İncir Ağacı Cafe

İncir Ağacı Kahvesi Balat

İncir Ağacı Kahvesi, Balat’ın eşsiz tarihi güzellikleri arasında gezerken rengarenk bir mola verebileceğiniz harika bir nostaljik konseptli Balat kafesi. Balat’ta gezilecek yerler listenize İncir Ağacını eklemeniz için onlarca sebep gösterebiliriz ama biz en göze çarpanından başlayalım: Renkler!

İncir Ağacı Kahvesi

İncir Ağacı Kahvesi, daha ilk gözünüze iliştiği anda sizi rengarenk bir tabelayla karşılıyor. Burası kelimenin tam anlamıyla bir Instagram noktası. Günün her saati İncir Ağacı Kafenin merdivenleri ve duvarının önü fotoğraf çektirmek isteyen gezgin ve ziyaretçilerle dolup taşıyor.
Bu güzel Balat kafesinin merdivenleri Kanlı Meryem Ana Kilisesine çıkıyor. Merdivenlere ilk adımı attığınızda sizi Sadri Alışık, Tarık Akan, Emel Sayın, Kadir İnanır gibi birbirinden ünlü Yeşilçam oyuncularının film sahneleri karşılıyor.

Peki Ya Sonra?

Tahtalardan hazırlanmış boyalı zeminin üzerinde yer alan tablolar, adeta sokaklarda fotoğraf çekinin diye hazırlanmış!

Balat Cafeler
Balat Cafeler – İncir Ağacı Kahvesi

Merdivenlerin her iki yanı tabure ve masalarla dolu. Oturup çayınızı, kahvenizi burada içerseniz Balat sokaklarını doyasıya izleyerek serin serin dinlenebilirsiniz. Burası İncir Ağacı Kahvesinin en hareketli noktası. Eğer siz biraz daha sükunetin içerisinde huzur bularak dinlenmeyi tercih edenlerdensiniz, ortasından incir ağacı geçen kafenin içine doğru yönelmelisiniz.

İncir Ağacı Kafesi

İncir Ağacı Kahvesinin İçi

Kahvenin renkli kapısından içeri girince yine bir nostalji tufanıyla karşı karşıya kalıyorsunuz. Duvarlarda Yeşilçam Sanatçıları asılı; dolaplar 80’li yıllardan kalma; tavandan sarkan renkli el fenerleri size neşeyle selam verimekte.

Hepsinden önemlisi ise, güzel bir İncir Ağacı kafenin ortasından gökyüzüne doğru uzanmış, Balat’taki hengameye aldırış etmeden maviliklerde özgürlüğün keyfini çıkarıyor.
E, bu ortam huzuru bulmanız için yeterli değil mi?!

Balat İncir Ağacı Kafe

Dahası!?

Biz gene de, biraz daha betimleyelim. Fotoğrafta da gördüğünüz gibi masa ve sandalyeler de rengarenk. Yine Balat’ı izliyorsunuz. Bu sefer tepeden. Sokağın gürültüsü ile aranızda camdan duvarlar var. Ama basık değil. Aksine farklı. Sanki eski ve renkli bir tarihin içinde o günün Balat’ı gözünüzün önünde.

Oturun, bir Türk Kahvesi ya da demli bir çay söyleyip derin düşüncelere dalın. Balat’ı gezerken yaşadığınız yorgunluğun acısını burada çıkartın. Ya da Balat gezilecek yerler listenizi bu huzurlu mekanda oluşturun.

İncir Ağacı Kahvesi Nerede?

İncir Ağacı Kahvesi Merdivenli Mektep Sokak’ta. Yani, Rum Mektebine ve Kanlı Meryem Ana Kilisesine çıkan merdivenlerin hemen başlangıç noktasında.
İşte size tam adresi:
Balat Mahallesi, Merdivenli Mektep Sk. No:1, 34087 Fatih/İstanbul
Haritanızda açmak için buraya tıklayabilirsiniz: Konum
Peki İncir Ağacı Kahvesine nasıl gidilir? En kolay yol hangisi?

İncir Ağacı Kahvesi Balat

İncir Ağacı Kahvesine Nasıl Gidilir?

İncir Ağacı Kahvesine gitmek için kafeleriyle meşhur Vodina Caddesine girmelisiniz. Vodina Caddesinden Sancaktar Yokuşuna dönüp 30-40 saniye yürüdüğünüzde kafe sizi solunuzda karşılıyor olacak. Zaten, sürekli önünde duran kalabalıktan kafeyi bulabilirsiniz.

Balat’ı Fener Rum Patrikhanesi’nin bulunduğu taraftan gelerek gezmeye başladıysanız ve üstlere çıktıysanız İncebel Sokak’tan dümdüz yürüyebilirsiniz. Sokağın adı bir kesişimde Baki Dede Sokak olarak değişiyor. O tabelayı gördükten sonra 5 dakika daha yürüdüğünüzde İncir Ağacı Kafe önünüzde olacaktır.

Eğer Mektep’in olduğu en üst taraftaysanız, merdivenleri bulup aşağı inmelisiniz. Tevkii Cafer Mektebi Sokak’tan Merdivenli Mektep Sokağa dönüp dümdüz yürüdüğünüzde merdivenler sizi karşılayacak ve merdivenlerin en altından İncir Ağacı Kafesi sizi bekliyor olacak.

İncir Ağacı Kahvesi Balat

İncir Ağacı Kafesi Çalışanları

Son olarak kafenin çalışanlarına değinmeden geçmeyelim. Her şeyden önce, herkes son derece güler yüzlü ve anlayışlı. Siz oraya sadece fotoğraf çektirmek için dahi gitmiş olsanız, kimse size bir şey demiyor. Yani, kafeye para kazandırmayacak dahi olsanız, müşterilerin huzurunu bozmadan dilediğinizi yapabilirsiniz.
Garsonlar son derece ilgili. Yoğunluğa rağmen sizin mutluluğunuz için çabalıyorlar. Siparişleri verdiğimizde de süratle getirdiler. Tavisyemiz, Balat kafeleri arasında mutlaka uğranabilecek güzel bir alternatif İncir Ağacı Kahvesi.
Tabii bu güzel kafe gibi diğer güzel Balat Kafelerini merak ediyorsanız Balat Kafeler Rehberi yazımızı mutlaka okumalısınız. Tek tek gidip deneyimlediğimiz birbirinden güzel onlarca kafe ve kafelere ait fotoğraflara bakarken Balat’ı gezmek için bir bahane daha bulacağınızdan hiç şüphemiz yok.

İncir Ağacı Kafesi Balat
İncir Ağacı Kahvesi Balat

Diğer Balat Mekanları:

Yemek yemek, kahvaltı yapmak ya da daha enteresan Balat mekanlarını keşfetmek isterseniz bir diğer yazımız olan Balat Mekanlar Rehberi yazımız da tam size göre olabilir.
Balat mutlaka 1 tam gün ayırın ve doya doya yaşayın.
Yolunuzun üstü Balat gibi güzelliklerle dolu olsun!

Yazan:

yolumuzunustu

Yazmak için değil; daha güzelini yaşatmak için yazıyoruz!