Cunda'da ne yapılır

Cunda Adasında Ne Yapılır

Cunda ile ilgili yazdığımız en keyifli yazılardan biri oldu Cunda Adasında Ne Yapılır yazısı. Sebebi de yazdığımız her maddeyi, kaleme alırken tekrar hissetmemiz, anımsamamız oldu. Size de aynı hisleri yaşatmak için harika bir Cunda Aktiviteleri listesi hazırladık. İster bir yakamoz turuna katılın, ister akşamları Ayvalık Rakı Balık deyin, isterseniz de güneşi adanın en güzel tepesinde batırın. Hangi maddeyi seçerseniz seçin bu yazıdakilerle Cunda’yı bir başka yaşayacağınızı umuyoruz. Haydi o zaman Cunda Adasının atmosferi ile başlayalım sıralamaya:

1. Cunda’yı Yaşamak
2. Cunda Adasında Yapılacak Şeyler
3. Cunda’ya Gideceklere Öneriler

1. Cunda’yı Yaşamak

Cunda Meyhane
Cunda’da Ne Yapılır

Her şeyden önce ada, bölgenin eğlence başkenti. Gece hayatının kalbi de burası, gündüz gözüyle gezilecek yerlerin ruhu da. Kuzeyde Edremit, Akçay, Altınoluk gibi tatil beldeleri ve ilçelerden, güneyde Bergama, Bademli ve Dikili’ye kadar neşelenmeye ve hareketin içine Cunda’ya geliyor insanlar. Tabii ki de en çok da hemen yanı başındaki Ayvalık’tan geliyorlar. Hal böyle olunca Cunda hep kalabalık, hep heyecanlı, hep coşkulu.

Esnaf güler yüzlü. Mekan sahipleri neşeli, kültürlü ve misafirperver. Çoğu gerçekten Egeli; o çoğunun da çoğu Girit ve Midillili. Mübadele dönemi zorunlu göç ile gelmiş, kültürlerin harman olduğu güzel bir kafaya ermiş insanlar. Kalanlar genellikle İstanbul’dan. Evi barkı satıp, harabe mekanları cennete çevirmiş, daha sonra da öyle para kazanmak için falan değil, daha çok bir tarz yaratmak için işletme yapıvermiş insanlar. Anlayacağınız hepsi hoşsohbet; hepsi binbir hikayeyle geziyor heybesinde.

Adanın misafirlerini soracak olursanız, onlar da neşeli. Rengarenk ada duvarları, arnavut kaldırımlı sokakları ve taş evlerinin arasından cıvıldayarak çıkyor Cunda gezginleri. Bu eğlence merkezinde, daha da mutlu olmaya gelmiş herkes. Umulanın bulunacağı biliniyor. Dolayısıyla Cunda sokaklarını gezmek bile insana çok şey katıyor.
Durum buyken, adada yapılacak aktiviteler hep mutluluk temalı. Eğer burada konaklamak isterseniz aşağıda verdiğimiz listeden maddeler seçerek adaya doymak için en az 2 gün ayırmanızı tavsiye ederiz Cunda Adasında ne yapılır:

2. Cunda Adasında Yapılacak Şeyler

Cunda Gezilecek Yerler
Cunda Adasında Yapılacak Şeyler

Adaya gelmeden önce Cunda’da ne yapılır diye soruyorsanız; keşfetmeyi sevenler sağlam yürüyüş ayakkabıları, yüzmeyi sevenler şnorkel ve palet, eğlenmeyi sevenler de bolca para alsın yanına diye cevaplarız. Yok adadayken bu sorunun cevabını merak ediyorsanız ve bu dediğimiz üç şey de yanınızda yoksa, size bir deniz turu, bir kültür turu bir de fotoğraf turu önerisi verebiliriz. O zaman şimdi biz betimleyelim, siz seçin:

Mehtap ve Yakamoz Turlarına Katılın!

Cunda adasında ne yapılır
Cunda’da ne yapılır

Ayağınızın tozuyla Cunda Sahile varın. Adalıların ailecek yönettiği tekne ve yatların Mehtap ve Yakamoz Turları için bilgi alın. Akşam, Cunda açıklarına doğru yola çıkın. Dilerseniz mehtaba karşı şarabınızı yudumlayıp romantik bir yemek yiyin, dilerseniz gece yarısı yakamozun sonsuzluğunu izlerken şık yatak odanızda rüyalara dalın. Cunda adasında ne yapılır sorusuna romantik ya da dinlendirici bir cevap arıyorsanız bu tavsiyeyi hemen cebinize atın.

Mavi Koylarda Yat Turu Yapın!

Cunda Plajları
Cunda Adasında Ne Yapılır

Gece gezmek cazip gelmedi mi? Gündüzünüzü mavileştirin!
Ayvalık’ın etrafında irili ufaklı tam 22 Ada var. E, her adanın da birbirinden güzel koyları var. İster kişiye özel yatları kiralayın, isterseniz de grupça gidilen tekne turlarına katılın. Adanın yeşile çalan sularını, akvaryumu andıran koylarını ve açık denizlerini yüzerek keşfedin.
Yakamoz Turu yiyeceğiniz yemeğe, içeceğiniz içeceğe, gece uyuma durumunuza göre değişse de Cunda Tekne Turları için fiyat verebiliriz. Eğer aileniz ya da arkadaşlarınızla, tüm gün kendi belirleyeceğiniz bir rotayı güzel bir yatla keşfetmek isterseniz ortalama 800 tl gibi bir fiyata, eğer grup olarak belirli bir programa katılmak isterseniz kişi başı sadece 60 tl gibi fiyata gününüzü renklendirebilirsiniz.

Ayvalık’ın Altındaki Gizemli Dünyaları Keşfedin

Cunda'da ne yapılır
Cunda Adasında Ne Yapılır

Yeryüzünün üstündeki renkli dünyayı keşfederken, altını da ihmal etmeyin! Rengarenk Ayvalık balıklarıyla dans edin. Önce Ayvalık’ın 24 adasından birinin açıklarına doğru yelken açın, sonra güzel bir öğle yemeği yiyin, ardından da masmavi suların altındaki muhteşem güzellikleri uzman eğitmenlerle keşfedin. Sakın ha, “ben yapamam” demeyin! Yaşayacağınız en unutulmaz tecrübelerden biri için Ayvalık Dalış Okuluna ve Kağan Hocamıza güvenin. Biz güvendik, size de tavsiye ediyoruz!

Ayvalık Dalış Okulu iki harika dalış programı düzenliyor. Yakşalık 20 dakika süren deneme (tanıtım) dalışı eğitmeniniz ile birebir olarak gerçekleştiriliyor. Kontrolün tamamen eğitmeninizde olduğu bu dalışta size sadece su altının keyfini çıkarmak kalıyor. Bu büyülü macerada yaşadığınız anlar fotoğraflarınız çekilerek ölümsüzleştiriliyor.

İki gün süren eğitim dalışlarında ise önce teorik bilgi veriliyor, sonra malzeme tanıtımı yapılıyor ve ardından su altı becerileri öğretiliyor. Bu kapsamda toplam 5 dalış gerçekleştiriliyor. Tekne kullanımı, Federasyon Harcı, Diploma Bröve, öğle yemeği ve ekipman kirası bu programın ücretine dahil. E, böyle olunca Ayvalık’ta dalış yapmak Cunda Adasında ne yapılır sorusunun en güzel cevabı oluyor.

Bu fikri beğendiyseniz rezervasyon ve daha fazla bilgi için 0534 209 00 98 numaralı telefondan Kağan Hocamıza ulaşabilirsiniz. Ayrıca, kendilerinin Instagram hesabındaki renkli dünyaları daha yakından inceleyip, denizin altında neler görebileceğinizle ilgili ipuçları edinebilirsiniz.

Renkli Cunda Sokaklarında Kaybolun

Cunda adasında gezilecek yerler
Cunda Adasında Ne Yapılır

Adanın sokakları, sokaklarda yer alan binaların duvarları ve duvarların önünde duran sandalye ve masaları… Hepsi adeta birbiriyle güzellik yarışına çıkmış durumda. Siz de bunu bir fırsata çevirin, adanın sokaklarında kaybolun, ister göz ziyafeti çekerek içinizi açın, isterseniz de tüm bu renkli güzelliklerin önünde fotoğraf çekilerek kendinizi şımartın!
Eğer sokak sokak Cunda Adasında fotoğraf çekilecek yerleri merak ederseniz Cunda Gezilecek Yerler (maviye tık tık) yazımıza mutlaka bakın!

Sıcaktan Kavuniçi Dondurma ile Kurtulun!

Cunda adasında ne yenir
Cunda Yemek Önerileri

Ege’nin meşhur sakızına kavunun içinde kavuşun. Önce Cunda Sahile inin, sonra gözünüzü kestirdiğiniz dondurmacıya girin. Şöyle güzel bir kavuniçi sipariş edin. İçine damla sakızı, karadut ve badem ekletin. Hem mis gibi kavunlar yiyin hem de adadan çıkan tüm taze lezzetleri dondurmanın aromasında bir daha keşfedin. 

Efsane Ege Mutfağını Keşfe Çıkın

Cunda Restaurant
Cunda’da Ne Yapılır

Zeytinyağlı denince akla Ege; Cunda denince de akla Ege Mutfağı gelir.
Öyle bir ada düşününki her yeri restoran, her yeri meyhane. Mezeler, sıcaklar, soğuklar… hepsi birbirinden güzeller. Cunda Mekanları rengarenk, yemekler mekanlardan da rengarenk! Tam bir lezzet turizmi için her akşam başka bir Cunda Restaurant (maviye tık tık)’ı tercih edin. En güzel mezeler için Cunda Meyhane Önerileri yazımıza göz gezdirin. Cunda Adasında ne yenir sorusunun cevabı için de aynı isimli yazımızda iyice iştahınızı kabartın ve mekan tercihinizi belirleyin. Cunda’ya gelmişken yemeye doyun. Eğer içki kullanıyorsanız Ayvalık Rakı Balık deyiminin hakkını verin. Adaya özgü Papalina yemeden, Ege’nin güzel lezzeti kabak çiçeği ile keyif etmeden, simit levrekleri mideye indirmeden dönmeyin. 

Aşıklar Tepesinde Güneşi Batırın

Cunda'da Gezilecek Yerler
Cunda Adasında Ne Yapılır

Merkezde yer alan Aşıklar Tepesine tırmanın. İlla aşık olmanıza gerek yok, zevkli olmanız yeter. Çünkü adanın en zevkli, en panaromik manzarası burada, Aşıklar Tepesinde. Gitmişken hem Muhtar Kent’in anne ve babası anısına düzenlenen Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı’nda farklı dünyalara yelken açın, hem de harika ada manzarasını seyre dalın. Aşıklar Tepesi’nin yel değirmenin altındaki kafeye oturun. Kendinize güzel bir Türk Kahvesi hediye edin ve adanın güzelliğini bir de tepeden izleyin! Cunda’da ne yapılır sorusunun en romantik cevabını bu tepede verin.

Zeytinyağı, Ada Otları ve Domat!

Cunda Gezi Rehberi
Cunda’da Gezilecek Yerler

Çizik zeytinin en meşhur olduğu yer Cunda. Birbirinden enfes zeytin türlerinin en leziz olduğu yer de Ayvalık. O zaman doğru Cunda Pazarına! En leziz, en doğal ürünler için pazara gidin. Birbirinden lezzetli zeytinleri akıl almaz ucuzluktaki fiyatlara alın. Taze taze domat yiyin. Soğuk sıkım zeytinyağlarını gönül rahatlığıyla alın. Pazarda duran bıyıklı amcamızdan karadut suyu ısmarlayın. Ayşe teyzenin incirlerinden en azından 1 tane deneyin. Ada kekiklerini paket paket edinin. Ne yaparsanız yapın eğer Cunda bir Cumartesi günü yolunuzun üstü olmuşsa merkezin ortasında kurulan pazarı asla kaçırmayın!

Kendi Kültür Turunuza Çıkın!

Cunda'da ne yapılır
Cunda Adasında Ne Yapılır

Kendinize bir rota belirleyin. Eğer ayaklarınıza ve arabanıza güveniyorsanız adanın uzak ucundaki Ayışığı Manastırı’nı rotanıza ekleyin. Ben o kadar gezemem diyorsanız birbirinden harika eserleri adaya getiren Rahmi Koç Vakfı’nın müzesini gezin. Despot’un Evini ziyaret edin. Sahilde yer alan güneş saatinin nasıl kullanıldığını öğrenip gölge boyunuza göre o an ki saati ve hangi ayda olduğunu kendiniz keşfedin. Türklerin adaya ilk ayak bastığı yere gidin. Türkiye’nin ilk boğaz köprüsünden denizi seyredin. Sevim ve Necdet Kent Kitaplığını gezin. Rum Mezarlıklarını ziyaret edin. Daha detaylı bir liste için Cunda’da Gezilecek Yerler (maviye tık tık) yazımıza şöyle bir bakıverin.

Canlı Müziği İçinize İşleyin

Cunda kahvaltı
Cunda’da Ne Yapılır

Şöyle bir ada düşünün: Merkezde yer alan sokakta yürüyorsunuz ve meyhanelerin sıkça bulunduğu bir meydana geliyorsunuz. Bir yanda klavye ile yapılan nazik fasılın sesleri, diğer yanda darbukası, sazı sözüyle bir gece eğlencesi… sokağın sonunda şık bir barda jazz müzik keyfi, biraz daha ilerisinde “Akdeniz Akşamları” neşesi. İşte size Cunda!

Fasıl için Cundalının Balık Evi, alternatif tarzlar için Zaika, sazlı sözlü eğlence için Hasanaki ve gece 11’den sonra şarap eşliğinde kederlenmek için Cilveli Bar önerilir.

Ufak Adalara Yüzün!

Cunda Plajları
Cunda Adasında Yapılacak Şeyler

Cunda’da ne yapılır sorusuna cevap olan bu maddeyi anlayabilmek için Aşıklar Tepesine çıkmanız yeterli. Dört bir yanda irili ufaklı adalar var burada. Ben muhteşem bir yüzücüyüm derseniz buyrun size Pınar Adası, Kırlangıç Kayalığı, Güvercin Adası ve Maden Adası. O biraz zorlar, sığ denizler nerede derseniz de işte size fiyatları, ortamı ve tüm güzellikleriyle Cunda Plajları yazısı!

Alışveriş Çılgınlığına Kapılın!

Magnetler, nazar boncukları, rengârenk halhallar ve diğer dekoratif ürünler… Renk renk, desen desen, tüm cıvıltısıyla ada meydanındaki çarşıda. Tatilinizi yaparken, evinizi ve kendinizi süslemek için tüm ihtiyacınız olanlar burada.

3. Cunda’ya Gideceklere Öneriler

Cunda Gezi Rehberi
Cunda Adasında Yapılacak Şeyler

Cunda Adasına gitmeye ikna olduysanız aman bu yazdıklarımıza kulak kabartın. Sonra adaya vardığınızda boş yere hayıflanmayın.

  1. Yosunlardan hoşlanmıyorsanız deniz ayakkabılarınızı yanınıza almayı unutmayın. 
  2. Özellikle kara sineği bol adada rahat etmek için vücuda sıkılabilen sinek ilaçlarından bir şişe alın.
  3. Cunda’ya arabayla gelecekseniz ve oteliniz merkezde ise, park edecek bir yer muhtemelen olmayacaktır. Tüm gün 10 tl’ye park etmek için sahile inin ve Balpark’a arabınızı bırakıp rahatınıza bakın.
  4. Cunda Adası Tatil amacınız öncelikli olarak denize girmekse ve özellikle de arabanız yoksa ya deniz kenarı bir otel tercih edin ya da tekne turu ve dalış eğitimi gibi aktivitelere katılarak suyla kucaklaşın. Çünkü, adada denize girilebilecek alanlar kısıtlı aman ha unutmayın.
  5. Eğer kadınsanız topuklu ayakkabılarınızı kesinlikle yanınıza almayın. Arnavut kaldırımlı, dar ve dik yokuşlu sokaklarda mahvolmayın.
  6. Yel değirmenleriyle fotoğrafım olsun diyorsanız Aşıklar Tepesi’ndeki yel değirmeni yerine Harabe Değirmen ya da Un Değirmeni’nden birini seçin.
  7. Ayvalık Coğrafi Etiketi almamış bir soğuk sıkım zeytinyağını almayın. Coğrafi etikete bakın, kandırılmayın. 

Cunda Adasında Ne Yapılır sorusuna olabildiğince eğlenceleri cevaplar vermeye çalıştık. Cunda ile ilgili başka sorularınız varsa lütfen bize yorum olarak yazın. Anında cevaplayalım. Yolunuzun üstü Cunda gibi güzelliklere çıksın. Kucak dolusu selamlar!

Yazan:

yolumuzunustu

Yazmak için değil; daha güzelini yaşatmak için yazıyoruz!