Charleroi Havaalanından Ulaşım

Charleroi Havaalanı Ulaşım

Brüksel Charleroi Havaalanı, Brüksel’e veya Belçika’ya ucuz uçak bileti alarak gelenlerin sıklıkla tercih ettiği, son derece küçük ve mütevazi ama Brüksel’e, Brugge’a ve Gent’e bir o kadar da uzak bir havaalanı olunca bir Charleroi Havaalanı Ulaşım yazısı yazmanın yerinde olacağına karar verdik. Üstelik Belçika’da bir süre yaşamış ve çalışmış iki gezgin olarak Charleroi Havaalanından Brüksel’e ve diğer şehirlere ulaşım konusunda çok çeşitli ve çok ucuz yolları da bildiğimiz için bu yazının çok işinize yarayabileceğini düşündük.

O yüzden aşağıdaki başlıklara tıklayarak yazının içerisinde sizi ilgilendiren başlığa hemen ulaşabilir ve merak ettiğiniz ulaşım sorusunun cevabını hızlı bir şekilde bulabilirsiniz.

1. Charleroi Havaalanı Nerede?
2. Charleroi Havaalanı Brüksel Ulaşım
3. Charleroi Havaalanı Brugge Ulaşım
4. Charleroi Havaalanı Gent Ulaşım
5. Flibco Bileti Nasıl Alınır / Belçika Tren Bileti Nasıl Alınır?

1. Charleroi Havaalanı Nerede?

Charleroi Havaalanı tüm uçak bileti sitelerinde, uçak bileti satan işletmelerde ve seyahat acentalarında Brüksel’deymiş gibi lanse edilse de malesef durum böyle değil. Charleroi Havaalanı nerede sorusuna tam bir cevap vermek için buyrun size harita üzerinden anlatalım:

charleroi'ya nasıl gidilir?
Charleroi Nerede

Charleroi Havaalanı Brüksel Arası Kaç Km?

Gördüğünüz gibi Charleroi Havaalanı Brüksel’e 52 kilometre uzaklıkta Charleroi şehrinin içerisinde yer alıyor. Evet, Charleroi, Brüksel’den ayrı, Belçika’nın Fransızca konuşulan bölgesinde kalan bir başka kent. Bu yüzden Charleroi Havaalanından ulaşım ile ilgili detayları anlatırken bu bilgileri de göz önünde bulundurarak işinize yarayabilecek birçok tüyo vereceğiz.
Dilerseniz şimdi Charleroi Havaalanından Brüksel’e ulaşım nasıl sağlanır, en ucuz yollar hangisidir bir bir sıralayarak başlayalım:

2. Charleroi Havaalanı Brüksel Ulaşım?

Charleroi Havaalanı Brüksel Ulaşım ‘ınızı sağlamak için kullanabileceğiniz yedi farklı yöntem bulunuyor:

 • Brussels City Shuttle
 • Tren
 • Flixbus
 • BlablaCar
 • Havaalanı Taksisi (VIP)
 • Araba Kiralama
 • Otostop

Charleroi Havaalanından Otobüs ile Brüksel’e Ulaşım:

Charleroi Havaalanından Brüksel’e gitmek için kullanabileceğiniz tüm bu yöntemler arasında en basit olanı Brussels City Shuttle’ı kullanmak. Flibco isimli bir firma hem Brüksel’den Charleroi Havaalanına hem de Charleroi Havaalanından Brüksel’e günün her saati karşılıklı seferler düzenlemekte.

Biletlerinizi Flibco’nun internet sitesinde aldığınızda sadece 14,20€ ödersiniz. Üstelik erken alımlarda ve dönemsel olarak Flibco indirimleri uygulandığı için 5€’ya bile bilet bulabilmeniz mümkün. Flibco’nun sitesine hemen bu yazıya tıklayarak gidebilirsiniz: Flibco

Charleroi Havaalanından Tren ile Brüksel’e Ulaşım:

Charleroi Havaalanından Brüksel’e gitmek için kullanabileceğiniz ikinci yöntem ise tren ile ulaşım. Charleroi Havalaanından tren doğrudan kalkmıyor. Hemen havaalanıdan kalkan yerel otobüslere binerek son durak olan Charleroi Tren Garı’nda iniyorsunuz.

Bu yolculuğun ücreti 6€’ya mal oluyor. Ardından Charleroi’den Brüksel’e tren ile gitmek için 6.40€’ya bir bilet alıyorsunuz ve Türk Lirası cinsinden düşününce çok daha ucuza Brüksel’e ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Üstelik haftasonu bileti, genç bileti gibi tren bileti seçenekleri çok daha ucuza geliyor. Bunlarla ilgili detaylı bilgileri ve Charleroi’den Brüksel’e ulaşım ile ilgili tüm seçeneklerin değerlendirmesini Charleroi’den Brüksel’e nasıl gidilir yazımızın altında bulabilirsiniz. Biz şimdi diğer şehirlerle ilgili detaylarla ve ulaşım ücretleri ile devam edelim

3. Charleroi Havaalanı Brugge Ulaşım

Charleroi Havaalanı Brugge Ulaşım seçenekleri Brüksel’inkiyle aynı olsa da fiyatlarda ve yöntemde bazı farklılar var. Bu yüzden  Charleroi Havaalanından Brugge a nasıl gidilir sorusunun tüm yanıtları ile ilgili bilgi verelim:

 • Flibco ile Otobüs Yolculuğu
 • BelgianRail ile Tren Yolculuğu
 • Blablacar ile Araba Yolculuğu
 • VIP Havaalanı Taksisi ile Taksi Yolculuğu
 • Araba Kiralama
 • Otostop

Charleroi Havaalanından Otobüs ile Brugge’e Ulaşım:

Charleroi Havaalanı Ulaşım yazısının sadece bu kısmını okuyacağınızı düşünerek tekrar belirtmek isteriz ki Flibco, havalimanından Belçika’nın çeşitli şehirlerine karşılıklı otobüs seferleri sağlayan (yani shuttle hizmeti veren) bir ulaşım firmasıdır. Flibco ile Charleroi Havaalanından Brugge’a ulaşımınızı aktarmasız olarak sağlayabilirsiniz. Flibco’nun internet sitesinden Brugge’a 18.20€ karşılığında bilet alabilir ve biletinizi gün boyu rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Charleroi Havaalanından Tren ile Brugge’e Ulaşım:

Charleroi Havaalanından Brugge’a tren ile gitmek isterseniz öncelikle havaalanından kalkan yerel otobüslerle Charleroi Tren Garına gitmeniz gerekiyor. Yerel otobüsler, havaalanının kapısından çıktıktan sonra solda bulunuyor. Sorarak veya tabelaları takip ederek otobüsleri rahatlıkla bulabilirsiniz. Otobüslerin ücreti 6€.

Tren garı son durak olduğu için kolaylıkla bulabilirsiniz. Ancak Charleroi’den Brugge’a tren ile gitmek eğer herhangi bir indiriminiz yoksa 21€ tutuyor ve böylece bu seyahat toplamda size 27€’ya mal oluyor. Ancak hemen üzülmeyin. Haftasonu biletleri, 26 yaş altı biletler ve çeşitli kampanyalar sayesinde Belçika içerisinde sürekli bir indirim yakalayabilir ve indirimli tren bileti alabilirsiniz. O yüzden yolculuğunuzu planlamaya başlamadan önce Belgian Rail resmi internet sitesini kontrol ederek bilet almanızda fayda var: BelgianRail

Brugge’e Gitmek için Kullanabileceğiniz Diğer Yöntemler:

BlablaCar uygulamasında daha çok Brüksel için davetler yer alsa da Brugge’a da 18€’nun altında fiyatlara koltuk bulabilmeniz mümkün. Havaalanı taksileri pahalı birer seçenek olsa da ulaşım Vito tipi araçlarla yapıldığı için eğer kalabalık bir seyahat grubunuz varsa şoförlerle pazarlık yaparak uygun bir fiyata anlaşabilirsiniz.
Araba kiralamak isterseniz havaalanı içerisinde yer alan acentalara bakabilir, otostop çekmek içinse E420 ve N5 yolunu kullanabilirsiniz.

4. Charleroi Havaalanı Gent Ulaşım

Charleroi Havaalanı Gent ulaşım alternatifleri arasında tren, otobüs ve taksi olsa da yine en mantıklı seçenek olarak Flibco’nun otobüsleri öne çıkıyor. Flibco, Charleroi havaalanından Gent’e ulaşım sağlamak için gün boyu seferler düzenliyor. Bu seferler için ödemeniz gereken ücret 16.20€. Otobüsler için biletinizi otobüste alabileceğiniz gibi Flibco’nun internet sitesinden de alabilirsiniz. Yazdığımız fiyat internet sitesi için geçerli. Elden aldığınızda fiyat artıyor.

Hangisi Avantajlı?

Charleroi Havaalanı’ndan Gent’e trenle gitmek isterseniz, yine havaalanından kalkan ve son durağı Charleroi Tren Garı olan otobüslere binmeniz gerekiyor. Bu otobüslerin ücreti 6€ ve Gent’e giden en ucuz biletlerin fiyatı 16€. Bu yüzden Flibco’nun otobüsleri ön plana çıkıyor. Ancak BelgianRail’in sitesine girerek daha ucuz fiyata indirimli tren bileti fiyatlarından yararlanabileceğinizi de belirtmek isteriz.
Diğer ulaşım yöntemleri ise Charleroi’den Brugge’a ulaşım yöntemleriyle aynı.

5. Charleroi Havaalanı Ulaşım Biletleri Nasıl Alınır?

Flibco’nun internet sitesine girdiğinizde aşağıda yer alan ekran açılmaktadır. “Choose an airport” yani havaalanını seçin yazan kısıma tıklayarak Charleroi Havaalanı seçilir. Altında yer alan “choose a bus stop” yani otobüs durağını seçin yazan kısma tıklayarak Brüksel, Brugge, Gent, Antwerp gibi gitmek istediğiniz şehir seçilir ve ekran aşağı kaydırılır.

Charleroi Havaalanından Ulaşım
Charleroi Havaalanı Ulaşım

Flibco Otobüs Bileti Nasıl Alınır?

One way trip tek yön return trip gidiş dönüş’ü ifade etmektedir. Eğer tekrar Charleroi Havalaalanı’dan dönecekseniz return’ü yoksa one way’i seçerek bilgileri gireceğiniz ekrana ilerleyebilirsiniz ve ödeme bilgilerini girip biletinizi kolayca alabilirsiniz.

Charleroi Havaalanından Brüksele Ulaşım
Charleroi Havaalanı Brüksel Ulaşım

Belçika’da Tren Bileti Nasıl Alınır?

Belgianrail internet sitesini açtığınızda ise karşınıza aşağıdaki ekran gelmektedir. From kısmına gideceğiniz yeri, to kısmına varacağınız yeri yazıp ilgili tarih ve gitmek istediğiniz tahmini saati girdikten sonra “plan my journey” kısmına tıklamanız gerekmektedir.

Burada gideceğiniz yeri Charleroi Airport seçerseniz, Belgianrail, yerel otobüs firmasının biletini de kapsayan kombine bir bilet alabilmenizi sağlayacaktır. Ancak 26  yaşının altındaysanız, 65 yaşının üzerindeyseniz ya da seyahatinizi haftasonu yapacaksanız tren biletleri indirimli olduğu için buradan sadece Charleroi Sud’u seçerek tren bileti almanızı öneririz. Yukarıda zaten otobüs biletini nasıl alacağınızı anlatmıştık.

Charleroi Havaalanından Brugge a Ulaşım
Charleroi Havaalanı Brugge Ulaşım

Ardından belirlediğiniz tren saatine en yakın saatler ve seferler Belgianrail tarafından ekranınıza getirilir. Siz de size en uygun seferi seçersiniz.
Burada önemli bir hatırlatma yapmak isteriz ki aktarmasız tren biletleri seçtiğinizde bilet fiyatı daha ucuz olacaktır.

Charleroi Havaalanından Gente Ulaşım
Charleroi Havaalanı Gent Ulaşım

Daha sonra seyahat özetinizi gösteren ekrandaki “buy train ticket” butonuna basarak işleminize devam edebilirsiniz. Biletinizin ucuz olması için 2.sınıf (second class) tren biletini seçmelisiniz. Alt sekmede yolculuğunuzun tek yön mü gidiş-dönüş şeklinde mi olacağı sorulur. Bu alanda işaretlendikten sonra “choose your tickets” sekmesine tıklayabilirsiniz.

Charleroi Havaalanından Antwerpe Ulaşım
Charleroi Havaalanı Antwerp Ulaşım

Daha sonra Belgianrail belirlediğiniz tarihe göre size tren bileti seçeneklerini sunmaktadır. Buradan kendinize uygun ve en ucuz seçeneği seçerek devam edebilirsiniz. Trende görevliler biletinizi kontrol edeceği için yalan beyanda bulunmamanızı öneririz.

Belçika'da tren bileti nasıl alınır?
Belgianrail Tren Bileti Nasıl Alınır

Son aşamaya geldiğimize göre “complete order” diyerek biletimizi rahatlıkla satın alabiliriz. 

Belçika tren bileti nasıl alınır
Belçikada tren bileti nasıl alınır

Yazan:

yolumuzunustu

Yazmak için değil; daha güzelini yaşatmak için yazıyoruz!