Mavi Koy

Mavi Koy Nerede?

Mavi Koy
Gökçeada Mavi Koy

Gökçeada’nın gizli cenneti, Türkiye’nin ilk su altı milli parkı sınırları içerisindeki güzelliği Mavi Koy nerede, oraya nasıl gidilir, neden oraya gidelim sorularına iştahınızı kabartacak cevaplar vereceğiz. Eğer yolunuzun üstü İmroz olmuşsa ve bir parça da olsa keşfetmeyi seviyor ve kendinize harika maceralar arıyorsanız Gökçeada Mavi Koy tam size göre bir destinasyon. Üstelik ulaşım zor olduğu için çok da bakir bir rota! Gelin Mavi Koy’un muhteşem doğasıyla başlayalım anlatmaya.

1. Gökçeada Mavi Koy
2. Mavi Koy Nerede?
3. Mavi Koya Nasıl Gidilir?
4. Yıldız Koyu Dalış Okulu

1. Gökçeada Mavi Koy

İçinde yüzlerce çeşit rengarenk balığın yüzdüğü bir akvaryum düşünün. Akvaryuma bakıyorsunuz ve büyüklüğüne inanamıyorsunuz. Kafanızı çevirdiğiniz her yerde deniz canlıları var. Burası o kadar kocaman ki içine rahatlıkla girebilirsiniz. Ve evet, burası gerçek. Hem de doğal bir akvaryum. Yani organik! Bir muhteşemlik abidesi!!! Burası Gökçeada Mavi Koy; yüzlerce balık çeşidini bir arada görebileceğiniz, bakir, minik ve hala gizli sayılabilecek sıradışı bir koy.

Orada Sizi Bekleyenler:

Ahtapotlar, yengeçler, egzotik türler hep bir arada. Kıyıda minikler, biraz derinlerde büyükler. Maviliğin içinde kırmızı mercanlar. Belki deniz tavşanları, belki de çirkin ama karizmatik mürenler. E, hâl böyle olunca Mavi Koy Türkiye’nin İlk Su Altı Milli Parkı ilan edilen yerlerinden biri olarak adını gezginlerin kulağına yazdırmış. Ancak, hala herkes bilmiyor burayı. Bilse de gelemiyor, çünkü bölgeye araba sokulamıyor. Yani ulaşım biraz çetrefilli. Ama o konuya geçmeden önce bir parça daha koydan bahsetmek isteriz.

Gökçeada Mavi Koy dev kayalıkların arasında, koca koca dağların yamacında gerçekten de mini minicik bir koy. Koyun plajı tamamen taşlık. Etrafı dediğimiz gibi dağlık. Her iki yanda da dev kayalıklar bulunuyor. Ancak deniz burada çok güzel. Tam keyif yapmalık. Mavinin en tatlı tonları hakim. Gelirken yanınıza deniz ayakkabısı almanız lazım ki ayağınız ciddi manada zarar görmesin. Peki bu güzel mavi koy nerede?

2. Mavi Koy Nerede

Gökçeada Mavi Koy
Mavi Koy

Mavi Koy, Gökçeada’nın kuzey kıyılarında yer alıyor. Koya en yakın yerleşim alanları Bademli Köyü ile Kaleköy’de bulunuyor. Koya en yakın ve turist – gezgin, herkesin bildiği denize girilebilir yer ise Yıldız Koyu. Mavi Koy’a gitmek için mutlaka önce buraya gelmeniz gerekiyor. Mavi Koy nerede sorusuna tam bir cevap isterseniz de Yıldız Koyu ile Gökçeada feribotlarının kalktığı Kuzu Limanı arasında, dağların içerisinde, Yıldız’a daha yakın bir noktada diyebiliriz. Koy, Bademli Köyü sınırları içerisinde yer alıyor. Yani, resmi olarak Bademli’ye bağlı. Konumuna buradan bakabilirsiniz: Mavi Koy

Farklı alternatifler mi denemek istersiniz?

Mavi Koy’un asfalt bir yolu yok. Haliyle Gökçeada içerisinde gezen özel halk otobüsleri ile koya ulaşım sağlamanız mümkün değil. Bunu okuyup, ben maceraya gelemem başka koylara, diğer ada plajlarına gideyim derseniz Gökçeada Ulaşım Rehberi (renkli yere tıklayabilirsiniz) yazımızda ada içerisinde özel halk otobüsü ile gidebileceğiniz tüm koy, plaj ve Rum Köylerini bulabilirsiniz. Yok ben maceracıyım, diğer plajlara otobüsle ulaşım sağlarım sağlamasına da bu Mavi Koya nasıl giderim diye sorarsanız da gelin onu da ipuçları ile açıklayalım:

3. Mavi Koya Nasıl Gidilir

Mavi Koya nasıl gidilir
Mavi Koy Nerede?

Bu yazıyı yazdık çünkü çoğu gezi blogu gitmediği halde sırf fazladan 2 lira kazanmak için (evet gerçekten daha fazla değil), afaki rakamlar vererek koya 10 dakikada yürüyerek gidilebileceğini anlatmışlar. Daha doğrusu, anlatmadan ziyade hayal etmişler; varsayımda bulunmuşlar. Biz de sözüm ona bu seyahat etmeden gezi yazısı yazan seyahat bloglarını okuyup tıngır mıngır sallana sallana koya gitmeye çalıştık ve yolda ciddi derecede zorlandık.

Mavi Koya Giderken Bunlara Dikkat:

İşte bu yüzden Mavi Koy nerede tam olarak anlaşılmalı ve yolda sizi neler bekliyor en ince ayrıntısına kadar bilinmeli diye düşündük.
Şimdi, ilk önce uyarılarımızı yapalım: Koya gitmeye karar verirseniz yanınıza mutlaka su almalısınız. Koya giden yolda ve koyda muhtemelen sizden başka kimse olmayacak. Koyda kalacağınız zamana göre muz, elma, kraker gibi biraz gıdayı da size yük olmayacak şekilde sırt çantanıza koymanızda fayda var.

Biz koya plaj terliğiyle yürüyerek gitme gafletinde bulunduk ve ayaklarımız dikenlere basa basa delik deşik oldu. Mümkünse trekking değilse en azından bir spor ayakkabı yanınızda olsa ciddi manada rahat edersiniz.

Nereden Gidilir?

Mavi Koya gitmek için ilk olarak Yıldız Koyuna gelmelisiniz. Yıldız Koyuna yakın bir noktaya özel halk otobüsleri ile gelip, oradan koya kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz. Daha sonra Yıldız Koyu’nun, siz denize bakarken sağ tarafında kalan noktasına doğru yürümelisiniz.

Yürüdüğünüz noktada taşların arasında dar patikalar olduğunu göreceksiniz. Koyun sağ kenarından, bu patikaları geçip devam ettikten sonra geniş bir toprak yol sizi bekliyor. İşte bu yol sizi Gökçeada Mavi Koy ile buluşturacak yol.

Yolu dümdüz devam ediyorsunuz. Yürüme temponuza göre yaklaşık 20-30 dakikada Mavi Koy’a varacaksınız. Yolda sizi yeşil maki örtüsü ve adanın her yerinde görebileceğiniz İmroz keçileri bekliyor olacak. Bir de tepenizde akbaba misali karga ve martılar dolanacak.

Bunları Unutmayın:

Bir süre yokuş tırmanacak ve küçük bir dağa çıkacaksınız. Toprak yol dev bir hilal çizerken yamaca inen minicik patika yollar göreceksiniz. Bu yolları biz kullandık, ama çok büyük sorunlar yaşadık. Size kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Yolun bittiği ya da dikenlerden geçilemediği sıkıntılı noktalar var. Deniz şortu ve parmak arası terlikle gerçekten büyük saçmalıktı bizimkisi!

Mavi Koya nasıl gidilir
Mavi Koy Nerede

Her neyse geniş toprak yol koya gelirken bir uçurum dibinde bitiyor. Mutlaka kendinize çok güvenli bir patika bulmalısınız. Yamaçlar son derece dik olduğu için gözünüz kesmeyen bir yerden koya inmeye kattiyen kalkmayın. Gerekirse yolu iyice uzatın, ancak riske girip tehlikeli bir işe kalkışmayın.

Eğer ayağınız kayar ve bir felaket yaşarsanız değil ilkyardım, cenazenizi bile o gün farketmeyebilirler. Hazır konu buraya gelmişken yolda telefonun da pek çekmediğini daha doğrusu Yunan Operatörlere bağlandığını söyleyelim.

Fotoğraflar Oradan!

Tüm seyahat blogu fotoğraflarımızda olduğu gibi burada kullandığımız fotoğraflar da bize ait. O yüzden Mavi Koya giderken sizi bekleyen yollar ve gitmeye karar verirseniz karşınıza çıkacak doğa tam olarak bu! Ama bir saniye, en güzelini sona sakladık. Mavi Koy Nerede yazımızı bitirmeden önce gelin bir de koya en keyifli ve en rahat şekilde nasıl ulaşabileceğinize bakalım!

4. Gökçeada Dalış Merkezi

Gökçeada Dalış Merkezi sizi tekneyle alıyor ve Mavi Koya deniz yolu ile keyifli bir dalış yapmak için götürüyor. Mavi Koya en kolay ve güvenli şekilde ulaşabileceğiniz bu yolculuk için Kaleköy ya da Yıldız Koyu’ndan dalış merkezinin teknelerine binmeniz gerekiyor. Tabii ki bunun için de rezervasyon yaptırmanız ve saat ile tarih ayarlaması gerçekleştirmeniz şart. Gökçeada Dalış Merkezi’ne aşağıda verdiğimiz numaradan ulaşabilirsiniz.
Tel: 0545 501 17 46

Sizi Neler Bekliyor?

Mavi Koy’da dalış yapmayı tercih ederseniz, derinliğin 14 metreye kadar indiğini, su altı milli parkı olan bölgenin onlarca balığını elinize verilen deniz kestaneleri ile besleyebileceğinizi ve harika fotoğraf çekilebileceğinizi önceden hatırlatalım.

Mavi Koy Nerede yazısını bitirmeden önce son olarak not düşmekte fayda var ki, burası koruma altında olduğu için burada her türlü avcılık faaliyeti yapmak yasak. Duyarlı arkadaşların özellikle zıpkınla dalış yapmaması hem gerekli birimlerce hem de tarafımızca rica olunur. Yolunuzun altı güzelliklerle dolsun. Ada ile ilgili sorularınızı yorumlar kısmına yazmayı aman unutmayın. Selamlar!

Yazan:

yolumuzunustu

Yazmak için değil; daha güzelini yaşatmak için yazıyoruz!