Abant Tabiat Parkı

Abant Gölü şüphesiz Türkiye’de bulunan en güzel göllerden birisi. Şehrin stresinden kaçmak isteyenler için adeta bir huzur bölgesi. Yirmiden fazla kere yolumuzun üstü yapıp gittiğimiz Abant Gölü ile ilgili doğru düzgün bir Abant Gölü Gezilecek Yerler Listesi olmadığını farkettiğimiz için aşağıda yer alan 10 güzel aktiveteyi yazdık sizlere. Aşağıdaki listeyi Abant Yapılacak Şeyler veya Abant Yapılacak Aktiviteler gibi isimlerle de aratabilirsiniz. Bolu’da kalacak yerimiz olduğu için, yazdığımız listede yer alan, kamp ile ilgili madde hariç, tüm aktiveteleri deneyimledik. Ancak, kampçılar için hazırlanan tesisleri kontrol etmeyi de unutmadık. E o zaman hadi başlayalım bakalım:

Abant Tabiat Parkı
Abant Tabiat Parkı

1. İlk olarak girişte sizi Abant Tabiat Müzesi karşılayacak. Ücretsiz olan bu müze, harika bir şekilde tasarlanmış. İçeride balmumundan yapılmış gerçek hayvan heykelleri, Abant bölgesine özgü bitkiler, göldeki balık türleri ve daha nicesini bulabilirsiniz. Şüphesiz müzenin en dikkat çekici üyeleri, bir trafik kazası sonucu ölen dev bir ayı ile geyik, tilki, karaca gibi bölgede yaşayan diğer yabani hayvanların gerçeğini aratmayan balmumu heykelleri.

Abant Tabiat Müzesi
Abant Tabiat Müzesi

2. Göle girdikten sonra hemen sağınızda yer alan kütük evin içerisinde bölgede yaşayan köylüler tarafından yapılan peynirler, sütler şifalı, otlar ve daha nicelerini bulabilirsiniz. Bir şey almayı düşünmüyorsanız bile içeriyi gezmenizi tavsiye ederiz. Nazik satıcıların sizlere mutlaka bir ikramı olacaktır.

Abant Yöresel Ürünleri Çarşısı
Abant Yöresel Ürünleri Çarşısı

3. Ata binebilirsiniz. Gölün etrafında kendi başına otlayan birçok at görürseniz şaşırmayın. Abant Gölü gezginler için adeta bir at cenneti. Bu güzel atları sevebilir, elinizle besleyebilir, bölgede bulunan köy halkının nezaretinde 10 TL vererek bu atlara binebilirsiniz.

Abant Tabiat Parkı Atları
Abant Tabiat Parkı Atları

4. Balık tutabilirsiniz. Abant Gölü kendine özgü balıklarıyla bilinen bir göl. 2017 yılında göle 50 bin adet Abant Alası bırakıldı. Balıkçıların uğrak noktası olan bu gölde, ücretsiz olarak kullanabileceğiniz özel balık tutma yerleri bulunuyor.

Abant Gölü
Abant Gölü

5. Bisikletle tüm gölü turlayabilirsiniz. Göl yürüyerek yaklaşık 4 saatte tamamlanabiliyor. Biz farklı dönemlerde iki defa gölün etrafını yürüdük. Ancak tabii ki bisiklete binmenin keyfi bambaşka. Göle girdikten sonra sağ taraftaki tesislere yürüyerek gidip, ucuza bisiklet kiralayabilirsiniz. Pazarlık yapmayı unutmayın!

Abant Gölü Bisiklet Kiralama Noktaları
Abant Gölü Bisiklet Kiralama Noktaları

6. Gölün çeşitli yerlerinde bulunan kafelerde harika göl manzaraları eşliğinde çayınızı, kahvenizi yudumlayabilir; restoranlarda birbirinden leziz yemekler yiyebilirsiniz. Gölde nilüferler ve ördekler olduğu için göz ziyafetine doyacaksınız.

Abant Tabiat Parkı
Abant Tabiat Parkı

7. Eğer göle kışın gelirseniz, kapıdan dümdüz ilerleyince yukarıya doğru giden yokuşa çıkmayı unutmayın. Burada lastiklere binip kayarken inanılmaz eğleneceksiniz. Not: Göl sert geçen kışlarda nisan ayına kadar buzlarla kaplı olabiliyor. Kış mevsiminde genellikle kar da yerden hiç eksik olmuyor.

Abant Kış Manzarası
Abant Kış Manzarası

8. Abant kampçıları mutlulukla ağırlayan misafirperver bir göl. Kampçılar için tuvalet, duş gibi ihtiyaçlarını giderebilecekleri tesislerin olduğu bölgede rahatlıkla kamp atabilirsiniz.

Abant Tabiat Pakı Kamp Alanı
Abant Tabiat Pakı Kamp Alanı

9. Abant’a gelmişken piknik yapmadan dönmek olmaz. Gölün etrafında bulunan piknik sandalyeleri, ızgara ocaklarıyla bölgede güzel bir piknik yapabilir, gelen pek çok misafir gibi sabah kahvaltıyla başlayıp gece çay ve közlenmiş mısırla güne son verebilirsiniz.

Abant Tabiat Parkı
Abant Tabiat Parkı

10. Abant’ın içinde değil ama Abant’a giden uzun yol boyunca birçok kafe, restoran ve dinlenme tesisi bulunuyor. Bunlar genel olarak göle giden derenin kenarına kurulu. Çocuk parklarıyla, yeşil alanlarıyla, hamaklarıyla hepsi ayrı bir güzelliği içinde barındırıyor. Gözünüze güzel gelen bir tanesini seçip burada serpme köy kahvaltısı yapabilir, sucuk ekmek yiyebilir, alabalık veya ocak başı keyfi sürebilirsiniz.

Abant Tabiat Parkı Yolundaki Kafeler
Abant Tabiat Parkı Etrafındaki Kafeler

Son Söz

Eveeet… Böylece Abant Gölü için hazırladığımız gezi rehberinin sonuna geldik. Özel öneriler ve sorularınız için bize yorum yazabilirsiniz. Daha fazla öneri, daha hızlı cevap ve kim bu yazarlar, nasıl tipler diye merak edenler için instagram hesabımız @yolumuzunustu tıklayarak gelebilirsiniz.

Abant Gölü Gezilecek Yerler Listesi  gibi gezi yazılarımız için mavi yazılı  linklere tıklayabilirsiniz. Bolu’da Gezilecek Yerler listemizden muhteşem doğa harikalarını keşfedebilirsiniz. Abant Gölü gibi bir diğer güzel göl Göynük Çubuk Gölü yazımıza bakıp rüya gibi bir rota daha oluşturabilirsiniz. Yolumuzun üstü olan tüm güzellikler yolunuzun üstü olsun…

Yazan:

yolumuzunustu

Yazmak için değil; daha güzelini yaşatmak için yazıyoruz!