Brugge'da Fotoğraf Çekilecek Yerler

Brugge’da Ne Yapılır

Kırmızı, mavi ve yeşil pencere çerçeveleri olan tuğla evler arasında, dev bir çan kulesinin himayesinde, çikolata kokuları içerisindeki bir Belçika şehrinde; Brugge’da ne yapılır?
Ortaçağ’dan fırlamış muhteşem bir kent Brugge. Belçika’ya has yemek kültürünü, BENELUX ülkelerine has kanalları ve tipik Belçika Mimarisini en ince detaylarına kadar içinde barındırıyor. Bu güzel şehri hakkıyla gezebilmek için eğlenceli bir Brugge’da Yapılacak Şeyler listesi hazırladık. Buyrun, yeni bir yeri daha keşfetmeye:

Brugge’da Yapılacak Şeyler

1. Renkli Evleriyle Pazar Meydanını Gezin!
2. Çan Kulesine Tırmanıp Şehri En Tepeden İzleyin
3. Farklı Bir Hastane Ziyareti Gerçekleştirin
4. Harika Bir Harp Konserini Ücretsiz İzleyin
5. Bira Duvarında Şaşkına Dönün
6. Eski Bir Manastırı Ziyaret Edin
7. Butik Bir Çikolata Dükkanında Başınızı Döndürün
8. Meşhur Belçika Yemekleri Yiyin!

   Kova Midye
   Waffle
   Soslu Patates Kızartması
   Belçika Birası
9. Minnawater’ın Romantizmine Kapılın
10. Yel Değirmenlerinin Arasında Yürüyün
11. Dantellerimizle Belçika Dantelleri Arasındaki 7 Farkı Bulun
12. Renkli Brugge Sokaklarında Birbirinden Güzel Fotoğraflar Çekin
13. Flamanlar ile Sanata Doyun
14. Hz. İsa’nın Kanı Olduğu Rivayet Edilen Bazilakaya Uğrayın
15. Kanalları Teknelerle Arşınlayın
16. Nasıl Bira Yapıldığını Öğrenin
17. Michelangelo’nun Yaşarken İtalya Sınırları Dışına Çıkarılan Tek Şaheserini Görün
18. Patates Kızartmasının Tarihini Keşfedin
19. Ortaçağ’ı Yaşamaya Gidin
20. Sevdiklerinizi Mutlu Edin
BONUS: ChocoStory

1. Renkli Evleriyle Pazar Meydanını Gezin

Brugge’daki en ünlü meydan Markt Square, yani Pazar Meydanı. Burayı ünlü yapansa yan yana dizilmiş gökkuşağı kıvamında Brugge Evleri.

Meydanın ortasında duran güzel banklarda oturun, etraftaki işletmelerden waffle ya da Belçika soslarıyla bezenmiş patates kızartmaları alın ve turistlerle lokallerin karıştığı meydanı seyre dalın.

2. Çan Kulesine Çıkıp Şehri En Tepeden İzleyin

Çan Kulesi, Brugge’ın simgeleri arasında bulunan 83 metre yüksekliğindeki ihtişamlı bir tarihi eser. Brugge Gezilecek Yerler listelerinin de vazgeçilmezi (ki o listeye mavi renkli yazıya tıklayarak ulaşabilirsiniz!) 1240 yılında yapılan kule içerisinde 47 çan barındırıyor. Kulenin içerisinde yaklaşım 350 basamak bulunuyor.

Brugge Çan Kulesine Çıkış Ücreti

Çıkacağınız noktaya göre ücret ödemeniz gerekebiliyor (10-12€). Ancak, ücretsiz olarak çıkabileceğiniz bölümler de bulunuyor.
Çan Kulesi meşhur Pazar Meydanı ve Brugge şehrinin harika bir panaromik manzarasını gözlerinizin önüne seriyor ve bu haliyle Brugge’da yapılacak şeyler arasına ikinci sıradan giriyor.

3. Farklı Bir Hastane Ziyareti Gerçekleştirin

Türkiye’de gittiğiniz sıradan hastaneleri unutun. Bu hastaneye sağlık sorunları için değil, sanata doymak için gidin. Çünkü burası ahşap çatı kirişlerine sahip, sanat eserleriyle restore edilmiş, 12.yy’dan kalma bir cazibe merkezi. Yakın zamana kadar hastane olarak kullanmaya devam edilse de artık turistlerin, gezginler, din adamlarının ve lokallerin uğradığı bir müze. 

Janshospital Giriş Ücreti

Giriş ücreti 8€ ve öğrenciler için indirim var. Meryem Ana Kilisesi’nin yanında bulunan müzenin ismi St Janshospital.
Brugge da ne yapılır sorusunun müze gezme ayağındaki cevabını oluşturuyor.

4. Harika Bir Harp Konserini Ücretsiz İzleyin

Masalsı şehir Brugge’da masalsı bir enstrüman dinlemeye ne dersiniz?
Yerel Harp Sanatçısı Luc Vanlaere, her Salı’dan Cumartesi’ye günde 3 defa 40 dakika süren harp konserleri veriyor. Konserler öğleden sonra 3’te, 5’te ve 6:30’da başlıyor. Her oturum yaklaşık 40 dakika sürüyor.

Brugge Harp Konseri Nerede?

 Konserler, Meryem Ana Kilisesi’nin tam karşısındaki Mariastraat 38’de bulunan Site Oud Sint Jan’da düzenleniyor. Brujlu sanatçanın verdiği konserlerle ilgili daha ayrıntılı bilgiyi İngilizce olarak burada bulabilirsiniz.

5. Bira Duvarında Şaşkına Dönün

Brugge Gezi Rehberi
Brugge Bira Duvarı

Belçika’da kaç çeşit bira var tahmin edebilir misiniz?
Ülkede 200’e yakın bira üreticisi ve çok daha fazla farklı bira çeşidi bulunmaktadır. Belçika biraları dünyaya nam salmıştır. Buradan hareketle bir pub Belçika biralarının da sergilendiği güzel bir duvar oluşturmuştur. Duvarın üstünde bira ile ilgili tanınmış kişilerin söylediği sözler altında ise farklı markaların bira şişeleri ve bardakları yer almaktadır. 

Önemli Not:

Bira Duvarı olarak bilinen bu güzel mekanda illa bir şeyler içmek zorunda değilsiniz. Son derece turistik olan duvar, her gün onlarca gezgin tarafından ziyaret edilmektedir.

6. Eski Bir Manastırı Ziyaret Edin

Brugge’da ne yapılır sorusunun sükunet dolu bir cevabı olan Béguinage eski bir manastır ve din insanlarının yaşadığı huzurlu bir yer. Bembeyaz evlerin avlusunda yemyeşil bitkiler, dış cephede gökyüzüne uzanan koca koca ağaçlar ve altlarında açan sarı ve beyaz nergisler ile Brugge’un içerisinde bambaşka bir mekan. Gezginler tarafından özellikle fotoğraf çekmek ve 800 yıllık el değmemiş güzelliklerini görmek için bire bir. 

7. Butik Bir Çikolata Dükkanında Başınızı Döndürün

Brugge’da ne yapılır diye sorup çikolatadan bahsetmesek olmazdı herhalde. Bildiğiniz gibi Belçika Çikolataları lezzetleriyle dünyanın dört bir yanına nam salmış. Ünlü Belçika Çikolata Markaları Brüksel’e çeşit çeşit mağazalar açsa da butik diyebileceğimiz ünlü bir marka da Brugge’da çok fazla ilgi çekiyor.

Dumon Çikolatacısı damağınızda eriyen lezzetleri, birbirinden farklı çeşitleri ve güzel kokulu mağazası ile turistlerin ve lokallerin uğrak noktası olarak ön plana çıkıyor.

8. Meşhur Belçika Yemekleri ile Başınızı Döndürün

Brugge Ne Yenir Ne İçilir
Brugge’da Ne Yenir

Hazır konu Brugge’da ne yenir ne içilir ‘den açılmışken gelelim deneyebileceğiniz özel lezzetlere ve fiyatlarına.

Tencere Midye

Belçika’da koca bir tencerede midye yemek çok yaygındır ve Belçika midyeleri çok meşhurdur. 1 tencere midye ve 2 biraya 28-35€ arası bir ücret ödersiniz ve rahatlıkla iki kişi yiyebilirsiniz.

Belçika Waffle

Belçika Waffle’ın bulunduğu bir Dünya Çikolata Başkenti. Brugge’da waffle yeme adeti ayak üstü alınan güzel bir waffle’ın özellikle Pazar Meydanı’na giderek fotoğraflanması ve oradaki banktaki oturularak afiyetle mideye indirilmesi şeklinde gerçekleşir. Bu güzel deneyimi yaşamak için size önerimiz Oyya’dır. Kekimsi bir lezzeti olan dondurmalı ve soslu waffle’ının fiyatı 4€’dur (2 kişi 2 ucundan yiyebilir).

Belçika Soslu Patates Kızartması

Bizdeki zengin Türk mutfağı ile elbette kıyaslayamayız Belçika Mutfağını. Ama bu 2 metre boyundaki insanlar, basit de olsa yaptıkları şeyi güzel yapıyor. Hep Belçika’da patates kızartması meşhur diyoruz ancak asıl meşhur olan patatesin yanında ikram edilen soslar. Öğle yemeğiniz ya da ara atıştırmanız için koca bir külah patates kızartması ve seçeceğiniz bir Belçika sosu inanın sizi baya bir doyuracak.
Fiyat 3,5-4€ kızartma külahı – 0.50cent-1€ sos.

Belçika Birası

Brugge’da yapılacak şeyler listenize bira içmeyi eklemek isterseniz bu şehrin meşhur birası “Bruges zot” denemenizi tavsiye ederiz. Westmalle Trappist, Leffe ve Duvel ise diğer önerilerimiz. Maliyeti seçiminize ve biranın içindeki alkol oranına göre değişiyor (3-7€). Tabii ki Beer Wall ve Staminee de Garre iki güzel önerimiz.

9. Minnewater’ın Romantizmine Kapılın

Brugge’da Ne Yapılır?

Minnewater Brugge Tren Garından çıktığınızda karşılaşacağınız ilk yer aslında. Sakin gölet, büyük ağaçlar ve park içerisindeki patika yollardan dolayı Minnewater Brugge’un romantizm adresi.

10. Yel Değirmenlerinin Arasında Yürüyün

Hollandalıların yel değirmenleri herkes tarafından bilinir. Peki ya Belçika kendine has yel değirmenlerine sahip midir? Eğer Brugge’da geziyorsanız evet, doğru yerdesiniz!

Brugge Yel Değirmenleri Nerede?

Şehrin kuzeydoğusunda birbirinden güzel yel değirmenleri bulunur ve bunlardan 2 tanesi aktif olarak hala çalışmaktadır. Kanallarla çevrili değirmenler turistler tarafından ilgi görmektedir. Bu özel Yel Değirmeni turunu eğer Brugge’da 1 günün üzerinde kalacaksanız gerçekleştirmenizi öneririz.

11. Dantellerimizle Belçika Dantelleri Arasındaki 7 Farkı bulun

Brugge Yapılacak Şeyler
Brugge’da Yapılacak Şeyler

Tabii ki annelerimizin, anneannelerimizin ördüğü dantellerin yerini hiçbir şey tutamaz. Ancak, şaşılacak bir şey de şudur ki Belçika’da danteller çok meşhurdur ve bizdeki gibi süs eşyası olarak farklı farklı mobilyaların üzerinde kullanılır. Hatta öyle ki, danteller çerçevelenip bu şekilde bile satılır.

O yüzden Brugge’da yapılacak şeyler listenize dantel satan hediyelikçileri de gezmenizi ve Belçika dantellerinin çeşitlerini incelemenizi öneririz.

12. Renkli Brugge Sokaklarından Birbirinden Güzel Fotoğraflar Çekin

Brugge Gezi Rehberi
Brugge’da Ne Yapılır

İçerisinde beyaz kuğuların yüzdüğü kanallar, gökkuşağından daha fazla rengi üzerinde barındıran evler ve rengarenk panjurlar. İşte size harika bir öneri: Brugge’un güzel sokaklarında Instagram’lık kareler çekin ya da kendiniz için birkaç hatıra pozu edinin.

Okuma Önerisi:

Peki ama nasıl?! Tabii ki sizin için haritalı olarak hazırladığımız ve bu sayede kolayca bulabileceğiniz 20 adresi içeren rengarenk Brugge Fotoğraf Çekilecek Yerler (mavi yere tıklayarak) listemizi açarak bu harika deneyimi yaşayabilirsiniz.

13. Flamanlar ile Sanata Doyun

Brugge Gezilecek Yerler
Brugge Gezi Rehberi

Belçika’da farklı topluluklar yaşıyor ve kültürel olarak hem birleştikleri hem de ayrıldıkları noktalar oluyor. Flamanlar, ülkenin kuzeyinde yaşayan ve ayrılmaya meyilli olan ülkenin zengin kesimini oluşturuyor. Brugge’da bu zengin topluluğun nadide şehirlerinden biri. 

Groeningemuseum Giriş Ücreti

Brugge’da yapılacak en güzel şeyler arasında Flamanları daha yakından tanımak ve sanata doymak için Groeningemuseum’u ziyaret etmek var. Yüzyıllar boyunca Flamanlar tarafından yapılan eserlerin sergilendiği müzede işkence aletlerinin de yer aldığı özel bir bölüm de var.

Groeningemuseum tam 15€ ve öğrenci 10€.

14. Hz. İsa’nın Kanı Olduğu Rivayet Edilen Bazilakaya Uğrayın

Brugge Gezilecek Yerler
Brugge Yapılacaklar – Kanlı Bazilika

İlginç şeyler yapmaya meraklıysanız Kutsal Kanlı Bazilika’ya uğrayın. Gösterişli ve korkutucu Bazilika bir zamanlar Flaman Kontu’nun eviyken bugün Arimathea Joseph tarafından Hristiyanlar için kutsal olan topraklardan getirilen ve Hz. İsa’nın olduğu rivayet edilen kan ile yüzlerce insanı çekiyor.

Ne Zaman?

Kanlı bez, her gün saat 2 civarlarında ortaya çıkarılıyor ve buna dokunan Hristiyanlar kendilerini kutsanmış sayıyor. Bu ilginç dini töreni görmek sizi cezbetmiyorsa da Gotik Mimari ile yapılan Bazilika’yı bizim gibi akşam saatlerinde ziyaret edip, yansıyan ışıklar altında ilginç fotoğraflar çekebilirsiniz.

15. Kanalları Teknelerle Arşınlayın

Brugge’un sokaklarını yürüyerek gezmek ne kadar zevkli olsa da yürüyerek göremeyeceğiniz onlarca güzellik var. İşte bu noktada kanallardan kalkan tekneler, sulara doğru eğilen söğüt ağaçlarının altında, beyaz kuğu ve ördeklerin yanından geçerek farklı evleri ve Flaman bahçelerinin güzelliklerini sizlere gösterme imkanı sunuyor. Bu turu yaparken kendinizi adeta bir masalın içerisinde hissediyorsunuz.

Brugge Tekne Turu Ücreti

Ücret 8€. Katılmak için şehrin merkezindeki kanallardaki botları görüp konuşabilirsiniz. Tur için biraz sıra beklemeniz gerektiğini de ekleyelim.

16. Nasıl Bira Yapıldığını Öğrenin

De Halve Maan Bira Fabrikası Brugge’da yapılacak farklı şeylerden bir tanesi. Biranın mayalanışından şişelenmesine geçirdiği ilginç deneyimleri öğrenebileceğiniz bu Bira İmalathanesi’nde 45 dakikalık bir tura katılmanın bedeli 6€. Eğer bira sever bir gezginseniz bu ilginç tur ve tatlı Belçika Biraları’nın tadımı sizi son derece etkileyecektir.

17. Michelangelo’nun Yaşarken İtalya Sınırları Dışına Çıkarılan Tek Şaheserini Görün

Brugge’da Ne Yapılır?

Brugge’da bulunan Meryem Ana Kilisesi Rönesans Dönemi’nin çok önemli bir eseri olan Madonna ve Çocuğu şaheserine ev sahipliği yapıyor.

Hikayesi:

Brugeslu tüccar Alexander Mouscron tarafından 1514 yılında Floransa’da satın alınan heykel, daha sonra Belçika’ya getiriliyor ve Meryem Ana Kilisesi’ne bağışlanıyor. Michelangelo hayattayken İtalya toprakları dışına çıkarılan tek eseri özellikle sanat sever gezginler tarafından oldukça beğeniliyor.
Buraya gelmişken Madonna’nın sol elinde yer alan Michelangelo imzasını bulmaya çalışmaya unutmayın. 

18. Patates Kızartmasının Tarihini Keşfedin

Belçika patates kızartmasının sokaklarda satıldığı, peynir ekmek gibi tüketildiği ve ününün dünyaya yayıldığı bir ülke. Brugge’da bulunan Frietmuseum yani Patates Kızartması Müzesi, bu alanda dünyanın ilk ve tek müzesi. Patates Kızartmasının tarihini öğrenebileceğiniz bu müzeyi 6€ ödeyerek gezebilirsiniz.

19. Ortaçağ’ı Yaşamaya Gidin

Gerçekten Ortaçağ’dan fırlamış bir şehrin Ortaçağ’da tam anlamıyla nasıl olduğunu görmek ister miydiniz? Historium, Brugge’un Ortaçağ’dan bugüne gelen hikayesini anlatan klipleri ile harika bir etkileşimli müze deneyimi sunuyor. Groeninge Müzesi ile beraber satılan kombine bir müze bileti için ise yaklaşık 25$ ödemek gerekiyor.

20. Sevdiklerinizi Mutlu Edin

Brugge’da Ne Yapılır?

Brugge’da gezerken dikkatinizi çekecek bir diğer şey çok fazla hediyelik eşya mağazasının olması. Özellikle bir antika tutkunu, sahaf meraklısı ya da değişik el yapımı şeyleri seviyorsanız Langestraat Sokağı gezmek için en doğru seçenek. Turistik Şehir Merkezi’ne uzak kalan bu sokak sizin gitmeniz için de zahmetli ise ara sokaklardaki hediyelik eşya dükkanları arasında aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.
Renkli Brugge Evleri Magneti ve evin minik bir maketi, danteller, bira altlıkları, Belçika Çikolataları turistler tarafından Brugge’da en çok tercih edilen hediyelik eşyalar arasında.

BONUS: Çikolata Tarihi

Brugge’da Ne Yapılır yazısı için hazırladığımız bonus maddemiz özellikle çocukla seyahat eden aileler için bir öneri. Choco Story isimli çikolata müzesi, her yaştan insanın ilgisini çekecek kadar güzel çikolataların nasıl yapıldığını anlatan bir tur sunuyor. Giriş yetişkinler için 7€, çocuklar için ise 4€.

Yazan:

yolumuzunustu

Yazmak için değil; daha güzelini yaşatmak için yazıyoruz!