Brugge Gezilecek Yerler

Brugge Gezilecek Yerler

Yine en kapsamlı Brugge Gezilecek Yerler yazısını yazma hedefiyle yola çıktığımız bu yazıya sadece yazım aşamasında haftalar ayırdık. Dahası bir süre içinde yaşadığımız Belçika’nın bu nadide şehrini iki sene içerisinde defalarca ziyaret ettik ve karış karış gezerek harika bir Brugge Gezi Rehberi oluşturacak bilgi-birikimi edindik. Yazıda sizi bekleyenler aşağıdadır. Brugge’de Gezilecek Yerler başlığının altında telefonunuzda kullanabileceğiniz ve gezilecek yerlerin işaretli olduğu harika bir harita bulunmaktadır. Umarız en iyi şekilde yararlanırsınız. Haydi başlayalım:

1. Brugge Nerede? Nasıl Gidilir?
2. Brugge Nasıl Bir Yer?
3. Brugge’de Gezilecek Yerler

   1.Rozenhoedkaai
   2.Brugge Pazar Meydanı
   3.Çan Kulesi
   4.Kanlı Bazilika
   5.Burg Meydanı
   6.Minnewater Parkı
   7.Bonifacius Köprüsü
   8.Eski Manastır
   9.Janshospital Tarihi Hastanesi
   10.Meryem Ana Kilisesi
   11.Patates Kızartması Müzesi (Frietmuseum)
   12.Oostmeers Sokağı
   13.Çikolata Tarihi Müzesi (ChocoStory)
   14.T Zand Meydanı
   15.Walplein Meydanı
   16.Historium (Brugge Tarihi Müzesi)
   17.Bira Duvarı
   18.Bira İmalathanesi
   19.Yel Değirmenleri
   20.Konser Alanı
   21.Groeningemuseum
   22.KantCentrum (Brugge Dantelleri)
   23.Torture Museum Oude Steen
   24.Gruuthuse Müzesi
   25.Aziz Salvator’un Katedrali

4. Brugge’de Konaklama
5. Brugge’e Ne Zaman Gidilir?-Ne Kadar Kalınır?
6. Brugge’de Ne Yenir Ne İçilir?
7. Brugge Gece Hayatı
8. Brugge’e Yakın Gezilecek Yerler

Brugge Nerede? Nasıl Gidilir?

Brugge'e nasıl gidilir
Brugge Nerede?

Brugge bir Kuzey Avrupa ülkesi olan Belçika’nın Kuzeyinde iç kesimden denize kadar uzanan bir Flaman şehridir. Fransızca, Almanca ve Flamanca’nın resmi dil olarak kabul edildiği Belçika’da Kuzey Topraklarında Flamanca konuşulmaktadır ve burada yaşayanlara Flaman ya da Flander denilmektedir. Brugge’da Flamanların önemli şehirleri arasında yer almaktadır. Belçika’nın başkenti Brüksel’e uzaklığı 95km’dir.

Nasıl Gidilir?

Brugge’e Türkiye’den gitmek için en ucuz yöntem ucuz uçak firmalarının indiği Charleroi Havalimanı’na uçmaktır. Havalimanından Flibco isimli bir otobüs firmasının Brugge’e doğrudan otobüs seferleri bulunmaktadır. Ayrıca Charleroi Havalimanın’dan Brugge’e trenle gitmek de mümkündür. Önce havalimanından yerel otobüslerle Charleroi Tren Garına gelebilir ve daha sonra da tren biletinizle önce Brüksel’e sonra Charleroi’ye aktarmalı olarak gidebilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterseniz Charleroi Havaalanı Brugge Ulaşım yazımıza bakabilirsiniz.

Brugge Nasıl Bir Yer?

Turistler için küçük ancak içinde yaşayanlar için orta büyüklükte bir şehir Brugge. Gezginler şehri yürüyerek 1 gün içerisinde gezebilirler. Brugge’un nüfusu 100.000’den biraz fazla olmasına rağmen geçtiğimiz sene 18 milyon turist ağırladığı için lokaller bu durumdan biraz rahatsız olsa da sizinle ilgilenen esnaflar ve otel sahipleri son derece nazik ve güler yüzlü insanlardır.
Brugge’u gezerken daha çok kendiniz gibi turistleri görüp, onlarla muhattap olacaksınızdır.
Şehrin güzelliklerini ise Brugge’de Gezilecek Yerler başlığının altında anlatmak daha iyi olacak!

Brugge’de Gezilecek Yerler

Brugge Gezilecek Yerler için bugüne kadar yazılan en uzun listeyi hazırladık ve listedeki her bir maddeyi rahatlıkla bulabilmeniz için üzerine işaretlemeler ve küçük notlar düştüğümüz harika bir harita hazırladık. Haritaya tıklayarak tüm bu güzellikleri kolayca bulabilir ve kendi Brugge gezinizin rehberi olabilirsiniz. İşte detaylı Brugge Gezilecek Yerler Haritası:

1. Brugge Gezilecek Yerler: Rozenhoedkaai

Brugge Gezi Rehberi
Brugge’da Gezilecek Yerler

Rozenhoedkaai Brugge’un en güzel noktasıdır. Kanallarla dolu şehirde en tatlı manzarayı vermektedir. O yüzden bu panaromik yer şehir merkezine gelir gelmez ziyaret edebileceğiniz ve Brugge’u yaşamak için tercih edebileceğiniz ilk nokta olabilir.

2.Brugge Pazar Meydanı

Belçika Mimarisinin tipik örneklerinin gökkuşağı gibi yan yana sıralandığı Pazar Meydanı (Markt Square), Belçika’ya özgü bir waffle ya da soslu patates kızartması külahı alıp banklara oturmanız ve dakikalar içerisinde onlarca turistin gelip geçtiği şehri izlemeniz için harika bir noktadır. Burada yer alan kafeler ve barlar şehrin en pahalı mekanları arasındadır. Ancak eğlenmek için hiçbirine ihtiyacınız yok. Al götür şeklinde satılan waffle ve kızartma külahlarına 4€ vererek doyabilirsiniz.
Ayrıca buraya Çarşamba günü gelirseniz meydanda kurulan harika Brugge Pazarını gezebilirsiniz.

3.Çan Kulesi

Belfry Çan Kulesi şehrin dört bir yanından görülebilen en yüksek yapıdır. Gotik mimarinin güzel bir örneğine sahip olan kule tam 83 metre yüksekliğindedir ve içerisinde 47 adet çan barındırmaktadır.
Belfry’ın 366 basamağına tırmanarak şehri kuş bakışı bir açıdan ayaklarınızın altına alabilirsiniz, ancak bu dar ve karanlık merdivenleri çıkmanın ücreti de 8€’dur ve bu tırmanışa sabah 9.30’dan akşam 17.00’a kadar izin verilmektedir.

4.Kanlı Bazilika

Brugge Gezilecek Yerler
Brugge Kanlı Bazilika

Brugge gezilecek yerler arasında bulunan etkileyici bir diğer yapı da Kutsal Kanlı Bazilika’dır. Dikkat çekici bir mimariyle inşa edilen ve eskiden Flandar Kontu’nun evi olan bazilika Hz.İsa’nın olduğuna inanılan bir şişenin içerisinde bulunan kanı görmek için ziyarete gelen turistlerle haftanın her günü dolup taşmaktadır. Bazilikaya giriş ücretsiz olsa da bu kanı görmek için 1.5€ ödemek gerekmektedir. Bu özel tur mevsime göre değişiklik gösterse de genel olarak öğlen 2 civarında 1.5 saat boyunca yapılmaktadır.

5.Burg Meydanı

Kanlı Bazilika’nın da yer aldığı Burg Meydanı yapılan araştırmalarda 2.yy’dan beri var olan en eski meydanlar arasında bulunmaktadır. Tam bir kartpostalı andıran meydanda en dikkat çeken ikinci eser yine gotik mimariyle yapılan Belediye Binası’dır ve meydan özellikle fotoğraf çekmek için gezilebilecek yerler arasındadır.

6.Minnewater Parkı

Brugge Gezi Rehberi
Brugge’da Gezilecek Yerler

Brugge’a trenle geldiyseniz gardan çıktığınızda göreceğiniz ilk yer Minnewater Parkı’dır. Bir efsaneden yola çıkarak Aşk Gölü ismini alan parkın gölü, üzerinde sevdiğinizle yürüdüğünüzde sonsuza kadar sürecek bir aşk yaşayacağınıza dair turistik bir rivayeti de beraberinde getirmektedir. 
Bu kulağınıza ne kadar saçma gelse de ağaçların arasında nefis bir manzara eşliğinde vakit geçirmek ve sırtçantanızdan bir sandiviç çıkarıp yemek için Minnewater eşsiz bir seçenektir.

7.Bonifacius Köprüsü

Brugge’da bulunan en güzel körpü Bonifacius Köprüsü’dür. 1910 yılında yapılmıştır ve şehre gelen gezginler tarafından çok sevilmektedir. Özellikle zaman zaman altından geçen beyaz kuğulara ve büyük ördeklere denk gelirseniz bu inanılmaz manzaranın içerisinde kendinizi bir masalda hissedebilirsiniz.

8.Eski Manastır

Hiç evlenmeyen dindar kadınların yaşadığı yan yana sıralanmış beyaz renkli evlerin bulunduğu eski bir Manastır Béguinage. 800 yıllık bir geleneği barındıran bu yer şehirde görebileceğiniz en huzurlu ve sessiz mekanlardan. Eğer, Brugge seyahatiniz ilkbahar aylarına denk gelirse bu harika nergislerin arasında zevkle gezebilirsiniz.

9.Janshospital Tarihi Hastanesi

Seyahat ederken bir hastaneye gitme fikri ne kadar ürkütücü gelse de kulağa, Janshospital bildiğiniz hastanelerden biraz farklı. 12 yy.’da inşa edilmiş bu etkileyici yapı Ortaçağ’ın bütün güzellikleriyle sizi karşılayan bir müze olmuş. Sanatsever gezginler için harika bir seçenek olan müze 8€ karşılığında gezilebiliyor.

10.Meryem Ana Kilisesi

Brugge'de Ne Yapılır
Brugge’da Yapılacaklar

Şehrin etkileyici yapılarından bir diğeri de Meryem Ana Kilisesi. Dini öneme sahip kilisenin sanatla da yakından bir ilişkisi bulunuyor. Bruggelü tüccar Alexander Mouscron, 1513 yılında Michelangelo tarafından yapılan Madonna ve Çocuğu heykelini satın alıp 1 sene sonra bu kiliseye bağışlıyor. Rönesans dönemine ait eser, ünlü sanatçı Michelangelo hayattayken İtalya dışına çıkarılan tek eseri olarak da büyük bir önem taşıyor.

11.Patates Kızartması Müzesi (Frietmuseum)

Belçika Mutfağı muhteşem yemeklerin olduğu bir mutfak değil. En beğenilen ürünlerinden biri Patates Kızartması. Bizce bu sıradan lezzeti harika yapan ise birbirinden güzel Belçika sosları. Her neyse, Frietmuseum, ülkeye yaraşır bir müze olarak dünyanın ilk ve tek Patates Kızartması Müzesini açmış ve patates kızartmasının tarihini son derece eğlenceli bir şekilde anlatıyor. Bu ilginç müzeye giriş ücreti ise 6€ olarak belirlenmiş.

12.Oostmeers Sokağı

Brugge Gezilecek Yerler
Brugge Gezi Rehberi

Brugge Gezilecek Yerler yazımıza tamamen ücretsiz olarak yapabileceğiniz ve sizi mutlu edecek şeyler eklemek istedik. Bunlardan biri de yürüyerek şehrin sokaklarını keşfetmek. Bu güzel kente tren ile gelirseniz turistik yerlerin bulunduğu Brugge Merkez’e yürümek için Oostmeers Sokağını seçmelisiniz. Birbirinden güzel renkli pencere çerçeveleri ve kapıları bulunan evlerin yan yana sıralandığı sokak, Belçika Mimarisinin güzel örnekleriyle dolu fotoğraflar çekmek için harika bir renk cümbüşü sunuyor. Bu sokaktaki gibi güzel Instagram’lık mekanları bulmak ve fotoğraf çekilecek diğer yerlerin tam adresini öğrenmek isterseniz yine haritalı olarak özenle hazırladığımız Brugge Fotoğraf Çekilecek Yerler listemize bakabilirsiniz.

13.Çikolata Tarihi Müzesi (ChocoStory)

Çikolata kokusuna aşıksanız doğru yerdesiniz. ChocoStory, çikolatalarıyla ünlü Belçika’da çikolatanın yapım evrelerini, tarihini ve tüm güzelliklerini anlatan eğlenceli bir müze. Özellikle çocukla seyahat eden aileler tarafından tercih edilen güzel müzeyi yetişkin olarak 7, çocuk olarak ise 4 euro ödeyerek ziyaret edebilirsiniz.

14. Brugge Gezilecek Yerler: T Zand Meydanı

Brugge’de bulunan ve modern yapılarla ve tarihi yapıların harmonik bir tablosunu oluşturan T Zand Meydanı, içinde bulunan restoranları, graffitili duvarı ve modern heykelleriyle görmeniz gereken üçüncü güzel meydan.

15.Walplein Meydanı

Kırmızı ve siyah at arabalarının gezi güzergahı üzerinde bulunan Walplein Meydanı kafelerin bulunduğu, Pazar Meydanı gibi tatlı Brugge Evlerinin yan yana sıralandığı içinizi açacak dördüncü güzel meydan. 

16.Historium (Brugge Tarihi Müzesi)

Yazının bu noktasına kadar geldiyseniz Brugge’un Ortaçağ Tarihi’nin içerisinden fırlayıp geldiğini de anlamışsınızdır. Gerçekten de böyle. Evlerin, binaların ve diğer güzel yapıların çoğu yüzyıllarca korunmuş ve günümüz şartlarında bile hayranlıkla gezilen bir şehir kalmış. İşte bu güzellikleri anlatan, Ortaçağ’dan günümüze Brugge tarihini tema edinen bir müze olarak Historium açılmış kente. 
Biz hiçbir gezimizde tercih etmedik ancak etkileşimli bir müze olarak güzel bir deneyim sunduğunu biliyoruz. O yüzden Brugge’de gezilecek yerler listemizde.

17.Bira Duvarı

Brugge Gezi Rehberi
Brugge Bira Duvarı

Belçika 100’den fazla bira imalatçısının ve çok daha fazla bira çeşidinin bulunduğu, bu konuda marka olmuş bir ülke. Bundan yola çıkarak şehirde bulunan bir Pub, çeşit çeşit bira şişesi ve bardağının sıralandığı koca bir Bira Duvarı yapmış. Duvarın üzerine de bira hakkında cümleler kuranların sözlerini yazmış. Eğer hoşunuza giderse bu enteresan yeri de ziyaret edebilirsiniz. Hatta belki masalarda duran bira altlıklarından bir tanesini hatıra olarak bile alabilirsiniz!

18.Bira İmalathanesi

De Halve Maan Bira Fabrikası biranın nasıl mayalandığından nasıl şişelendiğine geçirdiği bütün aşamaları anlatan 45 dakikalık ilginç bir tur sunuyor ziyaretçilerine. En sonunda da ücretsiz bir tadım testi ile şehrin ünlü birasını denemenizi sağlıyor. Tüm bu deneyimin fiyatı 6€.

19.Yel Değirmenleri

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Brugge’a güzel bir gezi için 1 gün yeter ama bu Flaman şehri hakkında daha detaylı keşifler için fazladan günleriniz varsa şehrin birazcık dışında bulunan bir parkta yılların eskitemediği 4 tane yel değirmeni bulunuyor. Üstelik bunlardan iki tanesi hala buğday öğütmek için kullanılıyor. Yel değirmenlerinin arasında gezmeyi ve onlarla fotoğraflar çekilmeyi seviyorsanız, bir bisiklet kiralayıp şehri biraz tepeden gören bu parkı da gezebilirsiniz.

20. Brugge Gezilecek Yerler: Konser Alanı

Bu güzel, kırmızı, dev bina Brugge’de eğlencenin adresi. Konser alanı şık mimarisi, ferah güzelliği ve tatlı renkleriyle gezilebilecek yerler arasında. Özellikle de şehirde bulunduğunuz gün orada bir konser varsa! (Bu bilgiyi sorgulamak için konakladığınız otelin resepsiyonu ile iletişime geçin).

21.Groeningemuseum

Dedik ya Brugge bir Flaman Şehri diye; işte, bu Flamanların kültürünü, tarihini ve hayata bakış açılarını öğrenmek için harika bir müze Groeningemuseum. Sanat eserlerinin başı çektiği koleksiyonda Flamanların tarih boyunca yaptığı eserlerin detaylı bir portfolyosu var. Brugge Gezilecek Yerler Listesinin en çok ziyaret edilen müzesine giriş ücreti 12€.

22.KantCentrum (Brugge Dantelleri)

Brugge Yapılacak Şeyler
Brugge Gezilecek Yerler

Bir zamanlar evlerdeki tüplü televizyonların bile üzerine konan el emeği göz nuru danteller Brugge’de de pek ünlü. Hatta Brugge hediyelik eşyalar arasında en çok giden parçalardan. Bu güzel dantellerle ilgili olur da tatlı bir müze gezmek istersiniz diye, harika parçaların olduğu KantCentrum hizmetinizde. Ücret 6€.

23.Torture Museum Oude Steen

Ortaçağ’ın karanlık yüzünü görebileceğiniz korkunç bir Brugge Müzesi de Torture Museum Oude Steen. İşkence aletlerinin sergilendiği müzede, cadı denilerek öldürülen 400 bin kadının bir kısmının idam edildiği giyotinlerden diğer korkunç işkence aletlerine çok çeşitli parçalarla dolu bir müze (100’den fazla). Yine çokça ziyaret edilen bu mekan, eğer Brugge’daki masalsı gezinizde içinizi karartmak istemiyorsanız es geçebilecekleriniz arasında. Giriş ücreti ise 8€. 

24.Gruuthuse Müzesi

Brugge Gezi Rehberi
Brugge Müzeleri

Brugge’de yaşamış en zengin ailelerden birini daha yakından tanımaya ne dersiniz? Gruuthuse Müzesi muazzam bir zenginliğin tarih boyunca nasıl geliştiğini ve Brugge’lu bir ailenin yaşantısını yakından tanıyabileceğiniz müzelerden. Giriş ücreti 14€.

25. Sint-Salvatorskathedraal

Brugge’de gezilecek yerler listemizin son sırasında yer alan bu katedrali özel kılan ise içerisinde inanılmaz bir tarihin yatması. Adeta bir müze gibi olan Salvator, birçok eserin tarihleriyle beraber sergilendiği ve ücretsiz olarak gezebileceğiniz sanat dolu bir dini yapı.

Brugge’de Konaklama

Brugge'da Fotoğraf Çekilecek Yerler
Brugge Instagram’lık Mekanlar

Brugge Konaklama için düşük bütçeli bir seyahatte doğru bir seçim olmayabilir. Şehirdeki yeni evlerin yapılmaması gibi sorunlar son derece kısıtlı konaklama seçeneklerini de beraberinde getirmektedir ve 1 kişi için kalabileceği orta halli bir hostel fiyatı 20€ civarındadır.
2 kişi kalabileceğiniz temiz ve yüksek puanlı, orta halli bir otel için ise 50-65€ arası bir ücret ödemek durumunda kalırsınız.
Hostel için önerimiz Bauhaus Budget Hostel, otel için ise bir klasik olan bütçe oteli ibis olacaktır. Ancak eğer bütçeniz uygunsa Martin’s Brugge harika bir seçenek.

Brugge’e Ne Zaman Gidilir?-Ne Kadar Kalınır?

Brugge Instagram Noktaları
Brugge Instagram’lık Mekanlar

Brugge yaz aylarında bile gitseniz şansınız yoksa yağmur yağabilecek bol yağışlı bir şehir. Kuzey’de olmasına rağmen denizin de etkisiyle çok fazla sert kışlar geçirmiyor. Ancak kış aylarında güneşin çok geç doğması ve erkenden batması, güzel bir gezi yapabilmeniz için büyük bir handikap oluşturuyor. Aksine ise özellikle Haziran ve Temmuz akşamın geç saatlerine kadar açık bir hava sunarak daha rahat bir gezi deneyimi yaşamanıza olanak veriyor. Tüm bu bilgilerin ışığında her ay tercih edebileceğiniz seyahat için, yaz mevsimi bir parça öne çıksa da sırf Noel Pazarlarını görmek için bile Kasım sonu veAralık aylarında yapabileceğiniz bir ziyaretin bile efsane olabileceğini söyler ve susarız.

Ne Kadar Kalınır?

Ne Kadar Kalınır?

Brugge Gezilecek Yerler listesinde belirttiğimiz en güzel yerleri 1 çırpıda yürüyerek gezmek için şehre günübirlik gelmeniz bile yeterli olacaktır. Ancak Flamanların yaşantısını daha yakından tanımak, şehrin hafif dış semtlerine uğramak ve birden çok müzeyi gezebilmek için 2 tam gün bu şehir için yeterli olacaktır. 
Yine de size önerimiz kısıtlı bir bütçeniz ve zamanınız varsa Belçika’ya gelmişken Brugge’a yakın gezilecek yerler listesinde bahsettiğimiz diğer efsane Belçika şehirlerini de görmeye vakit ayırmanız ve belki de diğer bir masalsı ülke olan Hollanda’ya geçmeniz yönünde olacaktır.

Brugge’de Ne Yenir Ne İçilir?

Brugge’de ne yenir ne içilir denince akla ilk gelenler Waffle, Belçika Çikolatası, Belçika Birası, Belçika Soslu Patates Kızartması ve koca bir tencere midyedir.
Bunları yiyebileceğiniz ve fiyatlarını öğrenebileceğiniz alt başlıklara geçmeden önce hemen hatırlatalım: Brugge’de yapmak istediğiniz daha farklı aktiviteleri bulabileceğiniz harika bir rehberimiz daha var! Yapılacak şeyler ve eğlenceli bir Brugge seyahati için Brugge’de Ne Yapılır? yazımızı mutlaka okuyun!

Waffle

Waffle için Oyya harika bir seçenektir ve fiyatlar ortalama 4€ civarındadır. Türkiye’dekinin aksine Belçika’da Waffle bir sos ve biraz dondurma ya da çilek gibi daha az seçenekle verilmektedir ve seçenekler arttıkça fiyatlar da çok artmaktadır. Burada önemli olan Waffle’ın kekimsi lezzetidir ve ağızda dağılması makbuldür. 

Patates Kızartması

Soslu patates kızartması külahta satılır ve 3,5-4€ kızartama için 0,5cent-1€ da seçeceğiniz sos için ödenir. Sokaklarda gezerken gözünüze kestirdiğiniz önünde kalabalık olan bir yerden alınabilir.

Belçika Birası

Hazır buralara kadar gelmişken Belçika Birası içmek isterseniz iki çok tutan seçenek Beer Wall ve De Garre’dir. Gitmişken tercih edebileceğiniz ünlü Belçika Biraları arasında Westmalle Trappist, Leffe ve Duvel öne çıkan lezzetler olsa da Brugge’un ünlü birası “Bruges zot” denemek için daha doğru bir seçenektir. Belçika’da menülerde tüm biraların alkol oranları belirtilir ve alkol oranının çokluğuna göre bira fiyatı da artmaktadır. Ortalama 1 bardak bira 3-10€ arasında bir fiyat alır.

Midye

Belçika’da en çok tercih edilen lezzetlerden biri de midyedir ve masaya koca bir tencere midye söyleyip 2’de birayla beraber afiyetle yemek çok yaygındır. Böyle bir servisin ücreti 28-35€ arasında değişmektedir ve doymanıza fazlasıyla yetecektir.

Brugge Restoran Önerileri

Tüm bu seçeneklerin yanı sıra daha farklı ve rafine lezzetler denemek için Brugge harika restoranlara sahip bir Belçika şehridir. Gruuthuse Hof, Reliva Brugge ve Çin Restoranı bizim özel önerimizdir.

Brugge Gece Hayatı

Brugge Gece Hayatı çok fazla olmayan daha çok turistlerin eğlencelerine yönelik ve bira içme kültürünün ağır bastığı bir yapıdadır. Ancak tabii ki güzel barlar ve gece kulüpleri Eski Şehir Merkezi’nin etrafında konumlanmıştır. Poatersgat ve De Garre barlar için, De Coulissen gece kulübü olarak ve Cactus Club, Comptoir Des Artes ile Joey’s Bar canlı müzik için önerilebilir.

Brugge’e Yakın Gezilecek Yerler

Brüksel Gezilecek Yerler
Brüksel’de Gezilecek Yerler

Belçika’ya kadar gelmişken gidebileceğiniz birbirinden harika şehirler vardır. Zamanınız kısıtlıysa Gent ve Antwerp (Anvers) Brugge’a yakın diğer iki zengin Flaman şehridir ve gezginler için harika gezi noktalarına sahiptir. Özellikle Gent muhteşem şehir silueti ile en az Brugge kadar güzel bir şehirdir.
Özel bir öneri olarak Dinant sizi kendine hayran bırakabilir.
Turunuzu bir BENELUX turuna çevirmek isterseniz Luxembourg ve Hollanda’yı da içine alan bir interrail bileti alabilirsiniz. Amsterdam, Zaanse Schans, Rotterdam, Den Haag ve Luxembourg bu güzel seyahatinizde size renk katacak gezdiğimiz ve içlerinden en güzellerini sıraladığımız şehir önerilerimizdir.
Son olarak Interrail’in ne olduğunu bilmiyorsanız Interrail bileti nasıl kullanılır yazımızı keyifli okuyabilirsiniz.

Yazan:

yolumuzunustu

Yazmak için değil; daha güzelini yaşatmak için yazıyoruz!