Adrasan Balıkçı Koyu

Adrasan Balıkçı Koyu

Adrasan Balıkçı Koyu hayran kalınacak güzellikte bir Adrasan Koyu olduğu için başlı başına bir yazı konusu olmaya da hak kazandı. Adrasan’dan katıldığımız tekne turu sayesinde keşfettik Balıkçı Koyunu. Koyun her şeyine bayılınca da, yüzme deneyiminden, kamp yapma bilgilerine, Adrasan Balıkçı Koyu’na nasıl gidilir sorusundan, koyun hikayesine tüm konuları ve işinize yarayabilecek eğlenceli bilgileri kendi deneyimlerimizle harmanlayarak bir bir yazalım istedik. İşte sizi bekleyenler:

Adrasan Balıkçı Koyu
Balıkçı Koyunda Kamp
Balıkçı Koyunda Deniz Deneyimi
Adrasan Balıkçı Koyu’na nasıl gidilir?

Adrasan Balıkçı Koyu

Adrasan Balıkçı Koyu Adrasanlılar arasında Adrasan Liman Koyu olarak da anılıyor. Doğal bir liman özelliği olan koyun her tarafında balıkçı tekneleri yer alıyor. Koy, adını bu güzel balıkçı teknelerinden alıyor. Ayrıca koyda gerçekten de birbirinden güzel balıklar bulunuyor. Üstelik Balıkçı Koyu eşsiz güzelliğiyle, sadece balıkçıların değil; gezginlerin ve kamp yeri arayanların da uğrak noktası olmayı başarıyor.
Peki Adrasan Balıkçı Koyunda kamp yapılabiliyor mu?

Adrasan Balıkçı Koyunda Kamp

2018’in Kurban Bayramı’nda çektiğimiz aşağıdaki fotoğraftan da anlayabileceğiniz gibi Adrasan’ın bu güzel koyu kamp yapmak isteyenler için adeta bir cennet. Hem deniz kenarı olması sebebiyle, hem de ağaçlarla çevrili serin bir alana sahip olması nedeniyle kampçılar çadırlarını kurmak için bu koyu tercih ediyor. Koyda kamp yapmak için yasal bir engel bulunmuyor. Yani Balıkçı Koyunda kamp yapılmasına izin veriliyor.

Adrasan Liman Koyu
Adrasan Balıkçı Koyu

Balık tutmayı bilen ve oltasını-takımını yanında getiren kampçılar şansları yaver giderse koydan balık avlayarak yemek işini de leziz bir yöntemle halledebiliyor. Özellikle, çamların altındaki küçük düzlükler çadır kurmak için tercih ediliyor. Yaz mevsiminde Liman Koyu olarak da bilinen bu güzel koyda birçok kampçıyı bir arada görmek mümkün oluyor. Alan dar olduğu için, bölgede sıcak ve samimi bir ortam kuruluyor. Adrasan Koyu’nun bulunduğu bölgeye yürüme mesafesinde olan koy, kampçıların her çeşit ihtiyacını karşılayabilmesi için de merkeze yakınlığıyla gezginler için büyük bir avantaj sağlıyor.

Adrasan Balıkçı Koyunda Deniz Deneyimi

Adrasan Balıkçı Koyu, denizin üstündeki güzellikleri kadar altındaki güzellikleriyle de büyük ilgi topluyor. Koyun yer aldığı alanda hem kumsal hem de taşlık bölgeler bir arada bulunuyor. Deniz, berrak ve yeşile çalan renkleriyle gezginleri büyülüyor. Çoğu Adrasan Tekne Turu‘nun son durağı olan koyda her gün onlarca ziyaretçi yüzüyor.

Adrasan Balıkçı Koyu
Adrasan Liman Koyu

Biz de Suluada Tekne Turumuzun son durağında bu güzel ve sevimli koyda yüzme fırsatı elde ettik. Koyun balıkçı tekneleriyle dolu, karaya göre sağ tarafında, kayalıklar artıyor. Deniz kıyısına yakın, boy mesafesindeki alanda bile fazlaca kayalık bulunuyor ve bu bölgede yüzerken dikkat edilmesi gerekiyor. Ancak orta alanda daha az kayalık yer alıyor. Ayrıca, Akdeniz’in fazlaca tuzlu suyu burada da etkisini gösteriyor ve dalış takımları olmadan dalış yapanların göz ve burunlarını son derece yakan bir su, sizi bir parça rahatsız edebiliyor. Yine de olumsuzluklar bu kadar ve önemsenemeyecek kadar küçük kalıyor.

Biz, dalış takımlarımız olmadan suyun altında vakit geçirdik ve bir süre burnumuz ve gözlerimiz yansa da denizin altındaki bu gizli dünyayı keşfetmeye değdi. Suyun altı son derece berraktı ve birbirinden güzel oluşumlara ev sahipliği yapıyordu. Kısa bir süre içerisinde kayalıkların arasında yüzen balıkları görmek bile mümkün oldu. Ayrıca suyun temiz oluşu, güzel su altı çekimleri yapmak için de ideal bir ortam yaratmıştı. Kısacası Balıkçı Koyu yüzmenin son derece zevkli olduğu, deniz kıyısından itibaren ideal bir sığ alana sahip harika bir koydu.

O zaman şimdi de en önemli sorulara cevap verelim. Adrasan Balıkçı Koyu Nerede ve Adrasan Balıkçı Koyuna nasıl gidilir?

Adrasan Balıkçı Koyu’na nasıl gidilir?

Adrasan Balıkçı Koyu, Adrasan Koyu’na yürüme mesafesinde yer alıyor. Adrasan Sahilinin sonunda yer alan ve yukarı doğru devam eden yol takip edilerek Balıkçı Koyu’na rahatça ulaşılabiliyor. Buraya gelmenin toplamda 4 yolu bulunyor.

Liman Koyu
Balıkçı Koyu

1. Yürüyerek gitmek: Balıkçı Koyuna yürüyerek gitmek, Adrasan Koyundan itibaren 10-15 dakika alıyor. Kampçılar ve gezginler, Adrasan Sahil’inden yukarı doğru devam ederek Balıkçı Koyuna rahatça ulaşabiliyor.

2. Arabayla gitmek: Balıkçı Koyuna araba yolu bulunduğu için arabayla ulaşım imkanı da bulunuyor. Yukarıda bahsettiğimiz rota takip edilerek Adrasan Balıkçı Koyuna arabayla 2-3 dakika içinde ulaşılabiliyor.

3. Tekneyle gitmek: Adrasan Balıkçı Koyuna gitmenin bir diğer yolu da deniz ulaşımını kullanmak. Sandal, tekne gibi deniz araçlarıyla ve eğer Adrasan Sahili tarafında varsa kano kiralayarak da Balıkçı Koyuna gezi düzenlenebiliyor.

4. Suluada Tekne Turları: Adrasan Tekne Turları olarak da anılan turların son durağı genellikle Balıkçı Koyu oluyor. Adrasanlı Tekne Kaptanlarının çoğu Balıkçı Koyunda 30-60 dakika arasında bir yüzme molası veriyor. Suluada Tekne turlarına katılmak ve bizim Suluada Tekne Turu önerimizi okumak için Suluada ile ilgili yazdığımız Suluada başlıklı yazımızı renkli yere tıklayarak mutlaka okumanızı öneririz.

Yolumuzun üstü Balıkçı Koyu oldu ve bu güzel koyu en güzel ayrıntılarıyla anlatmaya çalıştık. Umarız hoşunuza gitmiştir. Günlük olarak maceralarımızı takip etmek isterseniz bizi @instagram ‘da takip edebilirsiniz. Kucak dolusu selam 🙂


Adrasan Balıkçı Koyu ve Adrasan Liman Koyu Etiketler:

Yazan:

yolumuzunustu

Yazmak için değil; daha güzelini yaşatmak için yazıyoruz!