Zeytinliköy Gökçeada

Gökçeada Zeytinliköy

Gökçeada Zeytinli Köyü
Gökçeada Zeytinliköy

Gökçeada Zeytinliköy, adanın şüphesiz açık ara en renkli, en fotojenik ve en keşfedilmeye değer köyü. Eğer adayı birkaç günlüğüne ziyarete geliyorsanız Zeytinliköy’e uğramadan ve sizler için karış karış gezerek hazırladığımız efsane önerilerden dilediklerinizi seçip uygulamadan dönmeyin. Gökçeada’da gezilecek yerler listenize bu güzel zeytinli köyü mutlaka koyun.
Lafı fazla uzatmadan seyahat bloglarının en kapsamlı Zeytinliköy Gökçeada yazısına başlayalım bakalım.
Köyle alakalı belli başlı bir şey arıyorum derseniz, yazı içerisinde vakit kaybetmeden ilgili içeriğe gidebileceğiniz tıklanabilir başlıklarımızdan yararlanabilirsiniz:

1. Zeytinliköy Nerede?
2. Zeytinliköye Ulaşım
3. Zeytinliköy Hakkında
4. Zeytinliköy Gezilecek Yerler
5. Zeytinliköy Kafeleri
6. Zeytinliköy Fotoğraf Çekilecek Yerler
7. Zeytinliköy’de Yapmadan Dönmemeniz Gereken 7 Şey
8. Gökçeada Zeytinliköy Otel Önerisi
9. Zeytinliköy Hediyelik Eşya
10. Gökçeada Rum Köyleri

1. Zeytinliköy Nerede

Öncelikle Gökçeada Zeytinliköyü bilmeyenler için bu köyün nerede olduğundan başlayalım.
Bu şirin Ege Köyü, Gökçeada’nın tam kalbinde, adanın orta noktasında yer alıyor. Bir tarafı Gökçeada Merkez, diğer tarafı Tepeköy. Gökçeada Havalimanı ve Gökçeada Barajı köye çok yakın. Burası, bir tepeye kurulmuş durumda. Tepenin etrafı birbirinden güzel zeytin ağaçlarıyla çevrili.

Gökçeada'da Gezilecek Yerler
Zeytinliköy Gökçeada Manzarası

Bir Rum köyü olan Zeytinliköy, adanın ortasında yer aldığı için buraya ulaşım kolayca sağlanıyor denebilir.
O zaman şimdi, Zeytinliköy’e ulaşım detaylarını vererek devam edelim:

2. Zeytinliköy Ulaşım

Gökçeada’nın tamamına olduğu gibi buraya gelmenin de en kolay yolu araba. Ama size iyi bir haberimiz var. Köye otobüs kullanarak da ulaşmak mümkün. O yüzden ilk olarak Zeytinliköy’e otobüs ile nasıl gidilir sorusuna cevap verip ardından araba ile ulaşımdan bahsedelim.

Zeytinliköye nasıl gidilir?
Zeytinliköye Ulaşım

Gökçeda Zeytinliköye Otobüs ile Ulaşım

İlk bilmeniz gereken, Gökçeada şehir içi ulaşım özel halk otobüsleri tarafından sağlanıyor. Bu otobüsler, şehirlerde aşina olduğumuz 30 kişilik servis kıvamında beyaz renkli ve üzerinde Gökçeada Özel Halk Otobüsü yazan yaygın araçlar.

İkincisi Gökçeada’dan Zeytinliköy’e otobüs ile gitmek için adada mutlaka Pazartesi, Çarşamba ya da Cuma günleri bulunmanız gerekiyor. Çünkü otobüs seferleri şimdilik haftanın sadece bu 3 günü, günde 2 sefer olarak gerçekleştiriliyor.

Otobüsler Gökçeada Merkez’den kalkıyor. Burada bulunan ve Google Maps’de konumunu bulabileceğiniz duraklardan Zeytinliköy Gökçeada otobüslerine binebilirsiniz.
İmroz Merkez’den Zeytinliköy seferleri bir sabah 09.00’da bir de öğlen 12.00’da gerçekleştiriliyor.

Unutmayın ki gün boyu Gökçeada’dan Zeytinliköy’e başka sefer yok.

Dönüş de aynı şekilde 09.15 ve 12.15 saatlerinde Zeytinliköy’den Gökçeada Merkez’e otobüs ile sağlanıyor. Bu durumda köyde kalmayacaksanız ve otobüsle ulaşım sağlayacaksanız 9’da binip köyü 12’ye kadar gezmeniz gerekiyor.

Merak etmeyin ki köy 3 saatte gezebileceğiniz kadar küçük. Onunla ilgili gezi detaylarını birazdan anlatacağız. Şimdi gelelim Gökçeada’da gezilecek yerler listesi yapan arabalı gezginlere:

Gökçeada Zeytinliköy’e Araba ile Ulaşım

Zeytinliköy’e İmroz’dan araba ile ulaşmak için Atatürk Caddesi’ni takip etmeniz yeterli. Bu cadde sizi Zeytinli Caddesi’ne bağlıyor ve burayı dümdüz devam ettiğinizde, tam Keçi İmbroz adlı mekânın karşısında Gökçeada Zeytinliköy Yolu tabelasını görüyorsunuz. Yolculuk toplamda 10 15 dakika civarında sürüyor.

Zeytinlerle dolu bu güzel cennete geldiğinizde sizi köyün içine araçla almıyorlar. Ancak burada da bir ipucu verelim: Örneğin bebeğiniz varsa veya yürüyemeyecek kadar ciddi bir rahatsızlığınız bulunuyorsa rica etmeniz durumunda kapıdaki otomatik bariyer sizin için kaldırılabilir.
Ricanızı, sizi Zeytinli Köyü Gökçeada otopark girişinde karşılayan görevliye yapabilirsiniz.

Bunun dışında hemen köyün girişinde yer alan otoparka aracınızı bırakabilirsiniz. Zeytinliköy otopark ücreti 30 TL (1.15$) Eğer bu ücreti ödemek istemezseniz otoparka gelmeden önce, buraya park etmeyin yazan tabelanın etrafındaki alana park etmek de sizin tercihiniz olacaktır.

Zeytinli Köyü Yürüyerek Bulunabilir mi?

Gökçeada Zeytinli Köyü yürüyerek ulaşabileceğiniz bir köy değil maalesef. Çünkü yol çok dar, kadırımsız ve 2 şerit. Arabalar hızlı geldiği ve Zeytinli Caddesi üzerinde emniyet şeridi payı bile olmadığı için buraya yürümenizi tavsiye etmiyoruz. Ancak, rahatlıkla otostopa çıkabilirsiniz. Bunun için Atatürk Caddesi ile Zeytinli Caddesi’nin kesiştiği nokta uygun.

Gökçeada’da gezilecek yerler listelerinin ilk sıralarında Zeytinliköy olduğu için, yollarda buraya seyahat eden onlarca araba bulabilirsiniz.
Zeytinliköy Ulaşım Rehberimizi okuduğunuza göre belki Gökçeada’da ulaşım nasıl sağlanıyor otobüs seferleri ve otobüs saatleri neler, Gökçeada’nın koylarına nasıl gidilir sorularının yanıtlarını arıyorsunuzdur diye tüm aradıklarınızın cevabını bulabileceğiniz bir Gökçeada Ulaşım yazısı yayınladık. Mavi renkli yere tıklayarak yazıya kolayca ulaşabilirsiniz

3. Zeytinliköy Hakkında

Yazı tam bir Gökçeada Gezi Rehberi kıvamında olsun istediğimiz için, Zeytinliköy hakkında, sıkmadan tarihi ve kültürel bilgiler vermeyi uygun gördük. Sizin için bir araya getirdiğimiz ve okurken şaşırabileceğinizi düşündüğümüz Zeytinliköy Bilgileri umarız hoşunuza gider ve gezerken işinize yarar:

Zeytinliköy Gökçeada
Gökçeada Zeytinliköy

Demin de bahsettiğimiz gibi, Gökçeada Zeytinliköy bir tepede yer alıyor. Bunun en önemli sebebi, denizlerden gelen saldırılardan korunmak ve tarıma elverişli alanları binalarla doldurmamak için Rumların, evlerini bu korunaklı tepelere inşa etmiş olmaları.

Bir Rum Köyü olan Zeytinliköy, Rumca Aya Theodori olarak bilinirdi. Ancak burada uygulanan politikalarla köy, daha sonraları Zeytinliköy adını aldı. Buraya gelen turist ve gezginler bu ismi karıştırıp zaman zaman bölgeyi Zeytinli Köyü olarak da anmakta. O yüzden biz de köyden bahsederken bu ismi de kullanıyoruz.

Köyde yaşayanlar genel olarak adayı terk etmemiş olan Rumlar. Bu insanların çoğu iyi derecede Türkçe öğrenmişler. Ayrıca tüm zorluklara rağmen kültürlerini de korumayı başararak adaya sonradan gelen Türklerle beraber kültürel bir çeşitlilik sağlamışlar.

Gökçeada Rum Köyleri arasında görselliği en yüksek köyün Zeytinliköy olduğunu rahatça söyleyebiliriz. Yine en çok kafe de bu köyde bulunuyor. O yüzden Gökçeada Rum Köyleri arasında seyahat edebileceğiniz tek bir köyü seçecekseniz o köy, bu köy olsun.

İmroz‘un bu güzel köyüne Zeytinliköy denmesinin elbette en büyük sebebi yol boyunca ve köy çevresinde uzanan birbirinden güzel Zeytin Ağaçları. Köyün içerisinde de Zeytin dışında dut ağacı, nar ağacı, erik ağacı gibi çeşitli meyve ağaçlarına rastladık.

Köyün evleri yaygın olarak Rumların Taş Evleri’nden oluşuyor. Zaten, tüm Gökçeada Rum Köyleri tamamen bu taş ev mimarisi ile inşa edilmiş durumda.
Görüntüleri çok güzel. Ancak, o köyde oturan ve ailesi yüzyıllardır İmroz’da yaşayan bir gezgin Rum ile yaptığımız sohbette, son derece eski olan bu evlerin tüm güzelliğine rağmen, tadilata muhtaç birçok problemi barındırdığını da öğrendik.

Gökçeada Köyleri
Gökçeada Rum Köyleri

Ek Bilgi

Bunun dışında bir iki hatırlatma yapacak olursak; Zeytinliköy Gökçeada ziyaretiniz için rahat kıyafetler giymeniz tavsiyemiz. Dik yokuşları çıkmak sizi biraz zorlayabilir. Gelmişken köy içersinde mutlaka gezin ve son derece sıcakkanlı olan Rumlarla mümkünse sohbet edip, onları daha yakından tanıyın.

Rum kültüründen bir parça deneyimlemek için köyde yer alan kafelerde bir şeyler yiyip, içebilir, Yunan ezgileri eşliğinde ada manzarasının doyumsuz güzelliğine kendinizi kaptırabilirsiniz. Bu konuyla ilgili detayları Zeytinliköy Gezilecek Yerler başlığının altında anlatıyor olacağız.

4. Zeytinliköy Gezilecek Yerler

Gelelim merakla beklediğiniz Zeytinliköy Gezilecek Yerler başlığımıza. Peşin peşin belirtelim, burada verdiğimiz bazı ipuçlarını başka hiçbir sitede bulamayacağınız gibi, bizden alıntı yapmak isterseniz de sitemizi kaynak göstermeyi unutmayın. Çünkü Zeytinliköy’ü karış karış gezip, köyün yerlileri olan Rumlarla konuşup, özenle hazırladık Gökçeada Zeytinliköy Gezi Rehberimizi.

İlk olarak bilmelisiniz ki, köyün girişinde yer alan dik yokuşu tırmandıktan sonra, yol sola ve sağa olmak üzere iki noktaya ayrılıyor. Sağ tarafa giden yolu işaret eden bir Köy Merkezi tabelası yer alıyor. Herkes de haliyle sağdan devam edip Gökçeada Köyleri nin incisi olan bu köyün sol tarafında yer alan güzellikleri ıskalıyor.

Gökçeada Zeytinli Köyü
Zeytinliköy Gökçeada

Hâlbuki, arnavut kaldırımlı yoldan sola döndüğünüzde Taş Rum Evleri arasında birbirinden güzel ve rengarenk zambaklar size selam veriyor. Biraz ilerlediğinizde, köyden aşağı doğru enfes bir manzara sizi karşılıyor ve birbirinden güzel Gökçeada Rum Evlerini yakından görme ve inceleme fırsatı elde ediyorsunuz. Dahası bu sokakta Cicirya yiyebileceğiniz harika bir mekan da bulunuyor. Cicirya’nın ne olduğunu Zeytinliköy Cafeleri başlığının altında anlatıyoruz. Biz şimdi Zeytinliköy’de gezilecek yerler ile devam edelim:

Zeytinliköy’de Gezilecek Yerler

Girişte sizi karşılayan yokuştan yukarı çıkıp, sağ tarafa, köy merkezine yöneldiğinizde sizi bir Gökçeada Rum Okulu karşılıyor. Bu okul bir süre kapalı kalsa da buradaki halkın yoğun çabaları sonucu yeniden açılmış durumda. İzin alarak okulu gezmenizi tavsiye ederiz.

Okulun hemen solunda bir Rum Kilisesi yer alıyor. Rumları ve kültürlerini daha yakından tanımak için bu Rum Kilisesi’ni de mutlaka görmelisiniz. Ancak girişe ulaşmak için sokağı dolanmanız gerekiyor ve buraya girmek için de izin almanızı tavsiye ederiz.

Okulun bulunduğu sokağı ilerlediğinizde seyir keyfine doyum olmayacak Zeytinliköy kafeleri sizi karşılıyor. Bu kafelerin detaylarını ve hangisini neden seçebileceğinizi bir sonraki başlıkta anlattık.

Zeytinliköy Kafeler Rehberi
Zeytinliköy Kafeleri

Köyün en tepesinde ise gezebileceğiniz bir Yunan Ortodoks Kilisesi yer alıyor. Buraya çıkmak için biraz efor harcamanız gerekebilir. Ancak, hem görsel olarak hem de mevkii olarak Kilise’nin bulunduğu alan görülmeye değer.

Biz şimdi gelelim Zeytinliköy’de gezilecek en güzel kafe ve diğer mekânlara; bu kafelerin meşhur yiyeceklerine ve diğer özelliklerine. Siz de içinizden en hoşunuza giden kafelerden en az 1 tanesi seçip Zeytinliköy’de farklı bir gastronomik deneyim yaşayabilirsiniz.

5. Zeytinliköy Kafeleri

Bu uzun Gökçeada Gezi Rehberi Zeytinliköy yazımızda kafelerden sadece en belirgin özellikleriyle bahsettik. Yakında, ilginize göre, kafeleri daha uzun anlattığımız başka bir yazı da yayınlıyor olacağız. Şimdi gelelim Efsane Gökçeada Rum Köyü Zeytinliköy Kafeleri Rehberimizeeeee 🍓

1. En Yöresel Zeytinliköy Kafesi Cicirya Madam Evstratia 🍯: Gözlemeye benzer bir Rum lezzeti olan Cicirya’yı denemek için birebir 🥯 Yanında tadabileceğiniz adaya has lezzetler de cabası 🧀

2. En Kahve Kokulu Zeytinliköy Kafesi Madamın Dibek Kahvesi ☕: Gökçeada’da dibek kahvesi çok meşhur 🍪 adanın damla sakızı da çok meşhur 🍫 ikisi birleşince ortaya akıl almaz bir lezzet çıkmış 🥥 Adadaki en ünlü dibek kahvecisi Madamın Dibek Kahvesi.

Gökçeada Kafeleri
Madamın Dibek Kahvesi

3. En Fotojenik Zeytinliköy Kafesi Mina Cafe 🍍: Pembe pembe zakkumların arasından 🌸 Zeytinliköy hatırası tabelasına 🌕 Bir cafeden çok daha fazlası 🐣 orası bir görsel şölen yuvası 🔮

4. En Manzaralı Zeytinliköy Kafeleri Cafe Garaj ve Yeşil Ev 🍀: Karadut şurubunuzu yudumlarken 🍇 nar ağaçlarının arasından zeytinli adayı izlemekten muhteşem bir haz alacağınız bu iki güzel kafe arasında seçim yapmak size kalmış 🌳 Buralarla ilgili bir ipucu verecek olursak, Rum Kültürü hakkında daha fazla şey keşfetmek için köyü ziyarete geldiyseniz Cafe Garaj, Yunanlı dostlarımız tarafından işletilen ve içerisinden gün boyu Yunan Ezgileri yükselen şahane bir yer 🐸 Ancak, oturmuşken harika fotoğraflar çekeyim derseniz de Yeşil Ev tasarımıyla birkaç tık önde 🍀

Zeytinliköy Mekanları

5. En Nostaljik Zeytinliköy Kafesi Sıcak Kahve Phaedra 🍁: Burası için portakallı 🍊 ve vişneli 🍒 sakız muhallebisi der ve susarız 🍶

6. En Serinletici Zeytinliköy Kafesi Paraşkevi Tatlı Evi 🍨: Karadut dondurmasının tadı damağınızda kalırken 🍇 köyün yokuşları arasında başlayan bunaltınızı serin limonatalarla dindirebileceğiniz harika bir mekan 🍋

Gökçeada Zeytinli Köyü
Gökçeada Kafeleri

7. En Şarapçı Zeytinliköy Mekanı Şarap Evi 🍷: Gökçeada’nın bu eşsiz mekanı sadece ada manzarası eşliğinde içebileceğiniz el yapımı özel şaraplar sunmuyor 🥂 ayrıca birbirinden güzel hediyelik eşyalar da barındırıyor 🎨

8. En Sakızlı Zeytinliköy Kafesi Baba Hristo Tatlıları 🍧: Gökçeada sakızlı muhallebi denince ülkenin göz bebeği. Eh, Sakızlı Muhallebi Gökçeada dediğimizde de orada bi’ duracaksınız 🎬 sonra da köyün tepesinde yer alan Baba Hristo’da lezzete doyacaksınız 🎯

Gökçeada Kafeleri
Gökçeada Kafeleri

Yeni başlığımıza geçmeden hemen hatırlatalım; gerek tüm Gökçeada Köyleri gerekse de sadece Gökçeada Rum Köyleri arasında en çok kafeye sahip köy, bu güzel Rum Köyü Zeytinliköy.

Şimdiiii, Gökçeada’da gezilecek yerler arasında birçok fotoğraf çekme noktası yer alıyor. Hâl böyle olunca Zeytinliköy Fotoğraf Çekilecek Yerler Rehberi hazırlamadan geçmeyelim dedik:

6. Zeytinliköy Fotoğraf Çekilecek Yerler

Gökçeada Zeytinliköy yazımızın da başında belirttiğimiz gibi köyün başında sizi karşılayan yokuştan sola dönüp Taş Rum Evleri arasından boy gösteren harika zakkumların etrafında efsane fotoğraflar çekilebilirsiniz.

Köyün içerisinde yer alan Şarap Evi, sizler için bir Instagram noktası oluşturmuş durumda. Zeytinliköy fotoğraf çekilecek yerler listesine ilk sıralardan giren bu yeri es geçmeyin deriz.

Diğer bir güzel yer, inanılmaz bir görsel şölen sunan Mina Cafe. Burada Zeytinliköy Hatırası Tabelasının önünde fotoğraf çekilebileceğiniz gibi Mina Cafe’nin yan sokağında yer alan ve zakkumlardan bir tünel oluşturan arnavut kaldırımlı sokakta da Gökçeada Zeytinliköy‘e has harika Instagram kareleri elde edebilirsiniz.

Zeytinliköy Fotoğraf Çekilecek Yerler
Gökçeada Zeytinliköy

İmroz‘un bu güzel köyü Zeytinliköy’de fotoğraf çekilebileceğiniz diğer nokta ise her ne kadar kutsal da olsa hoş mimarisiyle öne çıkan Yunan Ortodoks Kilisesi.

Zeytinli Köyü Gökçeada‘da kafelerin bulunduğu sokakta yer alan yeşil panjurlu ev gözümüze hitap eden bir diğer nokta.

Zeytinliköy Fotoğraf Çekilecek Yerler
Zeytinliköy Instagram Noktaları

Yeşil demişken hemen akla gelen Yeşil Ev Cafe seyir terası ve hoş konseptiyle ada manzaralı karelerin doruk noktasını oluşturuyor.

Gökçeada Zeytinli Köyü
Gökçeada Zeytinliköy

Sanırsak bu kadar Zeytinliköy’de Fotoğraf Çekilecek Yer maddesi fazlasıyla işinizi görecektir. Biz şimdi Gökçeada Gezi Rehberi kıvamında hazırladığımız seyahat yazımızın en can alıcı noktasına gelelim:

7. Zeytinliköy’de Yapmadan Dönmemeniz Gereken 7 Şey

Zeytinliköy Gökçeada her ne kadar küçük olsa da fazlasıyla etkinliği içerisinde barındıran ve özellikle gastronomik olarak size çok fazla seçenek sunan bir köy. Eh, her şeyi yapamayacağınıza göre kendimizce ve Rumlarca en önemli görülen bazı maddeleri bir bir sıralayalım:

Gökçeada Zeytinliköy
Zeytinliköy Gökçeada
  1. Gökçeada’nın da diğer Ege Adaları gibi sakızı meşhur. Bu güzel damla sakızını yerel lezzetlerle birleştirip efsane tatlar ortaya çıkarmışlar. O yüzden Zeytinliköy’e gelmişken sakızlı muhallebi yemeden dönmeyin.
  2. Adanın her yanı dut ağaçlarıyla çevrili. Karadut, bildiğiniz gibi olgunlaşır olgunlaşmaz tüketilmesi gereken bir meyve. Zeytinliköy kafeleri menülerine karadut suyunu eklemiş. Zeytinliköy’e gelince bu şifalı suyu içmeden dönmeyin.
  3. Zeytinliköy hediyelik eşya bakımından da zengin bir yer. Buralara kadar gelmişken alt başlıklarda anlatacağımız yerlerin el emeği göz nuru ürünlerine göz atmadan dönmeyin.
  4. Zeytinliköy’de ada manzarasını seyrederek bir dibek kahvesi yuvarlamadan buradan ayrılmayın. Özellikle Sakızlı Dibek Kahvesi ülkemizin her yerinde bulamayacağınız nadide bir tat.
  5. Rumların hoş lezzeti Cicirya’nın tadına bakmadan Zeytinliköy’den dönmeyin. Bizim gözlemelerimizin Rum usulü olanlarını bu köyde tadabilirsiniz.
  6. Sıcak kanlı ve hoş sohbet Rumlarla kültürel diyaloglar kurmadan Zeytinliköy’den dönmeyin.
  7. Taş Rum Evlerini inceleyip önlerinde fotoğraf çektirmeden bu köyden gitmeyin.

Zeytinliköy’de yapmadan dönmeyin diye sıraladığımız bu maddelerden hiç değilse 3 tanesini buralara kadar gelmişken, yapmadan dönmeyin. Zeytinliköy Gökçeada’da gezilecek yerler arasında belki de en keyif aldığınız yer olacaktır!

8. Gökçeada Zeytinliköy Otel Önerisi

Gökçeada’da nerede kalınır sorusunun en renkli cevabı Zeytinliköy Otelleri olacaktır. Ada genelinde apart ve pansiyonlar Gökçeada Konaklama Alternatifleri olarak karşımıza çıkarken, Zeytinliköy’de birbirinden güzel iki otel gezginler ve turistler için şık ve butik konaklama fırsatları sunuyor.

Zaten adaya geliş amaçlarından birisi Rum Kültürünü daha yakından deneyimlemekse, Gökçeada Rum Köyleri konaklama için tam size göre.

Gelelim, Zeytinliköy Otellerini incelemeye.

1. Yeşil Ev Hotel & Cafe

Zeytinliköy Otel
Zeytindalı Otel Gökçeada

Yukarıda anlattığımız seyir terasına sahip Yeşil Ev, konaklama için de tercih edebileceğiniz nezih ve güzide yerlerden bir tanesi. Oda ve kahvaltı seçeneğiyle ön plana çıkan otelin ikramları da son derece bol. Organik bir kahvaltı için Zeytinliköy’de aradığınız manzaralı konaklama mekanı burası olabilir. Mekânın sahibi hanımefendi de ziyaretçiler tarafından pekçe sevilen bir Matematik Öğretmeni.

2.Zeydali Hotel – Zeytindalı Otel

Gökçeada Zeytinli Köyü
Zeydali Hotel Gökçeada

Son derece misafirperverce ağırlanan ziyaretçilerinin memnun kaldığı bir diğer Zeytinliköy Oteli Zeydali Hotel. Diğer adı da Zeytindalı Hotel. Burada da çeşiti son derece bol olan bir kahvaltı ve içinde kendinizi evinizde hissedibileceğiniz güzellikte odalar emrinize amede oluyor. Personeli de son derece ilgili olan otelin, bir de ferah bir kafesi bulunuyor.

3. Apart İmkanı

Bu köyde de Gökçeada konaklama önerilerinin çoğunda yer aldığı gibi bir apart ya da pansiyonda konaklamak isterseniz bakmanız gereken doğru adres Airbnb. Zaman zaman size içi eşya dolu Rum daireleri uygun fiyatlarla verilebiliyor.

9. Gökçeada Zeytinliköy Hediyelik Eşya

Gökçeada Zeytinliköy‘e kadar gelmişken hediyelik eşya almadan; almasanız da şöyle bir burada neler varmış diye bakmadan dönmek olmaz. Zira, Gökçeada Rum Köyleri arasında bu köyü özel kılan faktörlerden biri de köylülerin yaptığı birbirinden güzel eşyalar ve yine kendi üretimleri olan organik köy ürünleri.

Zeytinliköy Gökçeada için hediyelik eşya konusunda en çok çeşit bulabileceğiniz ve ilk bakmanız gereken yer Şarap Evi. Ev, misafirler için bir hediyelik eşya dükkanı hazırlamış. Burayı işleten hanımefendi birbirinden renkli ve güzel ürünleri tek tek elleriyle yapmış.

Gökçeada Zeytinliköy
Gökçeada Zeytinliköy

Şarap Evi’nden Zeytinliköy hatırası olarak küçük magnetler alabileceğiniz gibi duvarınıza asabileceğiniz elle boyanan şık çakıllı tablolara da sahip olabilirsiniz.

Aynı zaman kendi üzümleriyle yaptıkları Zeytinliköy’e has şaraplar da ilgililer için bir diğer hediye alternetifi. Orta boy bir şişe 50 tl civarı bir ücrete sahip. Gökçeada’da gezilecek yerler listenizi tamamlarken kendinize ve sevdiklerinize bu tarz minik hatıralar alarak ada anılarınızı unutulmaz hale getirebilirsiniz.

Organik ürün severler ve adaya has ürün arayanlar için tartışmasız en güzel seçenek Madam Evstratia. Köyün girişinde yer alan ve Cicirya’sıyla meşhur bu güzel Rum Lokantasının bir İmroz’un merkezinde de dev bir yöresel ürünler dükkanı bulunuyor. Bu ürünleri gelmişken Zeytinliköy’den temin etmek isterseniz size bir iki öneride bulunabiliriz.

Öncelikle köye adını veren enfes zeytinlerden dolayı buradan Zeytinyağı alabilirsiniz. Bunun dışında köyde yetişen birbirinden güzel ve şifalı otlardan farklı paketler alabilirsiniz. Adanın her yerinde bulunan kekikler birinci tercihiniz olsun.

Damla sakızlı, karadutlu, yaseminli sabunlar çok güzel kokuyor. Bunların dışında, karadut şurubu, ondan fazla çeşidiyle dibek kahvesi ve diğer yöresel Zeytinli köyü Gökçeada ürünleri de denemeye değer.

10. Gökçeada Rum Köyleri

Nasıl Zeytinliköy Gökçeada Rum Köyleri arasında yer alıyorsa, Tepeköy, Dereköy ve Kaleköy’de Gökçeada Rum Köyleri olarak bolca turist ağırlıyor. Gökçeada’da gezilecek yerler için liste yapanlara hazırladığımız Zeytinliköy Gökçeada yazımızda son olarak diğer Gökçeada Rum Köyleri ile ilgili kısaca bilgiler vermeli uygun bulduk. Bu köylerle ilgili daha kapsamlı yazılarımızı Gökçeada Gezi Rehberi adı altında ileride yayınlayacağımız bir yazımızda ya da şimdiden @yolumuzunustu Instagram hesabımızda (buraya tık tık) bulabilirsiniz.

Gökçeada Köyleri
Gökçeada Rum Köyleri

Tepeköy

Gökçeada Köyleri içerisinde en yüksek noktada yer alan Tepeköy, günümüzde meyhaneleriyle öne çıkmış durumda. 1960’lardan itibaren ciddi göç veren bu Gökçeada Rum Köyü bazı Rumların köylerine geri dönmesiyle yeniden canlanmış durumda. Özellikle Barba Yorgo’nun ev yapımı şarapları ülkede yaygınca bilinirliğe sahip olmuş. Son Vapur Meyhanesi, Tepeköy Tarihi Çınar Kafesi ve Kardeniz Kahvaltı Salonu gibi mekanlar Gökçeada’da eğlenmek ve eşsiz lezzetleri tatmak için köyü ziyaret edebilirsiniz.

Dereköy

Gökçeada’da gezilecek yerler arasında belki de en ürküncü malesef ki Dereköy. Burası uzun yıllar boyunca hem Gökçeada’nın hem de tüm Türkiye’nin en büyük köyü ünvanına sahipti. Ancak yine politikalar sonucu verilen göçlerle köy tam anlamıyla bir hayalet köye dönüştü. Gezerken, ortama hayret edeceğiniz bu Gökçeada Rum Köyü eski bir de çamaşırhaneye sahip. Köyde şuan Türklerin işlettiği bazı güzel yerler dışında can yok. Burası, farklı bir gezi deneyimi sunuyor.

Kaleköy

Posedion, Mustafa’nın Kayfesi gibi enfes manzaralar sunan mekanlara sahip eski Kaleköy’ün üst kısmı, binlerce yıllık bir medeniyete de ev sahipliği yapıyor. Gökçeada’da gezilecek yerler arasına bu Rum Köyü de mutlaka eklenmeli.

Bademli

Eski Bademli Köyü olarak adlandırılan bölge Gökçeada Rum Köyleri arasında yer alıyor. Ancak Yeni Bademli, yeni kurulan Gökçeada Köyleri arasında. Özellikle Yıldız Koyu ve Kaleköy yolunuzun üstü olacaksa bu bölgeyi de gezebilirsiniz.

İmroz Merkez

Gökçeada’nın Merkezi de eskiden bir Rum Köyü olarak biliniyordu. Bugünlerde ise hem Türk hem de Rum işletmecilerin bulunduğu merkezde turist ve gezginler için hem konaklama, hem yeme içme hem de gezme açısından birçok alternatif mevcut. Meydan Pastahanesi İmroz’un meşhur Efi Badem Kurabiyelerinden bolca alabileceğiniz bir mekan. Yine merkezde adada ünlü olan oğlak tandırı yemek için birçok kafe mevcut. Haftada bir gün kurulan pazardan da organik ada ürünleri alınabilir.

Yazan:

yolumuzunustu

Yazmak için değil; daha güzelini yaşatmak için yazıyoruz!