Hollandanın En Güzel Yel Değirmenleri

Hollanda Yel Değirmenleri

Hollandanın En Güzel Yel Değirmenleri
Hollanda Yel Değirmenleri

Hollanda yel değirmenleri istisnasız olarak dünyanın en güzelleri! Ülkenin dört bir köşesi birbirinden eşsiz yel değirmenleri ile dolu. Sizler için karış karış gezdiğimiz Hollanda’nın en güzel yel değirmenlerinin listesini çıkardık. 

1. Hollanda’nın En Güzel Yel Değirmenleri

   Kinderdijk Yel Değirmenleri
   Zaanse Schans Yel Değirmenleri
   Molen De Adriaan
   De Nieuwe Palmboom
   Molen de Valk
   De Dikkert
   De Gooyer

2. Hollanda Yel Değirmenleri Ne İşe Yarar
3. Hollanda’nın Gezilecek Diğer Güzel Yerleri

1. İkonikleşmiş Hollanda Yel Değirmenleri

Başlamadan önce Hollanda Yel Değirmenleri Nerede sorusuna hızlıca cevap vermiş olalım. Sizler için Hollanda’nın ikonik yel değirmenlerini haritaya kaydettik. Telefonunuza indirip dilediğiniz gibi kullanabilir ya da sitemiz üzerinden haritadan yararlanabilirsiniz. İşte Hollanda ekonomisinde ve turizminde büyük bir katkısı olan enfes değirmenlerinin hikayeleri:

1. Kinderdijk Yel Değirmenleri

Rotterdam Yel Değirmenleri
Kinderdijk Yel Değirmenleri

Kinderdijk Yel Değirmenleri tam anlamıyla bir yel değirmenleri parkı! Bir tane değil tam 19 tane yel değirmeni bir arada. O yüzden Hollanda’da yel değirmenlerini görmek ve yel değirmenleriyle fotoğraf çekilmek istiyorsanız geleceğiniz ilk yer burası olabilir. 1700’lerde inşa edilen ve su pompalamak için kullanılan bu değirmenlerde bugün insanlar yaşıyor. Evet evet, doğru okudunuz; içinde insanlar ikamet ediyor. Bugün birçok tur şirketi Roterdam ve Amsterdam’dan sizi alıp Kinderdijk’e getirebilir.

Kinderdijk Yel Değirmenleri Nerede / Ne Yapılır?

Nerede: Rotterdam’ın Güneyinde, Dordrecht Bölgesinde bulunuyor.
Konum: Kinderdijk Yel Değirmenleri
Ne Yapılır:
Kinderdijk Yel Değirmenleri gezginler için birçok farklı alternatif sunuyor. En cazip olanı, yel değirmenlerinin ortasında bulunan kanalda harika bir tekne turu yapmak. İkincisi ise tabii ki yel değirmenlerini bisikletle gezmek olacaktır. Son olarak burada yaklaşık 1 saatlik bir yürüyüş turu da yaparak eğlenebileceğinizi unutmayın.
Konum: 

2. Zaanse Schans Yel Değirmenleri

Hollandanın En Güzel Yel Değirmenleri
Hollanda Yel Değirmenleri

Zaanse Schans yel değirmenleri bize göre Hollanda’nın istisnasız en fotojenik, en renkli yel değirmenleri! Burası, harikulade bir Hollanda Kasabası ve Amsterdam’a yakınlığıyla biliyor. Bir tren, bir yerel otobüsle kasabaya ulaşmanız mümkün. Burada inşa edilen Hollanda yel değirmenleri 17.yy’da inşa edildi. O zamanlar neredeyse 600 adet yel değirmeni vardı ve baharat öğütmek, su pompalamak gibi pek çok amaçla kullanılan bu güzel değirmenlerin bir çoğu bugün hala sapasağlam ayakta.

Zaanse Schans Yel Değirmenleri Nerede / Ne Yapılır?

Nerede: Amsterdam Yakınlarındaki Zaanse Schans Kasabasında 
Konum: Zaanse Schans’a ulaşım, gezilecek diğer yerler ve çok daha fazlasını Zaanse Schans Gezilecek Yerler rehberimizde bulabilirsiniz.
Ne Yapılır: Değirmenlerin neredeyse hepsi müze olarak kullanılıyor. Yani bu değirmenlerin içlerini gezmeniz mümkün. Hepsi farklı amaçlarla kullanıldığı için çok eğlenceli bir tur olacağına emin olabilirsiniz. Ayrıca Zaanse Schans Hollanda’nın en tatlı kasabalarından birisi. Bu kasabada harika Hollanda Peynirleri satan yerlerde tadım turlarına katılabilir, çikolata fabrikasını gezebilir ve Hollanda’nın en eski market zincirinin ilk şubesini ziyaret edebilirsiniz.

3. Molen De Adriaan

Amsterdam Yel Değirmenleri
Hollanda Gezilecek Yerler

Güzelliği dillere destan bir başka Hollanda Yel Değirmeni. Uzaktan görünüşü oldukça heybetli. Onu diğerlerinden özel kılan ise bir kasırgada tamamen yok olup daha sonra yeniden inşa edilmesi.

Molen de Adriaan Nerede / Ne Yapılır

Nerede: Haarlem yakınlarında. Trenle ulaşım kolaylıkla sağlanabilir.
Konum: Molen de Adriaan 
Ne Yapılır: Bu yel değirmeninin en özel noktası içerisinin bir müze olması. Hollanda’nın yel değirmenleri ne işe yarıyor, neden var, tarihleri ne gibi tüm bilgiler bu dünyalar güzeli Hollanda Yel Değirmeni Müzesi Molen de Adriaan’ın içerisinde gizli.

4. De Nieuwe Palmboom

Hollanda'nın En Uzun Yel Değirmenleri
Hollanda’nın En Uzun Yel Değirmeni

Palmboom’u özel kılan ise dünyanın en yüksek yel değirmenlerinden birisi olması. Öyle ki kendisi tam 33 metre yüksekliğinde. Yani 11 katlı bir binayla aynı boyda. Tahıl üreten bu değirmen gibi diğer yüksek yel değirmenleri de Schiedam’da bulunuyor.

De Nieuwe Palmboom Nerede / Ne Yapılır

Nerede: Rotterdam’ın dibinde, Schiedam’da. Tren ve otobüsle 30dakika!
Konum: De Palmboom
Ne Yapılır: Lokal gezginlerin ve turistlerin en sevdiği şey bu dev müzeyle aynı boyda çıkacakları açıyı ayarlayarak resim çektirmek. Ancak burası da harika bir müzeye dönüştürülmüş durumda. Dolayısıyla yanına kadar gelmişken gezmeden çıkmasanız iyi olur!

5. Molen De Valk

Yel Değirmeni Hollanda
Hollanda’nın Masalsı Yel Değirmenleri

Bugün hala un öğüten bir yel değirmeni. Kanatları aktif olarak dönüyor. Hollanda’nın en güzel şehirlerinden birinde yer alıyor. Üstelik trenden inince yalnızca yürüme mesafesinde. Bu güzel yel değirmeni Hollandalıları 1743’ten beri selamlamaya devam ediyor.

Molen de Valk Nerede / Ne Yapılır

Nerede: Amsterdam ile Rotterdam’ın arasında, harika bir minik şehir olan Leiden’de! Ulaşım yine trenle!
Konum: Molen De Valk
Ne Yapılır: İçerisinde kitaplar, Hollanda’ya özgü kişisel eşyalar ve Leiden’e özgü eserlerle harika bir müzeyi barındırır. Önce etrafında bir güzel fotoğraf çekilir, daha sonra müze gezilir. Leiden gibi gizli kalmış bir cennete gelmişken şehir de mutlaka gezilir. Eski kale, kuğuların yüzdüğü eski kanallar ve harika bir ortam Molen de Valk’da huzurlarınızda!

6. De Dikkert

Hollanda'da Gezilecek Yerler
Amsterdam Yel Değirmenleri

De Dikkert’in mazisi baya hareketli. Bir zamanlar bir kereste fabrikasıydı bu yel değirmeni. Zaanse Schans’ın dibindeki bir başka efsane kasaba olan Zaandam idi ikamet yeri! Daha sonra Amstelveen’e taşındı ve mısır değirmeni olarak kullanılmaya başkadı. Bugün onu özel kılan şey ise alt satırda:

De Dikkert’te Ne Yapılır / Nasıl Gidilir

Nerede: Amsterdam’ yakın bir noktada Amstelveen’de. Trenle ulaşım mümkün bu noktaya da
Ne Yapılır: Amsterdam Yel Değirmenleri arasında sayılabilecek bu güzel yerin en büyük özelliği içerisinde harika bir restorant olması. Bir yel değirmeninin içerisinde yemek yeme fikri nasıl geliyor? Hollanda’ya gelmişken bu eşsiz deneyimi De Dikkert’te yaşabileceğinizi unutmayın!

7. De Gooyer

Hollanda Yel Değirmenlerinin Hikayesi
Yel Değirmenleri Ne İşe Yarar

Amsterdam Yel Değirmeni arayanlar için adres De Gooyer’dir. Şehirden çıkmadan ulaşabilirsiniz bu harika yel değirmenine. Kendisi Amsterdam’da gezilecek yerler listesinin kanatlı meleğidir. En güzel yanı ise Hollanda’nın ahşaptan yapılan son yel değirmenlerinden olmasıdır. 16.yy’dan beri ayaktadır.

Amsterdam Yel Değirmeni Nerede / Ne Yapılır

Nerede: Amsterdam’ın eski liman bölgesinde.
Konum: De Gooyer
Ne Yapılır: Buraya özel bir günde gitmek isterseniz her ayın ilk C.tesi gününü seçebilirsiniz. Çünkü bu güzel Hollanda Yel Değirmeni ilk C.tesileri güzel değirmeninin kanatlarını döndürür sürekli. Yanı başında küçük güzel bir bira fabrikası bulunur. Burada harika tadım turları yapabilir, geniş bahçenin keyfini çıkarabilirsiniz.

2. Hollanda Yel Değirmenleri Ne İşe Yarar

Kinderdijk Yel Değirmenleri
Kinderdijk Yel Değirmenleri

Bu başlığın altında da Hollanda yel değirmenleri ne işe yarar sorusuna hızlı bir cevap vermek istedik. Bu güzel değirmenler rüzgarın gücüyle beraber dönerler ve dönerken rüzgar enerjisini dönüş enerjisine çevirirler. Bu hareket sayesinde çıkan enerjiyle beraber su pompalamaktan mısır öğütmeye, elektrik üretmekten baharat ezmeye kadar birçok işi yapabilirler. Hollanda’da bulunan yel değirmenleri de tam olarak bu çeşitli işler için inşa edilmiştir. Hollanda’nın büyük bir kısmı suyun üzerine kurulu olduğu için birçok yel değirmeni suyu pompalama ve kanalları düzenleme görevi görmektedir. Bunun dışında yel değirmenlerinin çoğu tarihi yapılardır ve ekmek üretiminden biraya kadar bambaşka işler için değerlendirilmişlerdir. Bugün bir kısmı hala aktiftir. Hollanda’da yaklaşık olarak 1000 civarında yel değirmeni bulunmaktadır. İşte Hollanda yel değirmeni hikayesi bu şekildedir!

Hollanda Yel Değirmenleri Ne Zaman Gezilmeli?

Bu yel değirmenlerinin üzerinde mavi bayrak sallanıyorsa bunlar ziyaret edilebilecekleri anlamına gelmektedir. Ayrıca her Mayıs Ayının ikinci C.tesi ve Pazar Günleri Hollanda’da Ulusal Yel Değirmenleri Günü olarak kutlanır. Bu tatlı günler yüzlerce eşsiz yel değirmenini ücretsiz ziyaret edebilmek için harika birer fırsattır.

3. Hollanda’da Gezilecek Diğer Güzel Yerler

Marken
Amsterdam Kasabaları

Madem Hollanda’yı merak ediyorsunuz. Diğer güzel destinasyonlara götürelim sizi. İşte Hollanda’da gezilecek yerler için birkaç öneri:

  • Amsterdam’a Yakın Kasabalar: Bahsettiğimiz kasabalar Volendam, Edam ve Marken. Amsterdam’ın rüya kasabaları da diyebiliriz. Güzellikleri dillere destan hepsinin. Gezmeye doyamayacağınız kadar güzel kasabalar. Merkez İstasyon’dan harika bir otobüs turuyla üçüne de gidebilirsiniz. O nedenle mavi yere tıklayarak bu kasabaları blog yazılarımızla keşfedebilirsiniz.
  • Rotterdam’da Gezilecek Yerler: Burada Rotterdam’ın güzelliklerini anlatmayalım siz en iyisi mavi yere tıklayın desek de bilmenizi isteriz ki Rotterdam Hollanda’nın çağdaş yüzüdür. Gelenekselle modernizmin birleştiği bu eşsiz ticaret şehri birbirinden güzel gezi noktaları da içerisinde barındırıyor. Rotterdam gezi rehberimizi okumak için mavi kelimelere tıklamanız yeterli.
  • Amsterdam’da Gezilecek Yerler: Amsterdam’ın en güzel fotoğraf noktalarını sıraladığımız harika bir yazımız var sizler için. Amsterdam’ı görmek için hemen tıklayın mavi yere ve akın muhteşem güzelliklerin içerisine!

Yazan:

yolumuzunustu

Yazmak için değil; daha güzelini yaşatmak için yazıyoruz!