bolu gezilecek yerler ve bolu gezi rehberi

Bolu Gezilecek Yerler

Abant Tabiat Parkı
Abant Tabiat Parkı

Yemyeşil doğası, birbirinden ünlü gölleri ve tertemiz havasıyla harika bir Bolu portresi çizdiğimiz Bolu Gezilecek Yerler  yazımız sonunda huzurlarınızda! İstanbul ve Ankara arasında, adeta bir cennet olan Bolu; gezginler, kampçılar, yayla severler ve tüm tatilciler için tam bir huzur ve enerji depolama noktası. Seyahat blogumuzun bu yazısında, özel nedenlerle uzun yıllar yolumuzun üstü olmuş bu şehri, hiç bir yerde yazmayan detaylarıyla anlatmaya çalışacağız. İşte bu yüzden sizler için 10 maddelik (ama her maddesinde efsane öneriler içeren) bir Bolu Gezilecek Yerler Listesi hazırladık.

Hazırsanız başlayalım! … Ama bir dakika. Şunu da belirtelim: Bu Bolu Gezilecek Yerler Rehberi sadece “oraya da gidin, buraya da gidin” minvalinde bir gezi yazısı, seyahat yazısı falan değildir! Her maddesinde en az 1 günlük aktiviteler olan, hatta dolu dolu 1 aylık bir Bolu Tatil Planı içeren, bizim yaklaşık 10 yıllık bir süreçte adım adım, karış karış gezdiğimiz bir Bolu Gezi Rehberi ‘dir. Her biri ayrı bir keyif vaat eden bu rehber sayesinde önce Bolu’ya, sonra doğaya doyacaksınız. 10 maddenin altında Bolu Merkez Gezilecek Yerler listemizi de bonus olarak bulabilirsiniz.

1. Abant Gölü Tabiat Parkı

bolu gezilecek yerler ve bolu gezi rehberi
bolu gezilecek yerler

Yemyeşil ormanları, masmavi suları ve eşsiz tabiatıyla Bolu Abant Gölü, Bolu Gezilecek Yerler listemizin birinci sırasında yerini aldı bile!  Özellikle, kampçıların ve birkaç günlük seyahat planı yapmak isteyenlerin göz bebeği Bolu Abantyıllardır, harika tesislere ve birbirinden eğlenceli aktivitelere ev sahipliği yapıyor.

Abant yolu üzerinde sizi bekleyen birbirinden güzel kafeler, restorantlar, bungalovlar ve oteller daha Abant’ı görmeden, daha Abant’a gelmeden, muhteşem eğlence fırsatları sunuyor. İlk olarak enfes balık ve sucuk kokuları karşılıyor gezginleri. Ardından köylülerin sattığı ballar, çeşit çeşit peynirler, yöreye özel tarhanalar yol boyu sıralanan tezgahlarda gözlerinize tatlı bir ziyafet yaşatıyor.

Abant Gölü Tabiat Parkı ise harikulade bir Tabiat Müzesi ile merhaba diyor konuklarına. Hemen yanında yüzlerce bisiklet, sürmeniz için bekliyor! Az ileride atlar binicilik eğitimi almanız, birbirinden güzel kareler çekmeniz ve onları sevmeniz için hazırlar. Balık tutabileceğiniz ve gölün üstünde yürüyebileceğiniz iskeleler de cabası!

Peki, sizin için Bolu Abant Turu bu kadarla mı sınırlı kalacak? Tabii ki hayır: Az ileride Örencik Yaylası bulunuyor. İster yürüyün, ister bisiklet ya da arabayla gidin; gözlerinizin doğal güzelliklere doyacağı bu yaylada, yamaç paraşütü yapabilirsiniz.
Abant Gölü, kampçılar için de enfes olanaklara sahip. Kışın gelenler Nisan ayına kadar buzlarla kaplı bir Abant bulabilirler. Bolu Abant anlatılacaklarla bitmez. Daha detaylı bir Abant gezisi yapmak isterseniz: Abant Gölü Gezilecek Yerler

2. Ahilik Geleneğinin 750 Yıllık Temsilcisi Mudurnu

Bolu Gezilecek Yerler
Bolu Gezilecek Yerler

Sıradışı bir yer Bolu Mudurnu. Özellikle Abant Gölünü arabayla ziyaret edenler için harika bir alternatif. Çünkü Abant Tabiat Parkının içinde, enfes manzaralarla dolu bir yol var Mudurnu’ya gitmek için. Yok arabamız, biz gezginiz derseniz de şehir merkezinden ve terminalden neredeyse saat başı kalkan otobüslerle ulaşabilirsiniz bu güzel kente.

Moderna, yani nam-ı diğer Mudurnu, hâlâ Ahilik Kültürünü devam ettiren ender yerlerden. Esnaf, her sabah toplanıp dua ederek açıyor iş yerini Mudurnu’da. Emeğini ve göz nurunu yaptığı işe adayan ustaların, küçük atölyelerinin olduğu sokaklarla dolu ilçe.

Ayrıca Bolu Mudurnu, 16.yy’dan kalma tarihi konaklara da ev sahipliği yapıyor. Burası o kadar sessiz, o kadar sakin ki, Huzur Kenti (Sakin Şehir, Cittaslow) ilân edilmiş. Peki neler yapabilirsiniz Mudurnu’da? Yani bir Bolu Gezilecek Yerler listemiz var da Mudurnu Gezilecek Yerler listemiz olmasın mı? Buyrun bakalım:

Bolu'da Gezilecek Yerler
Bolu Gezilecek Yerler

– Eski Roma Tarihi Geçit Yolu’nun üzerindeki tarihi çınarın gölgesinde kahve içebilir,

– Demirciler Çarşısından gezilebilir ve sabah esnaf duasına şahit olabilir,

– Tepedeki saat kulesine çıkıp, tarihi konaklarla dolu şehri seyredebilir,

– Bol cevzili bal kabağı, Mudurnu Saray Helvası ve Mudurnu’ya özel dev bombay fasulyeleri yenebilir,

– Yine kente özel ters laleler görülüp, tüm Mudurnu Tarihi Konakları tek tek gezilebilir,

– Üstüne Tarihi Yıldırım Beyazıt Hamamı ziyaret edilip, Sülüklü Göl ve Karamurat Gölü yolunuzun üstü yapılabilir,

vakit varsa da oradan diğer sakin şehir Göynük’e küçük bir tur düzenlenip, Bolu Gezilecek Yerler listemizin diğer üyelerini ziyaret etmek için yola çıkalabilir.

3. Kutu Kutu Evleriyle Göynük

Bolu Gezilecek Yerler
Bolu Gezilecek Yerler

Göynük gerçek olamayacak kadar güzel evlere sahip, yeşillikler içinde, çevresi göllerle dolu enfes bir Bolu ilçesi. Kentin en ünlü yapıtı, Zafer Kulesi. Akşemseddin Hazretlerinin türbesi ise en değerli ve kutsal yeri.
Bolu Göynük de yakın zamanlarda Sakin Şehir (Cittaslow)  unvanını aldı. Merkeze daha uzak olduğu için Mudurnu kadar turist çekmese de, inanın bu sevimli ilçeye bayılacaksınız.

Bolu Çubuk Gölü
Çubuk Gölü

Tabii Göynük’e gitmişken eşsiz doğasıyla Sünnet Gölü ve nefis yel değirmenleriyle Çubuk Gölünü görmeden dönmek de olmaz. Göynük’ün gölleri hem kamp yapmak hem harika doğa yürüyüşleri gerçekleştirmek hem de amatör ve profesyonel olarak harikulade fotoğraf çekimleri yapmak için harika alternatifler. Sünnet Gölü yeşiliyle ön plana çıkarken, Çubuk Gölü yel değirmenleri ile çok farklı bir atmosfer sunuyor. İki göl birbirine çok yakın olduğu için ikisini de aynı gün içerisinde ziyaret etmeniz mümkün. Eğer tercihiniz Çubuk Gölü’nden yana olursa mutlaka Çubuk Gölü (tıklayarak – yazı henüz hazır değil) yazımıza bir göz atın.

4. Tarihin ve Bereketin Kenti: Bolu Seben

Dominik Sahillerine Plastik Atıklar Vurdu
Bolu Gezilecek Yerler

Eğer Bolu’da bir pazara gider ve köylülerin “organik” ürünlerinden alırsanız bilin ki, bu köylülerin büyük çoğunluğu Sebenlidir. Seben, diğer Bolu Gezilecek Yerler listelerinde yerini bulamasa da keşfedilmeyi bekleyen bir cennettir esasında. Nitekim “Keşfedilmeyi Bekleyen Cennet Seben” adlı harika bir fotoğraf sergisinin organizasyonunda yer almamızın sebebi de budur!

Seben’de en sevdiğimiz şeyler, ilçe merkezindeki bağları, bahçeleri gezmek, meşhur Seben Elması yemek, Seben’in inanılmaz güzellikteki yaylarını ziyaret etmek ve Seben dönüşü Gölcük’e uğramak oldu.

5. Yedigöller Milli Parkı

Yedigöller
Bolu Gezilecek Yerler – Yedigöller

Küçük küçük köylerin, uçsuz bucaksız ormanların ve dimdik dağların arasında rengarenk bir dünya Yedigöller. Doğa kampçılarının göz bebeği, fotoğraf tutkunlarının mabedi, gezginlerin keşif cenneti. Tam 7 adet gölden oluşuyor bu güzel yer. 7’si de birbirinden güzel!

İkimizin (yolumuzun üstü ailesi olarak) toplamda 3-4 defa gittiği bu muazzam doğa harikası çok zorlu bir yola sahip olsa da, son dönemlerde tüm yol asfaltlandı. Ancak yine de keskin virajlarla dolu, çok uzun bir yolculuk sizi bekliyor bilesiniz.

Bir de tabela var yolda: “Dikkat ayu çıkabülür, taş düşebülür” yazıyor. Yolu saran ağaçlar yüzlerce yıllık. Yedigöller Milli Parkı ormanın içinde olduğu için gerçekten ayı, kurt, tilki, geyik gibi yabani hayvanlarla karşılaşma ihtimaliniz yüksek. Zaten bu yüzdendir ki, her yerde “ormanda gürültü yaparak yürüyün” yazıyor. Yani tam bir doğa macerası sizi bekliyor!

Buraya gitmişken pisagor ağacını görmeden, yedi gölün yedisini de gezmeden ve bol bol huzur depolamadan dönmeyin.

6. Bolu Gölcük

Bolu Gezilecek Yerler - Gölcük
Bolu Gezilecek Yerler – Gölcük

Aslında bir Bolu Gezi Rehberi ‘nin yanı sıra bir de Bolu Gölleri Rehberi hazırlamamız lazım bu güzel şehir için.
Bolu Gölcük, her daim fotoğrafçılar tarafından ölümsezleştirilen ve Instagram’da Abant, Yedigöller veya Kocaeli diye etiketlenen madur ve mazlum bir göl aslında. Hatırladınız mı? Hani bir ev var gölün kıyısında; fotoğraflara konu olan. İşte biz o evi koymadık buraya. Çünkü Gölcük başka güzellikleriyle de meşhur. Görün istedik. Yine de diğer Gölcük fotoğrafları için, harika hikayeler ve kültürleri anlattığımız instagram sayfamızda misafir edebiliriz sizi.

En çok piknikçilerin ve doğa severlerin tercih ettiği Bolu Gölcük’de gölün etrafını yürüyebilir, bisikletle geçebilir ya da golf arabalarıyla turlayabilirsiniz. Balık tutma imkanınız olan gölde, 2 leziz yemekler yapan tesis de var.

7. Akkaya Travertenleri

Bolu Gezilecek Yerler - Akkaya Travertenleri
Bolu Gezilecek Yerler

Akkaya Travertenleri çoğu Bolu Gezilecek Yerler listesinde yok nedense. Her ne kadar gezginler ve turistler tarafından yeterince keşfedilemese de Akkaya Travertenleri Boluluların çok iyi bildiği ve Bolu’nun Pamukkalesi olarak adlandırdığı enfes bir yer.

Son çevre düzenlemelerinden sonra giriş ücreti arabalar için 10 tl, şahıslar için 3 tl. Mudurnu Yolu üzerinde bulunan travertenler eşsiz manzarasının yanında, mineralli sularıyla harika bir havuza da sahip. Her türlü imkanın bulunduğu tesiste piknik yapmanız için bile çok geniş alanlar ve masalar mevcut. Yani Akkaya Travertenlerini Bolu’ya gelmişken gezilecek yerler listenize eklemenizde fayda var.

8. Esentepe Gerede

Bolu Gezilecek Yerler
Bolu Gezilecek Yerler

İşte size Bolu Gezi Rehberi yazımız için bir kere daha gittiğmiz, İstanbul ile Ankara arasında, henüz çok da keşfedilmemiş doğa harikası bir yer daha! Esentepe, yeşilin içinde türlü türlü güzelliğin bulunduğu, harika bir çevre düzenlemesine sahip, Gerede’yi tepeden seyredebileceğiniz enfes bir alan. Burada açılan tesislerde dağ havası eşliğinde leziz Bolu yemekleri yiyebilir, futbol sahasında ücretsiz maç yapabilir ve Gerede Yağlı Güreş Festivaline katılabilirsiniz. Çocuklu aileler için güzel bir parkı da olan Esentepe Gerede, Bolu Gezilecek Yerler listenizde olmasa dahi Ankara-İstanbul arası yolunuzun üstü olabilecek ve tatlı bir mola için size güzel anılar kazandırabilecek bir güzellik. Üstelik kışın kayak merkezi alternatifi arayanlar için herkesin bilmediği ama harika özelliklere sahip bir nokta da Arkut Dağı Kayak Merkezi.

Peki Esentepe nerede? – Bu güzel yer, Bolu’nun deri fabrikalarıyla ünlü, en büyük ilçesi olan Gerede’de yer alıyor. Gerede Merkez’in hemen yanı başında olan Esentepe’ye ulaşmak için bulutlara doğru arabayla 3-5, yürüyerek 10-15 dakikalık küçük bir tırmanış yapıyoruz ve Esentepe nerede sorusunun cevabıyla tanışıyoruz. İlçeyi de izleyebileceğiniz bu harika yer, yolunuzun üstü yapmaya değer.

9. Yeniçağa Kuş Cenneti

Bolu Gezilecek Yerler
Bolu Gezilecek Yerler

Diyoruz ya; “Bolu’da keşfedilmemiş cennet çok! En kapsamlı Bolu Gezilecek Yerler listesi de biz de” diye; e boşuna değil elbette. Yeniçağa diye bir ilçesi var Bolu’nun; eşsiz doğa hazineleri saklıyor içinde. Yine İstanbul Ankara yolu arasında, Bolu’ya da çok yakın bir noktada. Ulaşımı çok kolay. Hem otobanın, hem E-5’in yanı başında.

Henüz buralarda in cin top oynuyor. E malum, belli başlı gezginler gezmeden, duyuramıyoruz böyle güzellikleri. Yeni gezi blogger ları olarak biz üstümüze düşeni yapalım ama değil mi? Zaten amacımız da bu. Alışılmışın dışına çıkmak!

Yeniçağa Gölü, hemen YeniÇağa Merkezin dibinde harika bir manzaraya sahip, balıkçıların sıkça uğradığı, çeşit çeşit kuşun bulunduğu mavi mi mavi bir göl. Burada o kadar çok kuş var ki, dev bir Kuş Gözlem Evi yapılmış. Üstelik daha yepyeni! Gölü bisikletle gezmek, yürüyerek turlamak mümkün. Ancak o kadar bakir bir alanki gölün her tarafında yol bile yok. Aslında Abant kadar, Gölcük kadar güzel. Harika bir iskelesi var. Kuş Gözlem Evini ziyaret ettiğimizde 2 leylek, karabataklar ve çeşit çeşit kuş sürülerini çıplak gözle gözlemledik. Üstelik hepsi 15 dakika içinde gerçekleşti. Dev piknik alanları kurulan göldeki masalar ve ocaklar o kadar yeni ki çoğu daha hiç kullanılmamış. İşte bu sebeplerden biraz huzur, biraz da doğa fotoğrafı yakalamak isterseniz Yeniçağa’yı mutlaka yolunuzun üstü yapın deriz.

10. Kartalkaya Kayak Merkezi

Bolu Gezilecek Yerler
Bolu Gezilecek Yerler

Bursa’nın Uludağ’ı, Erzurum’un Palandöken’i var da, Bolu’nun Kartalkaya’sı olmaz mı!? İşte kayakçılar ve dağ havasına bayılan gezginler için Bolu’ya gelmişken görmek isteyebileceğiniz türden harika bir alternatif daha.

Kartalkaya özellikle Aralık ve Nisan aylarını kapsayan kış sezonunda son derece hareketlidir. Ancak yazın da temiz havası, bol oksijeni ve açık olan bazı güzel tesisleriyle ilginizi çekebilir. Bölgede yazın doğaya, kışın kara ve her türlü kayma aktivitesine doyabilirsiniz.

Bolu Gezilecek Yerler Merkez

Abant Tabiat Parkı Yolundaki Kafeler
Abant Tabiat Parkı Yolundaki Kafeler

Merkezde kalan Bolu Otelleri misafirleri için yürüme mesafesinde bulunan Bolu’da Gezilecek Yerler listemiz, birbirinden güzel ve bugüne kadar yazılmamış maddeleriyle siz gezgin ve turistler için aşağıda yer almaktadır:

Tunalı Parkı: Tavşan, kaz, ördek gibi güzellikleri beslemeye ne dersiniz. Şehrin merkezinde kocaman bir park Tunalı Parkı. İçinde akşamları canlı müzik yapılan bir kafesi, tren vagonundan yapılan bir restorantı, dev yürüme alanları, kamelyaları, havuzu ve güzel hayvanlarıyla tatlı mı tatlı bir yer.

Bolu Müzesi: Eski medeniyetlere ev sahipliği yapan Bolu, zengin arkeolojik kalıntılarıyla göz dolduruyor. Etnografya, arkeoloji ve bahçe bölümünden oluşan Bolu Müzesi, tarihi yerleri ve müzeleri gezmeyi sevenlerin Bolu Gezilecek Yerler listesine ekleyebileceği harika bir yer. Ayrıca Müze ile aynı alanda Bolu Kütüpphanesi ve tiyatro salonunun da yer aldığını eklemekte fayda var!

Yıldırım Bayezid Camii (Nam-ı Diğer Büyük Camii): Bolu’nun en meşhur caddesinin bittiği yerde çarşının içinde bulunur Yıldırım Bayezid Camii. 1382 yılında inşaa edildiği için tarihi değeri çok büyüktür.

Bolu Çarşısı: Yıldırım Bayezid Camiini ziyaret etmişken Bolu esnafının birbirinden farklı dükkanlarını gezmeye ne dersiniz? Bolu Çarşısı gümüşcülerinden demircilerine, tekstilcilerinden sahfalarına çok farklı dükkanlarla sizi bekliyor.Buraya gitmişken özel önerimiz mutlaka Bolu Taşhan’ı gezmeniz olacak.

Tabaklar Hamamı: Bugüne kadar yazılmamış bir güzellik daha gelsin o zaman gezginler için. Tarihi Tabaklar Hamamını en özel yapan şey bugün çeşit çeşit kahve yapan bir kafe tarafından işletiliyor olması. Serin bir hamamın içinde leziz bir kahve yudumlamak ve yeniden dekore edilmiş bu konsept mekanın tadını sürmek isteyenler için bire bir Tabaklar Hamamı.

Masal Parkı: Bolu Masal Parkı’nın henüz Bolu Gezilecek Yerler listelerinde çıkmaması doğal. Çünkü bu listelerde çıkmayan bir diğer park olan Bolu Köroğlu Parkı gibi bu park da henüz yapım aşamasında. Aslında bitmek üzere. Ankara Harikalar Diyarı veya minicik bir Disneyland gibi değerlendirebileceğiniz, içinde dev dinazorlar, şirinler köyü ve çocuklar için eğlenceli bir çok çizgi film kahramınını barındıran park çocukla seyahat eden aileler için harika bir gezi durağı olabilir. Bolu Masal Parkı Bolu Otogarı’nın hemen yanı başında bulunuyor!

Böylece Bolu Gezilecek Yerler listemiz bitti. Bolu Otelleri, Bolu’da ne yenir gibi sorularınız için bizi takip etmeye devam edebilir, instagram’dan ulaşıp tüm sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. Yolumuzun üstü ailesine selamlar!

Bolu Gezilecek Yerler Yazı Etiketleri:

Yazan:

yolumuzunustu

Yazmak için değil; daha güzelini yaşatmak için yazıyoruz!