Kaputaş Plajına Nasıl Gidilir?

Kaputaş Plajı Nerede?

Kaputaş Plajı son yılların en gözde plajlarından biri halini alınca Kaputaş Plajı nerede sorusu da sıkça aratılmaya başlandı. Biz de bunun üzerine tüm Kaputaş Plajı ulaşım alternatiflerini sıralamaya karar verdik sizlere. Bunu yaparken, bir de Kaputaş Plajında başımıza gelenleri anlatalım dedik ki, siz de Kaputaş’a ulaşırken aynı sorunları yaşamayasınız diye. Araba ile Kaputaş Plajına gelmek isteyenlerin özellikle okuması gereken bir anı bu. Kaputaş’a ulaşım bizim için gerçekten zor oldu. Kaputaş’ın merdivenlerine yaklaştıkça gördüklerimiz adeta kötü bir süprizdi.
O zaman şimdi hızla başlayalım yolumuzun üstü Kaputaş Plajı ile ilgili tüm merak edilenlere.

Kaputaş Plajı, Akdeniz kıyılarında, Antalya il sınırı içerisinde yer alan ve özellikle son yıllarda popüleritesi git gide artan bir plaj. Burayı güzel kılan şeylerin başında denizinin enfes renkleri geliyor. Ancak Kaputaş’ı bu denli rağbet gören bir plaj haline getiren en önemli unsur Belediye tarafından buraya yakın zamanda bir tesis kurulması oluyor. Tesisin gelişiyle yolunun üstü Kaputaş olanlar, burada bir kaç dakika geçirip, biraz fotoğraf çekilmek yerine tüm günlerini plajın güzelliklerine ayırıyor. Belediye’nin son derece makul fiyatlarla plajı işletmesi ve plajın hala bir Halk Plajı hüviyetinde kalması buraya olan ilgiyi arttırıyor. Hâl böyle olunca her gün daha fazla insan Kaputaş’ı görmek istiyor. Peki Kaputaş Plajı nerede bulunuyor ve Kaputaş Plajına nasıl gidiliyor?

Kaputaş Plajına Nasıl Gidilir?
Kaputaş Plajı Nerede ?

Kaputaş Plajı Nerede?

Kaputaş Plajı Kaş ilçe sınırları içerisinde, Antalya-Fethiye yolunun üzerinde bulunuyor.  Kaputaş, Kaş’ın 18 kilometre batısında, Kalkan’ın ise 7 km doğusunda konumlanıyor. Daha spesifik bir tarif vermek gerekirse Kaputaş, Kaş ile Kalkan arasında yer alıyor. Antalya’dan itibaren dağların üzerinden giden ve deniz kenarı boyunca uzanan yolda, Kaş ile Kalkan bölgesi arasında bakir topraklar ve bakir bir deniz şeridi yer alıyor. Ancak Kaputaş Plajı doğal bir koy olarak bu bakir toprakların içerisinde denize girmek için harika bir seçenek sunuyor. Kaputaş Plajı nerede sorusunun cevabını verdiğimize göre gelelim Kaputaş Plajı ulaşım alternatiflerine ve Kaputaş Plajına nasıl gidilir sorusunun yanıtlarına.

Kaputaş Plajı Ulaşım Alternatifleri

Kaputaş Plajına ulaşmak için ilk önce Kaş veya Kalkan’a gelmeniz gerekiyor. Kalkan’a ve Kaş’a en yakın havalimanı Dalaman Havalimanı. Buradan araç ile Kaş’a ulaşım yaklaşık 2-2.5 saat, Kalkan’a ulaşım ise yaklaşık 1.5 saat sürüyor. Ayrıca Antalya Havalimanı’nı kullanarak da buraya ulaşım sağlanabiliyor.

Arabanızla Muğla üzerinden de gelseniz, Antalya üzerinden de gelseniz, Antalya-Fethiye yolunu kullanmanız gerekiyor. Antalya üzerinden gelirken sırasıyla Kemer, Finike, Demre ve Kaş Merkez’i geçtikten 18 km sonra Kaputaş Plajına varılıyor. Peki Kaputaş Plajına dolmuş var mı? Kaş’tan Kaputaş Plajına nasıl gidilir? Kalkan’dan Kaputaş Plajına nasıl gidilir?

Kaputaş Plajı ulaşım alternatifleri arasında taksi, dolmuş, tekne turu ve araba ile ulaşım seçenekleri bulunuyor. Kaş’tan Kaputaş’a dolmuş ile yarım saat, 40 dakika gibi bir sürede rahatça varılıyor. Aynı şekilde dolmuş ile dönüş imkanı da bulunuyor. Dolmuşlara Kaş Merkez’den bilinebiliyor.
Kaputaş Plajı’nın önünde bir de taksi durağı yer alıyor. Taksi ile Kaputaş’a ulaşım için mesafe göz önüne alındığında en fazla 25-30 tl istenmesi gerekiyor. Ancak biz bu noktada taksiye binmediğimiz için fiyatları bilmiyoruz. Taksimetre açtırmak yerine pazarlık yaparak Kaputaş – Kaş arası taksi kullanmakta yarar bulunuyor. Kaputaş Plajı yolu önünde taksi bulunması dönüş için de aynı ulaşım aracını kullanmanıza olanak tanıyor.
Ayrıca Kaş’tan kalkan bazı Kaş Tekne Turları Kaputaş Plajı’na uğruyor. Kaş Tekne Turu rezervasyonu yapmak için Kaş merkezin neredeyse her yerinde ve özellikle de sahil kısmında karşınıza çıkan turizm acentalarından birine uğramanız ve rota-fiyat-zaman hakkında bilgi edinerek rezervasyon yaptırmanız yeterli oluyor.

Kaputaş Plajı ücretli mi?
Kaputaş Plajı Nerede?

Kaputaş Plajı ulaşım konusunda en kolay gibi görünen ama aslında en meşankatli ulaşım yöntemi olan araba ile ulaşım ise en çok tercih edilen ulaşım yöntemi oluyor. Kaputaş Plajına nasıl gidilir sorusunu soran çoğu insan araba seçeneğini en rahat seçenek olarak görüyor; ancak, Kaputaş otopark probleminden dolayı, bu yöntemin ne kadar sıkıntılı bir yöntem olduğunu ziyaretçiler Kaputaş’a varınca anlıyor.

Kaputaş Plajı Araba ile Ulaşım

Biz de Kaputaş Plajı nerede sorusunun cevabını öğrendikten sonra Kaputaş’a, Kaş’tan araba ile gitmeye karar vermiştik. Yoğunluk nedeniyle buraya erken bir saatte gelinmesi gerektiğini biliyorduk. Aksi taktirde Kaputaş Plajında araba park edilebilecek yer bulamayacağımızı da biliyorduk. Saat 10.30 civarı Kaş’tan çıktık ve 25 dakikalık bir yolculuğun ardından Kaputaş Plajına vardık. Daha doğrusu Kaputaş arabalarına vardık desek yeridir. Kaputaş Plajına giden Antalya-Fethiye yolu 1 şerit gidiş – 1 şerit geliş olmak üzere 2 şeritli bir yoldur ve emniyet şeridinde 1 arabanın park edebileceği kadar bir alan bile neredeyse bulunmamaktadır. Özellikle yolun denize bakan ve uçurum olan kısmında korumalıklardan dolayı pay, yok denecek kadar azdır. Buna rağmen Kaputaş Plajına kilometreler kala emniyet şeridi boyunca park eden dev bir araba kuyruğu karşıladı bizi bu yolda.

Kaputaş Plajı Giriş ÜCreti
Kaputaş Plajı Nerede?

Kaputaş Plajı Otoparkı olarak adlandırabileceğimiz alan Kaputaş Plajı Merdivenleri civarına denk gelirken, Kaputaş’a gitmek için araba park kuyruğu Mavi Mağara tabelasından bile çok daha geride, neredeyse 2 kilometrelik bir uzaklıkta başlıyordu. Daha iyi tasvir edebilmek için şöyle söyleyelim; biz arabayı park kuyruğunun son sırasına koyup Kaputaş Plajı girişine doğru yani Kaputaş merdivenlerine doğru yürümeye başlasak yaklaşık olarak yarım saat kadar yürümemiz gerekiyordu. Durum, böyle olunca ilerleyip Kalkan’dan Kaputaş Plajına ilerleyen taraf için şansımızı denemeye karar verdik.

Kaputaş Plajına iyice yaklaştığımızda ise bizi yeni bir süpriz karşıladı. Trafik tamamen tıkandı. Antalya-Fethiye yolu Antalya’dan Muğla’ya giden araçların en sık kullandığı yollardan biri olduğu için buradan otobüsler, kamyonlar hatta iş makineleri dahi zaman zaman geçiyordu. Araçlar Kaputaş Plajı’nda bulunan köprüye çift taraflı park edince ve emniyet şeritlerine sığmayan arabalarını yollara taşırınca bu büyük araçların gidiş-geliş 2 şeritten oluşan bu yoldan geçmesi yer yer imkansız bir hal almıştı. Bu yüzden Kaş’tan Seyrek Çakıl’a kadar hızla akan trafik bir anda dura kalka ağır aksak ilermeye başladı. Üstüne üstlük yol boyunca arabasını uzaklarda bırakıp Kaputaş Plajına yürüyerek giden insanlar da hem kendileri için, hem de trafik için ciddi bir sıkıntı oluşturuyordu ve yolun tıkanmasında rol oynuyordu.

Kaputaş Plajı Park Yeri Bulma Tavsiyeleri

Hata biraz da bizdeydi. Birer gezgin olarak, göz göre göre seçebileceğimiz en kalabalık aylardan biri olan Ağustos ayını seçmiştik Kaputaş’a gelmek için. Üstelik de herkes için tatil olan bir günü… Arabalar ilerledikçe ve biz Kaputaş’a yaklaştıkça belki boş yer buluruz umuduyla gözlerimizi dört açsak da tek bir yer bile bulamadık burada. Hatta araçların diklemesine girdiği ve Kaputaş Plajı Otopark Alanı olarak kullanılabilecek alanda bir adet boş yer bulunsa da orada 1 kadın öylece duruyor ve eşinin arabayı alana getirmesi için yeri kimseciklere kaptırmıyordu. Yani, anlayacağınız Kaputaş Plajına araba ile gelmek tam bir eziyete dönüşmüştü.

Normalde arabayla 1-2 dakikada geçilecek alanı 15-20 dakika gibi bir sürede zar zor geçtikten sonra Kaputaş Plajı’nın Kalkan yönününde de park edecek uygun bir yer olmadığını gördük. Yani belki park edilecebilecek bir yer bulunabilirdi ancak buradan plaja yürümek 20-30 dakikayı bulacak gibiydi. Zaten Kaputaş Plajı Merdivenleri de size 5- 10 dakikalık bir spor imkanı sunuyordu. Bu yüzden Kaputaş Plajını o gün için es geçerek Patara’ya ilerledik. Yani göz göre göre Kaputaş için geldiğimiz halde Kaputaş’a girmeden yolumuza devam ettik. Peki Kaputaş Plajına araba ile ne zaman gelinmeli? Kaputaş Plajında araba nereye park edilmeli?

Kaputaş Plajına Ne Zaman Gelinmeli?

Kaputaş Plajına dolmuş ile de gelecekseniz, araba ile de gelecekseniz en doğru saatler sabahın en erken saatleri ve güneşin karardığı vakitler. Ertesi gün tekrar Kaputaş’a gitmek için yola çıktık ve aynı araba park sırasının yarısı kadar bir sırayla yeniden karşılaştık. En azından bu sefer akan trafikte büyük bir yoğunluk yaşamadan arabayı Kalkan tarafına doğru park ettik.

Kaputaş’a geldiğinizde, arabadan inince yokuş aşağı yürümek istiyorsanız Kalkan tarafına, Kaputaş Plajı dönüşünde yokuş aşağı yürümek istiyorsanız Kaş tarafına doğru park etmeniz gerekiyor. Kaputaş Plajı Otopark ücreti bulunmuyor. Aslına bakılırsa, burada otopark namına bir şey de bulunmuyor.

Peki, Kaputaş Plajı fotoğraf çekilecek yerler neresi, kuyruk beklemeden Kaputaş’ta o güzel pozları nasıl veririm, Kaputaş Plajı denizinde yüzmek keyifli mi, buraya gelirken ne gibi önlemler almalıyım derseniz Kaputaş Plajı deneyimlerimizi yazdığımız yazımızı mutlaka okumanızı öneririz:

Kaputaş Plajı (henüz yayınlanmadı, işinize yarayabilecek bilgiler alt linkte).

Kaputaş Plajı Şezlong Ücreti, Kaputaş Plajı Giriş Ücreti gibi bilgiler için ise detaylı bir şekilde ücretleri anlattığımız ve Kaputaş’ta ücretsiz denize girme yöntemlerini paylaştığımız Kaputaş Plajı Giriş Ücreti yazımız tam size göre:

Kaputaş Plajı Giriş Ücreti

Kaputaş Plajı Nerede yazımıza ve diğer sorularınıza detaylıca cevaplar verdik. Ancak kafanıza takılanlar varsa lütfen yorum olarak yazın. Hızla cevaplayalım. Yolunuzun üstü güzelliklere açılsın. Selamlar 🙂

Kaputaş Plajı Nerede ve Kaputaş Plajına Nasıl Gidilir yazı belirteçleri:

Yazan:

yolumuzunustu

Yazmak için değil; daha güzelini yaşatmak için yazıyoruz!