Emirgan Korusu Gezi Rehberi

Emirgan Lale Festivali

Emirgan Lale Festivali, her yıl düzenlenen ve dünyanın her yerinden gezgin ve turistlerin Emirgan Korusuna akın etmesini sağlayan efsane bir festival. Festival boyunca Emirgan Korusunda onlarca farklı etkinlik oluyor ve nefis görsel şölenlere şahitlik ediliyor. Hal böyle olunca sırf bu atmosferi tadabilmek için Emirgan Lale Festivalini yolumuzun üstü yaptık ve sizler için harika bir Emirgan Korusu Lale Festivali Rehberi hazırladık.
Yapmak isteyebileceğiniz etkinliklerin ve merakınızı çeken konuların başlıklarının linkini aşağı bırakıyoruz. Sayfa içerisinde vakit kaybetmeden ilgilendiğiniz kısma gitmek isterseniz ilgili linke tıklayabilirsiniz:

1. İstanbul Lale Festivali
1.1. Emirgan Lale Festivali Yapılabilecek Aktiviteler
2. Emirgan Korusu Gezilecek Yerler
2.1. Beyaz Köşk
2.2. Sarı Köşk
2.3. Pembe Köşk
2.4. Beltur Büfeleri
2.5. Emirgan Korusu Çocuk Parkı
2.6. Emirgan Korusu Gölet
2.7. Emirgan Korusu Fotoğraf Çekilecek Yerler
2.8. Emirgan Korusu Piknik Alanı
2.9. Emirgan Korusu Hayvanları
3. Emirgan Korusuna Nasıl Gidilir?
4. Emirgan Korusu Park ve Yemek Fiyatları
4.1. Emirgan Korusu Park Fiyatı Ne Kadar?
4.2. Emirgan Korusu Kahvaltı Fiyatı Ne Kadar?
4.3. Emirgan Korusu Yemek Fiyatı Ne Kadar?

İstanbul Lale Festivali

Emirgan Lale Festivali
Emirgan Lale Festivali

Biz Emirgan Lale Festivali dedik ama aslında festival tüm İstanbul’da gerçekleşiyor. Dolayısıyla festivalin gerçek ismi İstanbul Lale Festivali. Bu güzel etkinliğin en şaşaalı iki ayağından biri Emirgan Korusu’nda, diğeri Kadıköy Göztepe 60.Yıl Parkı’nda. İki park da festival boyunca her gün sabah 11’den akşam 19’a kadar etkinliklerle şenleniyor.

Emirgan Korusu festivale 2005 yılından beri ev sahipliği yapıyor. Bu dev koru sadece Lale Festivali zamanında değil, yılın her günü birbirinden güzel çiçeklere ve ağaçlara ev sahipliği yapıyor. Ancak, festival zamanı Emirgan’ı cazip kılan etkinlikler farklı. İşte festivalde hergün Emirgan Korusu’nda gerçekleşen etkinlikler ve koruda yapabilecekleriniz:

Emirgan Lale Festivali Yapılabilecek Aktiviteler

 1. Lale Fotoğraf Çekim Noktalarında en güzel Instagram karesini yakalamak.
 2. Canlı lale satış noktalarından pazarlıkla birbirinden güzel laleler ve lale soğanları alarak yaşadığınız yeri şenlendirmek.
 3. Birbirinden muhteşem ressamların canlı performanslarıyla korudaki kuş cıvıltıları arasında mest olmak.
 4. Cam üfleme sanatı performansına şahitlik ederek adeta büyülenip kalmak.
 5. Lale temalı birbirinden güzel ürünleri satın alarak sevdiklerinizi ve kendinizi mutlu etmek.
 6. Canlı konserlerle zaman zaman coşarak zaman zaman kulağınızın pasını silerek eğlenceye doymak.
 7. Lale Heykelleri sergisinde bir çiçeğin sanata etkisinin neler olabileceğini deneyimlemek.
 8. Ebru sanatçılarının performanslarını izleyerek ruhunuzu dinlendirmek.
 9. Lalelerin gelişimine şahitlik etmek için Lale Festivali Kronolojik Fotoğraf Sergisini gezmek.
 10. Kuşların, böceklerin ve sincapların arasında, doğanın içinde, yeşilliklerin ortasında yer alan onlarca renkteki ve çeşitteki lalenin arasında gezerek ruhunuza terapi uygulamak.

İşte Emirgan Lale Festivali’nde sadece festival özelinde yapabileceğiniz birbirinden güzel aktiviteler. Tabii bir de bunlara yılın her günü Emirgan Korusunda yapabileceğiniz aktiviteler eklenince tadından yenmeyecek. O aktiviteleri de bir alt başlıkta bulabilirsiniz ancak biz gelelim asıl merak ettiğiniz soruya: Emirgan Lale Festivali ne zaman?

Emirgan Korusu Gezi Rehberi
Emirgan Lale Festivali
 • Emirgan Lale Festivali her yıl Nisan ayında gerçekleşiyor. 2019 yılında 13. İstanbul Lale Festivali ismiyle gerçekleşen etkinlik 1-30 Nisan tarihleri arasında hergün yukarıda saydığımız etkinliklerle kutlanıyor.
 • Tarihleri kaçırdıysanız kattiyen üzülmeyin. Emirgan Lale Festivali Mayıs ayında Çiçek Festivali ile devam edecek. Eğer Mayıs ayı da kaçtıysa gene üzülmeyin. Emirgan Korusuna yılın her mevsimi gitmiş 2 gezgin olarak şunu net bir şekilde söyleyebiliriz ki Emirgan Korusu her mevsim doğanın içinde, yeşiliyle, sarısıyla, kırmızısıyla, içindeki yapay göletinin ve deresinin mavisiyle bambaşka bir yer. Alt başlıkta yer alan Emirgan Korusu Gezilecek Yerler Listemizi okuyarak yılın her anında Emirgan Korusunda yapılacak aktiviteler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
 • Şimdi vakit kaybetmeden Emirgan Korusunda gezmenin keyfine varabileceğiniz maddelere geçelim:

Emirgan Korusu Gezilecek Yerler

Emirgan Korusu, Emirgan’da denizin kenarından içlere doğru uzanan, yeşilin maviyle buluştuğu, içinde birbirinden farklı köşkleri barındıran ve ağaçlarında sincapların yuva yaptığı İstanbul’da gezilebilecek yerler arasında ilk sıralarda gösterebileceğimiz nefis bir koru.

Biz ilk olarak doğanın sizi acıktırabileceğini düşünerek Emirgan Korusu Köşklerinden başlayalım.
Beyaz, Sarı ve Pembe renkte olan 3 köşk de farklı yönleriyle ön plana çıkıyor. Biz köşklerin güzelliklerini anlatalım, siz seçiminizi yapın ve kararınızı verin.

Beyaz Köşk

Emirgan Korusundaki en güzel peyzaj düzenlemesine sahip köşk, Beyaz Köşk. Eğer gözünüzü doğadan yana bayram ettirmek isterseniz kesinlikle Beyaz Köşk’e gitmelisiniz. Burada birbirinden güzel çiçeklerle adeta bir sanat çalışması yapılmış; yetmemiş havuzla doğaya yeni bir renk kazandırılmış.

Beyaz Köşk bu yönleriyle ön plana çıktığı için özellikle kahve – tatlı ikilisinin burada deneyimlenmesi güzel olacaktır. Tabii, nefis yemekler için de Beyaz Köşk’ün harika bir seçim olabileceğini söylemek mümkün. Ama diğer seçenekleri mutlaka okumalısınız:

Sarı Köşk

Emirgan’ın kahvaltısı ile ön plana çıkmış köşküdür Sarı Köşk. Özellikle sosyal medyada yayılan ünü Sarı Köşk’ü Emirgan Korusunun favori kahvaltı mekanı yapıyor. Yine de şunu bilin ki üç köşk de kahvaltı için ideal. Hatta Emirgan Korusunun asıl olayının kahvaltı olduğunu söyleyenler bile var. Yani, Emirgan Korusu gezginlerinin bir kısmı korudaki köşkleri kahvaltı ile özdeşleştirmiş durumda.
Her neyse, Sarı Köşk’ü diğerlerinden ayıran diğer özellik ise boğaz manzarası. Emirgan Korusundaki en güzel manzaralı köşk Sarı Köşk. 3 odası ve salonu bulunan köşkün üst katında keyifli bir kahvaltı yapmanız mümkün.

Pembe Köşk

Osmanlı mimarisini ve sade ama zarif bir estetik algısını yaşamak isterseniz Pembe Köşk tam size göre. Özellikle leziz Osmanlı yemekleri deneyebileceğiniz köşk, sabah kahvaltısının yanı sıra öğle ve akşam yemeklerinde tercihiniz olabilir. Sahil tarafından Emirgan Korusuna girmek istediğinizde en yakınınızda yer alan Pembe Köşk özellikle en az efor harcayarak ziyaret edebileceğiniz köşk.

Emirgan Korusu Gezi Rehberi
Emirgan Korusu Gezilecek Yerler

İlkbahar ve yaz aylarında bahçesinde ağaçların altında oturmak son derece keyifli. Tatlı önerimiz Pembe Köşk’ün kızarmış dondurması olacaktır.

Beltur Büfeleri

Emirgan Korusunda karnınızı doyurmak için çok daha ekonomik seçenekler arıyorsanız ilk bakacağınız yer Beltur Büfeleri olabilir. Koruda Beltur tarafından işletilen 2 adet büfe bulunuyor. Karışık Tost’un 5 lira, simitin 1.5 lira, et dönerin 12 tl civarında satıldığı büfede 2.5 – 5tl arasında değişen fiyatlara dondurma, kurabiye, dilim kek gibi tatlılar da bulunuyor.

Emirgan Korusu’nda yemek-kahve-çay-tatlı kıscası keyif yapılacak mekanları sıraladıktan sonra, gelelim eğlenceli ve zevkli gezilecek noktara. Listemizin başında gezgin çocuklu aileler geliyor elbette:

Emirgan Korusu Çocuk Parkı

Emirgan Korusu Çocuk Parkları
Emirgan Korusu Çocuk Parkı

Emirgan Korusu’nun hem içerisinde hem de dışarısında harika çocuk parkları yer alıyor. Özellikle çocuklu aileler sırf bu yüzden bile Emirgan Korusu’nu gezmek için tercih ediyor. Dışında yer alan büyük çocuk parkı, hemen sahil yolunun önünde konumlanmış durumda. Burada dev kaydıraklardan çeşitli oyuncaklara gayet güzel vakit geçirilebilir. İçeride yer alan parkın avantajı ise piknik alanına, ayrıca Pembe ve Sarı Köşk’e yakın olması. Siz keyif yaparken çocuğunuzu eğlenmesi için bırakabilirsiniz. Burada tırmanma bölümlerinden, dev sincap ve balonlara çok daha farklı ve renkli oyuncaklar var. O yüzden tercihinizi korunun içindeki parktan yana kullanmanız daha akıllıca olacaktır.

Emirgan Korusu Gölet

Korunun içerisinde harikulade bir gölet bulunuyor. Etrafında ve üzerindeki köprülerde yürüyebileceğiniz mavi güzelliği özel kılan içindeki dev japon balıkları. Evet evet, dev gibi japon balıkları ile Emirgan’ın göleti büyük ilgi topluyor. Üstelik sadece turuncu falan değil, en özel renkleri bile mevcut.
Bir ölçü vermek gerekirse balıkların elinizden daha büyük olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca göletin harika dizaynı sizi gerçekten huzurlu hissettiriyor.

Emirgan Korusu Fotoğraf Çekilecek Yerler

Özellikle Emirgan Korusunda düğün fotoğrafı çektirmek isteyenlerin tercih ettiği en özel yer göletin yanındaki harika masal demirleri. Cinderella’nın balo arabasına benzeyen güzel yapılar ister gelin damat olun, ister sevgili, isterseniz de yalnız sizi bambaşka bir dünyada gösterecek.
Ayrıca korunun boğaza yakın kısmında ağaçların arasından görünen deniz ile harika açılar yakalamanız da mümkün.

Emirgan Korusu Gezi Rehberi
Emirgan Korusu Fotoğraf Çekilecek Yerler

Instagram’ınıza renk katacak bir diğer yer ise lale bahçeleri. Özellikle Lale Festivali döneminde koruya giderseniz yan yana ekilmiş muhteşem lalerin arasında harika kareler yakalayabilirsiniz.

Emirgan Korusu Piknik Alanı

Koruda, ağaçların arasında ferah ve büyük bir piknik alanı bulunuyor. Burada ailenizle mutlu mesut piknik yapabilirsiniz. Ancak, pek tabii mangal yapılmasına ya da herhangi bir sebeple ateş yakılmasına izin yok. Evde sandiviçler hazırlamanız ya da kahvaltınızı yanınızda getirip doğanın içerisinde huzurla yemeniz daha doğru olacaktır.

Son olarak doğa hasreti olanların korunun ferah çimenlerine yayılmasında da bir sakınca bulunmuyor. Biz, Emirgan Korusu ziyaretlerimizde daha önce böyle bir şey görmemiştik ama Lale Festivali için gittiğimizde kalabalığın çimenlerde keyif yaptığına şahit olduk.
Yani, çevreyi kirletmediğiniz sürece hiçbir sorun yok.

Emirgan Korusu Hayvanları

Koru içerisinde yapabileceğiniz en güzel aktivite keşfe çıkmak olacaktır aslında. Özellikle biraz ararsanız ağaçlarda ve çimenlerin üzerinde insanlara son derece alışık olan sincaplarla karşılaşabilirsiniz. Dallara dikkatli bakarsanız farklı türlerdeki birbirinden güzel kuşları görebilir, balıkları ve kaplumbağaları yaşam alanlarında izleyebilir ve kendinize gezerken bir çeşit terapi hediye edebilirsiniz.

Emirgan Korusuna Nasıl Gidilir?

Emirgan Korusuna nasıl gidilir sorusunun birden fazla cevabı var. Diğer gezi bloglarını incelediğimizde ilginçtir, vapur seçeneğini sunan pek olmamış. Ancak, özellikle haftasonu trafiğin yoğunluğu otobüs ve araba seçeneklerini ciddi derecede çekilmez hale getirebiliyor. O yüzden sizlere Emirgan Korusuna gitmek için vapurlu alternatiflerden bahsedeceğiz. Ama ilk önce klasik IETT otobüs hatları ile başlayalım:

Tavsiye etmiyoruz ancak sahil yolundan gelmek isterseniz Kabataş’dan Sarıyer yönüne giden tüm otobüsleri kullanabilirsiniz.

Kabataş tarafından Emirgan Korusuna gitmek için binebileceğiniz otobüsler 25E, 40T ve 22RE’dir.

Eğer kuzey ya da batıdan, yani Sarıyer, İstinye ya da Bahçeköy’den gelecekseniz 25E, 40T ve 42T işinizi görecektir. İstinye İskele’den 40 numaralı otobüsü kullanabilirsiniz.

Taksim’den geleceklerin de 40, 40Tve 42T’yi kullanmaları gerekmektedir.

Mecidiyeköy’den ise 29Ş kullanılarak Emirgan Korusuna ulaşılabilir.

Bir diğer Emirgan Korusuna ulaşım seçeneği ise 4.Levent’ten EL2 no’lu otobüse binmektir.

Eğer metrobüs kullanmanız gerekiyorsa Metrobüs ile Zincirlikuyu’ya geldikten sonra 40B ile Emirgan Korusuna gelebilirsiniz.

Bu zorlu seçenekleri sıraladıktan sonra gelelim deniz yolu ile Emirgan Korusuna ulaşım alternatiflerine.

Özellikle resmi tatillerde veya Pazar günlerinde Emirgan Korusunu gezmek isteyenler için özel bir hat söz konusu. Emirgan-Bebek hattı hem Anadolu Yakası’ndan hem de Bebek’ten Emirgan’a gelmek isteyenleri koruya ulaştırıyor.

Anadolu’da Çengelköy veya Anadolu Hisarı iskelelerine, Avrupa’da ise Bebek İskelesine ulaşarak Emirgan Korusuna gelebilirsiniz.

Anadolu Yakası’ndan herhangi bir günde gelmek isteyenler İstinye İskelesine giden vapurları kullanabilir ya da sahil yolu üzerindeki herhangi bir iskelede inip otobüse aktarma yapabilir.

İstinye İskelesi Emirgan Korusuna oldukça yakın. Özellikle yürümek isteyenler iskeleden 20 dakika icerisinde Emirgan’a ulaşabilir. Sahil sürekli kapalı olduğu icin Şehir Hatlarını kullanarak Emirgan’a gelmek çok daha konforlu olacaktır.

Emirgan Korusuna araba ile gelmek isteyenler içinse Sahil Yolu yerine Maslak tarafından Katar Caddesi üzerinden gelmelerini tavsiye edebiliriz.

Anadolu Yakası’ndan gelenler FSM’yi kullanarak Balta Limanı Hisarüstü Caddesinden Balta Liman Çayır Caddesine dönerek sahile inebilir.

3.Köprüyü kullananlar ve Sarıyer’den gelenler için önerimiz Sarıyer Caddesini kullanarak Emirgan Korusuna ulaşmak olacaktır.

Emirgan Korusu Park ve Yemek Fiyatları

Gelelim en çok sorular soruları cevaplamaya;

Emirgan Korusu Park Fiyatı ne kadar?

Öncelikle, Emirgan Korusuna yaya olarak giriş yapmak ücretsiz. Ancak, otoparkı kullanmak isterseniz 2 saatlik bir park için 10 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor.
2-4 saat için 20 TL, 4 saat üzerindeki park etme süresi için ise 40 TL gibi yüklü bir miktarı ödemeniz bekleniyor.
Emirgan Korusu otopark tabelasında park fişini kaybetmeniz durumunda da 40 tl ödemeniz gerektiği yazıyor.
Emirgan Korusu otoparkı 400 araç kapasiteli. Bu yüzden, haftasonları otoparkta yer bulmak bir hayli zor. Hem bu durumu düşünerek hem de fiyatların pahalılığından şikayetçi olanlarınızı düşünerek bazı alternatif park yerleri belirledik. Emirgan Korusunu anlattığımız Emirgan Korusu Gezi Rehberi yazımızda bu detaylı okuyabilirsiniz. Yazıya gitmek için önceki cümledeki koyu olarak vurgulanan yazı ismine tıklamanız yeterli.

Emirgan Korusu Kahvaltı Fiyatı ne kadar?

Emirgan Korusu’nda bulunan köşklerde kahvaltı saatleri değişiyor. Sarı Köşk’de kahvaltı 9’da başlıyor ve 13.00’a kadar sürüyor. Pembe Köşk’de ise 9 ilâ 14.00 arasında kahvaltı yapabilirsiniz.

Serpme kahvaltı fiyatı 32.5 tl, açık büfe kahvaltı fiyatı 42.5 TL.

Emirgan Korusu Yemek Fiyatı ne kadar?

Emirgan Korusu’nda bulunan köşkleri Beltaş işletiyor. Dolayısıyla menülerde benzer fiyatlar yazılı. Detaylı menüler ve tüm fiyatları görmek için Emirgan Korusu Kahvaltı Ücreti yazımızı inceleyebilirsiniz (koyu yere tık tık).

Fikir edinmeniz açısından örnekler verecek olursak dana cheeseburger 21 tl, etli wrap 22.5 tl, irmik tatlısı 10 tl, kızarmış dondurma 13 tl, çay 2.5 tl.

Yazan:

yolumuzunustu

Yazmak için değil; daha güzelini yaşatmak için yazıyoruz!