden yana; ancak, eğer Rotterdam’a geldiyseniz ve ne yapabiliriz diye düşünüyorsanız rahatça Kinderdijk’e gidebilirsiniz. Rotterdam Tren Garından metroya binip Zuidplein’de inin, Zuidplein 5 numaralı perondan otobüse binip Kinderdijk’de inin. Sonrasında bu harika değirmenlerle renkli fotoğraflar çekilebilir, derelerin arasında huzurla gezebilir, dilerseniz de müze olarak hizmet veren bir değirmeni ziyaret edebilirsiniz. Hollanda’da daha fazla yel değirmeni görmek isterseniz Hollanda Yel Değirmenleri yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Kinderdijk Yel Değirmenleri
Kinderdijk Yel Değirmenleri

5. Rotterdam Tren Garı Nam-ı Diğer Rotterdam Central Station

Listemize Rotterdam Central Station’ı almamızın iki sebebi var. Birincisi İnterrail yapıyor olabilirsiniz ve Rotterdam Tren Garı sizin için sadece bir aktarma durağıdır. İşte bu noktada sizi uyarmak isteriz ki; eğer 5 dakikanız bile varsa dışarı çıkın ve gara bir bakın. Modern mimarisiyle estetiğin buluştuğu harika gar; etrafı yine modern eserlerle çevrelenmiş durumda. İkincisi ise Belçika ve Hollanda patates kızartmaları ve patates kızartması soslarıyla Avrupa’da nam salmış iki ülke (French frize konusuna hiç girmiyoruz). Garın içinde Amsterdam’dakinden daha ucuza alabileceğiniz patates kızartması satan harika bir yer var (Adı Smule – bir zincir). Küçük boy patates kızartması 2.5€. Size bunu kocaman bir külahta veriyorlar. Eğer yanına sos isterseniz 50 cent. Farklı lezzetler denemek isteyenlere sosla yemelerini tavsiye ederiz. Bir başka ucuz gezi rehberi tavsiyesi de garın arka kapısındaki huzurlu park olacak. Bu parkta yüzen kuğuları ve sayısız ördeği izlerken Smule’den aldığınız patates kızartmalarını keyifle yiyebilirsiniz. Hala vaktiniz varsa parkın etrafındaki sokaklardaki küçük bahçeli evler, Rotterdamlıları tanımak ve ilginç Hollanda evlerinin önünde fotoğraf çektirmek için güzel bir fırsat.

Rotterdam Central Station
Rotterdam Central Station

6. Euromast

Peki şehri tepeden görmeye ne dersiniz? 360 derecelik bir bakış açısıyla çok uzakları görebileceğiniz Euromast gözlem kulesi tam 104 metre. Burada ne yok ki? İçeride yemek yiyebilir, kafede oturup manzarayı seyredilebilir, bir iş seyahatindeyseniz toplantılar düzenleyebilir, hatta otelinde kala-bile-bilirsiniz! Ancak sadece manzaraya bakmak istiyorum derseniz 9.75€’luk giriş ücretini ödemeniz gerekiyor. Fotoğrafta duran en soldaki yapı. Fiyatlar güncellenir diye, buradan her daim bilet fiyatlarını kontrol edebilirsiniz.

Euromast Rotterdam
Euromast Rotterdam

7. Splash Tour

Rotterdam’da dünyanın sayılı yerlerinde yapabileceğiniz ilginç bir aktivite daha var. Gelin size hemen Splash Tour nedir açıklayalım. Rotterdam’da bulunan özel bir tur şirketinin hem karada giden, hem de suda yüzebilen otobüsleri var. Bu otobüsler sizi, Euromast’ın karşısındaki Parkhaven’den alıyor ve şöyle güzel bir Rotterdam turu attırıyor; ardından gezinin belli bir noktasında küçük bir gemiye dönüşen otobüs, Maas nehrine dalıp, size bir nehir sefası yaşatmaya başlıyor. Tur toplamda yaklaşık 1 saat sürüyor. Ücretler ise maaşını Türkiye’den kazananlar için, hele hele gezginler için, bir hayli pahalı. Şirket sizden tur karşılığı 26,5€ istiyor. Bileti buradan hafta içi bir güne alırsanız 2€ indirim var. Bu sıra dışı otobüsün içerisinde tur sırasında İngilizce olarak gittiğiniz yerler hakkında bilgi veren bir sistem de mevcut. Bu turun daha ucuz bir alternatifi Spido tekneleri. Sizi limandan alıp, 12€ civarı bir ücret karşılığı lüks bir vapur ile 1 saatten biraz daha fazla süren bir nehir yolculuğuna çıkarıyor. Ancak fiyat önemli değil derseniz Splash Tour’un samimi ve sıcak atmosferinden ve kara turunu da kapsamasından dolayı daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Hemen alta küçük bir örnek videosunu koyduk bile.

8. Market Hall | Markthal

Bu muazzam yapıyı en özel yapan şey şüphesiz kafanızı kaldırdığınızda gördüğünüz üç boyutlu dev meyve resimleri olacaktır. Market Hall 2014’de açıldı. Kapalı bir pazardan ziyade bir yaşam merkezi. Eğer yolunuz Rotterdam’a düşerse, tüm Rotterdam Gezilecek Yerler listelerinde yer alan bu harika yapıya mutlaka bir göz atın. Bizim tavsiyemiz ise buraya mutlaka bir de gece bakın. Işıklandırma bi’ harika olacaktır.

Markthall Rotterdam
Markthall Rotterdam

9. Hotel New York

Hotel New York’u anlatırken sizlere neden Rotterdam’ın birbirinden güzel, zarif ve modern yapıları barındıran bir kent olduğundan bahsedelim biraz. İkinci dünya savaşı sırasında Rotterdam, Naziler tarafından bombardımana tutuluyor ve bunun sonucunda tüm şehir yerle bir oluyor. Adeta tamamen yıkılan şehir, yaşanan bunca acıya rağmen, bugün, rengarenk ve modern yapılarıyla Avrupa’nın en büyük liman kentlerinden biri haline geliyor. İşte bu noktada söylemek gerekir ki, Hotel New York, şehrin yeni siluetinde bir istisna. Onu özel yapan da zaten bu. Nazi bombardımanında ayakta kalan birkaç binadan biri burası. Peki New York ne alaka diyor olabilirsiniz? Hemen onu da özetleyelim. Büyük Yaşlı Hanımefendi olarak da anılan bina ilk olarak Amerika-Hollanda hattının merkez ofisi olarak kullanılıyor. Eski limanın bulunduğu bu bölgeden insanlar Amerika’ya seyahat etmek için gemiler biniyor ve yeni hayatlara yelken açıyor. 1993 yılına gelindiğinde ise sapasağlam ayakta duran mekan otel olarak hizmet vermeye başlıyor. Şuan gittiğinizde içinde kafeler, restoran, kitapçı ve hediyelik eşyacı bulabileceğiniz bu mekan hala otel olarak hizmet vermekte. Rotterdam’a yolunuz düşerse burayı da görmenizi ve önündeki çimlere oturup tatlı fotoğraflar çektirmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Hotel New York Rotterdam
Hotel New York Rotterdam

10. Oude Haven | Eski Liman

Rotterdam’a gidince keşfettiğimiz bir diğer yer de burası. Kübik evlerden nehrin aktığı noktaya doğru merdivenlerden indiğinizde eski liman bölgesine gelmiş oluyorsunuz. Bölgede birçok restoran ve pub mevcut. Geceleri hareketli. Gündüzleri ise huzurlu. Burayı bizce özel yapan özellik ise çektiğimiz fotoğrafta yeterince yansıtamamış olsak da son derece renkli manzaralara sahip olması. Kısacası kübik evlere gelirseniz, mutlaka buralarda da dolaşmanızı öneririz.

Rotterdam Eski Liman
Rotterdam Eski Liman

10 maddeden oluşan listemiz böyle. Ancak Rotterdam Gezilecek Yerler Listesi henüz bitmedi. Lafı fazla uzatmadan içinde harika parklar, müzeler ve tarihi alanlar bulunan 10 gezi noktası daha söyleyelim:

1. SS Rotterdam

Yukarıda anlattığımız Hotel New York tarihinin bir parçası SS Rotterdam. Amerika-Hollanda hattının en büyük gemisi. 10 katlı ve tamı tamına 222 metre olan bu yapıyı 16€’ya gezebilir, otel olarak hizmet veren bölümünde konaklama yapabilirsiniz.

2. Rotterdam Zoo (Diergaarde Blijdorp)

Neredeyse aklınıza gelebilecek her türlü hayvanı seyredebileceğiniz bu hayvanat bahçesi Avrupa’nın en güzel hayvanat bahçeleri arasında gösteriliyor. Biletleri (23€) erken ve internetten satın aldığınızda küçük bir indirim yakalayabilirsiniz. Buradan fiyatları kontrol edebilir; hayvan dostlarımızın tam listesine ulaşabilirsiniz.

3. Boijmans Van Beuningen Müzesi

Çok ünlü ressamların (Van Gogh, Salvador Dali, Rembrandt, Rene Magritte) eserlerinin sergilendiği müze Rotterdam gezi rehberlerinin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Giriş ücreti öğrenciler için 8.75€, yetişkinler için ise 17,50€.

4. Rotterdam Denizcilik Müzesi (Maritime Museum)

Giriş ücreti 12.50€ olan bu harika müze hem denizcilik hakkında bir çok bilgi edinmenizi sağlıyor hem de yapımı çok eskilere dayanan bazı gemileri gezmenize olanak tanıyor. Daha fazla bilgi ve fiyatlar için buraya bakabilirsiniz. 

5. Grote of Sint Laurenskerk

Nazi bombardımanından kurtulan bir diğer eser olan bu kilise, ortaçağ döneminden günümüze kadar geldiği için kesinlikle görülmeye değer.

6. Miniworld Rotterdam

Minicik oyuncaklar, güzel maketlerle Hollandalıların yaşam tarzlarını, kültürlerini ve Hollanda mimarisini anlatan bu güzel yer özellikle çocuklu gezginler için harika. Ancak böyle dediğimize bakmayın, 80 yaşında da olsanız harika bilgiler edinebileceğiniz mükemmel bir yer burası. Daha fazla merak edenler buraya tıklayabilirler.

7. Wereldmuseum

Odak noktasına insanı koyan bu müze; Afrika’dan Uzakdoğu’ya, Avustralya’dan Amerika’ya insanlığın yas, kutlama, süsleme, dua gibi evrensel temaları hakkında hikayeler anlatıyor. Giriş ücretine buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

8. Kunsthal Rotterdam

Sergi ve çeşitli etkinliklerin düzenlendiği Kunsthal 1992’den beri faaliyette. Şehri ziyaret edeceklerin buradan programlara göz atmasını öneririz.

9. Hartelpark

Gezerken karanlıkta kafanızın üstünden yarasalar uçarken, sabahları ağaçkakanlar görmeye, bizonları beslemeye, kirpilerin arasında yürümeye ne dersiniz? O zaman Hartelpark tam size göre. Metrodan Spijkenisse durağında inip oradan geçen 103 numaralı otobüsle Halfweg 2 durağına kadar gittiğinizde ulaşırsınız bu harika parka.

10. Plaswijckpark

Bu harika oyun parkı çocuklu aileler için müthiş bir yer. Havuzdan, su kaydırağına özellikle yazın tercih edebileceğiniz bu parkın giriş ücretleri ve daha detaylı bilgisi için sizi böyle alalım.

Rotterdam Gezilecek Yerler Listesi burada bitiyor. Gitmediğimiz yerleri bolca araştırarak, gittiklerimizi duygularımıza katarak anlatmaya çalıştığımız bu Rotterdam Gezi Rehberine eklememizi istediğiniz şeyler olursa dinlemekten mutluluk duyarız.

Rotterdam’a Nasıl Gidilir?

Eğer İnterrail yapıyorsanız ve Kuzey Batı Avrupa’dan doğuya doğru ilerleyecekseniz Brüksel’den her saat kalkan trenlerle buraya gelmeniz çok kolay. Tren-otobüs karışık kullanarak gittiğiniz bir rota varsa 34€’ya trenle, 11€’ya otobüsle (eurolines veya flixbus kullanarak) Brüksel’den Rotterdam’a geçebilirsiniz. Otobüsler gayet konforlu. O yüzden interrail biletiniz yoksa trene boşuna para vermenizi kesinlikle önermeyiz. Gezinize Rotterdam’ın doğusunda kalan Amsterdam tarafından başladıysanız otobüsle sadece 6€’ya, trenle 15€’ya Rotterdam’a gelebilirsiniz. Amsterdam’da kalıyorsanız, aynı gün de geri dönebilirsiniz. Ancak yazdığımız bu kapsamlı Rotterdam Gezi Rehberine rağmen Hollanda’da az bir zamanınız varsa Rotterdam’dan çok daha güzel gezilecek yerler olduğunu belirtmek isteriz. Örneğin Edam ve Volendam – Edam – Marken rehberimize göz atabilirsiniz.

Türkiye’den geleceklerin The Hague kentinde bulunan ve Rotterdam’a en yakın olan havalimanından gelme şansı var. Ancak uçak bileti fiyatları bir hayli pahalı. O yüzden Schiphol Havalimanında inip, trenle kısacık bir yolculuk yaparak rahatça Rotterdam’a ulaşmanız, daha ekonomik gezi yapmanızı sağlayacaktır.Rotterdam Konaklama Önerileri

Eğer ucuza seyahat eden bir gezginseniz önereceğimiz yerler kesinlikle şehir merkezinde yer alan King Kong Hostel ve Sparks Hostel olacak. Bu hostellerde 20-30€ arası bir gecelik ücret ödeyerek kalabilirsiniz.

Tren garının çok yakınında bulunan Hotel Rotterdam 2 kişi için gecelik 50-100€ arası bütçeye sahip, tren garının çok yakınında bulunan harika bir otel. Odaları geniş, konforlu ve lüks olan otelde, Avrupa’nın çoğu noktasında ödediğiniz ücretlerden çok daha düşük bir fiyata  kalmanız mümkün. Genelde iş seyahati yapanların tercih ettiği bir otel olan Hotel Rotterdam, çok da nezih. Bizzat deneyimlediğim bu oteli de kesinlikle öneririm. 35€ gibi bir fiyata oda bulmak isterseniz, kesinlikle çok önceden rezervasyon yapmanız gerek.
Eğer bütçeniz iki kişi için 100€’nun üstündeyse Rotterdam Gezilecek Yerler Listesinde bahsettiğimiz SS Rotterdam ve Hotel New York tam size göre. İkisi de nehrin kenarında olan bu iki tarihi otelde fantastik bir konaklama deneyimi yaşayabilirsiniz.
Rotterdam Gezi Rehberi ve Rotterdam Gezilecek Yerler Listesi burada bitti. Sorularınızı büyük bir özenle cevaplamaya hazırız! Umarım bir gün Rotterdam da yolunuzun üstü olur. Görüşmek üzere!

Yazan:

yolumuzunustu

Yazmak için değil; daha güzelini yaşatmak için yazıyoruz!