İşeyen Çocuk Heykeli

Garderobe Manneken Pis

Manneken Pis’in Gardırobu hem başkent Brüksel’in hem de tüm ülkenin sembolü ve medarı iftihar-ı. İşeyen bir çocuk nasıl böyle ünlü olabilir; neden bu kadar çok sevilir merak ediyorsanız öncelikle sizi Manneken Pis Efsanelerini anlattığımız yazımızda mutlaka konuk etmek isteriz: Manneken Pis

İşeyen Çocuk Heykeli
Manneken Pis’in Gardırobu

Manneken Pis’in Kıyafetleri

Belçika’nın işeyen çocuk heykelinin gardırobu yazısı, işeyen çocuk efsanesinden ziyade, bu çocuğun kıyafetleriyle alakalı. Onunla ilgili efsaneyi merak ediyorsanız Manneken Pis’in Hikayesi yazımızı keyifle okuyabilirsiniz.
Evet evet! Manneken’in kıyafetleri var.
Yılın her dönemi ayrı bir renk kıyafetle giydiriliyor Belçikalıların gurur kaynağı. Hâl böyle olunca krallardan başbakanlara, sivil toplum kuruluşlarından sıradan insanlara, yıllar yılı onlarca kıyafet hediye edildi Manneken Pis’e.
Eh, bu kadar hediyenin de saklanması, hatta sergilenmesi gerekiyordu. İşte bu yüzden, Manneken Pis’in Gardırobu tüm ziyaretçilerin huzuruna açıldı.

İşeyen Çocuğun Giysi Dolabında Neler Var?

Peki İşeyen Çocuk neler giyiyor? Manneken’in gardırobunda sizi neler bekliyor?
Açıkçası sizi bekleyen küçük ama modern bir sergi salonu ve rengarenk kostümleriyle binlerce işeyen çocuk heykeli.

İçeri girdiğinizde sizi danışma masası karşılıyor ve aşağıda yazacağımız müze bileti fiyatını ödeyerek girişinizi yapıyorsunuz. Dilerseniz birkaç dilde birden Manneken Pis ile ilgili bilgilerin yer aldığı ücretsiz broşürleri de buradan temin edebilirsiniz.
Daha sonra vitrinlere konan kostümlü işeyen çocuk heykelleri ile karşılaşıyorsunuz. Her heykelin altında giysinin hangi yöreğe ait olduğu yazıyor. Eğer dikkatli bakarsanız bir Türk derneği tarafından hediye edilen kostümü de rahatlıkla görebilirsiniz.

Teknolojik Bir Manneken Pis Müzesi

İşin güzel kısmı ise müzenin tam ortasında duran elektronik ekran. Burada yer alan dünya haritasından bir ülke seçip Manneken’e o ülke tarafından hediye edilen tüm kostümleri görebilir ve o kostümlerin hikayelerini, o kültürdeki yerini ve önemini zevkle okuyabilirsiniz.

Küçük Julien
İşeyen Çocuk Heykeli

Eh işte, genel hatlarıyla olay bundan ibaret. Bir de bol bol fotoğraf çektirebilir ve eğlenebilirsiniz. Peki buraya para ödemeye değer mi ya da buraya ücretsiz girmek mümkün mü?
Şimdi gelin önce ziyaret için kişisel fikrimizi söyleyip, sonra da Belçika Manneken Pis Müzesine (Gardırobuna) ücretsiz nasıl girebileceğinizi anlatalım.

Manneken Pis Müzesine Gitmeye Değer mi?

Müzede yer alan elektronik cihazdan birkaç ilginç hikaye de okuyacağınızı varsayarsak burada geçirebileceğiniz maksimum dakika 15 olur. O yüzden, bu kısa ziyaret için fazla para harcamak istemeyebilirsiniz.
Ancak müze, orjinal Manneken Pis heykeline çok yakın olduğu için gelmişken buraya da göz atayım diyebilirsiniz.
İşeyen Çocuk Müzesi sıkıcı denemez ama uzun uzun gezilecek bir yer değil. Dolayısıyla gelin şimdi buraya nasıl bedava girebileceğinizi açıklayalım.

Manneken Pis’in Gardırobu Müze Ücreti

Öncelikle 18 yaşından küçükseniz şanslısınız. Belçika’daki çoğu müze gibi bu müze de sizin için ücretsiz. Ama değilseniz üzülmeyin, anlatacaklarımızı okumaya devam edin!
Bu müzenin fiyatı sadece 4€! Ama eğer buraya, herhangi bir ayın ilk pazar günü gelirseniz tamamen bedava. Ayrıca, Belçika genelindeki çoğu müze, her ayın ilk pazar günü bedava! O yüzden Brüksel seyahatinizi herhangi bir ayın ilk haftasonuna denk getirmeye çalışın. Ama yapamayacaksanız da üzülmeyin. Sizin için 1 alternatifimiz daha var: Kombine bilet!

Brüksel Müzeleri İçin Kombine Bilet

Manneken Pis Kıyafet Müzesi (Gardorobe Manneken Pis) + Brüksel Şehir Müzesi (Brussesls City Museum) + Maison du Roi müzelerinin toplam ücreti kombine müze biletiyle sadece 8 €. Yani bir müze bedavaya geliyor gibi bir şey. Dahası, diğer 2 müze Manneken’in Gardırobu gibi küçük de değil. Biz ikisine de gittik.
Bu müzelerden kısaca bahsetmek gekerise, Maison du Roi, Brüksel’in meşhur meydanı Grand Place’de bulunuyor. Müzede Belçika tarihi, Brüksel tarihi, birbirinden güzel sanat eserleri ve Manneken Pis ile ilgili bir dolu bilgi yer alıyor. Bu müzenin en güzel yanı, en üst kattaki dar pencerelerden meydanı kuş bakışı izleyebilmek.
Brüksel Şehir Müzesine gelirsek; orası gerçekten müzeciliğin kitabının yazıldığı modern bir yer. İçeride, diğer ziyaretçilerle rekabet ederek AB hakkında sorular cevaplayabileceğiniz bir bilgi yarışı makinesinden tutun da çocuğunuza yeni bir şehir inşa ettirebileceğiniz bir odaya kadar baya ilginç şeyler mevcut. Dolayısıyla, eğer zamanınız varsa bu kombine bilet alınmaya değer!

Manneken Pis’in Gardırobu Nerede?

İşeyen Çocuk Heykeli Müzesi Rue du Chene caddesinin üzerinde yer alıyor. Yani, Manneken Pis Heykelini yokuş yukarı kesen caddenin hemen sağ tarafında konumlanmış durumda.
Heykelden müzeye yürümek 1 dakika sürüyor.
Google Maps konumu için buraya tıklayabilirsiniz: Manneken Pis’in Gardırobu Konum

Bu yazıyı okuduğunuza göre yakında bir Brüksel seyahatiniz olabileceğini düşündük. Dolayısıyla sizin için Brüksel’in ucuz havalimanı Charleroi’dan Brüksel’e nasıl gidilir tüm alternatifleriyle yazdık. Koyu siyah yazının üstüne tıklayarak okuyabilirsiniz.

Yolunuzun üstü Brüksel, nice güzelliklerle dolsun. Selamlar!

Yazan:

yolumuzunustu

Yazmak için değil; daha güzelini yaşatmak için yazıyoruz!