Gökçeada’da Yaşamak: Etçil Bir Keçi Gibi

Gökçeada’da Yaşamak

Gökçeada Zeytinliköy
Gökçeada’da Yaşamak

Bir kültür ve gezi blogu olarak bu yazıda sizlere Gökçeada’da yaşamak nasıl bir şey, bunu tasvir edeceğiz. Özellikle İmroz’a taşınmak isteyenler ve hayatının geri kalanını küçük bir Ege Kasabası’nda geçirmek isteyenler, bu yazıdan sonra seçimini Türkiye’nin en büyük ve bizce yaşamak için en huzurlu adası Gökçeada’dan yana kullanabilirler.

Gökçeada’da Hayat

İşte size Gökçeada’da Yaşamak: Mavinin içerisinde biraz yeşil, biraz sarı ⛱ Uçsuz bucaksız tarlalar 🌾 koca koca dağlar ⛰ ve eşsiz ormanlar 🌳 … Nar ağaçları çiçek açmış 🌺 Zeytinler, meyvelerini uzatmış 🌑 Rumların tavernaları, Türklerin lokantaları 🎑 Herkes arkadaş, herkes mutlu burada 🎠 Bozcaada’nın turist yığınlarından eser yok 👫 burası gerçekten tatil yapmak isteyenlerin 🎪 keşfetmeyi sevenlerin mekanı 🏕 Yerleşim birimlerinin arası açık 🦉 alabildiğine zeytin, alabildiğine yeşillik 🍏 huzurun sessizliği her yere hakim 🗺 adanın güler yüzlülüğü herkese yansımış 🎨

İşte size Gökçeada’da Yaşamak 🎻 tıpkı güzel bir melodiyi duymak gibi 🎼 atlıyorsunuz arabanıza 🚗 çıkıyorsunuz yollara 🛣 her yer keçi 🐐 tüm canlılar mutlu 🦚 nüfus sadece 6500 kişi 👫 yaz mevsimi hariç, işi olmayanın kalmadığı ada 📜 ıssız değil, huzurlu aslında 🏕 her gün kalkan feribotlar 🚢 anakara ile asla kopmayacak bir bağlantı 🎢 hem uzak hem yakın 🚨 işte size Gökçeada’da Yaşamak 🚲

Gökçeada’nın Doğası

Gökçeada'da Gezilecek Yerler
Gökçeada’da Yaşamak

Edebiyatla olan ilişkimize mesafa koyup adayı daha sade bir dille anlatalım. Bitki örtüsü çok çeşitli olan adada meyve ağacı bolluğu yaşanıyor. Nar, karadut, zeytin, sakız gibi birbirinden değerli bitki ve meyveler adanın hemen hemen her yerinde yetişiyor. Yani şu şehirlerde aradığınız “organik” gıdalar adadan fışkırıyor.

Gökçeada’da Yaşamak İçin Basit Bir İş Fikri

Yanlış bir algı yaratmayalım. Görece çorak kalmış topraklar da bulunuyor İmroz’da. Ancak onlar bile adaya başka bir renk, başka bir huzur katıyor. Madem Gökçeada’da yaşamaya karar verdiniz, bilin ki bu adada nane ve maydanoz pek ekilmiyor. Pazarlarda bulunmuyor, anakara Türkiye’den; Çanakkale’den temin ediliyor. E bu kadar kolay çıkarılan maydonuzu ekip de neden satmayasınız ki bu güzel adanın güzel insanına, esnafına, işletmecesine… Adaya taşınacaksanız, buralarda taş yemeyeceksiniz ya!

Gökçeada’nın En Özel Canlıları

Gökçeada Köyleri
Gökçeada’da Yaşamak

Siz Tuz Gölü deyince hep Ankara’yı düşündünüz belki bugüne kadar. Ancak adada harika bir göl olduğunu hayal edemediniz asla. Evet var. Adı da Tuz Gölü. Burası Gökçeada Tuz Gölü. Burada onlarca kuş türü yaşıyor. Hepsi çok özel. Ama bir de flamingolar yaşıyor. Her biri birbirinden güzel.

İmroz’un Sevimlileri

Bir onlar, bir de keçiler. Dağ, taş, dere, bayır keçi. Hikâyesi de çok enteresan bu keçilerin. Adada keçisi olan yerliler salıyor bunları koca adaya. Gezip duruyor bu güzellikler oradan oraya. Sonra sezon bitince hummalı bir çalışma. Bir anda tüm keçiler bir arada. Kimin ki kimin belli değil! Herkesin payı neyse, ortadan gelişigüzel bölünüveriyor sahiplere. İşte o yüzden, özgür ve bağımsız geçen aylarda, en organik beslenen de bu keçiler adada.

Gökçeada’da 1 Gün

Gökçeada Köyleri
Gökçeada’da 1 Gün

Gökçeada’da yaşamak istediğinizde, bir haftasonunuz nasıl geçecek, hemen paylaşalım: Sabah uyandınız. Güneş adanın her yerinde var olan tepelerin üstünden ya da bulunduğunuz yere göre denizin içinden doğuyor neşeyle. Kahvaltınız bol zeytinli. Çünkü ada zeytinli! Reçeller içinde karadut mutlaka var. Hatta belki de meyve suyu da masada! Peyniriniz tabii ki keçi sütünden. Türk fırınından ekmeğinizi aldınız. Yediniz, kalktınız. Çarşıya alışverişe gidiyorsunuz. Rum pastanecinizden efi badem kurabiyelerini çantaya doldurdunuz. Plastik poşetin yasak olduğu Gökçeada’da kese kağıdıyla alışveriş yapılan pazara girdiniz. Soğuk sıkım zeytinyağı, adanın en nefis kekikleri, çeşitli baharatları, meyvesi, sebzesi doldurdunuz.

İmroz’da Öğle Vakti

Et yiyorsanız Türk kasabınıza, deterjan ihtiyacınız için Rum esnafınıza uğradınız. Adanın dedikodusu bol! Nüfus az, insanlar tanış-akraba. Ali’yi, Veli’yi çekiştirdiniz, evinize döndünüz. Keçi etinden yemeğinizi, “organikliğinden şüphe etmeyeceğiniz sebzelerinizden” yaptığınız salata ile yediniz. Havlunuzu kaptınız, şnorkelinizi ve sandalyenizi sırtlandınız, doğru Yıldız Koyuna. Balıkları, onlarca farklı çeşidini görmeye; Türkiye’nin ilk Milli Su Altı Parkında yüzmeye daldınız. Yorulunca, eve doğru yola koyuldunuz. Bir ağaç, üstü dut. 5 – 10 tane mideye. Bir tane de erik, hafif de kiraz, e haydi artık eve.

Gökçeada’da Akşam

Mevsim yaz ama ev serin. Çünkü ev taştan. Tadile edilmiş eski bir Rum Evi. Ne anılar, ne güzelliklerle dolu bir yaşam yeri. Efkârlandınız. Anlaşıldı, akşama Kaleköy’desiniz. Ama şimdi, adanın taze olta balıklarını yiyip, mastika ile kahve içme zamanı.

Ya sonra…

Gökçeada’da Gece Hayatı

Cunda adasında ne yenir
Gökçeada’da Gece Hayatı

Düşündünüz taşındınız, Kaleköy güzel ama benim keyfim geldi dediniz, eğlenmeye Tepeköy’de bir tavernaya doğru hemen yola koyuldunuz. Rum ezgileri, Rum işletmecileri ve Rum mezeleri. Yediniz, içtiniz, güldünüz. Merkeze gelip de çorbanızı gömdünüz. Neşeniz yerinde. Gökçeada Gece Hayatı nın kalbine doğru, Kaleköy e vardınız. Liman da oturup yıldızlara baktınız. Yürürken Eleni’deki insanların neşesi, yandaki bardaki gençlerin heyecanı ve aile çay bahçesindeki güzel ailelerin mutluluğu gözünüzden film şeridi gibi geçti. Artık eve…

Son Söz

Gökçeada Zeytinli Köyü
Gökçeada’da Yaşamak

İşte Gökçeada’da yaşamak böyle. Her anı bir keyif, her anı bir keşif. Gökçeada’da gezilecek yerler saymakla bitmez, adanın zevki anlatmakla öğrenilmez. Siz de adaya, adayı yaşamaya gelecekseniz ister 1 günlüğüne ister 1 ömürlüğüne, merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz.

Gökçeada’da Bir Rum Köyü Keşfedin!

Size bir örnek olması için adanın en eski ve en güzel köylerinden Zeytinliköy’ü anlatmak isteriz. Zeytin ağaçları arasından, yüksek bir tepeye çıkıp ada manzarası eşliğinde Rum lezzetleri deneyip, ada meyveleri yiyebileceğiniz bu renkli köyde neler yaşanıyor bilmek için: Gökçeada Zeytinliköy yazısına tıklayarak gidebilirsiniz.

Gökçeada’da Şehir İçi Ulaşım İçin:

Ben Gökçeada’daki koylara nasıl gideceğim, köyleri nasıl göreceğim, yolları nasıl bileceğim derseniz de Gökçeada Ulaşım yazımız tüm sorularınızı yanıtlayacaktır. Otobüs sefer ve saatlerinden, adada araba veya bisiklet ile gezmeye tüm merak ettiklerinizi orada bulabilirsiniz.

Gökçeada’da Yaşamak yazımız burada bitiyor. Yolumuzun üstü Gökçeada, yolunuzun üstü olsun. Hayatınızı güzelleştiren yerler, ömür boyu yolunuza çıksın. Selam ve sevgiler!

Gökçeada’da Yaşamak: Etçil Bir Keçi Gibi” için 10 yorum

 1. Yıllar önce ceza evinde idim .Gerçi bizim bölüm siyasi mahkum olarak ayrıydı ama ,bazan normal mahkumlarlada karşılaşabiliyorduk .ilk defa o zaman duydum gökçe adanın imroz olarak adını.Bir mahkumun üstelik adli bir mahkumun anlatabileceğine olabilirki ? ama o gün bu gün hep adaya yerleşmek istedim..Defalarca adayı gezmeye geldim .dalışlar ve kamplar yaptım..Ama adaya yerleşme isteğim hiç geçmedi.Belkide bir kafa dengi bulamadığım için bu isteğim gerçekleşmiyor.

  1. Merhabalar Kemal Bey, öncelikle “geçmiş olsun” diyelim. Ada gerçekten bizim de sizin de söylediğiniz gibi çok güzel. Burada yaşamak bambaşka bir deneyim olurdu. Ancak zaten sürekli kamp ve dalış yapmanız sizi bu konuda çoğumuzdan şanslı yapıyor. Umarız gönlünüzdekiler gerçek olur ve adanın gezgini değil de dilediğiniz gibi yerlisi de olabilirsiniz. Reçel satan bir abimiz vardı merkezde. Migros’un karşısındaki yerel ürün pazarında. Adını şimdi hatırlayamadık, bağışlasın bizi. O kendi reçellerini kendi üretirdi ve satabileceği satış ortakları arardı. Belki beraber ilginç projeler yapabilirsiniz. Yazdıklarınızı okuyunca bu aklımıza geldi 🙂 Saygı ve selamlar!

  2. Bende iki ada arasında kararsız kaldım.bozcaada ve gökçeada yerleşmeyi düşünüyorum şehir karmaşasından ve sıkıcı insanlardan ,zahmet olmaz ise izlenimleriniz neler oldu gokceadada anlatirmisiniz

   1. Selamlar, elbette anlatırız. Bozcaada, Gökçeada’ya göre çok daha küçük ve turistik. Her şeyden önce burada satılık ev ve arazi bulmanız çok daha zor. Mevcut olanlar çok daha pahalı. Gökçeada’da daha çok alan ve daha uygun fiyatlar var. Ayrıca çok daha huzurlu bir ada. Adada yaşayan Rumlar ve Türkler iyi dost olmuş durumda. Yerel halk sıcakkanlı ve sohbetsever. Herkes huzur içerisinde yaşıyor. Nüfus çok düşük olduğu için hemen hemen herkes birbirini tanıyor. Sizin yerinizde olsak kesinlikle tercihimizi Gökçeada’dan yana kullanırdık 🙂

 2. Merhabalar, bu keyifli yazı için çok teşekkürler. Gökçeada’ya yerleşme hissi bir kez daha heyecanlandırdı beni. Peki burası badem, ceviz gibi bitkilerin yetişmesine uygun bir coğrafya mıdır?

  1. Merhaba biz de bu güzel yorumunuz için çok teşekkür ederiz. Hem de nasıl uygun bir coğrafya! Öyle ki Gökçeada’da badem ağaçları, ceviz ağaçları yabani olarak dahi yetişiyor! O kadar güzel ki iklimi ve doğası… Bunların dışında etrafta bol bol böğürtlen, karadut, kekik ve üzüm görmüştük. Hatta bir kısmını da yemiştik. Yani kesinlikle uygun bir coğrafya diyebiliriz.

 3. Merhaba benim bir sorum olacaktı gokceada da ziraat mühendisi olarak tayin istemeyi düşünüyorum fakat herkes adada yaşamın zorluklarından bahsetmiş doğalgaz yok kışları çok soğuk gibi bu konuda hakkında bilgilendirebilir misiniz çok kararsizim düşünceleriniz benim için çok önemli şimdiden teşekkür ederim

  1. Evet bu konuda sorun var. Belediyeye ada nüfusu kadar bir bütçe tanındığı için hizmetler çok yetersiz durumda. Ancak apartmanlarda merkezi sistem var. Örneğin İstanbul’a göre daha düşük fiyatlara 12 aya bölünmüş aidat ile rahat edebiliyorsunuz. Onun dışında klimayla ısınma imkanı söz konusu. Bir de en önemli meselelerden birisi Gökçeada’da yaşamak için güzel şirin kiralık evler bulmak. İlanlara göz attıysanız fark edeceksiniz ki bazı evler Eylül-Ekim’den itibaren 8-9 ay süreyle kiralanıyor. Çünkü yaz sezonu için günlük ya da sezonluk kiralamalar daha pahalı olabiliyor. Bu sorun yaratabilir ancak yerel bir emlakçıyla çalışmak bu konuda size fayda sağlar diye düşünüyoruz. Bunlar dışında az sayıda dükkan var. Kitapçı az, kıyafet satan mağazalar az, çoğu global marka yok. Çok az nüfuslu bir ilçeden herhangi bir farkı yok. Küçük bir şehirden bile dezavantajlı olabilir. Ama 2 haftada ya da 3-4 haftada bir vapurla Çanakkale’ye geçtiğiniz sürece bunun da sorun yaratmayacağını düşünüyoruz.

 4. Selamlar.. ben bu sabah rüyamda gördüm Gökçeadada ayakkabı mağazası yokmuş ayakkabı mağazası açmaya geliyordum gerçekten yok mu acaba?

  1. Ah ah ah… yazları Gökçeada’da yaşamak için güzel bir fikir olabilir çünkü nüfusun artmasıyla satış imkanı da artar. Ancak şuanda SPORTİF Spor Malzemeleri ve Ayakkabı ile Lotto adında iki dükkan merkezde birbirine yakın konumlarda Kadri Üçok Caddesi’nde bulunmakta 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir