Köln Gezi Rehberi

Köln’de Ne Yapılır

Köln Şehrinde Yapılacak Şeyler
Köln’de Ne Yapılır?

Almanya’nın en eski ve en gelişmiş şehirlerinden biri olan Köln gerek mimarisi, gerek kendine has yiyecek ve içecekleri gerekse de eğlenceli aktiviteler yapma imkanları ile Köln’de ne yapılır sorusuna onlarca nefis cevap sunuyor. 2000 yılı aşkın bir tarihe sahip bu Roma-Germen İmparatorluğu’nun mücevheri gezginler için en az 24 saat gezilebilecek harika bir destinasyon.

Biz de karış karış gezdiğimiz Almanya’nın en büyük dördüncü şehri Köln’de; tarih, kültür ve neşe kokan sokaklarda yapabileceğiniz 24 aktivite sıraladık sizlere. Bir tane de bonus ekledik ve 25 maddelik dev bir Köln Yapılacak Şeyler Listesi oluşturduk şehir için. Seçin, beğenin, gezin!

Köln Haritası

Köln’de yapılacak şeyler listemizdeki maddeleri tek tek haritaya işaretledik. Böylece sevdiğiniz aktivitelerin yerini bulmak için haritayı telefonunuzda açıp rahatça kullanabilirsiniz.

Ancak, bu sorusunun cevabını vermeden önce Bilet Bayi Blog Sayfasının en ince detaylarına kadar yazdığı Köln’de Gezilecek Yerler listesine de mutkala bakmanızı öneriyoruz. Böylece kendinize harika bir Köln Gezi Rehberi oluşturabilir ve Köln’ü tam bir lokal gibi keşfedebilirsiniz. İşte size tıklamanız için harika bir link: Köln’de Gezilecek Yerler Listesi

1. Yapımına 9.yy’da başlanan Köln Katedrali’ni ziyaret edin

Köln Gezilecek Yerler
Köln Katedrali

Köln Katedrali, ihtişamı ile Avrupa’ya nam salmış en görkemli katedrallerden birisidir. Bu haliyle de Köln’de gezilecek yerler neresidir diye sorulduğunda yerli yabancı tüm listelerde ilk sırada Katedral yer alır. Bu eski ve heybetli dini yapı, kentin en yüksek 2. kulelerine sahiptir. Bu kulelere çıkmak için tam 509 merdiveni tırmanmanız gerekir. Bunu yaptığınızda ise nefes kesen bir manzara sizi karşılar. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan tarihi katedral, Almanya’da en çok ziyaret edilen simge yapı olma unvanına da sahiptir. 

Katedralin İçinde Sizi Bekleyenler

Katedralin manzarası kadar içi de çok etkileyicidir. 1500’lü yıllardan kalma desenli pencereler, 10.yy’dan kalma çarmıh motifi ve 3 kraldan kalma kabartmalarla süslenmiş lahit gezginler için Katedral ziyaretinin sebeplerini oluşturmaktadır. Özellikle, Hz. İsa’nın yaşamını, peygamberleri ve havarileri anlatan lahit burası için en önemli eserdir. Tam da Köln Tren Garına 5 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Köln Katedrali şehirde ilk olarak gezebileceğiniz yerdir.

– Bu güzel gezinin size herhangi bir maliyeti yok!

2. Ren Nehrinde tekne keyfi yapın

Köln'de Yapılması Gerekenler
Köln’de Ne Yapılır?

Daha önce en az bir Avrupa şehrine gittiyseniz fark etmişsinizdir. Şehrin tam ortasından bir nehir akar. İşte klasikleşen bu fenomen, Köln için de geçerli. Üstelik de güzeller güzeli Ren Nehri ile bölünmüş bir şehir Köln. Hazır buralara kadar gelmişken gün boyu devam eden bir tekne turuna katılıp şehri akıntının içerisinden bambaşka bir perspektifle izleyebilirsiniz.

Tavsiyemiz:

Size önerimiz bu turu gece, bir mehtap turu olarak yapmanız olacaktır. Şehrin ışıkları ve gökyüzünün güzelliği Ren’de yapacağınız tekne turuna bambaşka bir güzellik katacak, Köln’de ne yapılır sorusuna romantik bir cevap olacak!
– Bu turun size maliyeti 8-16€ arasında.

3. Aşkınızı Köln’ün en meşhur köprüsüne kitleyin

Köln Yapılacak Şeyler
Köln Şehrinde Yapılacak Şeyler

Hohenzollern Köprüsü sadece Köln’ün değil Avrupa’nın da en meşhur köprülerinden biridir. Son yıllarda tüm Avrupa’da köprülere asma kilit takma modası başlamıştır. Ancak asma kilitlerin ağırlığını kaldıramayan köprüler çökme ve yıkılma tehlikeleriyle karşı karşıya kaldığı için yerel yönetimler kilit asmayı ya yasaklamış ya da kilitleri düzenli olarak toplatarak köprüleri temizleme yoluna gitmiştir. Demir ağırlıklı inşa edilen Köln’deki Hohenzollern Köprüsü ise asma kilitlerin verdiği fazladan kiloları taşıyacak kadar dayanıklıdır.

Bir Rekor!

Sadece yaya ve tren trafiğine ev sahipliği yapan köprüye asılan yüz binlerce asma kilidin toplam yükü 2 tonun üzerindedir. Bu muhteşem ağrılığı köprü sapasağlam temelleri ile rahatlıkla taşımaktadır.

Ne Yapılır?

Ren Nehri’nin üzerinde yer alan köprüye güzel bir asma kilit alarak gidin. Dilerseniz kilidin üstüne aşkınızın baş harfini kazıyın ya da kalemle doldurun. Daha sonra köprüde boş bir nokta arayın. Ancak, yürüyerek 5 dakikada geçebileceğiniz bu köprüde boş bir nokta bulmanız da çok zor! O yüzden daha önce asılan kilitlerin asmasına siz de kendi kilidinizi takın. Daha sonra kilidi kitleyip, anahtarını nehre fırlatın. İşte tüm hikaye bu! İnanışa göre aşkınız sonsuz olacak ve Köln’e kitlenmiş sayılacak!
Köln şehrinde yapılacak şeyler arasında bulunan bu aktivitenin maliyeti sadece alacağınız asma kilitin fiyatı kadar. Köprüden yaya olarak geçmek ücretsiz.

4. Old City’deki renkli evlerin arasında kaybolun

Köln'de Gezilecek Yerler
Köln Gezilecek Yerler

Köln yapılacak şeyler listemizin en renkli üyesi Eski Şehir Meydanı. Renkli evlerin yan yana sıralandığı bu göz okşayıcı tarihi yer, yıllar yıllar öncesinde bir pazar alanıydı. Bu pazarda özellikle çeşit çeşit balık satılırdı. Ancak, şehrin büyük bir çoğunluğu gibi bu meydan da İkinci Dünya Savaşı esnasında yıkıldı. Yeniden canlandırılan bölge, bugün butik kafelerin, renk renk binaların ve arnavut kaldırımlı dar sokakların olduğu turistik bir cazibe merkezi haline geldi.

Tavsiyemiz:

Meydanda yer alan binaların keyfini çıkardıktan sonra, mutlaka ara sokaklara dalın. Birbirinden güzel kafeleri keşfedin. Arnavut kaldırımlı sokaklarda fotoğraf çekilin ve şehrin karşınıza çıkaracağı sürprizlere hazır olun! Ayrıca Köln’ün en güzel Instagram’lık noktalarını keşfetmek için haritalı olarak hazırladığımız Köln’de Fotoğraf Çekilecek Yerler yazımıza mutlaka bakın!

5. Avrupa’nın ucuz alışveriş başkentini talan edin

Köln Alışveriş Rehberi
Köln’de Alışveriş

Köln’de yapmadan dönmemeniz gereken en keyifli şeylerden biri de alışveriş. Şehir, bildiğimiz Avrupa kentlerinden alışverişe olan düşkünlüğüyle de ayrılıyor. Özellikle Kuzey ve Batı Avrupa’da çoğu dükkan akşam 7’de, en geç 8’de kapanırken ve 9’da sokakta in cin top oynarken bu güzel şehir gecenin geç saatlerine kadar canlı kalıyor. Mağaza ve dükkanlar Türkiye’deki gibi geç saatlerde kapanıyor. Üstüne üstlük yıllardır kıtayı domine eden güçlü Alman Ekonomisi çok uygun fiyatlara muhteşem ürünleri almanıza da imkan tanıyor. Hâl böyle olunca Köln’de ne yapılır sorusuna gümbür gümbür bir cevap daha verilmiş oluyor.

Tavsiyemiz:

Köln’de alışveriş yapabileceğiniz semt önerisi isterseniz size önerebileceğimiz en güzel yer Belçika Mahallesi! Özellikle bir vintage ve ikinci el tutkunu iseniz Belçika kentlerine ismini veren caddelerde birbirinden enfes butik mağazalar bulabilir, şık kıyafetler satın alabilirsiniz. Üstüne bir de başka hiçbir yerde bulamayacağınız aksesuarlar ve hatıra-hediyelik eşyalar eklenince bu mahallede kendinizi kaybedeceksiniz. 

6. Kolonya’nın bulunduğu yerde kolonyaya doyun

Köln’ün ingilizce yazılışının Cologne olduğunu söylesek bu sizin için bir anlam ifade eder miydi? Cologne yani kolonya! Bu şehir aslında Kolonya şehri! Bugün kullandığımız kolonyanın bulunduğu kent. E bu durumda Köln’e kadar gelmişken kolonyanın memleketinde farklı kolonyalar denemeden, hatta beğenirseniz bir iki tane memleketinize götürmeden dönmek olmaz. Ama durun; bizim size daha iyi bir teklifimiz de var!

Tavsiyemiz:

Esans konusunda  bir uzman olan Köln bünyesinde bir Koku Müzesi barındırıyor. Bu güzel müze, yaklaşık 1 saatlik bir tur eşliğinde birbirinden güzel kokuların nasıl yapıldığını, hangi malzemeler kullanıldığını ve nasıl taklit edildiğini gösteriyor. Köln’ün ismine yakışan bu Parfüm Müzesi size dünyanın çoğu yerinde bulamayacağınız bir deneyim yaşatacağı için Köln’de gezilecek yerler listenizde mutlaka olmalı.
– Bu turun maliyeti 5€.

7. Köln Müzelerinde bilgilenin

Köln'de Gezilecek Yerler
Köln Müzeleri

Tarihi ve kültürel zenginliklere sahip Köln, birbirinden güzel müzeleriyle turist ve gezginler için cezbediciliğini ikiye katlıyor. Köln müzeleri arasında en gezilesi olanların arasında Kolumba Müzesi, Angewandte Kunst Köln Müzesi, Wallraf-Richartz Müzesi, Schnütgen Müzesi, Imhoff-Schokoladen Müzesi ve Koku Müzesi öne çıkıyor. 

Angewandte Kunst Köln Müzesi:

Bu keyifli Köln Müzesi 100 binin üzerinde dekoratif sanat eserine ev sahipliği yapmaktadır. Koleksiyonunda silahlar, mücevherler, porselenler, kuklalar, halılar, değişik mobilyalar ve modern endüstriyel tasarım ürünleri bulunduran Angewandte Kunst Müzesi ziyaretçilerinin tarihi gelişimi görmeleri için kronolojik olarak düzenlenmiştir. Köln Gezi Rehberi niteliğinde hazırladığımız bu gezi yazısında, eğer antikaya, tarihe ve eşyalara ilginiz varsa kesinlikle ziyaret etmeniz gereken bir müze olarak Angewandte Kunst’u öneriyoruz.
Maliyet: 6€

Wallraf-Richartz Müzesi

Köln’de gezilecek yerler arasında bulunan ve sanat severleri cezbeden bir diğer müze Wallraf-Richartz Müzesi’dir. Müzenin temelleri 1824 yılında Franz Ferdinand Wallraf Köln’e gotik, barok, rönesans ve izlenimci sanatın nefis bir çeşitliliğini kazandırdığında atılmıştır. Müze içerisinde değişik sanatçıların nefis sanat akımlarını temsil eden harika eserleri ve bir de Sanat Mağazası bulunmaktadır.
Maliyet 9€.

Schnütgen Müzesi:

Schnütgen Müzesi Katolik Dünyasının en güçlü temsilcilerinden olan Köln şehrinde bu dini kültürü tanımak için turistlere değişik bir din turizmi gezisi vaat ediyor. Müzede zanaatkarlar tarafından işlenen değerli mücevherler, tahtadan ve taştan heykeller, dini motiflerle süslü sanat eserleri, resim sergileri, tekstil ürünleri ve el yazmaları yer alıyor.
Maliyet: 6€

Ludwig Müzesi

Sanatsever gezginler için bir diğer müze önerisi eşsiz sanat eseri koleksyonuyla Ludwig Müzesi. Gezerken sanata doymak isteyenleri bekleyen müzenin sergilerinde Picasso’nun eserleri de dahil olmak üzere şahane parçalar yer alıyor. Bu nedenle bir sanat tutkunuysanız Köln’de yapılması gerekenler listenize Ludwig’i de ekleyebilirsiniz.
Maliyet: 11€

Kolumba Müzesi:

Kolumba Müzesi, İkinci Dünya Savaşı esnasında yıkılan St. Kolumba Kilise’sinin kalıntıları üzerine inşa edilmiş bir müzedir. Geç Gotik Dönem eserlerinden olan müzede Hristiyanlığın dünya üzerine yayılışı ile ilgili bilgiler alabilirsiniz. Katolik olan Almanya’nın din anlayışı ve dünyada katolikliğin nasıl yayıldığı burada anlatılmaktadır. 
Maliyet: 5€

8. Kölsch içip seçiminizi yapın

Köln'de Ne Yapılır
Köln Yapılacak Şeyler

October Fest gibi bir festivale sahip Almanya, biraları ile dünya çapında bir üne sahip. Bu madde tabii ki yalnızca 18 yaşının üzerinde gönüllü olarak alkol içmek isteyenler için (O yüzden alkolün sağlığınız üzerinde ciddi zararlarının olduğunu hatırlatarak devam edelim). Alman Biralarının meşhurluğu bir yana Köln şehrine özel Köln Biraları ayrıca ünlü bu topraklarda.

Adab-ı:

Geleneksel Köln Biraları Kölsch olarak adlandırılıyor. Lokaller ve turistler tarafından tutulan en meşhur bira çeşitleri arasında Früh, Gaffel, Reissdorf ve Mühlen yer alıyor. Eğer genel olarak bira içen biriyseniz bu dört biradan hangisinin daha çok tavsiye edildiğini söylemiyoruz. Çünkü Köln’de usul bu. Siz bu biraları deneyip kendi favorinizin hangisi olduğunu buluyorsunuz ve bir sohbette size yerli-yabancı birisi Köln ile ilgili konuşurken özne belirtmeden peki ya favorin hangisi oldu diye sorarsa, bu soruyla birayı kasdettiğini bilmelisiniz. 
-Maliyet size bağlı olarak 2€ ve üstü!

9. Almanya’nın en liberal insanlarıyla tanışın

Köln'de Gezilecek Yerler
Köln’de Yapılacak Şeyler

Almanya’nın en liberal insanlarının Köln’de yaşadığını gösteren ciddi araştırmalar mevcut. Şehrin sokaklarını gezerken bunu zaten buram buram hissediyorsunuz. Bildiğiniz gibi Alman denince akla katı ve son derece disiplinli insanlar gelir. Ancak bu şehirde insanlar açık görüşlülüğün getirdiği ilginç bir havaya bürünmüşler. Sokaklarda bol bol pembe, mor ve yeşil kafalı insanı görebiliceğiniz gibi bırakın Almanya’yı, Avrupa’nın çoğunluğunda hakim olan erkenden mekanları kapatma huyu Almanya’da yok. Burası capcanlı bir şehir.

Nasıl Yapmalı?

E, bir gezgin ne yapar? Geldiği şehri yakından tanımak, kültürünü anlamak için o şehrin lokalleriyle sohbet eder. Eğer imkanınız varsa yol sorma bahanesiyle bu insanlarla iki lafın belini kırıp hayat görüşleri hakkında bilgi sahibi olabilir ve cebinize farklı bir kültürden kesitler koyarak yolunuzun üstünü Köln gibi güzelliklerle doldurmaya tekrardan koyulabilirsiniz.

10. Dillere destan şehir manzarasına karşı fotoğraf çekilin!

Köln Gezi Rehberi
Köln Gezilecek Yerler

Şehrin silueti sorulduğunda ilk sayılabilecek yerler Ren Nehri, Köln Katedrali ve Köln Köprüsü’dür. Bu ünlü siluet Köln’de fotoğraf çekilmek için en güzel görüntüleri verir. Köln’ü böylesine müthiş bir açıyla görebilmek için gidebileceğiniz en özel yer KölnTriangle adındaki gökdelendir.

Seçenekler:

Akşam 11’e kadar açık olan gökdelende ister güneşi batırın, ister gün ışığından yararlanarak harika kareler alın, ama Köln’ü izlemeye mutlaka doyun. Üstelik bu güzel manzaraya sahip olmak için kişi başı sadece 3€ vermeniz gerekiyor. Yine de kur farkından dolayı bu ücreti pahalı buluyorsanız bizim gibi köprüyü geçip fotoğrafta gördüğünüz harika manzaraya da sahip olabilirsiniz. 
– Maliyet 3€ ya da yok!

11. Botanik Park’ta yeşille buluşun

Siz de bir yeşil tutkunu musunuz? Köln’de ne yapılır sorusuna sizi yeşille buluşturacak bir yanıt verelim o zaman! Muhteşem bir peyzaja sahip Köln Botanik Parkı ruhunuzu dinlendirecek bir aktivite seçeneği. Özellikle Köln’ü gezmek için 1’den fazla gün ayırdıysanız bu güzel parkı ücretsiz bir şekilde gezerek iç huzurunuzu güçlendirebilirsiniz.
– Maliyet yok!

12. Dünya’nın dört bi’ yanından turist çeken Noel Pazarlarının keyfini çıkarın

Avrupa’nın dört bir köşesinde yılbaşına bir-iki ay kala Noel Pazarları kurulur. Bu durum o kadar yaygındır ki, en küçük kasabalardan dev şehirlere her kentin mutlaka en az bir Noel Pazarı vardır. Bu Noel Pazarları kendi aralarında yarışır. Pazarlarda sıcak çikolata, sıcak şarap, çeşitli yiyecekler, Noel Kurabiyeleri, hediyelik eşyalar, giysiler, Noel’i anımsatan ürünler ve elbette eğlenmeniz için birçok stant bulunur. İşte bu stantlarıyla, süslemeleriyle ve farklı ortamıyla çoğu gezi otoritesi tarafından en iyi Noel Pazarlarına ev sahipliği yapan şehir genellikle Köln seçilmektedir.

Ne zaman?

Köln’ün Noel Pazarları o kadar meşhurdur ki her sene Kasım ayından itibaren kurulmaya başlayan bu pazarlara Londra, Paris, Berlin gibi dünya başkentlerinden özel turlarla ziyaretçiler akın etmektedir. O yüzden Köln gezinizi Noel’e yakın bir döneme denk getirerek Köln’de en az 3 muhteşem Noel Pazarı gezebilir, yani Köln Gezilecek Yerler listenize efsane alternatifler ekleyebilirsiniz!
-Maliyet ne alacağınıza bağlı!

13. Ucuz ve Muhteşem Alman Çikolataları alın

Köln Şehrinde Yapılacak Şeyler
Köln Yapılacak Şeyler

Bir çikolata düşkünüyseniz sıkı durun! Almanya tam size göre bir ülke; Köln tam size göre bir şehir. Hemen 3-5 saat uzaklığında yer alan Fransa, Belçika, Hollanda ve Luxembourg’a nazaran Köln’de çikolatalar çok ama çok daha ucuz. Köln’e gelmişken birbirinden meşhur Alman çikolatalarının yanında İsviçre ve Belçika’ya özgü lezzetleri de bavulunuza doldurmak isteyebilirsiniz. Bu çikolata cenneti ülkede 1€’ya koca boy bir Milka 2€’ya AfterEight gibi markalara sahip olabilirsiniz.

Tavsiyemiz:

Çikolata konusunda çok tutkulu biriyseniz Köln’de bir Çikolata Müzesi olduğunu bildirmekten de mutluluk duyarız. Imhoff-Schokoladen Müzesi, ünlü çikolata markası Lidt teşvikleriyle gezginleri ağırlayan ve kakaoya dair her şeyi bulabileceğiniz, buram buram çikolata kokan bir bina. Bir bilet alarak gezebileceğiniz bu büyülü ortamda çikolatanın yapılış aşamalarını izleyebilir, bazı lezzetli çikolataları afiyetle tadabilirsiniz.
Maliyet: 13,5€.

14. Sokaktaki sanatı keşfedin

Köln Gezi Rehberi
Köln Gezilecek Yerler

Köln Gezilecek Yerler arasında sokak aralarında ya da meydanlarda karşınıza çıkan birbirinden güzel sanat eserleri de yer alıyor. Böylesine sanat müzeleri ile dolu bir şehrin sokaklarında elbette ki ücretsiz olarak görebileceğiniz güzellikler de mevcut. Yukarıdaki fotoğrafı eski şehrin sokaklarında gezerken çektik! Dolayısıyla size tavsiyemiz hem renkli binalar, hem güzel heykeller hem de nice sürprizler için şehrin eski kısmında güzel bir kaybolun!

15. Kaplıcalarda şaşkına dönün

Malesef kaplıcalarda huzur bulun değil kaplıcalarda şaşkına dönün diyoruz. Sebebine gelmeden önce belirtmek isteriz ki Köln Kaplıca Turizminin de yapıldığı sıcak su kaynaklarına sahip bir şehir. En ünlü kaplıcası Claudis Therme. Ancak burayı ziyaret etmeden önce bir kere daha düşünmelisiniz.

Peki Neden?

Almanya’da bulunan kaplıcalarda mayo giymek hoş karşılanmaz. Bu yüzden Alman Kaplıcaları kültürümüze pek uymaz! Almanya’da insanlar kaplıcaya çıplak olarak girmektedir ve üstlerini örtmek için en fazla havlu kullanmaktadır. Buraya, Köln Yapılacak Şeyler listenize bu maddeyi Köln Kaplıcaları meşhur olduğu için eklesek de bu bilgi notunu düşmeden geçemedik.

16. Ateşli Köln taraftarlarının arasına katılın

Bundesliga Avrupa Ligleri arasında en ateşlilerinden biri. Panzerler olarak bildiğimiz disiplinli takım oyunu oynayan Almanların tüm şehirleri futbol konusunda çok iddialı ve binlerce taraftara sahip. Bu yüzden Almanya’nın tüm şehirleri için yapmanız gerekenler listenize o şehrin futbol takımını desteklemek için maça gitmek yazabiliriz. Hazır Köln’e gelmişken de ateşli FC Köln taraftarlarının arasına katılıp unutulmaz bir anıya sahip olabilirsiniz.
– Maliyet en az 50€!

17. Hayvanat Bahçesindeki güzel varlıkları yakından tanıyın

Hayvanat Bahçeleri bir şehirde gezilecek yerler anlatılırken en son tavsiye edeceğimiz yerler olsa da haberiniz olması açısından bu maddeyi de ekledik.

Her ne kadar kötü şartlarda doğal ortamından uzakta yaşayan hayvanlar için korkunç bir durum söz konusu da olsa çoğu insan hala hayvanat bahçelerine gitmeyi tercih edebiliyor. Yeterli bir çözüm olmasa da çok iyi koşullara sahip geniş hayvanat bahçeleri özellikle çocukların hayvanları yakından tanıması için daha çok tercih ediliyor. O yüzden çocukla seyahat eden aileler için bu yerler de önerilmekte.

18. Şehrin modern bölgesinde caka satın

Köln Gezisi
Köln Gezi Rehberi

Bir şehri gezerken o şehri sosyolojik olarak gözlemleyebilmek son derece önemlidir. Köln’ün Ren Nehri kıyılarında kalan bir kısmı İkinci Dünya Savaşı sırasında talan edildikten sonra modern bir şekilde yeniden inşa edildi. Bu kısımları gezip Köln’de yaşayan üst gelir düzeyine sahip insanları gözlemleyebilir, bu bölgede yer alan tatlı kafelerde küçük molalar verebilir ve günlük şehir yaşantısını yakından takip edebilirsiniz. Özellikle Kranhauser bölgedeki en gözde yapılardan.

19. Birbirinden değişik mimarilere sahip Köln Kiliselerini gezin

Köln Kiliseleri yüzyıllar önce, çok farklı mimari tarzlarda inşa edilmiş tarihi ve dini yapılardır. Özellikle şehrin çevresini 12 Kilise çevrelemektedir. Bunlardan en meşhur olanı Great St. Martin Kilisesi’dir Dilerseniz sadece onu, dilerseniz hepsini birden gezerek farklı mimarileri inceleyebilir ve Köln gezinize ilginç bir aktivite daha katabilirsiniz.

20. Çılgınlar gibi bağıracağınız bir Tema Park’a gidin

Phantasialand yani Fantezi Dünyası Köln Şehri’nin yakınlarında kurulan dev bir Tema Park’tır. Uzun bir Köln Gezisi planlıyor ve adrenalin seviyorsanız Phantasialand’ı yolunuzun üstü yaparak Köln’de ne yapılır sorusunun cevaplarını eğlenceli bir biçimde çoğaltabilirsiniz.

21. Oyun meraklılarının arasına karışın

Nasıl ki kış aylarına özel bir Köln yapılacak aktiviteler önerimiz var, yaz için de Gamescom var. Dünyanın her yerinden oyun meraklılarını bir araya getiren ve dijital oyunlara dair her şeyi bulabileceğiniz bir fuar olan Gamescom Alman Hükümeti’nin teşvikleriyle her yıl Ağustos ayında düzenlemesine karar verilmiş dev bir etkinliktir. Koelnmesse Sergi Salonu bu dev organizasyona ev sahipliği yapmaktadır. Takvimi kontrol ederek bu güzel etkinliğin yapıldığı tarihlere Köln gezinizi denk getirerek kendinizi uluslararası bir dijital eğlence fuarının içinde bulabilirsiniz.

22. Bir Kölnlü gibi çimlere yayılın

Köln’ün eski şehir meydanının önünde, Hohenzollern Köprüsü’nün yanında, Ren Nehri’nin yamacında yemyeşil çimler bulunur. Günün her saati, özellikle gençler bu çimlere serilip hem etrafı izler hem de sohbet eder. Burası İzmir’in Alsancak’ı, Ankara’nın Seymenler’i, İstanbul’un Maçka’sı gibidir. Dolayısıyla en çok lokaller tarafından tercih edilir. Siz de bir lokal gibi Köln’ü yaşamak isterseniz Old City ziyaretiniz sırasında burayı da es geçmeyiniz.

23. Halve Hahn Yiyin

Köln'de Gezilecek Yerler
Köln Gezilecek Yerler

Halve Hahn özellikle biranın yanında yenilen geleneksel bir Köln lezzetidir. Kneipen olarak adlandırılan publarda sipariş edebileceğiniz bu güzellik nefis gouda peyniri ve çavdar ekmeği ile bir tabağın içinde servis edilmektedir. Rulo halinde gelen ekmeğinizin arasında domates dilimleri, soğan ve gouda peynirinin üzerinde yer alan enfes bir tereyağı bulunur.

Denemeye Değer!

Tabaktaki görüntüsü sade olsa da, karıştırıp yendiğinde damağınızda harika bir tat bırakacaktır. Köln’de ne yenir sorusuna verecek çok fazla tatminkar cevap olmasa da Halve Hahn özel bir geleneksel lezzet olarak Köln seyhatiniz sırasında denenebilir.

24. Köln Karnavalını kutlayın

Köln'de Yapılması Gerekenler
Köln Yapılacak Şeyler

Son olarak da Şubat Ayına özel bir etkinlik önerisinde bulunalım. Köln Karnavalı her sene Şubat’ta düzenlenen ve Köln’de gerçekleşen en büyük karnavaldır. Bu karnavalda renkli kostümleriyle onlarca geçit töreni yapılır ve bol bol bira içilir. Farklı atölyeler, çeşitli etkinliklerle ziyaretçi akınına uğrayan karnavala her yıl yerli ve yabancı binlerce turist katılır ve eğlenceyi hep beraber yaşar.

25. Köln’ün çevresindeki muhteşem Alman şehirlerine zaman ayırın

Köln’de ne yapılır sorusuna verdiğimiz 24 cevabın ardından hala vaktiniz varsa size harika bir önerimiz var. Çok ucuza Flixbus’tan otobüs bileti alarak ya da demiryolu ile harika bir tren seyahati yaparak Köln’e yakın şehirleri keşfedebilirsiniz. Önerimiz sanatsal olarak ön plana çıkan modern Bonn, muhteşem güzelliğiyle Duisburg ve fuarlarıyla nam salmış Dusseldorf olacaktır.

Geniş Bir Rota Çizin!

Bu muhteşem seyahatinizi koca bir Avrupa turuna dönüştürmek isterseniz de mutlaka Interrail yapmanızı tavsiye ederiz. Interrail yaparken en önemsediğimiz nokta ise maliyetler olacaktır. O yüzden hem interrail’in ne olduğunu öğrenmek hem de Interrail maliyetlerini hesaplamak için hazır bu yazının da sonuna gelmişken sizi Interral Masrafları yazımızda ağırlayabiliriz.

Son Söz

Köln ve diğer şehirlerle ilgili sorularınız ve yazı ile ilgili yorumlarınız için lütfen aşağıda yer alan yorumlar kısmına fikirlerinizi bırakın. Bir sonraki yazıya kadar hoşçakalın!

Yazan:

yolumuzunustu

Yazmak için değil; daha güzelini yaşatmak için yazıyoruz!