Cunda adasında ne yenir

Cunda Adasında Ne Yenir

Cunda’yı karış karış gezip, her mekanda bir tat denedikten sonra Cunda Adasında ne yenir sorusuna harika bir cevap verelim istedik. Cunda’ya özgü yemekler, Cunda Mekan Önerileri, Cunda Kahvaltı Yapılacak Yerler Listesi ve daha fazlasını bir bir sıraladık. Lafı dolandırmadan yazıya geçelim. Eğer aradığınız özel bir konu başlığı varsa, sayfa içinde hızla sizi sorunuzun cevabına götürecek başlık linkleri aşağıdadır. Tıklayıp gidebilirsiniz. İşte meşhur Cunda yemekleri:

1. Meşhur Cunda Yemek Önerileri
2. Diğer Cunda Yemek Önerileri
3. Cunda Adasında Ne Yenir Ne İçilir
4. Cunda Kahvaltı Önerileri
5. Cunda Mekan Önerileri

1. Cunda Yemek Önerileri

Cunda adasında ne yenir
Cunda adasında ne yenir

Cunda’da yemek denince kesinlikle tatmadan dönmemeniz gerekenler arasında Papalina, Sıcak Ot, Simit Levrek, Kavuniçi Dondurma ve Kabak Çiçeği geliyor. Ancak, listeyi geniş tutmak isteyenler için tam 15 lezzeti, yiyebileceğiniz en güzel mekanlarla beraber sıraladık.

Papalina

Bildiğiniz gibi Cunda’da da, Ayvalık’ta da rakı balık yapmak pek meşhurdur. Rakı balık ikilisindeki rakı Cunda Adası için Papalina’dır. Papalina, sardalyanın küçüğü olarak açıklayabileceğimiz, minik ama çok lezzetli bir balık türüdür. Cunda’daki tüm mekanlarda bulunur. Porsiyonu 80 ilâ 120 tl arasında değişir. Tabakta bol bol geldiği için son derece doyurucu olur. Cunda Balık Evi, Cunda Ada Restaurant ve Cunda Meze Dünyası enfes papalinalar yemek için size önerebileceğimiz 3 güzel mekandır. Hemen Cunda Sahil’de yer alan teknelerde de ekmek arası papalinanızı afiyetle yiyebilirsiniz.

Sıcak Ot

İster yeşillik hayranı bir insan olun, ister tam bir et obur, sıcak ot sizi sizden alacaktır. Adadaki enfes lezzetteki 5 otun karıştırılarak elde edildiği bu güzel yemek genellikle çömlekler içerisinde ısıtılır. Üzerine yoğurt ile zeytinyağı dökülerek servis edilir. Fiyatı 90-130 tl arasında değişen Cunda’nın sıcak otunu 3 farklı mekanda denedik. En leziz yapan yer bizim için Cunda Balık Evi oldu. Yine istisnasız tüm Cunda Restaurant ve mekanlarında bulabileceğiniz bu lezzet adaya gelmişken mutlaka tadılmalı!

Simit Levrek

Levrek sürekli yediğiniz ve çok beğendiğiniz bir lezzet olabilir. Ama Cunda’da Simit Levrek denemek apayrı bir histir. Hasanaki Meyhane’de dilerseniz rakınızın yanında, dilerseniz ana yemek olarak söylediğiniz bir balığın yanında simit levreğinizi afiyetle midenize indirebilirsiniz.

Kavuniçi Dondurma

Cunda adasında ne yenir
Cunda Yemek

Ege’nin meşhur lezzetidir Kavuniçi Dondurma. Ancak Cunda Adasına has olunca sakızlı ve karadutlu lezzetlerin kavunla olan ahengiyle bambaşka bir boyut kazanıyor bu güzellik. E hâl böyle olunca Cunda Adasında ne yenir sorusuna tatlı olarak verebileceğimiz en güzel cevap bu oluyor. Fiyatı 80 tl civarında. 3 top dondurmayla beraber servis ediliyor. İster kavunun baş kısmına koyup kaşıklayın, isterseniz de kavunun ortasına doldurtup tabak içinde alın. 2 kişi rahatlıkla yiyebilirsiniz.

Nereden Alınır?

Kavuniçi almak için sahildeki dondurmacıları tercih edebilirsiniz. Fakat Cunda Tekne Turu yapacaksanız, teknenize yanaşacak deniz motorlarını beklemelisiniz!

Kabak Çiçeği

İşte size Ege mutfağından meşhur bir lezzet daha. Kabak Çiçeği, Cunda yemek mekanları arasındaki istisnasız her mekanda bulabileceğiniz leziz bir yemek. Ancak biz bu lezzeti nerede yiyelim derseniz, zeytinyağlı yemekleriyle meşhur olan Adamis Zeytinyağlı Yemek Cunda Restaurant tam size göre olacaktır. Fiyatlar 80 ilâ 150 tl arasında değişiyor.

Ayvalık Tostu

Cunda adasında ne yenir
Cunda adasında nereye gidilir

Ayvalık’ta Ayvalık Tostu yemeniz için de mekan önerileri vereceğiz elbette ama öncesinde Ayvalık Tostu ile ilgili bilmeniz gereken çok önemli şeyler var. Ayvalık Tostu sanılanın aksine, salam, sosis ve ketçap, mayonez ile yapılan bir tost değildir. İncelik ister. Ekmeği bile çok özeldir Ayvalık Tostu’nun. Yalnızca Susurluk Ekmeği kullanılarak yapılır. Gerçek Ayvalık Tostu, mihaliç peyniri ya da bergama tulumu ile lezzetlendirilir. Sucuk, yalnızca kasap sucuk olmalıdır. Ayrıca, içine domates eklenir.

Yapan var mı?

Bugün, bu malzemelerle gerçek Ayvalık Tostu yapan yer Ayvalık ya da Cunda yemek mekanlarında bile doğru düzgün yok malesef. Her şeyde olduğu gibi güzelim Ayvalık Tostu da fasonlaşmış, tek düze bir ticari mal haline gelmiş durumda. Bu yüzden, bu malzemeleri Ayvalık’tan ve Susurluk’dan kendiniz temin edip kendi tostunuzu yapabilirsiniz. Ancak Cunda Adası yolunuzun üstü olmuşken tabii ki Ayvalık Tostu yiyebileceğiniz iki güzel mekan önerisinde bulunalım. Özellikle Avşar Büfe ve Aşkın Tost Evi Ayvalık Tostu için en çok tercih edilen iki tatlı yer. Bu konuda karar size ait.

Cunda Adasında ne yenir sorusunun en olmazsa olmaz cevabı Ayvalık tostu ile ilgili bu engin bilgileri veren ve bölgenin lokali olan @mehves.demirer arkadaşımıza çok teşekkür ederiz. Bizim gibi harika geziler yapan Mehveş’i kullanıcı adına tıklayarak takip edebilirsiniz.

2. Diğer Cunda Yemek Önerileri

Hem Cunda adasında ne yenir hem de Cunda adasında nereye gidilir sorularının cevaplarına yoğunlaştığımız yazımızda Cunda’da yenebilecek en kült lezzetlere değindik. Ama, tabii ki de liste bu kadarla sınırlı değil. Eğer zamanınız ve imkanınız varsa sizin için hem çok enteresan hem de çok leziz Cunda yemekleri tavsiyelerimiz devam edecek. O yüzden şimdi gelelim ağzınızın suyunu akıtacak Cunda’da bulabileceğiniz diğer efsane Cunda Yemek önerilerine:

Bademli Çorba

Cunda’da yemek yenecek yerler arasında ünlü bir çorbacı da bulunuyor. Masalarında zaman zaman yer bulamayacağınız bu çorbacının ismi Adab. Adab’ın en meşhur lezzeti bize göre Bademli Çorba. Canınız çorba çektiğinde buraya gelebilirsiniz. Fiyat 20 tl civarında.

Közlenmiş Patlıcanlı Pizza

Uno’nun açtığı pizza evi Cunda’nın en popüler mekanlarından. Rezervasyonsuz müşteri almayan Cunda Uno’da közlenmiş patlıcanlı pizza ve lorlu otlu pizza hem yöresel hem de ulusal olarak Cunda Adasında yenebilecek nadide yemeklerden. Mekânda ara sıcaklar ve mezeler de oldukça meşhur. Pizza fiyatları 100 liradan yukarıya doğru çıkıyor. 1 pizza artı 1 salata ile 2 kişinin yeterince doyması mümkün. Üst katta yer alan terasta yemeniz önerilir.

Yoğurtlu Soslu Dil Balığı

Hasanaki’de yiyebileceğiniz bu efsane lezzet özellikle balık ve sos severlerin damağına hitap edecektir. Mekânda, bir iki meze ve ortaya da dil balığını söyleyerek yeterince dogmanız işten bile olmaz. Balığın fiyati ise 90-100 tl civarında.

Sakızlı Muhallebi ve Mastikalı Kahve

Cunda Adasında ne yenir sorusunun tatlı cinsinden cevabı tabii ki tüm Ege Adalarında olduğu gibi sakızlı lezzetlerden oluşuyor. Cunda’nın sakızlı muhallebisi son derece meşhur ve leziz. Duru Cafe, sakızlı muhallebinin üst kısmını çikolatalı olarak hazırlıyor. Yanında da sade türk kahvesi ve nefis su içinde mastika söyleyerek adada yemek sonrası harika bir şekilde keyif yapmanız mümkün.

Şişte Çipura

Yine Cunda Yemek önerilerimiz arasında yer alan özel bir lezzet Şiste Çipura. Her daim balıkları taze olan Cunda Balık Evi bu harika lezzeti denemeniz için doğru adres.

Atatürk’ün Sevdiği Meze ve Ahtapot Tandır

Teo’s Restaurant Cunda, adada iskelede keyifle yemek yiyebileceğiniz mekanlar arasında yer alıyor. Burada Atatürk’ün sevdiği meze ve ahtopot ürünleri en çok tercih edilen yemekler arasında yer alıyor. Açıkçası ahtopotun nasıl yapıldığını öğrendiğimiz için ahtapotlu hiçbir şey yememenizi önersek de 2 gün geçirdiğimiz bu mekanda özellikle tercih edildiğini gördüğümüz için buraya yazmak durumunda kaldık.

Saganaki

Ballı ve sarımsaklı bir sosa sahip olan peynir kızartması Saganaki Cunda Meyhane yemekleri arasında önemli bir yere sahip. Özellikle Girit Türklerinin bulunduğu ve Türk-Yunan yemeklerinin sentezlendiği adada bu özel lezzeti de denemenizi tavsiye ederiz. Saganaki’yi en güzel yapan mekan, mısırlı ekmeğiyle de ünlü olan Son Vapur.

Şaraplı Armut Tatlısı

İşte size değişik bir lezzet daha. Şarap ile harmonize edilen armut tatlısı Cunda yemek önerilerimiz arasında en özel tatlılardan biri olarak ön planda. Bu lezzeti yemek için Cunda Ayna tercih edilebilir.

Bademli Keşkül

Cunda Adasında nereye gidilir diye sorulduğunda aslında tatlı için ilk sıraya yazılabilecek mekan tabii ki de Cunda Karadeniz Pastanesi’dir. E Karadeniz Pastanesi’nde ne yenir diye sorarsanız da tereddütsüz bademli keşkül ve bademli muhallebi deriz.

3. Cunda Adasında Ne Yenir Ne İçilir

Bu bölümün başlığını Cunda Adasında ne yenir ne içilir olarak koysak da burada asıl odaklanacağımız şey içecekler. Birbirinden güzel Cunda yemek önerilerini sıraladığımıza göre, şimdi yer yer içinizi ısıtacak, yer yer Cunda’nın sıcaklığında ruhunuza serinlik katacak içecek tavsiyelerimize ve bu tavsiyelere bağlı Cunda Mekan Önerileri listemize bakalım:

Likör

Cunda’da ev yapımı likörler denemek isterseniz son derece şık ve güzel bir mekan önerimiz olacak. Cunda Adasında ne yenir ne içilir sorusunun cevaplarından birini de Vino Şarap Evi’nde bulabilirsiniz. Eğlenmek için bu mekana gitmenizi de şiddetle tavsiye ederiz.

Koruk Suyu

Cunda Adasında ne yapılır diye sorup da Koruk Suyu içilir diye üstüne basa basa söylemeden geçsek olmazdı herhalde. Bir Ayvalık’da bir de Cunda Adasında Koruk Suyu içmek için önerebileceğimiz iki güzel mekan var. Ayvalık’ta yer alan mekan Şeytanın Kahvesi. Ancak bizim konumuz Cunda Adası olduğu için biz buraya yoğunlaşalım. Cunda Adasında yer alan Cunda Bahçecik leziz mi leziz üzüm koruğundan yapılan, rengi sarıya çalan, serinletici koruk suları içebileceğiniz bir Cunda Mekanı. Kola ile Fanta ile karın doyurmak yerine son derece şifalı olan bu Cunda içkisini denemeniz şiddetle önerilir.

Double Türk Kahvesi

Cunda adasında ne yenir diye sorduğumuzda verebileceğimiz onca cevaba karşılık Cunda adasında ne içilir diye sorduğumuzda da söyleyebileceğimiz güzel şeyler olsun istedik ve adanın Taş Kahve ile klasikleşen lezzetlerinden birinden bahsetmek istedik.

İki Kat Lezzet!

Türk Kahvesi elbette Türkiye’nin her yerinde bulabileceğiniz bir lezzet ancak Cunda Taş Kahve farkıyla beraber adada kahve üreten hemen hemen yer menüsüne büyük Double Türk Kahvesi şıkkını eklemiş vaziyette. Üstelik Cunda’da içtiğiniz kahve inanın daha bir lezziz. Klasik olarak tüketebileceğiniz gibi farklı aromalarda da tüketmenizin mümkün olduğu bu lezzet yine Ege adalarının klasikleşen lezzeti damla sakızı ile son derece güzelleşiyor.

Cunda Kahvesi

Eh Türk Kahvesi içilir de yanında mastika eksik olur mu derseniz, masanızda iyice Rum Türk karışımı rüzgarlar estirir, keyfinize keyif katmış olursunuz. Son olarak, Double Türk Kahvesi içmek için güzide Cunda mekan önerileri listemizi sıralayalım hemen:

Birincisi demin de bahsettiğimiz gibi Cunda sahilinde yer alan Taş Kahve. Mekan o kadar klasikleşmiş ki, Cunda ile adı anılan sayılı yerlerden. Ancak, burası çok kalabalık oluyor, biz kendimize daha değişik bir yer bakalım derseniz, sizi tabii ki de Bicunda’ya alabiliriz. Şahane bir atmosferin içinde birbirinden leziz kahvelerinizi ister şık konsept masalarda, ister etrafı antika dolu kapalı alanda yudumlayabilir, kedi severek saatlerce oturup Cunda’nın tadını çıkarabilirsiniz.

Lokma

Yazının en sonuna eklediğimiz lezzetler elbette ki, tüm Türkiye’de bulabileceğiniz lezzetler. Hele ki lokma, 2019 itibariyle zirve noktasını görmüş, tatil beldelerinden şehir merkezlerine her yerde bir lokmacı açılmış durumda. Hal böyle olunca, Cunda Adası da bu lokmacılardan nasibini en yoğun şekilde almış. Minicik diyebileceğimiz ada merkezinden bir elin parmaklarından fazla lokmacı yer alıyor. Bu lokmacıların pek çoğu da sizi tatmin edecek kadar lezzetli ürünler döktürüyor. İşte o yüzden Cunda adasında ne yenir sorusunun cevaplarından biri olarak lokmayı da bu listeye ekledik.

Peki hangi mekan?

Lokma yemek için adaya özgü Cunda Mekan Önerileri isterseniz aklımıza hemen gelen ve sahilde bulabileceğiniz bir mekan olan İmparator geliyor. İmparator Cunda, hem leziz lokmaları hem de diğer tatlı seçenekleriyle genellikle çok tutuluyor. Bu yüzden, Cunda gezi keyfinize keyif katmak için soluğu İmparator’da alabilirsiniz.

4. Cunda Kahvaltı

cunda yemek
Cunda adasında ne yenir

Ada, yeşille mavinin birleştiği mis gibi bir havaya sahip olunca, hem deniz kokusu hem ormanlardan gelen taze hava gezginler için inanılmaz iştah açıcı oluyor. E bu güzel havada da kahvaltı etmemek olur mu?! – Tabii ki de olmaz. O yüzden Cunda Adasında Kahvaltı nasıl olur, kahvaltı nerede edilir ona da kısaca bir değinelim istedik:

Cunda Adasında Serpme Kahvaltı

İşte size bir taşta iki kuş birden vurabileceğimiz bir seçenek daha. Yine tüm Türkiye’de klasikleşen serpme kahvaltı, Cunda Adasında’da bir fenomen haline geldiği için listemizin son sırasından kendine yer buldu bile. Peki niye bir taşta iki kuş derseniz, bu maddede de hem Cunda adasında nereye gidilir sorusunu hem de Cunda adasında ne yenir sorusunu beraber yanıtlamış olacağız.

Birkaç Öneri:

Açık havanın tadını çıkararak adaya özgü zeytinler ve diğer lezzetleri deneyebilmeniz için tam 4 güzel mekanı dikkatinize sunuyoruz. Adanın en güzel kahvaltısı iddiasıyla yola çıkan Cook Point, adanın en butik kahvaltısı olduğuna kanaat getirdiğimiz Duru Kafe, adanın en bahçeli keyfini vaad eden Cunda Bahçecik ve adanın en renkli kahvaltısını yapabileceğiniz L’arancia. Cunda adasında kahvaltı yapmak için seçebileceğiniz bu dört özel mekanı ayrıntılı bir şekilde anlattığımız X yazımıza bu linke tıklayarak hızlıca ulaşabilir ve Cunda kahvaltı keyfiniz için size en uygun Cunda Mekanını kolayca seçebilirsiniz.

5. Cunda Mekan Önerileri

Bu kadar mekan önerisi vermişken, böylesine kapsamlı bir Cunda Yemekleri yazısı hazırlamışken daha ne mekan önerisi diyor olabilirsiniz ancak Cunda meyhane, restoran ve kafeleriyle nam salmış bir ada. Durum böyle olunca Cunda Restaurant öneri için en az 5, kafe önerileri için en az 7, meyhane önerileri için ise en az 10 popüler mekandan bahsetmek gerekiyor. E bunun için de seç – beğen – al yapabileceğiniz ve mekanları ortamıyla, yeriyle, lezzetleriyle incelediğimiz Cunda Restaurant ve Cunda Meyhane yazılarımız sizi bekliyor.

Yolunuzun üstü Cunda Adası gibi nice güzel adalarla, nice güzel tatil beldeleriyle dolu olsun. Soru ve önerileriniz için yorum atmayı unutmayın. Hepinize selamlar!

Yazan:

yolumuzunustu

Yazmak için değil; daha güzelini yaşatmak için yazıyoruz!