Balat Kafeler

Balat Cafeler Rehberi

Birbirinden güzel Balat kafelerini sıraladığımız Balat Cafeler Rehberimize hoşgeldiniz. Balat’ın en güzel kafeleri yolumuzun üstüydü. Karış karış gezip, Balat’ın neredeyse tüm kafelerine gidip, harika bir Balat Cafeler Rehberi hazırladık. Bu yazıda;

bir şeyler içerken insanlara yardım edebileceğiniz İyiliksever Balat Kafeleri,
efsane instagram fotoğrafları çekebileceğiniz Şık Balat Kafeleri,
Balat’ı gezerken yorgun düştüğünüzde serinleyebileceğiniz Cool Balat Kafeleri,
enfes bir balat gezilecek yerler haritası veren gezi rehberi gibi Balat Kafeleri,
Balat kültürünü içinde barındıran kütüphane gibi Balat Kafeleri,
ve tüm İstanbul’da nam yapmış, cumbalı ve renkli Balat evleri altına kurulmuş Tarz Balat Kafeleri var.
Kısacası bu rehberde Balat Cafeler denince gidilebilecek en güzel kafeler, en özel mekanlar var.
Gelin şimdi yolumuzun üstü yapıp gittiğimiz bu güzel kafeleri birlikte keşfedelim:

1. Fifty Coffee Chocolate

Bir çikolata canavarı mısınız? Peki ya kahve aşığı!? O zaman sıkı durun: Fifty Coffee Chocolate birbirinden lezzetli çikolataları ve enfes kahveleriyle tam size göre. Bu güzel Balat kafesinde hem gözünüz, hem mideniz çikolata ve kahveye doyuyor; çünkü sunum şahane!

Balat Cafeleri
Fifty Chocolate Coffee – Balat Cafeleri

Biz Karamelli ve Nutellalı Soğuk Kahve denedik. Fotoğrafta gördüğünüz gibi ikisi de bizi mest etti. Gizem’in nutellalı kahvesi oreo ve renkli çikolata parçacıklarıyla, benim (Alperen) karamelli kahvem ise marshmallow ve siyah çikolata taneleriyle geldi. Önce bardağın üzerindeki krema ile marshmallow ve oreoyu yedik. Daha sonra çikolata parçacıkları kahvenin içine dağılıdı ve o leziz parçacıkların eşliğinde kahveyi içtik.

Balat Cafeleri
Balat Cafeler Rehberi

Balat’ı gezmeye Ayvansaray tarafından başlayanlar için leziz bir başlangıç, Kadir Has Üniversitesi tarafından başlayanlar için ise serinletici bir bitiriş Fifty Chocolate Coffee. Üstelik al-götür hizmetleri de var. Yani Balat’ı, böyle efsane lezzetleri içe içe gezme şansına da sahipsiniz. İşte bu yüzden, bu güzel kafe Balat Cafeler Rehberimizin birinci sırasında.

Fifty Coffee Chocolate - Balat Cafeleri
Fifty Coffee Chocolate – Balat Cafeleri

2. Derviş Baba Deliler Kahvesi

Derviş Baba Deliler Kahvesi Balat Cafeleri içerisinde en sıradışı olanı belki de. Burada sadece bir müşteri değil, aynı zamanda bir dinleyici, bir konuşmacı ve bir gönüllüsünüz. İçeride sadece akıllı insanlar yok. Deliler var. Gerçek deliler! Abdallar, meczuplar ve aşıklar var. Hatta belki siz de onlardan birisiniz. Zaten bu güzel Balat kafesinin tam adı da Derviş Baba Deliler, Abdallar, Meczuplar ve Aşıklar Kahvehanesi. Yani tüm güzel şeyleri kucaklayan bir yer burası.

Balat Cafeler Rehberi - Deliler Kahvehanesi
Balat Cafeler Rehberi – Deliler Kahvehanesi

Deliler Kahvehanesinde içtiğiniz çay ile insanlara yemek veriliyor; giysi, kitap hatta tekerlekli sandalye alınıyor. Sadece çay içmek yetmez derseniz, bu güzel insanlar her gün için en az birkaç tane gönüllü arıyor. Çünkü her gün, yüzlerce insana yemek dağıtılıyor ve Deliler Kahvehanesi bunun için gönüllüre ihtiyaç duyuyor. Durumu yetersiz ailelerin çocuklarına, üniversite öğrencileri tarafından ders veriliyor. Ev hanımlarından iş adamlarına kadar pek çok insan yemek temin edip bu güzel Balat kafesine getiriyor.

Balat Cafeler Rehberi - Deliler Kahvesi
Balat Cafeler Rehberi – Deliler Kahvesi

Burayı kuran Ali Denizci, yani nam-ı diğer Derviş Baba ise sıradışı biri. Zengin bir ailenin çocuğu ve varlıklı bir iş adamıyken her şeyi bırakıp kendine Eyüp’te bir mezarlık yaptıran ve yıllarca içinde yaşayan, yani tüm korkularıyla yüzleşen alışılagelmişin dışında bir insan. Biz gittiğimizde o da kafedeydi. Uzun uzun konuşup, yüzlerce insana birlikte yemek dağıttık. Sıradışı bir deneyimdi. Balat’ın acı yüzünü görmek ve zor durumdaki bu güzel insanlara yardım etmek isterseniz Deliler Kahvehanesini ziyaret etmelisiniz.
Biz Deliler Kahvesi’nde neler yaşadık, insanlara nasıl yardım ettik, Ali Denizci ile nasıl tanıştık merak ederseniz, buyrun size Deliler Kahvesi’ndeki 1 günümüzü anlatalım:
Derviş Baba Deliler Kahvesi

3. Cafe Naftalin K.

Adıyla, tarzıyla, konumuyla Balat’ın en güzel kafelerinden biri Cafe Naftalin K. Kafelerin en yoğun olduğu, Balat’ın en cıvıltılı caddesi, Yıldırım Caddesi üzerinde. Sadece bir şeyler içmek için değil, aynı zamanda fotoğraf çekilmek için de harika bir yer. Masmavi sandalye ve masalarıyla dışı ayrı, konsept köşeleri ve sıradışı atmosferiyle içi ayrı güzel. Yalnızca bir kafe değil, Balat Gezilecek Yerler ve Balat Fotoğraf Çekilecek Yerler listenize de koyabileceğiniz harika bir mekan.

Balat Cafeler
Balat Cafeler – Cafe Naftalin K.

Cafe Naftalin’in sonundaki K harfine dikkat ettiniz mi? Kafedeki K’ları temsil ediyor. Kitap, kahve, kek, kedi ve diğer keyif veren tüm K’lar burada diyor Cafe Naftalin sahipleri. Yani bu güzel Balat Kafesi size bol bol kitap, lezzetli kekler, enfes kahveler ve keyifli saatler vaat ediyor. Üstüne bir de Balat kedileriyle tanışma imkanı sunuyor. 🎻

4. Balat Coffee and Guide

Balat yolumuzun üstü olur da Coffee and Guide’a uğramadan dönülür mü? Adından da anlaşılacağı gibi burası sadece bir kafe değil, aynı zamanda bir Balat Gezi Rehberi. Kafeye girdiğimizde masanın üzerinde renkli, resimli, pek de bir eğlenceli Balat Gezilecek Yerler haritası bizi bekliyordu. Enfes kahvelerden oluşan menüden bir kahve seçip sipariş verdikten sonra başladık bu güzel Balat kafesini incelemeye. Oturduğumuz masanın yanında harika bir kütüphane vardı. Kütüphanede Balat, İstanbul ve Türkiye ile ilgili kültürel kitaplar, seyahat dergileri ve harika romanlar hemen ilgimizi çekti. Kahvemizi içerken keyifle karıştırdık kitapları.

Balat Cafeler Rehberi
Balat Cafeler Rehberi – Balat Coffee and Guide

Daha da güzeli burası sadece Balat misafirlerinin uğradığı bir yer değildi. Biraz erken saatte gelmemizden de kaynaklansa gerek, biz hariç diğer tüm misafirler Balat ve civarında oturan kafe müdavimleriydi. E hal böyle olunca Balat Gezi Rehberi Baristamız ile lokallerin çevirdikleri sohbetlerin tadı damağımızda kaldı doğrusu.

Balat Coffee and Guide - Balat Cafeler Rehberi
Balat Coffee and Guide – Balat Cafeler Rehberi

Küçük ve samimi bir ortamı olan Balat Coffee and Guide ‘a gelmişken, bir duvarını kaplayan dev Balat Gezilecek Yerler haritasının önünde fotoğraf çekilmeden dönmek de olmazdı doğrusu.

Balat Cafeler
Balat Cafeler

Balat Coffee and Guide, Balat Cafeler listemizin klavuz üyesi.

5. İncir Ağacı Kahvesi

Balat’ı geziyorsanız İncir Ağacı Kahvesi mutlaka yolunuzun üstü olacaktır. Çünkü bu Nostaljik Balat Kafesi Kanlı Meryem Ana Kilisesine çıkan merdivenlerin yanı başına kurulu. Ortam çok ama çok güzel; rengarenk yeşilçam kareleri, cıvıl cıvıl merdivenler, harika tabelalar, masalar ve sandalyeler.

Balat Cafeler
Balat Cafeler – İncir Ağacı Kahvesi

Dışarıda onlarca insan, Kadir İnanır’dan, Sadri Alışık’a harika tabloların önünde fotoğraf çekerken karşılayacak sizi. İçeri girdiğinizde ise daha da mutlu olacaksınız. Balat’ın bu güzel kafesinin ortasından bir incir ağacı geçiyor. E malum adı da belli ya! İncir ağacının gövdesi biraz mora boyalı, biraz da pembe tülle kaplı. Üstünde ise kocaman bir yazı: İncir Ağacı Hatırası*

İncir Ağacı Kahvesi - Balat Cafeler
İncir Ağacı Kahvesi – Balat Cafeler

Mekan çalışanları çok güler yüzlü. Burada hem soğuk, hem sıcak şeyler içebilir hem de leziz yemekler, atıştırmalık aperatifler deneyebilirsiniz. Uzun süre oturduğumuz bu güzel mekan da favorilerimiz arasında yer alıyor.

Balat Kafeler
Balat Cafeler

6. Atölye Kafası

Huzurlarınızda Balat Cafeler Rehberi’nin en ilginç üyesi. İçindeki her şeyin satılık olduğu bir Balat kafesi!

Balat Cafeler - Atölye Kafası
Balat Cafeler – Atölye Kafası

Evet evet, yanlış duymadınız. Atöyle Kafası Balat’ta ahşaptan mavi renkli bir sandalyeye oturup, sarı renkli masadaki menüden bir yemek seçebilir, seçtiğiniz yemeği şık bir tabakta yiyip, üzerine kahve fincanında orta şekerli bir türk kahvesi içebilir daha sonra Balat hatıralarınızı canlı tutmak için bu mavi renkli sandalyeyi, sarı renkli masayı, şık tabağı, tatlı kahve fincanını hatta o fincanın sapını, çatalı, bıçağı, kaşığı kısacası Atöyle Kafası içinde gördüğünüz her şeyi ama her şeyiiii satın alabilirsiniz.Bir güzel de ipucu verelim bu kafe için: Kafenin arka tarafından harika bir bahçe duvarı var. Muhteşem graffitilerle süslü. Hatta fotoğrafını da aşağı bırakalım. Buraya uğramayı da unutmayın.

Balat Cafeler
Atöyle Kafası – Balat Cafeler

7. Balat Fida Cafe

İşte size Balat Kahvaltı Mekanları denilince akla gelebilecek harika bir yer: Balat Fida Cafe. Serpme Kahvaltısı, gözlemeleri, tostları, yumurta çeşitleri ve rengarenk atmosferiyle güzel mi güzel bir Balat kafesi daha. Dışı güzel içecekler yudumlayıp sohbet etmek için, içi leziz yemekler yiyip, kütüphanedeki kitapları okumak, kafanızı dinlemek ve kendinizi bambaşka bir dünyada bulmak için ideal.

Balat Cafeler - Fida Cafe
Balat Cafeler – Fida Cafe

Menü sadece kahvaltı çeşitleriyle sınırlı değil elbet. Buranın çıtır mantısı, leziz burgerleri, nefis pizzaları ve daha bir çok farklı tadı mevcut. Ünlü Vodina Caddesi yakınlarındaki bu güzel Balat kafesi de Balat Gezilecek Yerler listenize ekleyebileceğiniz türden.

8. Cumbalı Kahve

Balat’ın Cumbalı Balat Evleri olur da, Renkli Balat Evleri olur da, Cumbalı Kahvesi olmaz mı?

Cumbalı Kahve Balat, adını Balat’ın ünlü cumbalı evlerinden alıyor. Ahrida Sinagog’unun tam karşısında yer alan kafe, masmavi konseptiyle içinizi açmaya aday. Vodina Caddesi üzerinde bulunan bu güzel mekan bir de cıvıl cıvıl şemsiyelerle dekore etmiş sokağını.

Cumbalı Kahve - Balat Cafeler
Cumbalı Kahve – Balat Cafeler

Kahvenin her türlüsünü bulabileceğiniz Cumbalı Kahve, kütüphanesinden bulunan ve kahveleri anlatan sıra sıra kitaplarıyla da size keyifli saatler yaşatacak bir kafe. Menengiç ve dibek kahvesi bizim denemeniz için önerimiz.

9. Vanilla Cafe

İşte size hem Balat Kahvaltı Mekanları arasında sayabileceğimiz, Hem de Balat Cafeler listemizde gösterebileceğimiz güzel mi güzel bir Balat kafesi daha.

Balat Cafeler - Vanilla Cafe
Balat Cafeler – Vanilla Cafe

Vanilla Cafe zengin menüsü, birbirinden güzel ve iç açıcı renkleri ve keyifli kitlesiyle Balat’ı yaşarken soluklanıp nefes alabileceğiniz güzel mi güzel bir kafe. Arzu’nun spesiyal tostu, Vanilla dürüm, Vanilla kahvaltı gibi özel servisleri olan Balat kafesi, bazı fırsat sitelerinde de indirimli verdiği kuponlarla, Balat kafeleri için cazip bir seçenek.

10. Velvet Cafe

Balat sadece cafeleri ile ünlü bir yer değil. Semtin dört bir tarafı antikacılarla çevrili. İşte Velvet Cafe Balat da buna uygun bir konseptle karşınızda.

Balat Cafeler Rehberi
Balat Cafeler Rehberi

Kahvenizi antika fincanlarla içtiğiniz ve birbirinden güzel antika parçaları barındaran kafe özellikle leziz ve ev yapımı un helvası seçeneğiyle ön plana çıkıyor.

Bonus: Nostalji Seksenler Cafe

Birbirinden güzel Balat kafelerini sıraladığımız Balat Cafeler Rehberi bitmek üzere. Ama Balat’ın konsept kafeleri bitmiyor. Gezerken her köşe başında, her sokak ortasında ayrı bir renk,ayrı bir güzellikle karşılaştık. İçine girip oturmasak da bu güzelim kafeyi de sizinle paylaşmadan geçemezdik çünkü Nostalji Seksenler Cafe, cıvıltılı binası, nostaljik dekoru ve samimi duruşuyla hem güzel bir Balat kafesi, hem de tatlı bir Balat fotoğraf çekilecek yerler tavsiyesi.

Balat Cafeler Rehberi
Balat Cafeler Rehberi

Arka tarafında bahçesi ve bahçesinde de tatlı bir manzarası olan Balat kafesinin, iç dekorasyonu da ev sıcaklığında.

Eh, menü hakkında bilginiz varsa onu da sizden öğrenebiliriz keyifle 🙂

Balat’ı şık, iyiliksever ve cıvıl cıvıl kafeleriyle anlatmaya çalıştık. Daha fazlası için bizi instagram’da takip edebilirsiniz @yolumuzunustu | hem bizi de çok mutlu edersiniz.

Bir de Balat’ın renkli evlerini merak ederseniz ve nerede bu güzel Balat evleri derseniz, Balat Renkli Evler yazımızı okumak için aşağıdaki linke tık tık efendim: Renkli Balat Evleri Gezi Rehberi

Balat’ın en gözde mekanlarından biri Agora Meyhanesi. Diğerleri ise Balat Kahvaltı Mekanları. Eh haydi o zaman, güzel Balat Mekanları için bu yazıya: Balat Mekanları 


Balat Cafeler Rehberi Yazı Etiketleri:

Yazan:

yolumuzunustu

Yazmak için değil; daha güzelini yaşatmak için yazıyoruz!